Top Pages Tag: Shqip/Lajme/Gazeta

Bota Sot (botasotinfo)

Posted on 29th July, 2014 by


Collapse all

Botanical gardens chicago atlanta st. louis prints dc interests denver slimming...

Nj? Ga njer? T m??? Uar t? Bi-s? Botanical gardens chicago atlanta st. Louis prints dc interests denver slimming n? Dyshimin p? Mb? Tetje t? Eprave terroriste, bajram asllani, jeton lirsh? N? Itrovic? P? Shkak t? Unges? S? Nj? Arr? Shjeje ekstradimi midis kosov? Dhe shteteve t? Ashkuara. Shba-t? Konsiderojn?? Rmatosur dhe t? Reziksh? Eulex-i thot? E nuk botany of desire bay 2010 500 sc plantation degree jobs careers ka baz? Igjore p? Ta ekstraduar, nd? Aq asllani shprehet i gatsh? T?? Allet me drejt? N? Botach tactical scam coupon review complaints firearms management. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshuar botanicare nutrients sweet feeding chart zho aquashield clearex hydroplex tray p? Veprimtari terroriste, thot? E? T? Gatsh? T?? Allet me organet e drejt? S? I dyshuari p? bashk? Omplot p? Tu angazhuar n? Otticelli birth of venus shoes primavera paintings biography game bridal olive oil xhihad t? Hunsh? Apo luft?? Henjt? Si? Huhet n? Osterin e fbi-s? Shfaj? N veten nga t? Jitha akuzat. n? Ka drejt? , jo vet? P? At? Gazette online colorado springs times extra virginian journal band por p?? Akuz? Me t? Il? Na ngarkojn? Jemi t? Atsh? T?? Allemi, sepse nuk kam b? Asnj? Rim. Kurr? Gazeta. Ru sport english rss news nuk kam dal? Asht? Osov? , thot? Sllani p? Radion evropa e lir? Tridhjet? E? I nga mitrovica qe arrestuar n? Ershor t?? J viti, por gazette. Net northampton coupons montgomery county prince georges frederick honor roll maryland ishte liruar pasi gjykat? T e eulex-it kishin refuzuar k? Es? E shteteve t? Ashkuara p? Ekstradimin e asllanit. K? T? Undit, drejt? A amerikane e ngarkon gazeteler oku sabah edhe p? Si? Huhet, ofrimin e ndihm? Materiale p? Terrorist? Dhe planifikimin p? T? Rar? Rr? Yer ose l? Uar persona. Ai akuzohet se ka lidhje me njer? Nga karolina e veriut, t? Rrestuar vitin e kaluar p? Nj? Omplot t? Yshuar p? T? Ulmuar baz? E marin? Amerikane n? Uantiko t? Irxhinias dhe plane t? Yshuara p? T?? Uar njer? N? Osov? Jordani dhe n? Ripin e gazeta. Pl wiadomosci krakow poczta rzeszow forum gorzow sport poznan warszawa gaz? Gazeta wyborcza shqiptare por, sipas gjykat? E t? Ulex-it, shtetet e bashkuara nuk kan? Fruar baza t? Jaftueshme p? T? Esuar se asllani i ka kryer veprat n? Jal? Z?? Si i k? J misioni, blerim krasniqi, shpjegon m? Azetelerin ilk sayfalari 1. Sayfalar? Shum? gjykata supreme e kosov? N? Illim t? Htatorit, ka vendosur q?? Os e ekstradoj? Sllanin. Arsyeja ka qen?? Shkak se nuk albanian names to english translation language dictionary mafia news music food phrases ka marr? Shje t? Lefshme p? Ekstradim mes kosov? Dhe shteteve t? Ashkuara. Marr? Shja e vetme q? Kziston? T? Ga viti 1901, q? Aily show news horoscope beast herald mail kos caller press? T?? Mes shba-ve dhe mbret? S?? Erbis? N? Osov? Nuk ekziston ndonj? Adi kund? Dailymotion login downloader download to mp3 password enf virus wiki bajram asllanit. Sektori kund? Terrorizmit i policis?? Osov? Vet? Se kishte asistuar fbi-n? Jat? Nline newspapers. Com newspapers. Com. Pk operacionit t? Rrestimit t? Ij n? Ershor, thot??? Si i policis?? Rajonin e mitrovic? Besim hoti. lidhur me p? Shirjen e tij n? Epra t? Dryshme penale, policia e kosov? Nuk www. Urdu newspapers. Com. Pk newspaper. Com. Pk ka asnj? Ast tjet? I cili do ta b? E asllanin subjekt t? Asave hetimore, thot? Oti. Asllani? T? K? Uar edhe nga interpoli, n? Eb-faqen e t? Ilit k? Illohen t? Jith? Ta q? An? Nformacione mbi vendndodhjen e tij t? Joftojn? Olicin? Se vet? Nterpolin. K? Esa p? Arrestimin dhe ekstradimin e asllanit? T?? Hkruar nga sekretarja amerikane e shtetit, hillari klinton, thot? Hat miftaraj, shef i departamentit p? Bashk? Nimin nd? Omb? R n? Inistrin? Drejt? S?? Osov? e nj? A k? Es? Ministris?? Rejt? S? ? T? Drejtuar gjykat? S? Arkut n? Itrovic? P? Ta shqyrtuar dhe p? T? H? Mendimin n? Plot? Hen kushtet e parapara me kodin e procedur? Penale n? Osov? Lidhur me ekstradimin e bajram asllanit n? Merik? gjykata e qarkut n? Itrovic? Pas shqyrtimit t??? Ka konstatuar se nuk ka baz? Igjore, thot? Iftaraj. Agjencia e lajmeve reuters pat njoftuar se qeveria e kosov? Ka aprovuar k? Es? E zonj? Klinton p? Ekstradimin e tij. "izolimi" rruga q?? On te sht? A e njeriut q?? Ohet nga fbi, nuk? T? Braktisur. Andejpari kalojn? Jer? T? Akonsh? Por edhe n? Niforma, meq? D? Esa e misionit t? Ombeve t? Ashkuara? T? Qinji i par? Familjes asllani. Deri para gjasht? Uajsh, fare pran? Dodhej edhe stacioni i policis?? Osov? Por asllani thot?? Radion evropa e lir? E ndihej i sigurt edhe at? R? Edhe tash. po t? Isha b? Ndonj? Rim, do t? Rrestohesha moti. Prej vitit 2007 kam qen?? P? Jellje dhe v? Gim t? Yre (t? Olicis? Kurr? Uk jam marr? E aktivitetet q? Hon? Shprehet asllani. Sht? A e tij gjendet rreth 100 metra larg ur? Qendrore n? Itrovic? E cila k? Qytet e ndan n? Eriun e banuar me shumic? Erbe dhe jugun me shumic? Hqiptare. Asllani qarkullon lirsh? N? R qytet. Ai kryen ritualet e p? Itshme fetare n? Hamin? Okale, por, megjithat? Thot? E q? Rejse? T? Hpallur emri i tij si nj? Ga m? T?? Uarit e fbi-s? Ndjehet i izoluar nga rrethi. Asllani pohon se nuk posedon kurrfar? Asaporte. nuk kam as pasaport? As asgj? Deklaron ai. Banor? E mitrovic? Nuk duken aq t? Hqet? Ar me faktin se n? Ytetin e tyre jeton nj? Nga m??? Uarit e drejt? S? Merikane. Ata pranojn? E rreziku nga terrorist?? T? Eal, por thon? E mund? A? T? E vog? Lokalin ku punon artan hakaj, madje e lidh nj? Ur i p? Ashk? Me sht? N? Asllanit. ka pes? Uaj q? Emi nisur t? Unojm?? K? Lokal. Nga fillimi, asnj? Roblem nuk e kemi pasur me bajramin, thot? I. Po qe se akuzat v? Etohen, rasti asllani do t? Shte k?? M p? Shoq? N? Thot? Adri hasani. n? ? T?? T? Rjet,? T? I rreziksh? N? Ato sh? Me jan??? Eta, t? Akta, p? Mua? T? Rreziksh? , thot? I. Faik prekazi shpreh bindjen se frika nga asllani? T? Pajustifikuar. gabim total. Nuk mendoj se? T? Shtu p?? R? Kuzohet. Pa dilem? Sepse e njoh personalisht, thot? I. N? Aportin e fundit t? Epartamentit amerikan t? Htetit, t? Ublikuar n? Usht t?? J viti,? T? Ler? Ar se kosova ka bashk? Nuar me shba-t?? Uad? T? Uft? Kund? Terrorizmit. N? Aport thuhej se policia e kosov? Dhe nj? A kund? Terrorizmit e eulex-it jan?? Jegj? T kryesore n? Uft? Kund? Terrorizmit, por, si? Huhej, t? Yja k? Struktura vazhdojn??? Allen me munges? Urimesh, st? Itjesh dhe ekspertize. Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Bajram asllani, nj? Nga m?? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshuar p. . Cana i gatsh? P? Kryendeshjen 25. 11. 2010 edhe francez? N? Turneun adem jashari 25. 11. 2010 guardiola, megjithat? I zhg? Yer! 25. 11. 2010 sa m? Hum? Gola 25. 11. 2010 juve k? On edhe gomez-in 25. 11. 2010 fifa: 670 mij? Sd gjob? Sh-trajnerit t? Hqip? S? Ri haan 25. 11. 2010 vjeshta e liris? 25. 11. 2010 pranvera. 25. 11. 2010 barcelona pa problem, manchester utd fitoi nga penalltia 24. 11. 2010 vokrri: viti i ardhsh? N? Henj? T? Utbollit t? Osov? 24. 11. 2010. Elbasan nga qyteti i elbasanit kryetari i partis? Ocialiste edi rama ka b? Thirrje p? Largimin e qeveris? N? Jal? E mbajtur gjat? Rotest? S? Pozit? Rama ka theksuar se kreu i qeveris? P? E? E ka vjedhur votat e shqiptar? , por vjedh dhe po shkat? On pasurit? Tyre. Rama nuk? T? Dalur vet? N?? Tjen e transparenc? S? Gjedhjeve, duke p? Endur dhe nj? Er? Fert? Re t? Opozit? Por ka theksuar se vendi ndodhet dhe n? J? Riz? Konomike. Ai u shpreh se kreu i qeveris? O mban peng kutit? Materialeve zgjedhore dhe po mban peng gjykimin e popullit q? E ka d? Ar me vot? Duke u ndalur n? Situat? Ekonomike rama ka theksuar se taksat jan? Ritur dhe qytetar? Duhet t? Aguajn?? Hum?? Sh? Imet sociale. Ai tha se berisha po mban peng ekonomin? Vendit dhe po rrit? Min e energjis? Sh? Imi sh? Et? R? T? Es? Her?? Shtrenjt? Nd? A berisha flet p? Rritje pagash, tha rama. Nisja e protestave t? S-s? N? Lbasan? T? Et? Fillimi i nj?? Tubimesh masive. Rama u shpreh se qytetar? Uhet ti shpallin luft? Und? Korrupsionit, keqqeverisjes, varf? S? He kriz? Totale. Kreu i ps-s? Heksoi se kauza e ps-s? Sht? Liminimi i varf? S? He keqqeverisjes n? End. jemi k? P? Kauz? Ton? Berisha duhet t? Largohet, nuk ka p? Imin e popullit, po qeveris me vota t? Jedhura. theksoi rama. Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Mendja e ndritur e djaloshit 26-vje? Mark zuckerberg, i cili q? Ur ishte f? J? Tudionte mekanizmin e breshkave ninxha, nd? A n? Doleshenc? Shte gjeni i kompjuter? , i dha jet? J? Jet? Ideje: asaj t? Esazheve. 500 milion? P? Oruesit e facebook-ut, dometh? Nj?? 2 banor? Bi tok? Do t? En?? Ispozicion nj? Dres? -maili (xy@facebook. Com) q? O ti mund? J? Ta t? Omunikojn? E miqt? Et? Me nj? Likim, ashtu si???? Hat. Nj? Jetje e thjesht? Q? E siguri do t? Et? Asoja mbi m? Rat q? Emi p? T? Omunikuar. Si ajo q? Mark zuckerberg dhe shok? E tij t? Olegjit soll? Kur shpik? facebook-un, gjat? J? Ate pa gjum?? Shkak t? J? Hg? Imi dashurie. Ku i dihet n? Edhe kjo shpikje do t? Et? Evolucionare p? K? Djem, q?? Jasht? Jet kan? B? P? Vete gjith? Ot? E tashm? An? Dhe protagonist? E filmit the social network t? Avid fincher, q? O korr sukses t? Apar?? R kinemat? Nemban? Lobit. Por, zoti facebook q? Ron gjithmon? Mbyllur n? Yr? punoj 16 or? N? It? - thot? Ku pun? R? L? Zin sa nga nj? Epartament n? Jetrin me patina, shkruajn? Ormula n? Ur, nuk veshin kurr? Niform? He i lajn? Robat n? Avanterin? Nd? Arrjes. Marku nuk ka kurr? Oh?? T?? Ndonj? Ised? Y m? Y me ndonj? N, dhe p? T?? Uar mendimet e tij duhet t? Res? T? Hkruaj? Et?? Esazhet e tij n? Facebook, n? Isedat e rralla kolektive me median dhe mbi t? Jitha, n? Akimet q? Hvillohen n? Elin? Aliforniane, me rastin e prezantimit t? Donj? Hpikjeje t? E. Takimi i fundit ndodhi vet? Pak dit?? Ar? Me rastin e lan? It t? Messages, n? J? Shou televiziv me pjes? Rrjen e oprah winfrey, dhe sigurisht t? Jith? Merik? Ajo shfaqje e rrall?? Elevizor i dha mund? N? Jer? E t?? Onin edhe opinionin e tij p? Filmin e frym? Ar nga historia e tij personale. Fillimisht zuckerberg kishte th? Se nuk do t? Hkonte kurr?? Ta par? Megjithat? M? On? Dryshoi mendim: pas nj? Eriudhe shum??? Tir? Un? He ortak? E mi shkuam p? Tu? Dhur n? Kinema. Filmi? T? Rym? Ar nga historia ime, por aty nuk shfaqej jeta ime, ndaj nuk kam asnj? Roblem. N? Und t? Undit,? T? Et? Nj? Rodhim kinematografik,? T? Hprehur ai. 26-vje? I kuqalosh, i lindur n? J? Agje t? Og? T? Ju jorkut, djali i nj? Entisteje dhe nj? Sikiatri (ka dy v? Ez? Dhe nj? Ot? Q? Unon p? T? Shum? Hpejt nga haker u b? J? Iliarder i fuqish? p? Fjal? haker shpesh kemi nj? Uptim t? Adh, - ka shpjeguar shum? Her? Uckerberg. nuk ka lidhje me veprime e jasht? Gjshme n? Rjet, por me nj?? R?? T? Hk? Yer njohjet, p? T?? Di? M?? Adhe, m?? Ir? He m?? Hpejt? E sa nj? Jeri i vet? Mund t??. Un? Kam nisur navigimet e mia n? Nternet shum? Hpejt. E quaj veten autodidakt. N? Jimnaz, n? Phillips exeter academy, bashk? E mikun tim, adam dangelo kemi p? Ir? Ar programin winamp, n?? R?? T? Shte n? Jendje t? Rijonte nj?? Ilim n? Mp3 q?? Diqte shijet muzikore t? Jithsecilit. Ftuam aol dhe microsoft-in q? A shkarkonte falas. Na than?? Uhej t? Hkonim t? Unonim tek ata p? T? Rijuar shpikjen ton? - shprehet gjeniu. P? Undrazi, zuckerberg zgjodhi harvardin. Pik? Sht aty pati nj? Luminim, sa t? Hjesht? Q edhe gjenial: e kuptova q?? Niversitet nuk kisha n? Ompjuter nj? Dh? Es me fytyrat dhe historit? Student? , ndaj m?? Uan q? A hapja. Pastaj hyra fshehurazi n? Istemin e universitetit dhe krijova nj? Aqe interneti shum? Lementare q? Quajta facemash. K? Tu, n?? R?? Ast? Shme mblodha dhe publikova fotografit? Disa t? Iplomuarave dhe i ftova student? Q?? Gjidhnin m?? Eq? N dhe t? D? Onin imazhe me fytyr? E tyre. Brenda kat? Or? Pati 450 vizitor? He 22 mij? Oto t? Hkarkuara. M? On? Mark u transferua n? Aliforni, ku ndante apartamentin me sean parker, bashk? Emeluesin e napster, nj? Ajt p? Shk? Im file-sh. Shoku i ri e prezantoi me peter thiel, themeluesin e paypal, i cili e d? Oi vet? 15 minuta zuckerberg, por u bind p? Ta financuar me 500 mij? Ollar? Edhe bill gates, babai i microsoft, e vuri re menj? R? Alentin e mark, madje e pranon edhe sot se sa t? Vlefshme kan? En?? Illat e tij. N? Und t? Itit 2004 p? Oruesit e facebook ishin rreth 1 milion. Tani jan? 00 milion? He numri pret q?? Ritet. Kritikat p? Privat? N? jemi t? Indur se sa m? Hum? Ersona t? En?? Idhur mes tyre, aq m? Hapur dhe m? Prekshme do t? Et? Ota. P? M? Ep? Nj? Ot? Till? Sht? Dhe m? Mir? Koh? Fundit kemi thjesht? Ar sistemet e kontrollit t? Nformacionit dhe m? R? P? T? Aktivizuar aksesin e personave t? Ad? Iruesh? , - shprehet zuckerberg. Me pastrimin e imazhit t? Ij (thuhej se ishte nj? Jal?? Uk kishte miq dhe ortak? Sepse e quante veten shum?? Uksessh? , pas dhurimit t? 00 milion? Dollar? P? Nj? Hkoll? Ublike (thjesht u frym? Va nga shembulli i gjyshes time, q? A qen?? Ese), zuckerberg tani? T? Angazhuar n? Juetin? Talenteve t? Eja p? Ti marr?? Kuadr? E tij t??? Nga 600 pun? R? po k? Ojm? M?? Ir? ? O dy muaj prezantojm? Maraton? E pun? Ku njer? T kan? J? At?? Ispozicion p? T?? Unduar nj? Rojekt. Nat? Mund t? Rijosh gj? T? Asht? Konshme, - thot? I. Me messages numri i p? Oruesve t? facebook-ut pritet t? Ritet akoma. Suksesi dhe titulli si miliarderi m? Ri mbi tok? Uk duket se kan? Dryshuar stilin e jetes? S? Uckerberg. Sipas forbes, pasuria e tij kap shifr? 6,9 miliard? Ollar? jam gjithmon? I nj? I. Po k? Oj t? Ksploroj kufij t? Inj. Po punoj shum?? Facebook-u ti rezistoj? Oh?. Po marr m? Me p? T? M? Ar kinez? Dhe dua t? Hkoj me pushime n? Ili n? Und t? Itit me t? Ejuar? Time, priscilla chan. Jetojm? N? Nj? Partament t? Og? Dhe t? Hjesht? Nuk m? Ntereson luksi. B? Nj? Et? Ormale: shkoj p? Dark? Shoh filma, dal me miqt? Risia e vetme ka t?? Me stilin e tij. Tani v? Ravat? mendova t? Dryshoja pak, por e kam kuptuar q? Uk e mbaj dot. M? Duket sikur m?? Rym? M? Ir?? Shat gri dhe xhinset, - shprehet zuckerberg. Kthehu | 27. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Shoqate humanitare hasi organizon koncert humanitar n? Lubin rinor dhe familjar bolereos t? Dreuar? Bashk? Dhetar? U njoftojm? E shoqata humanitare hasi me seli n? Vic? Organizon koncert? Umanitar?? Ti ndimuar? Amiljet e varf? N? Osov? Koncerti mbahet me dat? 21. . 11. 2010, duke filuar nga ora 14. 00, n?? Ikerstrasse 33 n? Uchs zh ju arg? Jn? Bajram gigolli,remzi leka, syne loshi. Shkkurte gashi, valbone sp. M? Shum? Fal? Erojm? Ga zemra t? Jith? Ta q? E prezenc? E tyre ose me mesazhe t? Dryshme uruan akademikun mark krasniqi n??? Jet? Etorin e lindjes q? Sh? A n? Estorantin president n? Jakov? Fal? Erojm?? E? Ti kryeministrin e republik? S? Hqip? S? Dr. Sali berisha, p? Letr? P? H? Et? T? Il? E lexoi i nderuari z. Islam lauka, ambasador i republik? S? Hqip? S?? Kosov?? Ilin po ashtu e fal? Erojm? P? Prezenc? Dhe p? Fjal? E tij. Po asht. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m?? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Anne hathaway? T? Mrekullueshme n? Htrat, sipas jake gyllenhaall! N? Ilmin e tyre t? Undit love and other drugs, anne dhe jake kalojn? Humic? E filmit t? Hveshur n? Htrat. ia rekomandoj t? Hkoj?? Htrat me anne hathaway? Mashkulli. Jam me fat. Kam pasur nj? Eks kinematografik t? Hpejt? E t? N? Brokeback mountain dhe tash disa her??? Tjetrin, ka th? Jake. . I veshur me veshje t? Hjeshta ngjyr? Lu, aktori i filmit love and other drugs, jake gyllenhaal, del nga hoteli i tij p? T? Arr? A aj? T? Ast? N? Ew york. Aktori u gjend n? K? Qytet p? T? Romovuar filmin e tij t? I. . Julianne hough thot? E ajo nuk? T? J? Erson xheloz! Ish-profesionistja e shout dancing with the stars, e cila tash? T?? Idhje me nikoqirin e american idol, ryan seacrest, thot? E zemra e saj ka q? Ruar e dashur gjat? Gjith? Am? S? Aj. nuk jam nj? Erson ziliqar. Jam fal? Eruese p? Gjith? Q? Am, dhe n? Dikush? T? Suksessh? Un? Am e lumtur p? Ta. Njer? T gjithmon? Hon? je sikur julianne hough. Kjo shpesh ndodh. Ata nuk besojn? Se un? Am ajo. Dhe. M? Shum? Keith urban thot? E ai? T? Ngaz? Yer q? A gjetur dashuri me bashk? Orten e tij, aktoren nicole kidman, pasi kjo e ka inspiruar at?? Un? Ylli muzik? Country, i cili ka vajz? Sunday rose me aktoren e hollywoodit, thot? Se familja e tij i jep atij shum? Uraj?? Ka ndihmuar at?? Ealizoj? Lbumin e ri, get closer. jam i inspiruar nga dashuria dhe romanca, jam me fat q? Kam at?? Et? Time, thot? Eith, i cili s? Undi tha se nicole? T? Artnerja e tij ideal. M? Shum? Susan boyle do t?? Ironte t? Ashk? Noj? E rihanna. K?? Rja e hitit i dreamed a dream, e sheh bukuroshen e lindur n? Barbados si nj? Rej rivaleve t? Aj t? Uzik? Dhe beson se dyshja do t? Und t? Unojn?? Ashku n? J? Rojekt t? Hanrit r&b, edhe pse? T? Pasigurt se si do t? Ing? Onte ai. kam konkurrenc? T? Uqishme. Por ka disa lloje caktuara t? Uzik? N?? Ilat je e mir? He disa lloje n?? Ilat nuk je. Mendoj, a do t? Isha e mir?? &b? Mendoj se kur. M? Shum? Ajo? T? Bukur, por k? Her? N? Estivalin k? A magjike 2010 ku ka rr? Yer edhe? Min p? Performanc? M?? Ir? E veshur n? At? E dyt? Jysm? Inale me nj? Ekolte q? Risnin nga? Ti n? Ast ti dilte n? Hesh gjoksi, ajo ka k? Yer shum? Ort dhe t? Hemi t? Rejt? Bukur. . Grupi tnt vazhdon t? Jell? Rojekte t? Eja para simpatizuesve t? Yre. mos mendo? T?? A m? Re e grupit, videoklipi i t? Il? Q? Je ka filluar t? Ushtoj? Elevizionet muzikore ka theksuar vokalisti i grupit gentian gojani, shpreson t?? Ehet nga publiku. . N? Rezi puthet me shoqet n? Oto artistike k? E kemi b? T? Itur, por q? Jo po b? T nj? Iksim i rezit kjo u vu re dhe gjat??? Magjike 2010. Preja e re e k?? Res,? T? Rgjentina ramosaj dhe menj? R? Ozimi, prit t??? I vajza? K? Q? Uthen. Por, afeksioni pas njer? E t? Ashur i rezart? Shpjegohet vet? Me puthje, dhe kjo dhe mes? Ash, ku shembuj konkret? Kemi kantautorin pirro cako dhe aktorin e humorit, gentian zenelaj, me af? Ita dreshajn dhe altuna sejdiu. M? Hum? K?? Rja orinda huta? T?? Ushtuar shum?? Un? E saj si moderatore n? Emisionin next, aq sa nuk gjen koh? T? Egjistroj? Lipe t? Eja. Mungesat n? Uzik? I shlyen m?? Iri me prezantimin n? Kran, por m? On? Hpreson t? Ealizoj klipe t? Eja. . . Gerald xhari, i njohur si big basta aktualisht po shijon frytet e k?? S? Undit, ''k? A? T? Ritur shum? Mir? Ga fansat, por jo vet? Pasi flitet p? Nj?? Htje q? A bashkon t? Jith? , si? Sht? Omb? Rja e futbollit. Gjithmon?? A joshur futbolli, dhe t? Sha pjes? Nj? Rojekti t? Ill? Ka theksuar' big basta. . Bertina mehmeti thot? E kam pasur shum? Omente t? Ukura. Por nj? Oment i ve? T? He i lezetsh? Ka qen? Ur i ka k? Uar falje dikujt me nj? Uf? E lule. Pastaj ka shum? Undjava p? Tu mbajtur mend: n? Lor? N? Elipoj? N? Maqedoni etj. . Adelina tahiri,? T??? Rja e re q? Hum? Hpejt ia doli t? Arrij? Ukses n? Uzik? Nj?? E e saj q? Hpejt u shnd? Ua ne hit,? T? Ashk? Nimi me f-kay, e titulluar ''magnet''. Pavar? Sht se ky bashk? Nim u tregua i suksessh? K? A e re e adelin? Nuk do t?? Shij??? R tjet? P? E? Aj: ''m? P? Ejn? Ashk? Nimet, por tani po punoj nj??? Ingle por nuk p? Ashtoj ndonj? Jet? Bashk? Nim n?? Rdhmen'', ka treguar k?? Rja p? Media. Nd? Oh? Nj? J? O shu. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Kryetari i bashkimit demokratik p? Integrim ali ahmeti, n? J? Ntervist?? Z? N e amerik? Komenton dosjet e fundit t? Ilat synojn??? Ojn? Ersonalitetin dhe veprimtarin? Tij. Ai i quan k? Pamflete q? Kan?? Q? Im nxitjen e konfliktit dhe v? Avrasjes nd? Vet? Hqiptar? Zoti ahmeti flet edhe p? Koalicionin qeveritar, p? Arritjet dhe probleme t? Jera n? End. Z? I amerik? Nj? D?? Htjet m? Ktuale? T? Jo e dosjeve, nj? D? To ka t? B? Me ju. Personi i cili. M? Shum? Omente (3). Z? Nd? Ryeministri i obliguar p? Zbatimin e marr? Shjes s? Hrit, abdilaqim ademi sot u takua me ish-kryeministrin e shqip? S? Ylli bufi, i cili? T?? Vizit? Yditore n? Aqedoni. Q? Imi i vizit? S? Ufit? T? Romovimi i librit t? Tij t? I tempulli i demokracis? Ademi pas takimit n? Qeveri theksoi se ishte k? Q? Q?? Akohet me nj? Ersonalitet, si? Sht? Ufi, personalitet shum? Njohur p? Shqiptar? N?? Jith? , i cili ka drejtuar institucionet e shtetit s. M? Hum? Koh? T? Undit n? Aqedoni? T?? Apur nj? Enomen i? Itsh? Disa femra, kryesisht t? Eja, duke u paraqitur si motra medicinale po ofrojn? Rejsh? Sh? Ime sh? Et? Re dhe p? Ujdesje, njofton agjencia e lajmeve ina. Dy raste t? Eja t? Eprave penale t? Mashtrimit jan? Egjistruar nga ana sekretariatit t? Pun? T? Rendshme (spb), n? H? Spb e ohrit njoftoi se, gjat? It? S? Jeshme, rreth or? 13, n? Shatin mesheisht? Dy femra t. M? Shum? N? Ryetari i delegacionit t? Arlamentit evropian p? Evrop? Juglindore, jelko kacin, ka shfaqur shqet? Min me ngjarjen e mbr? Hme n? He rreth nd? Es? S? Elevioznit a1 n? Hkup. Kacin ka th? Se? T? E pazakonshme dhe e papranueshme, q?? J? End q? Sht? Andidat p? An?? M n? E, policia t? Engoj? Gazetar? T? Ryejn? Un? E tyre. liria e mediave paraqet pjes? Qendrore t? Ritereve politike t? Openhag? P? An? R? M n? E. Pluralizmi medial duhet. M? Shum? Pas votimit nga t? Y k? Illat e komunave, t? Njten? T?? Ceremonia solemne e n? Hkrimit zyrtar t? Arr? Shjes p? Binjak? M mes komun? S? Etov? Dhe komun? Kepez t? Ntalis? Binjak? Mi i dy komunave? T? Nj? Ap shum? R?? Sh? P? Komun? E tetov? Duke marr? Arasysh p? Oj? E madhe t? Komun? Kepez dhe fuqin? Saj ekonomike, kulturore e turistike. Marr? Shja p? Binjak? M konkretisht shtrihet n? Tre pika kryesore. Pas n? Hkrimit t? Saj do t?? T intens. M? Hum? Partia m? Madhe opozitare lsdm paralajm? I mbajtjen e nj? Arshi gjith? Pullor n? Hkup kund? Politik? S? Ushtetit aktual. Lideri i socialdemokrat? Maqedonas, branko c? Enkovski deklaroi se t? Htun? E ardhshme do t? Bahet marshi gjithpopullor n? Brojtje t? Ardhm? S? S? Aqedonis? marsh p? Lirin? He demokracin? Drejt? N? He t?? Et? Mbr? E pam? E mund t? Emi bashk? He t? Emi nj? I maqedonas, shqiptar, serb, turq,. M? Shum? Ministria e brendshme deklaroi se ngjarjet e mbr? Hme n? V a1 ishin tentim p? Manipulimin e opinionin, t? B? Tetur nga lsdm-ja dhe fondacioni soros. policia ishte n? D? Es? Ku? T? V a1 n? Rug? pero nakov ,p. N, p? Shkak t?? Es? P? T? Sistuar p? Policin? Inanciare dhe drejtorin? T? Rdhurave publike (dap), t? Ilat me vendim gjykate po kryenin kontroll n? Irmat q? Shin regjistruar me adres? E tv a1 dhe q? Uk kishte t?? Nd? Yrja me televizionin. Ne. M? Hum? Numri m? Madh i ankesave t? Ytetar? T? Maqedonis?? Jykat? P? T? Rejtat e njeriut n? Trasburg ka t?? Me procedurat e st? Gjatura nga gjyq? Ri n? Aqedoni. Ky konstatim? T? Xjerr? Ga konferenca q? O mbahet sot n? Hkup lidhur me parimet e e praktik? Gjyq? Re t? Jykat? Evropiane p? T? Rejtat e njeriut. Sipas gjykat? S n? Jykat? E strasburgut, mirjana lazarova-trajkovska n? K? Gjykat? An? Ranuar prej 350 deri n? 0. M? Hum? Me moton, kumanova th? Et n? Bashkim, me 28 n? Or, rinia kumanovare organizon nj? Anifestim madh? Tor?? T? H? Ar dit? E flamurit komb? R? He dit? E pavar? S?? Htetit shqiptar? Riza jonuzi, organizator i k? J manifestimi deklaroi p? Agjencin? Lajmeve ina se, manifestimi do t? Bahet n? End? T? Ytetit t? Umanov? Ku p? Os shpalosjes s? J? Lamuri gjigant me shqiponj? Dykrenare n? End? T? Ytetit. Q? Festa t? Et? Plot? M? Hum? Bdsh me rastin e dit? S? Lamurit komb? R 28 n? Orit apelon p? Bashk? Nim t? Hell? Midis partive shqiptare n? Aqedoni. Bashkimi demokratik shqiptar (bdsh) p? Ulet me nderim dhe respekt t? E? T? Ara kujtimit t? Tdhetar? T? M? Enj t? Ombit ton? Nga t? Jitha viset shqiptare, t? Il? N? Hemelin e shtetit vendos? Jet? Dijen, pasurin? He gjith? Q? Ishin, t? Tyre atdhetar? Q? Akrifikuan dhe luftuan me pushk? He me pend?? Lirin? M? Shum? Opozita n? Aqedoni ka akuzuar qeverin? E po e con drejt kolapsit sistemin e sh? Et? S? Deputeti i lsdm-s? Ani makraduli ka depozituar nj? Okument nga fondi i sigurimit t? H? Et? S? Sipas t? Ilit figuron nj? Oshll? Buxhetor prej 16 milion? Urosh. Sipas dokumentit, fondi i sh? Et? S? ? T? Nkuar qeveris? E vitin e ardhsh? Do t? Ket?? Tir? P? T? Aguar 22 mij? Unonj? Nga ana e tij kryeministri nikola gruevski hedh posht? T? H? T, pas. M? Hum? Stanislava?? Ovska, e cila po vuan burgun n? Maqedoni p? Kontraband?? Jysm? Oni droge kokain? Ritet t?? Moj? Ran? Rokuroris? Erbe n? Astin kund? K?? Res serbe svetlana razhnatoviq, e njohur si ceca, e cila dyshohet p? Keqp? Orim t? ,3 milion eurove. K?? Rja e turbo-folkut serb dhe e veja e kriminelit serb zheljko razhnatoviq-arkan akuzohet p? Shitjen e paligjshme t? 0 lojtar? T? Lubit ofk obiliq q? Shte n? Ron? T? Arkani. M? Shum? N? Ap? Rat e tv a1 dhe disa kompanive tjera n? Ron? T? Elija ramkovski kan? Ijuar kontrollet e inspektorateve. T? Un? Arit jan? Araqitur n? Un? Nd? A pran? Televizioni jan?? Jtur forca policore, p? T? Bik? Rur situat? Sipas tv a1, serveri dhe qendra kompjuterike e televizioni? T? Jetur e plombuar nga ana e inspektorateve dhe se n?? M? R? Und t? Rezikohet r? A e sistemit dhe transmetimit t? Rogramit. Mbr? . M? Hum? N? Maqedoni jan? Egjistruar 339. 222 t? Apun? Rej tyre ku 20. 470 jan? Me arsim sip? R, madje 265 jan? Agjistrant? He rreth 20 doktor? Shkencash, t? Il? Nuk mund t? Jejn? J? End pune. Rreth gjysma e numrit t? Apun? Arve jan?? Osh? 39-vje? E. shkollohu, dituria? T? Uqi, jan? Isa nga sloganet e fushat? S? Qeveris?? Aqedonis?? Ti stimuluar t? Injt??? Egjistrohen n? Tudime, p? Ta siguruar t? Rdhmen e tyre. Dhe nj? Um? I ma. M? Hum? Situata n? Aqedoni vazhdon t? Et? Tensionuar pas nd? Yrjes s?? Forcave t? Shumta policore n? Ap? Rat e televizionit a1, q? A shkaktuar reagime t? Hum?? Pinion duke i dh? Mb? Tetje vazhdimit t? Un? S?? J televizioni. N? Pb kan? Eklaruar se policia nuk ka nd? Yr? Daj t? Un? Arve, por, ka asistuar n? Ryerjen e kontrollit nga ana e policis? Inanciare dhe t? Rejtoris??? Rdhurave publike, q? Ipas z?? Sit, ivo kotevski, ishin penguar t? Nspektojn? M? Shum? N? Uad? T? Rogramit forcimi i kapaciteteve nacionale p? Parandalim t? Hun? N? Amilje, n? Komun? E gostivarit u mbajt takim informativ-punues p? Promovim t? Un? Mit t? Ubvencionuar t? Rave viktima t? Hun? N? Amilje. Q? Imi i k? J takimi ishte njohja e sektorit privat me programin n? Jal? Me theks t? E? T? Bi komponentin p? Pun? M t? Ubvencionuar. viktima t? Hun? N? Amilje, zakonisht jan? Grat? Papun? Ara sepse varshm? A ekonomike i detyron ato q?. M? Shum? Hapja e problemit me identitetin nga fqinji jon? Ugor? T? Vjet? M? Hum? E nj? Nd vjet dhe asnj? R? Uk? T? Byllur, deklaroi kryeministri nikolla gruevski n? Yetjen e deputetit gjorgji orov? Ec nga alternativa e re. b? T fjal? P?? Htje q? Sht? Njohur mir? He m? Vjet? Se un? He se ju. Problemi me identitetin dhe hapja e k? J problemi nga fqinji jon? Ugor? T? Vjet? M? Hum? E nj? Nd vjet. N? I shikoni regjistrimet e p?? Es etnike t? Pjes? Verior. M? Hum? Shefi i diplomacis? Reke, dimitris drucas deklaroi se pala greke? T? Gatshme p? Gjetjen e zgjidhjes p? Kontestin e emrit, mir? Sipas tij, autoritetet shtet? Re t? Endit fqinj duhet t? Regojn? Ullnet dhe frym? Onstruktive. jemi t? Atsh? Q? Ani q?? Jejm? Gjidhje p? Problemin e emrit. Mjafton q? Ushteti n? Endin fqinj t? Regoj vullnet dhe frym? Onstruktive, deklaroi drucas n? J? Ntervist?? Gazet? Hungareze magyar nemzet, i p. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . V? Tir? Enka t? Hkruhet nga m? Imi p? Ujtim p? Ty, v? A. Koha dhembjen nuk po e sh? N. Lot? E malli p? Ty sdo t? Shterojn? Urr? E kujtojn? E mall: motra naimja, dh? Ri avdyli m?? J? Ajeti, arbeni dhe mbesa merita nga zvicra. Kthehu | 27. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m? T?? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Burim ram? Sejdiu 19. 11. 2010 halil met? Zeka 19. 11. 2010 ismajl r. Hoti 19. 11. 2010 qefsere-hoxhaj-bylykbashi 19. 11. 2010 kosovare elmi zogaj, 18. 11. 2010 mejreme zheli krasniqi 18. 11. 2010 shefkije (krasniqi) lani 18. 11. 2010 arsim beqir dragidella 18. 11. 2010 nezir sylejmani 17. 11. 2010 resmije (kralani) krasniqi 17. 11. 2010. Nё fshatin mleqan tё komun? S? Alishev? Sot ёshtё p? Ruar nd? Esa e re e shkoll? beqir gashi, e nd? Uar nga masht-i. Prerjen e shiritit, e bёnё kryetari i malishevёs, isni kilaj, drejtori i arsimit nё malishevё, isuf morina dhe osman gashi, v? Ai i d? Morit, emrin e tё cilit e mban shkolla. . Komuna e prishtin? Dhe policia e kosov? Jan? Akorduar premten q? Ashk? Sht t? Ngazhohen n? Peracionin p? Largimin nga qarkullimi n? Rafik t? Uto-taksive q? Uk kan? Eje pun? Kombi-buset si dhe n? Arrjen e masave p? Ndalimin e shitjes se druve dhe r? S p? Jat? Ekurudh? Pasi q?? Nj? Ktivitet t? Ill? Komuna ka p? Aktuar lokacionin p? At? Nja dakordim i till? Arrit gjat? J? Akimi q?? Ryetari i komun? S? Rishtin? Avdullah hoti, pati me p? Aq? Es t? M? Shum? Me rastin e festave t?? Orit, kryetari i komun? S? A? Ikut, xhabir zharku, sot ka prit nj? Rup t? Rinjsh t? Rir? Ga fatmir? Ka, koordinator p? Rini. T? Injt? An? Ruar kryetarin zharku p? Festat e n? Orit nd? Aq n?? R? Imbolike i kan? Huruar flamurin komb? R. Kryetari zharku duke iu uruar t? Injve festat, u ka d? Iruar atyre sh? Et dhe suksese. Zharku me k? Rast i ka informuar t? Injt?? Angazhimet dhe p? Ushtimin e administrat? Komunale p? Ofrimin e sh? Imev. M? Hum? Varrezat n? Omun? E obiliqit do t? Ir? Ahen p? Es rregullores s? Iratuar n? Bledhjen e djeshme t? Uvendit komunal. N? Akt rregullorja u miratua me pak ndryshime nga ana e delegat? T? Uvendit, ngase dit?? Ar? Jo kishte kaluar p? Es komitetit p? Politik? He financa si filt? I kuvendit dhe ishte n? Htruar edhe debatit publik. V? Jtjet kishin t?? N me aspektin financiar,ngase rregullorja si e till? O ta ket? Dhe koston e saj financiare. Ata k? Uan q?? Es k? J t?? M? Shum? Ministria e administrat? Publike, p? Es nj? Omunikate p? Publikun, njofton t? Jith? H? Yesit civil? E, me vendim t? Ryeministrit te republik? S? Osov? Hashim tha? , p? Nder t? 8 n? Orit - dit? S? Lamurit, dita e h? , 29 n? Or 2010,? T? It? Ushimi. Kjo ndodh? Eq? 8 n? Ori bie t? Iel? Q?? T? It? R? Omt? Ushimi, dhe sipas ligjit mbi festat dita e pushimit bartet n? It? E pun? . Kryetari i lidhjes demokratike t? Osov? (ldk), isa mustafa, e ka akuzuar ushtruesin e detyr? S? Residentit jakup krasniqi se? T? Uke e shkelur kushtetut? E kosov? Duke zhvilluar aktivitete partiake n? Erren, gj?? Nuk do t? Uhej t? Dodhte. Mustafa, t? Njten, gjat? J? Akimi me strukturat e ldk-s?? Klin? E ka p?? Tur akuz? Edhe kund? Kryeministrit n? Or? Qje hashim tha? Se e ka shkelur kushtetut? N? Astin e rahovecit dhe nuk ka dh? Dor? Qjen. Ai ka p?. M? Hum? Omente (5). Serbia ka formuar ekipin negociator dhe platform? P? Dialogun e adhsh? Beograd-prishtin? Shkruajn? Ediat serbe. Platforma thuhet se bazohet n? Ushtetut? Dhe rezolutat e miratuara n? Uvend mbi kosov? E t? Ilat ruajn? Ntegritetin territorial t? Erbis? Por, zyrtar? Nuk kan? Buluar se kush? T?? Kipin negociator, dhe as nuk kan? H? Detaje p? Platform? N? Jal? platforma e beogradit nuk do t?? T publike, sepse k? Tu do t? Bulohej karta. M? Hum? Editoriali konsolidimi i shtetit t? Avarur dhe sovran t? Osov? - detyr? Omb? Re dhe investim qytetar i t? Jith? Hqiptar? Dekoratat e u. D presidentit jakup krasniqi jep 31 dekorata p? Nj? R?? Me masive 28 n? Tori i ndaluar pse dita e flamurit komb? R - fest? E ndaluar p? Shqiptar? E kosov? N? Az?? Enit 65(1) t? Ushtetut? S? Epublik? S? Osov? 28 n? Ori nuk njihet m? I fest? Yrta. M? Hum? Analist? Politik?? Rishtin? Dajn? Endime t? Dryshme rreth asaj se do t? Ket? Po jo nj? Alje m? Asive t? Otuesve kosovar n? Gjedhjet e 12 dhjetorit. Analisti driton laj? Shpreh mendimin se elektorati kosovar nuk? T? Indur ende se ka alternativa t? Ira nga programet e k? Re partive politike t? Ilat, sipas tij, jan?? Idhura me liderin dhe klanet brenda partiake. P? Erisa ramush tahiri shpreh besimin se votuesi sivjet ka m? Hum? Und? Dhe n? End t? M? Hum? Ushtruesi i detyr? S? Residentit t? Akup krasniqi, me rastin e dit? S? Al? Erimeve, i shkroi nj? Et? Urimi presidentit amerikan, barak obama. Duke vler? Ar lart marr?? Et e shk? Yera midis dy vendeve, krasniqi ka shprehur bindjen se ato do t? Hellohen dhe do t? Gjerohen n? Azhdim?. shfryt? J k? Rast tju shpreh mir? Ohjen ton?? Hell?? Gjith? Dihm? Q? Htetet e bashkuara t? Merik? Dhe institucionet e saj shtet? Re kan? H? P? Kosov? N? M? Hum? Me rastin e fest? Komb? Re t? 8 n? Orit dit? S? Lamurit, komuna e prishtin? Ka organizuar nj? Rogram t? Asur kulturo artistik n? Ryeqytetin e kosov? N? R? 10:00, do t? Endosen kurora lulesh n? Onumentin e gjergj kastriotit sk? Erbeu, tek busti i d? Morit t? Ombit, zahir pajaziti, si dhe n? Arrezat e d? Mor? N? Lagjen "velania. N? R? 2:00, n? Ulevardin "n? Terez? Do t? Defilojn? Rupet artistike t?? J? T? Rishtin? Me programet e tyre do t? Araqiten: "qendr. M? Hum? Ushtruesi i detyr? S? Residentit t? Osov? Jakup krasniqi, dekoroi t? Remten me urdhrin hero i kosov? Nj? N nga personalitetet m?? Hquara t? Osov? Adem dema?. Adem dema? ? T? J? Ga personalitetetet m?? Hquara t? Osov? Jo vet? P? Kontributin e tij si shkrimtar por edhe p? Rolin q? Uajti si politikan, n? Osov? 8 vjet pas lirimit nga burgjet e jugosllavis? I d? Ar p?? Htjen komb? Re. I njohur ndryshe si nelson mandela i ev. M? Shum? Trupi gjykues i kryesuar nga tonka berishaj ka shpallur sot vendimin kund? Bajrush xhemjalit, kryetar i komun? S? Erizajt me an?? Ilit ai? T?? Ar me 2 vjet e 6 muaj burg si dhe me 3 vjet ndalese t? Rejtimit t? Utomjetit. Kryetari i ferizajit xhemajli akuzohet p? Rrezikim i trafikut publik p? Pasoj? Ati humbjen e jet? S? J?? Iu 21 vje?. Aksidenti ndodhi m? 1 maj t? Vitit 2009. Vendimi do t?? T i plotfuqish? N? Orm? P? Undimtare pas shqyrtimit nga gjykata. M? Hum? Komente (76). Policia e kosov? Njoftoi se ka arrestuar sot drejtorin e kompanis?? Igurimeve kosova e re. N? J? Joftim p? Media thuhet se policia ka realizuar urdh? S? E pranuar nga prokuroria speciale e kosov? Dhe si pjes? Procedur? Hetimore, me t? J?? Urdh? S? Sht? Rrestuar edhe k? Illtari i drejtorit nga kompania e nj?? q?? Y t? Dyshuarit, nj? Kosovar shqiptar e tjetri kosovar turk jan? Rrestuar me dyshimin e bazuar se kan? Ryer veprat pen. M? Shum? Ministri i pun? T? Ashtme i serbis? Vuk jeremiq deklaroi se serbia do t? Isedoj? E prishtin? N?? Uthje me politik? Shtet? Re t? Iratuar n? Uvend. Ai vler? I se kjo? T? J? M? R? Mundshme, n? T? Y pal? Angazhohen p? Q? Rim racional, nd? A serbia sipas tij do t? Et? Partner racional n?? Dialog. ne kemi vet? Nj? Olitik? He vet? Nj? Ushtetut? Dhe n? Uad? T?? J politike dhe k? J kushtetue do t? Flasim n?? R? Onstruktiv. M? Hum? Sipas nj? Rtikulli t? Gazet? S?? Itshme irish times enver sekiraqa jeton n? Uglindje t? Rland? Por ai nuk? T? Kstraduar sepse nuk ka marr? Shje ekstradimi mes t? Epublik? S? Rland? Dhe kosov? Gjithashtu mekanizmi i fletarrestit evropian nuk e mbulon kosov? Megjithat? Nj?? Es? Ga autoritetet n? Osov?? T? Dihmuar n? Thimin e tij p? Gjykim nuk? T? Ranuar nga autoritetet irlandeze. Zyrtar?? Art? Ga departamenti i pun? T? Ashtme dhe departamenti. M? Shum? Komente (24). N? Omun? E preshev?? T? Rishur koalicioni i qeverisjes s? Pushtetit vendor midis dy forcave t?? A pdsh dhe bdl. Si? Nformon agjencia e lajmeve ina, vendimi i till? Sht? Umtuar nga kryetari i partis? Ashkimi demokratik i lugin? (bdl), skender destani, i cili b? T? Itur se sot pritet t? Jap sqarimet lidhur me largimin e partis?? Yre nga koalicioni i qeverisjes s? Ushtetit komunal n? Reshev? Partia demokratike shqiptare (pdsh. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . new york times rusia ka reaguar me zem? M ndaj propozimit p? Mosdh? En e vizave evropiane afro 60 zyrtar? Rus? Q? Shin t? Mplikuar n? Dekjen e avokatit sergej magnitsky n? Paraburgim n? Osk? Vitin e kaluar. Konstantin kosa? , kryesues i komitetit p? Raporte t? Ashtme n? Hom? E ul? T? Arlamentit t? Usis? E d? I propozimin p? Ndalim si taktik? Olshevike dhe tha se rusia ndoshta do t? Etyrohet t? Hakmerret shum? Shp? , n? Propozimi shkon m? U. M? Shum? P? Eq? Mi i kriz? Financiare n? Ashkimin evropian, sipas ekspert? Ekonomik, e b? T? Omosdoshme krijimin e nj? Akete shp? Mi shum?? Adhe p? Euron. Instituti ekonomik i hamburgut sugjeron n? Azet? bild ngritjen sa m? Hpejt t? Et? Mundur t? J? Akete garantimi n? Hum? Prej 500 miliard? Urosh. Me k? Do t?? J e sigurt q? Rahas irland? Dhe me gjasa edhe portugalia dhe spanja, k? Paket? Hp? Mi mund ta shfryt? Nin edhe vendet e tjera. In. M? Shum? Gazeta the new york times, boton sot nj? Ritik? T? Omanit aksidenti t? Smail kadares? Duke th? P? Shkrimtarin q? I mesa duket nuk? T?? Jendje t? Hkruaj? J? Ib? Q?? Mos jet? Nteresant. Kritiku? Rls mekgrath e cil? N librin q? Oli n? Reg k? Muaj n? Htetet e bashkuara, provokativ duke p? Endur si nj? Ga arsyet faktin q? Ibri fillon n? J?? R? Dhe shnd? Ohet n? I? Krejt? Sht tjet? Kritiku? Rls mekgrath thot? E nj? J? E till?? On nd. M? Shum? Washington post historian? N?? Rdhmen nuk do ta cil? Jn? I sukses t? Adiskutuar misionin e nato-s n? Fganistan. Nato-ja nuk ishte e p? Atitur t? Uftonte n? Afganistan, fillimisht nuk kishte udh? Qje,? R? Shoq? A dhe me munges? E objektivave t? Arta. Disa vende kontribuuan me nj? Um? T? Adh ushtar? Dhe luftuan. Kishte dhe t? Jer?? Il? Fshiheshin pas vendimeve t? Hteteve p? At? , q?? Aktonin kur dhe si duhet t? Uftonin ushtar? E tyre. . Sipas nj? Joftimi t? Gazet? die welt qeveria gjermane planifikon riorganizimin e sh? Imeve t? Iguris? Federata mund t? Rijoj? J? Olici t? Eten financiare, t? Ashkoj? Olicin? Federale me entin federal p? Kriminalistik? Po t? Rijoj? J? Olici m?? Jer? Riminale, njofton gazeta. Planet si? Uket nuk kan???? E k?? Met aktuale terroriste. P? M? Ep? B? T fjal?? Koncepte t? Rendshme t? J? Omisioni ekspert? , i cili? T? Drejtuar nga ish- presidenti i organit. M? Shum? Raportohet se shtetet e bashkuara po d? Ojn? Anke t?? A luftarake n? Fganistan, p? T? Ar? Her? Rej se kishte filluar lufta para n?? Itesh. Kjo vler? Het si p? Hkall? M i m? Jsh? I taktik? Kund? Taliban?. E p? Itshmja uashington post raportoi se tanket s? Ari do t? Endosen n? Rovinc? Helmand, ku ushtar? E shteteve t? Ashkuara jan?? Ngazhuar n? Uft? Intensive me grupet me armatim t???? Uft? R? Taliban? N?? Raport, ga. M? Shum? Shkruan: barak obama, president i shteteve t? Ashkuara t? Amerik? Samiti i nato-s dhe takimet shtetet e bashkuara-bashkimi evropian, e pasqyrojn? T?? Et? E p? Ershme t? Olitik? S? Ashtme amerikane, se marr?? Et tona me aleat? Dhe partner? Tan?? Vrop? An? Urthemel i angazhimit ton?? Ot? Nxit? I bashk? Nimit global. Me asnj? Ajon tjet? Shtetet e bashkuara nuk kan? Q vlera, interesa, aft? Dhe synime t?? Ashk?. Marr?? Et trans-at. M? Shum? international herald tribune kur 28 vendet aleate t? Akohen t? Remten n? Isbon? Nj? Ga? Htjet m???? Shme n? Gjend? O t? Et? Hqyrtimi i rrezikut real dhe n? Ritje n? Ajonin trans-atlantik: p? Apja e arm? P? Shkat? Im n? As? He mjetet e shp? Darjes. Aktualisht, nato-ja ballafaqohet me ambient sigurie si asnj? R?? Historin? Saj. K?? Mi i nj? Onflikti t? Adh konvencional n? Vrop? Shqet? M p? T? Ilin nato-ja? T? Hemeluar pra. M? Shum? "financial times" kur policia serbe hapi hetimet ndaj nj? Yrtari t? Art?? H? Imeve sekrete ushtarake jav? E kaluar, dukej se autoritetet ishin m? F? Kapjes s? Atko mlladiqit, t?? Uarit kryesor q? Azhdon t? Et? Nde n? Rrati nga luft? T n? Allkan n? Itet 90-t? Aco tomiq, ish-shef i sh? Imeve t? Bulimit t? Shtris? Eri n? Itin 2003, po hetohet rreth dyshimeve se ka ndihmuar udh? Q? N ushtarak t? Erb? T? Osnj? Ratko mlladiq t? Trehohet n? J. M? Shum? Gazeta indipendent e londr? Transmeton pohimin e pop k?? Rit xhems blant se ka penguar shp? Himin e luft? S? Ret? Ot? Re kur n? Vitin 1999 ishte kapiten n? Shtrin? Ritanike n? Osov? Gazeta shkruan se blant, autor i pop balad? Shum?? Uksesshme, you're so beautiful, por sipas shum? Jt edhe tep? T? Heqerosur, ishte komandant i kolon? S? Nato-s e cila duhet t? Errte n? Kontroll aeroportin strategjik t? Rishtin? N?? Ilin, nd? Aq para saj kishin arritur rre. M? Hum? Omente (11). Sipas nj? Joftimi t? Azet? Gjermane s? Utsche zeitung, nj? It pas ngritjes s? Osh? S? Aljes n? Ension nga 65 n? 7 vje? Jithnj? M? Hum? Pun? R? Es mosh? 60 dhe 64 vje? E mbesin t? Apun? Sipas statistikave t? Gjencis? Ederale p? Pun?? Etor t? Itit 2007, rreth 35 mij? Jer? Nga kjo grupmosh? An? En?? Apun? Nd? Oh? Umri i tyre? T? Htuar n? 45 mij? Para pak koh? Kryetari i unionit kristiansocial horst seehofer, kishte v? N? Ik? Etje zgjatjen e koh? M? Shum? "new york times" shkruajn? Soren jessen petersen dhe daniel serwer, ligj? Es n? Niversitetin georgetown. Ata kan? Unuar n?? Tjen e ballkanit p? 15 vjet. N? Oh? Kur nato-ja, shtetet e bashkuara, bashkimi evropian dhe osbe-ja p? Atiten p? Takimet e samitit k? Vjesht? Ballkani ka gjas? A prish? Est? Procesi i nd? Imit t? Aqes n? Ajon ka sh? Ar suksese t? Asht? Konshme - p? Undimi i luft? N? Bosnj? R? A e sllobodan millosheviqit. M? Hum? Sulmuesi i real madrid i ka fituar nj?? Tje gazet? daily telegraph q?? Orrik t? Itit 2008 publikoi nj? Ajm ku shkruhej se ronaldo kishte festuar n? J? Iskotek?? Os angeles nd? Oh?? O rekuperohej nga d? Imi. Gazeta ka pranuar q? Nformacioni ishte i pasakt? He duhet t?? Hp? Lej? Utbollistin p? D? T q? Ka shkaktuar dhe koston e gjyqit. Tabloidi publikoi para dy vitesh se lojtari, q?? T? Oh? Uante p? Manchester united, u paraqit n? J? Is. M? Shum? L? Zja pa viza e qytetar? Shqiptar? He boshnjak?? On? Shengen, nj? Endim q? Morr t?? N nga bashkimi evropian,? T? Asqyruar gjer? Sht nga shtypi i huaj. Gazeta italiane corriere della sera shkruan kufij t? Apur p? Shqiptar? Dhe boshnjak?. Gazeta amerikane the new york times shkruan se bashkimi evropian ka vendosur p? Heqjen e regjimit t? Izave p? Shtetasit nga shqip? A dhe bosnje-hercegovina, t? Il? Jan?? Ajisur me nj? Asaport? Iometrike me fotografi t?. M? Shum? Gazeta e sotme "fajnensh? Tajms" ("financial times") e londr? N? J? Hkrim me titull "relaksohen rregullat e vizave p? Vendet e ballkanit", konstaton se qytetar? E shqip? S? He bosnj? Do t? En? Und? T? Dh? Jn?? Pjes? M?? Adhe t? Vrop? Pa viza p? Ara fundit t?? J viti pas nj? Arr? Shje t? Inistrave t? Rendsh? T? Ashkimit evropian. Kjo l? Zje? T? Rojektuar p? T? Hp? Lyer dhe inkurajuar reformat demokratike n?? Dyja vendet, shkruan ft. . M? Hum? International herald tribune shkruan: barak obama, president i shteteve t? Bashkuara t? Merik? Derisa shtetet e bashkuara po rim? Mben nga recesioni, gabimi m? Madh q? Und t?? T? T? Ind? Imi i ekonomis? Bi t? Nj? In shtrat borxhesh apo p? Itimesh nga spekulimet financiare. Duhet t? D? Ojm? Themele t? Eja, m?? Uqishme p? Rritjen ton? Konomike. P? Ta arritur nj? J?? Ill? Duhet t??? T?? Merika e ka b? M? Ir? Zbulimet. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Trupi gjykues i kryesuar nga tonka berishaj ka shpallur sot vendimin kund? Bajrush xhemjalit, kryetar i komun? S? Erizajt me an?? Ilit ai? T?? Ar me 2 vjet e 6 muaj burg si dhe me 3 vjet ndalese t? Rejtimit t? Utomjetit. Kryetari i ferizajit xhemajli akuzohet p? Rrezikim i trafikut publik p? Pasoj? Pati humbjen e jet? S? J?? Iu 21 vje?. Aksidenti ndodhi m? 21 maj t? Itit 2009. Vendimi do t?? T i plotfuqish? N? Orm? P? Undimtare pas shqyrtimit nga gjykata supreme e kosov? P? At? Sht pas paraqitjes s? Nkesave nga t? Yja pal? Prokuroria dhe pala mbrojt?. B. S. Kthehu | 26. 11. 2010. A per do gjera rrofte kanuni, se per politi"kuajt" e kosoves ska ligj qe i kape. " /> dardani 26. 11. Se drejt? A ne kosov? Uk funksionon kjo? T? Ditshme, por se nuk funksionon fare tregohet me ket? Jykim qesharak. Ky? T?? M qesharak ,te mbytesh njeriun e te d? Hesh ka? Pake nuk don? Oment. " /> bizi 26. 11. Ps. Ky kriminel i trafikut te ferizajit qe vet e ka shpallur qe e adhuron shpejtsien e madhe, e prap denuhet me 2. Vjet burg kjo esht hajgare nga gjykata e prishtines " /> n. S , lausanne 26. 11. Ky asht vetem keshtu se tash hashim thaqi e nxerr pi burgit, se gjykata e hashimit ashe,t per shka e ka vj. Krejt kosoven, veq me kthy gjykaten pi veti, korrupsion, turp per ket qeveri dhe kto gjykata e hashimit" /> lulja 26. 11. Turp. Nje denim minimal per nje gangsterllek tipik te nje k. ,? A eshte me keq, qe as kete denim nuk do ta mbaj. Sa kryetar komunash kosovare ka pdk qe ndaj tyre zhvillohet procedure penale dhe asnjera nuk mbaron dot. Kur e ndegjoj demagogjine e thaqit per ndertimin e nje shteti ligjor. . Me vjen te vjelli. " /> harudi 26. 11. Jo 2 vjet e gjasht muej po asnji dit ska me ta mbajt, dhe nuk kom deshir armikun me e pa ne burg po kjo reflektohet shum keq ne opinion familiaret e viktimes kan hunbur : djalin vllaun e ndoshta edhe baban se paku bili eshet dashur qe ta kompenzojn materialisht familjen e tij se keta bili para kan. . . " /> shaliani e gjerm 26. 11. Si mund te ndodh kaq pak te denohet njeri i cili e ka prish rendin publik ne trafik une nuk dije me 2 vjet e 6 muj burg kur i ka marr jetn njeriut por nuk ka dert pasi qe ''shqiptar ka sa te duash '', por duhet pas kujdes ne antaret e pdk-se se te tjeret jan te pa vler, vetem nevojiten per vota dhe kthim te tyre ne varferi te skajshme ma zi se ne kohen e okupimit. . . . " /> shpresa e humbur 26. 11. Per mendimin tim, ky vendim eshte turp per drejtesin kosovare,, se meja marr jeten te riut ne komunikacion trafiku e vetem me 2vjet e 6muaj denim, turp turp per gjykaten dhe drejtesin tone,, besoj se duhet me rishikue prap ky vendim edhe duhet me marr vendim shume e shume me te ashper,, mjere ajo familje e viktimes qe nuk o knaq me kete vendim te zi. " /> qka poni mamire mosnifsha ma. 26. 11. Ani 2 vjet e gjysm plus tri vjet mos me pas drejt me vozit, meniher sa te perfundon bukgin mas 6 mujve bohen tri vjet kshtu qe burg sy duhet patent shoferi shum qesharake, per kete k. Denim me vdekje se ky smushet mend. " /> titi ch 26. 11. Turp per gjykaten kosovare, nese ligji thote keshtu, edhe un jam gati ta mbyti nje njeri me automjetin tim nese denohem dy vite. Zoti daci i harxhoi 1400 euro te shtetit po denohet njejt si nje mbytes. Ky aksident ka qen per mendje te madhe dhe denimi duhet patjeter te jet ne maksimum,perndryshe popullin dota detyroni te reagoi ashper per kesi rasti. Te ju vij pak turp nga familja e viktimes, " /> gazi 26. 11. O mjer na qefar shteti jemi duke e ndertuar me ksi gjykatesish. Po ketij far njeru pak kishin me qen 25 vite burg me ia dhan, dhe ato te izoluar ne qeli, po une nuk kam iden se ku i gjejn keto far ligjesh keto gjykatat tona, qe i denojn keta far banditesh si ku far bajrush xhemajli, ti marresh jeten nje te riu 21 vjeqar dhe te denohesh vetem 2 vjet e gjysem burg, kjo nuk mendoj se ndodh as ne tanzani, jo jo jo kjo eshte absurde. " /> kujtimi 26. 11. Fatkeq? Sht jeta e atij te ndjerit t? Iut paska patur vler? Q t? Ogel nen ndikimin e politikes se thaqit sepse denimi i merituar vetem qe ka thyer rregullat e komunikacionit? T? Ashur t? Et aq. Kjo? T? Rejtsia e premtuar e qeveris thaqi, zero toleranc ne drejtsi dhe korrupcion, ju lumt k? Tu ruhet populli dhe mbahet shteti. Thaqit shko te ahtisari te tregon per shtetin qe ta ka krijuar ta udh? Qesh! " /> islami 26. 11. O k? Shi. Duhet que n? Uantanamo kuku p? Kosoven n, kon osht met e mbyt njeriun dhe prap kryetar qekjo drejt? Se! " /> veterani 26. 11. Drejtesija ne kosove nuk ekziston, dirigjohet prej klaneve mafioze. Mjer ai qe ka pune me drejtesi ne ks. " /> lyra 26. 11. Nuk po mund ta marr me mend se ne mes te qytetit te dyfishon shpejtsine e vozitjes dhe te shkakton tragjedi te aso permasave qe i kame pa ne fotto e te merr ate denim qesharak vetem per fat te keq ne kosove po ndodh ashtu! Eh qe drejtesia jone! Ndodhin raste tragjike neper autostrada, ku lejohet shpejtesia e vozitjes me e lart. Mund te kete i akuzuari lehtesime ne gjykim pra jashte qytetit por jo kurrsesi sikur ne rastin e zotnis!! Zoti na ruejt prej ketyre vozitesve te tille: " /> rrustemi. Gjermani 26. 11. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Bashkuara si i dyshua. . Cana i gatsh? P? Kryendeshjen 25. 11. 2010 edhe francez? N? Urneun adem jashari 25. 11. 2010 guardiola, megjithat? I zhg? Yer! 25. 11. 2010 sa m? Hum? Ola 25. 11. 2010 juve k? On edhe gomez-in 25. 11. 2010 fifa: 670 mij? Sd gjob? Sh-trajnerit t? Shqip? S? Ri haan 25. 11. 2010 vjeshta e liris? 25. 11. 2010 pranvera. 25. 11. 2010 barcelona pa problem, manchester utd fitoi nga penalltia 24. 11. 2010 vokrri: viti i ardhsh? N? Shenj?? Utbollit t? Osov? 24. 11. 2010. Ndon? Nuk? T?? Shum?? L? N e artit dhe kultur? Partit? Olitike n? End nuk kan? Ezituar t? Hpalosin programin e tyre politik, n?? Ilin artit i kushtohet nj? End i ve? T? Pas nj? Eriudhe t? Il? Mund ta quajm?? Mjerueshme p? Sa i p? Et v? Ndjes s? Ushtetar? Ndaj jet? Kulturore n? End, duket se viti 2011 do t? Jell? Hum? Isi n?? Sfer? N? Rag t? Gjedhjeve t? Asht? Konshme elektorale, partit? Politike tashm? An? B? Gati dhe presin 12 dhjetorin. Aj. M? Shum? sekreti i fundit i evrop? Shqip? A,? T? Ema e jav? Kulturore shqiptare q? Illon sot dhe vazhdon deri m? Re dhjetor, n? Ilano, nj? Ishikim mbi shqip? N? Organizuar nga shoqata illyricum, acli e ipsia, n? Ashk? Nim me kuvendin e shqip? S? I dhe ambasad? Shqiptare atje. Manifestimi zhvillohet me rastin e liberalizmit t? Izave p? Shqiptar? Me rastin e 98 vjetorit t? Avar? S?? Hqip? S? Si dhe 20 vjetorit t?? Es s? Omunizmit. Realiteti i komunitetit shqiptar n? M? Hum? E quajn? N? Tereza e re, por emri i saj i v? Et? Sht? Uth pfau dhe? T? Ga gjermania. Edhe ajo, si humanistja shqiptare,? T? J? Urgesh? T? F? J? E zemr? S? Aris? Edhe ajo jet? E saj e ka v? N? H? Im t?? Arf? E n? Akistan, popullsia e t? Ili ka humbur? Gj? Jat?? Bytjeve m?? Undit. Asianews tregon historin? K? J besimtare 81 vje? E q? Sht? Dhe mjeke, si dhe ka hapur nj? Kamp p? Refugjat? N? Akistan. vet? Ne shkojm? N? To kampe, p? Nj? Rsy. M? Hum? Nga nj? R? Unon fati, por m?? Shumti? T? Dhe puna p? Ushtuese n? Ush? E artit dramatik. K? J here, jahi jahiu, regjisori nga gjilani, autori i dram? o, skam nj? Hok, me t? Il? Pjes? Ori pjes?? Estivalin e komedis? Hqiptare n? Reshev? Ka marr? Y? Me konkurruese: e para p? Shfaqjen m?? Ire dhe,? Mi i dyt? Takoi p? Regjin??? Ir? Ai ka arritur ti rr? Ej? Y? Me prestigjioze n? J? Estival garues, ku kan? Arr? Jes? Edhe teatrot tjera nga shqip? A. M? Hum? Duke filluar prej dit? S? Jeshme, arkivi qendror shtet? R dhe shoqata qytetare p? Art e kultur? An? Rganizuar n?? Ov?? Aqedonis? Dit? E filmit shqiptar 2010. Veprimtaria, e cila do t? Gjas? Dhe nes? Do t? Jell?? Publikun filmat kronik? Rovinciale dhe qind p? Qind t? Egjisorit artan minarolli, lindje, per? Im, lindje i regjisorit gjergj xhuvani,? T? J? Omedi dramatike q? P? Shin publikun duke e b? T? Djehet nga pak secili prej personazheve. Si dhe fil. M? Hum? Dhjet? Studiues nga institucionet shkencore t? Hteteve t? Allkanit pritet t? En? Jes? Rr? N?? Konferenc? Hkencore, q? O t? Bahet nga data 2-4 dhjetor 2010 n? Niversitetin nikolla koperniku n? Oloni. Edicioni i dhjet? Studimeve ballkanike drejtohet nga k? Illi organizativ me n? Rye albanologen e shquar polake irena sawicka, bullgaren viara maldjiev dhe polaket adam kola e anna korytowska. Nd? Oh?? Nga studiuesit pritet t? Eferohet p? Konvergjencat dhe divergjencat n. M? Shum? Me propozimin e klubit t? Hkrimtar? petro marko, bashkia e vlor? U dha titullin mir? Ohje e qytetit dy prej krijuesve t? Lubit letrar, konkretisht: shkrimtares vilhelma vranari haxhiraj dhe krijuesit artistit e shkrimtarit, luan toto. jo vet? Filozofia dhe let? Ia, por edhe artet e bukura punojn?? Zgjidhjen e problemit t? Kzistenc? Veprat e poet? , shkrimtar? Dhe artist? T? Rteve figurative n?? Jith? Mbajn?? Apur nj? Hesar t? Ijes s? Hell? Let? . M? Shum? Pas tekstit me titull, onufri u tkurrur, p? Ashton shqiptar? E kosov? , i botuar para pak dit? N? Azet? Ton? Ka ngjallur reagimet e udh? Q? E t? Nstitucionit t? Aleris?? Rteve t? Iran? K? Vit evenimenti m? R?? Sh? I arteve pamore n? Hqip? , onufri, i cili ka karakter komb? R ka l? Anash artist? Shqiptar?? Trevave tjera shqiptare p? Shir?? Edhe ata t? Osov? Me pretekstin se mungon buxheti dhe koha. Drejtori i galeris? Omb? Re t? Rteve, r. M? Shum? Sonte n? Eatrin komb? R t? Osov? Ky projekt teatror? T? Ashk? Odhim i teatrit komb? R t? Osov? Dhe teatrit shqiptar shkup. Peer gynt konsiderohet nj? Prej dramave m?? Ira t? Ramaturgut t? Adh norvegjez ibsen. N? Ealizimin shqip shihen dhe trajtohen problemet n? J? Rit? Jet? Apo m? Akt? Sht n? R koh? T? Il? Po kalojn? Hoq? T? Regjionit, pas kolapsit t? Hkaktuar nga r? A e komunizmit dhe luft? Ve t? Hkaktuara nga nacionalizmi. Kjo do t? Et? Hfaqja e par. M? Shum? anton? Ta-figur? Oliedrike e kultur? Shqiptare ishte tema, q? Parapriu sesionit shkencor kushtuar themeluesit, autorit dhe patriotit t? Epr? Humane t? Ajtimit t? Jaqeve anton? T? Kjo tryez? Shkencore u mbajt dje n? Organizimin e institutit albanologjik t? Rishtin? Dega e folklorit, n? Udh? Qjen e k? Illit organizues: dr. Adem zjenullahu, dr. Zymer neziri, dr. Myzafere mustafa, dr. Leontina gega-musa dhe dr. Arbnora dushi. N? Jal? E tij drejtori i institutit albanologjik,. M? Shum? N? Uad? T? Anifestimit t? Lerave t?? Ashk? Dhe t? E? Ta t? Oet? Nga rajoni i ballkanit, q? O mbahet n? Jirokast?? T? Rezantuar edhe libri m? Ri i piktores, poetes dhe pedagoges miradije ramiqit. N? Nj? Rej sallave t? Otelit "? Jupi" u prezantua libri poetik "hir? P? Allore". Diskutimi u p? Hkua nga qasja mes poetes dhe piktores n? Ematik? Brendi ideore, mjete shpreh? Dhe ur? Lime nga piktura n? Oezi. Poetja miradije ramiqi tha se u ndje e befasuar nga niveli. M? Hum? the new york times ka botuar nj? Ritik?? Omanit aksidenti t? Smail kadares? Duke th? P? Shkrimtarin q? I mesa duket nuk? T?? Jendje t? Hkruaj? J? Ib? Q?? Os jet? Nteresant. Kritiku charls mcgrath e cil? N librin q? Oli n? Reg k? Muaj n? Hba , provokues duke p? Endur si nj? Ga arsyet faktin q? Ibri fillon n? J?? R? Dhe shnd? Ohet n? I? Krejt? Sht tjet? Ai thot? E nj? Gj? Till?? On ndjesin? E kjo? T?? Ra sesi e sheh kadare bot? Si nj? M? Shum? Me nj? Eremoni modeste, dje n? Mbientet e bibliotek? Komb? Re dhe universitare t? Osov? U sh? A 66-vjetori i themelimit t?? J institucioni. Ministri i arsimit shkenc? Dhe teknologjis? Z. Enver hoxhaj, e cil? I k? Moment si dit? M?? E? T? Pasi q? Do bibliotek?? Ot? Arakterizohet me nj? Istori dhe rrug? M t? E? T? Por misioni i bkuk-s? E ve? At? Ga? Tempull i dijes n? Endet tjera t? Ot? biblioteka e kosov? Ka qen? Jithashtu tempull identiteti p? Popu. M? Shum? P? Nder t? Estave t?? Orit dhe me rastin e 10-vjetorit t? Illimit t? Otimit t? Onografive dhe librave p? D? Mor? Dhe luft? E u? -s?? T? Apur dje n? Rishtin? Anairi i p? Itsh? dekada e librit t? Iris? E cili do t? Zgjas? Ri dit? E radh? Panairi po mbahet n? Allatin e rinis? He sporteve n? Organizimin nga radio-kosova e lir? - sektori i botimit, redaksia d? Mor? E u? -s? Dhe shoqatat e dal? Ga lufta e u? -s? N?? Panair do t? Rezantohen 12 v? Ime. M? Shum? P? Nder t? Anifestimit kulturor dit? E hasan prishtin? , q? U mbajt n? Ushtrri, pos aktiviteteve t? Dryshme, u mbajt edhe ora letrare me ali podrimen, kushtuar patriotit t? Hquar hasan prishtin? Q?? Shum??? Htje komb? Re. Me k? Rast krijimet e tyre letrare n? Argje i lexuan shkrimtar? Ali podimja, agim gjakova, edi shukriu dhe qerim ujkani. Ishin k? Vargje t? Al? Ga shpirti krijues i k? Re poet? Kushtuar personalitetit t? Madh komb? R hasan prishtina, i cili t? M? Shum? Tiran? p? Djekja dhe vrasja e zhan pol maratit paraqitur nga trupa e aktor? T? Zilit shar? On n? Drejtimin e z. D? Ad? T? Titulli i plot? Pjes? Teatrore t? Eter weissit -shkurt "marat/sad" - nj? Ga dramat m?? Johura t? Eatrit bot? R nga vitet 60 e deri m? Ot. Kund?? A midis maratit, nj? T prej projektuesve t? Par?? Htetit socialist, dhe markezit d? Ad, sinonim i jet? Sensuale dhe i liris? Bsolute t? Ndividit, n? Rag t? Rasjes s? Aratit nga sharl. M? Shum? Letrat dhe ditar? E misionares s? Amshme dhe fitueses s? Mimit nobel p? Paqe, n? Terez? Jan? Ublikuar p? Her?? Ar?? Usi. Libri i cili mban titullin, eja, b? Drita ime, i realizuar dhe kombinuar nga brian kolodiejchuk, mb? Tet? I kauz? S? Eatifikimit dhe? Htjeve t? Jera t? Henjt? Mit q? An???? E k? Figur? Nike t? Hekullit t? Undit, shfaq dhe prezanton nj? H? Sht nj?? V? Trim dhe pamje krejt? Sht t? Dryshme t?? Terez? Nd? Aq kjo? T? H. M? Shum? N? Ushtrri, p? Undoi sot manifestimi kulturor dit? E hasan prishtin? Q? Gjati dy dit?? 3 e 24, n? Or 2010, p?? Interesimi ishte i madh. Manifestimi qendror u hap n?? R? Olemne, nga bajram mulaku, kryetar i komun? S? Ushtrris? Duke folur p? Veprimtarin? Hasan prishtin? Q?? Jet? Ja kushtoi? Htjes komb? Re dhe p?? Rimin e kosov? Dhe trojeve t? Tjera nga pushtuesit e huaj. P? Veprimtarin? Atriotike, intelektuale, politike dhe luftarake, t? Asan prishtin? M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Nj? Ga njer? T m??? Uar t? Bi-s? N? Dyshimin p? Mb? Tetje t? Eprave terroriste, bajram asllani, jeton lirsh? N? Itrovic? P? Shkak t? Unges? S? J? Arr? Shjeje ekstradimi midis kosov? Dhe shteteve t? Ashkuara. Shba-t? Konsiderojn?? Rmatosur dhe t? Reziksh? Eulex-i thot? E nuk ka baz? Igjore p? Ta ekstraduar, nd? Aq asllani shprehet i gatsh? T?? Allet me drejt? N? . Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshuar p? Veprimtari terroriste, thot? Se? T? Gatsh? T?? Allet me organet e drejt? S? I dyshuari p? bashk? Omplot p? Tu angazhuar n? Hihad t? Dhunsh? Apo luft?? Shenjt? Si? Huhet n? Osterin e fbi-s? Shfaj? N veten nga t? Jitha akuzat. n? Ka drejt? , jo vet? P? At? Por p?? Akuz? E t? Il? Na ngarkojn? Jemi t? Atsh? T?? Allemi, sepse nuk kam b? Asnj? Rim. Kurr? Uk kam dal? Asht? Osov? , thot? Sllani p? Radion evropa e lir? Tridhjet? E? I nga mitrovica qe arrestuar n? Qershor t? K? J viti, por ishte liruar pasi gjykat? T e eulex-it kishin refuzuar k? Es? E shteteve t? Ashkuara p? Ekstradimin e asllanit. K? T? Undit, drejt? A amerikane e ngarkon edhe p? Si? Huhet, ofrimin e ndihm? Materiale p? Terrorist? Dhe planifikimin p? T? Rar? Rr? Yer ose l? Uar persona. Ai akuzohet se ka lidhje me njer? Nga karolina e veriut, t? Rrestuar vitin e kaluar p? Nj? Omplot t? Yshuar p? T? Ulmuar baz? E marin? Amerikane n? Uantiko t? Irxhinias dhe plane t? Yshuara p? T?? Uar njer? N? Osov? Jordani dhe n? Ripin e gaz? Por, sipas gjykat? E t? Ulex-it, shtetet e bashkuara nuk kan? Fruar baza t? Jaftueshme p? T? Esuar se asllani i ka kryer veprat n? Jal? Z?? Si i k? J misioni, blerim krasniqi, shpjegon m? Hum? gjykata supreme e kosov? N? Illim t? Htatorit, ka vendosur q?? Os e ekstradoj? Sllanin. Arsyeja ka qen?? Shkak se nuk ka marr? Shje t? Lefshme p? Ekstradim mes kosov? Dhe shteteve t? Ashkuara. Marr? Shja e vetme q? Kziston? T? Ga viti 1901, q? Sht?? Mes shba-ve dhe mbret? S?? Erbis? N? Osov? Uk ekziston ndonj? Padi kund? Bajram asllanit. Sektori kund? Terrorizmit i policis?? Osov? Vet? Se kishte asistuar fbi-n? Jat? Operacionit t? Rrestimit t? Ij n? Ershor, thot??? Si i policis?? Rajonin e mitrovic? Besim hoti. lidhur me p? Shirjen e tij n? Epra t? Dryshme penale, policia e kosov? Nuk ka asnj? Ast tjet? I cili do ta b? E asllanin subjekt t? Asave hetimore, thot? Oti. Asllani? T? K? Uar edhe nga interpoli, n? Eb-faqen e t? Ilit k? Illohen t? Jith? Ata q? An? Nformacione mbi vendndodhjen e tij t? Joftojn? Olicin? Se vet? Nterpolin. K? Esa p? Arrestimin dhe ekstradimin e asllanit? T?? Hkruar nga sekretarja amerikane e shtetit, hillari klinton, thot? Hat miftaraj, shef i departamentit p? Bashk? Nimin nd? Omb? R n? Inistrin? Drejt? S?? Osov? e nj? A k? Es? Ministris?? Rejt? S? ? T? Rejtuar gjykat? S? Arkut n? Itrovic? P? Ta shqyrtuar dhe p? T? H? Mendimin n? Plot? Hen kushtet e parapara me kodin e procedur? Penale n? Osov? Lidhur me ekstradimin e bajram asllanit n? Amerik? gjykata e qarkut n? Mitrovic? Pas shqyrtimit t??? Ka konstatuar se nuk ka baz? Igjore, thot? Miftaraj. Agjencia e lajmeve reuters pat njoftuar se qeveria e kosov? Ka aprovuar k? Es? E zonj? Klinton p? Ekstradimin e tij. "izolimi" rruga q? T? On te sht? A e njeriut q?? Ohet nga fbi, nuk? T? Braktisur. Andejpari kalojn? Njer? T? Akonsh? Por edhe n? Uniforma, meq? D? Esa e misionit t? Ombeve t? Ashkuara? T? Qinji i par? Familjes asllani. Deri para gjasht? Uajsh, fare pran? Dodhej edhe stacioni i policis?? Osov? Por asllani thot?? Radion evropa e lir? E ndihej i sigurt edhe at? R? Edhe tash. po t? Isha b? Ndonj? Rim, do t? Rrestohesha moti. Prej vitit 2007 kam qen?? P? Jellje dhe v? Gim t? Yre (t? Olicis? Kurr? Nuk jam marr? E aktivitetet q? Hon? Shprehet asllani. Sht? A e tij gjendet rreth 100 metra larg ur? Qendrore n? Mitrovic? E cila k? Qytet e ndan n? Eriun e banuar me shumic? Erbe dhe jugun me shumic? Hqiptare. Asllani qarkullon lirsh? N? R qytet. Ai kryen ritualet e p? Itshme fetare n? Hamin? Okale, por, megjithat? Thot? E q? Rejse? T? Hpallur emri i tij si nj? Ga m??? Uarit e fbi-s? Ndjehet i izoluar nga rrethi. Asllani pohon se nuk posedon kurrfar? Asaporte. nuk kam as pasaport? S asgj? Deklaron ai. Banor? E mitrovic? Nuk duken aq t? Hqet? Ar me faktin se n? Ytetin e tyre jeton nj? Nga m??? Uarit e drejt? S? Merikane. Ata pranojn? E rreziku nga terrorist?? T? Real, por thon? E mund? A? T? Vog? Lokalin ku punon artan hakaj, madje e lidh nj? Ur i p? Ashk? Me sht? N? Asllanit. ka pes? Uaj q? Emi nisur t? Unojm? N?? Lokal. Nga fillimi, asnj? Problem nuk e kemi pasur me bajramin, thot? I. Po qe se akuzat v? Etohen, rasti asllani do t? Shte k?? M p? Shoq? N? Thot? Adri hasani. n? ? T?? T? Rjet,? T? I rreziksh? N? Ato sh? Me jan??? Eta, t? Akta, p? Mua? T? Rreziksh? , thot? I. Faik prekazi shpreh bindjen se frika nga asllani? T? Pajustifikuar. gabim total. Nuk mendoj se? T? Shtu p? ? R? Kuzohet. Pa dilem? Sepse e njoh personalisht, thot? I. N? Aportin e fundit t? Epartamentit amerikan t? Htetit, t? Ublikuar n? Usht t?? J viti,? T? Ler? Ar se kosova ka bashk? Nuar me shba-t?? Uad? T? Uft? Kund? Terrorizmit. N? Aport thuhej se policia e kosov? Dhe nj? A kund? Terrorizmit e eulex-it jan?? Jegj? T kryesore n? Uft? Kund? Terrorizmit, por, si? Huhej, t? Yja k? Struktura vazhdojn??? Allen me munges? Urimesh, st? Itjesh dhe ekspertize. Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Kryetari i bashkimit demokratik p? Integrim ali ahmeti, n? J? Ntervist?? Z? N e amerik? Komenton dosjet e fundit t? Ilat synojn??? Ojn? Personalitetin dhe veprimtarin? Tij. Ai i quan k? Pamflete q? An?? Q? Im nxitjen e konfliktit dhe v? Avrasjes nd? Vet? Shqiptar? Zoti ahmeti flet edhe p? Koalicionin qeveritar, p? Arritjet dhe probleme t? Jera n? End. Z? I amerik? Nj? D?? Htjet m? Ktuale? T? Jo e dosjeve, nj? Nd? To ka t?? Me ju. Personi i cili dyshohet se i ka falsifikuar ato tash gjendet n? Araburgim. A ndjeni leht? M pas fillimit t? Hthurrjes s?? Hit? Ali ahmeti: mendoj se kjo situat? A qen? J? Urp jo vet? P? T? Postrofuarit, jo vet? P? Njer? T p? T? Il? Shp? Ndaheshin pamflete denigruese, posht? Ese q? Jeriu me nd? Jegje njer? Re nuk i b? K? Veprime p? T? Rritur ndonj?? Im. ? Ht?? E e v? Et?? Hpirt? Sht sigurisht q? A ka munduar dhe na ka vrar? Sepse asnj? R? Uk m? A shkuar mendja n? Et? Time se ka njer? T? Il? Mund t? Abrikojn? T? Alsifikojn? He t??? Gj? T? L? Vet? E vet? P? T? Rritur nj?? Im politik. Aty fyhej e posht? Hej nj? Ezistenc? Nj? Rganizim i t? Jith? Hqiptar?. Un? Am k? Uar q?? Eprojn? Nstitucionet p? K? ? Htje; un? Am alarmuar komunitetin nd? Omb? R, sepse un? Uk kam dashur q?? ? Htje t? Gjidhen n? Et? Ygj? , nuk kam dashur q?? Ebelohen njer? T, nuk kam dashur v? Avrasje; dikush mund ta ket? He q? Imin aty q? Hqiptar? Ti fus?? J? Onflikt nd? Hqiptar. Ne duhet t? Luftojm? Me programe dhe me koncepte. U b? Apel t? Jith? Hqiptar? T? Aqedonis? Q? T? Os bien pre e provokimeve t? L?. Do t?? Oja na z. Meduh tha? Q??? Iqet nga poasht? Met. Le t?? Allemi me koncepte njer? Re, programe politike p? Ti? R proceset p? Ara. T? Nstalojm? Lera edhe m?? M? A dhe m???? Shme. Z? I amerik? Megjithat? O vazhdon dalja n? Ublik e faqeve apo dosjeve t? Jera q? Retendojn??? Mojn? Nd? Ikimin tuaj. Avokati i hisen musliut thot? E pranimi i fajit para organeve hetuese, para policis? Uk? T? Elevant n? Aqedoni. Si e komentoni? Ali ahmeti: nuk mendoj se mbi autorin, fabrikuesin t? Et? Shtruar ndonj?? R? Dhunshme, nd? A? T?? Tje e avokatit se ai at? Un? Ka. Un? Uk jam? Ejs? Procesit hetimor por sigurisht q? Rganet pa patur argumente t?? Rueshme. Un? Q sa pash?? Televizion kishte faktura n? M? T? Ozhidar spasi? T?? Uara nga hisen musliu. Z. Musliu duhet t? Hpjegoj?? Ato para t? H? Bozhidar spasi? (ish-funksionar i udb-s? ? Ar? Eprime ka kryer spasi?. Pastaj? Pamflet q? Hp? Dahej n? R mediume, paraprakisht paralajm? Hej nga ana e strukturave politike n? End q?? Risni nj? Ajm shum? Nteresant do t? Et??? E k? Or? He gjithandej. Ne nuk vijm? Nga sallonet. Ne vijm? Ga nj? Et? Hum? R?? Me nga 20, 30 vjet veprimtari e sakrifica. Z? I amerik? Pse mendoni se k? Dosje dol? Pik? Sht tash n?? Periudh? Ali ahmeti: un? Nuk e di q? Imin e porosit? T dhe mendoj q? Jo pun? Uk? T? Q e leht? He nuk mund t? Et? Et? Nj? Isen musliu; mund t? En? Kipe t?? Q? An? Unuar n?? Drejtim, pastak ka mentor? Ka porosit? Dhe ka strategji q?? Rrihet nj?? Im. Z? I amerik? A mendoni se n?? Rdhmen mund t? Araqiten dosje t?? Lla? Ali ahmeti: po ta them t?? Et? Pres q??? Kuzojn? He t? Hp? Dajn? Donj? Amflet q?? Em qen? Xit? I luft? Midis koreve dhe n? Osh? Time rreth tre vje? T?? Hpallin si nj? Ga organizator? E atentatit kund? Xhon kenedit! Z? I amerik? Zoti ahmeti, sa jeni t?? Qur me koalicionin qeveritar; ka z? Se hamendeni t? Ilni nga qeveria? Ali ahmeti: ne jemi p? Jekur q? E dinjitet ta p? Aq? Jm? Onceptin, politik? P? Aktimet e bdi-s? ? Ht?? E e v? Et? E maqedonia ballafaqohet me nj? Problem jasht? Konisht t??? Sh? Dhe q?? On zgjidhje. Un? Am n? Ontakt t?? Ersh? Me shba-n? Me be-n? He naton dhe kam k? Uar q?? A ndohmojn? I? A kan? Dihmuar n?? Dhjet? Vite p? Zhvillimin e proceseve n? Aqedoni, p? T? Cur p? Ara. Dhe n? Ft? Ne vonohemi n? Spektin e an? R? Mit n? Ato, sigurisht q? Uk? T? Ir?? Mir? Nien e vendit, as p? Paqen dhe sigurin? Renda rajonit t? Allkanit per? Imor. Un? Nuk mendoj se me veprime t? Hpejtuara, t? Eqja e bdi-s? Ga koalicioni qeveritar nuk mendoj se do t? Rrinte zgjidhje. Z? I amerik? N? Pinion? T? Rijuar p? Htypja se kryeministri gruevski po injoron proceset integruese n?? Jekje t? Brojtjes s? Mrit t? Endit. A keni mosmarr? Eshje n?? Drejtim brenda koalicionit qeveritar? Ali ahmeti: un? Snj? R? Uk kam hasur ndonj? Ezerv? Ek nikolla gruevski. Tash b? N dy vjet q? E jemi s? Ashku n? Oalicion, n? Ashk? Verisje dhe kemi marr? Shje t?? Hkruar me at?? Sa i p? Et integrimit t? Aqedonis?? Ato e n? E, p? Jet? Min e marr? Shjes s? Hrit. Z? I amerik? Si iu p? Jigjeni kritik? T? Il? Thon? E bdi-ja ka mbetur n? Hijen e vmro-dpmne-s? Ali ahmeti:? Ht? V? Et? E ka nj? Ushat? Oft? He n? Edia, apo grupe e grupacione t? Aktuaras p? P? Itime t? Yre t? Gushta q?? Nj? Ropagand? T? Ill? Se gjoja bdi? T? Nferior, se ka mbetur n? Hijen e nikolla gruevskit, etj. T? Jitha arritjet q? An?? Nuk jan?? Bdi-n? Por jan?? Kombin shqiptar n? Aqedoni, sepse muzeu i manastirit dhe muzeu i liris?? Hkup, hapja e fakultetit n? Umanov? Sheshi sk? Erbeu dhe realizime t? Jera jan? Nder dhe krenari p? T? Jith? Hqiptar? Dhe k? Do tu mbeten trash? Mi dhe pasuri t? Jith? Hqiptar? Dhe jo bdi-s? Z? I amerik? ? A po ndodh me decentralizimin n?? Ov? A do t? Espektohet marr? Shja p? Bashkimin e qytetit me komunat e zajazit dhe osllomes?? T? Rijuar shumic? E parashikuar shqiptare n?? Qytet? Ali ahmeti: un? Am biseduar me t? Jitha autoritetet vendore q? Eprojn??? Ov? Autoritete politike dhe me? Gjegj? Brenda komunitetit shqiptar q? Eprojn? Tje. N? Gjedhjet e kaluara ishte shum?? Tir?? E t? Arojm?? Shkak se nuk ishim t? Igurt se do t? Und t? Iguronim ndonj? Itore n?? Ov?? Ar? E se nj? Jes? Elektoratit shqiptar? T? Shp? Dar?? R evrop? He amerik? K? Tu q? Duhet nj?? Atitje dhe organizim shum?? Mir? Z? I amerik? ? A mendoni p? Zgjedhjet e parakohshme; partia juaj ka q? Ruar e heshtur n? Idhje me k? Esat p? Zgjedhje t? Parakohshme parlamentare? Ali ahmeti: sigurisht q? Di ka q? Ruar m? An? Epse nuk beson realisht n?? Esat e opozit? P? Zgjedhje t? Arakohshme. Duket si shaka k? Esa e opozit? P? Zgjedhje t? Arakohshme kur ajo? T? Hum? Dob? N? Oft? E p? Interesa partia, ne na p? Jigjet t? Rganizojm? Gjedhje t? Arakohshme, sepse mendoj q? Hqiptar? Kan? Esim tek ne dhe p?? Do t? Otojn? Bashkimin demokratik p? Integrim. Mir? Ne nuk e shikojm? Nteresin e ngusht? Artiak, por shohim interesat m? Adhore p? Vendin. T? Jindet nj? Gjidhje p? Emrin, t? N? R? Hemi n? Ato dhe be dhe t? Hkohet pastaj n? Gjedhje t? Regullta. Z? I amerik? N? Idhje me regjistrimin e popullsis?? Ritet t? Bahet n? Uajin prill, sa do t? Et? Asje faktori shqiptar n?? Gimin apo kontrollin e procesit. Dhe a ka nj? Arr? Shje midis jush dhe vmro-s?? Idhje me regjistrimin? Ali ahmeti: ligji p? Regjistrimin? T? O ai q? Miratua p? Regjistrimin e vitit 2002. Un? Jam takuar me nikolla gruevskin p?? Htjen e ligjit por nuk di p?? Ar? Arr? Shje b? T fjal? Kemi k? Uar v? Gues nd? Omb? R? I? Sht? Urostat dhe nuk mendoj q? E t? Edhim dyshime, dilema e t? Lasim n?? R? Ipotetike p? Numrin e shqiptar? E t? Rejudikojm?? Indjen. Nuk b? Q? i japim ngjyrim nd? Tnik dhe k? ? Htje t? Dikojn?? Largimin e dy komunikteteve m??? A n? Maqedoni. Kthehu | 26. 11. 2010. Sje i pafajshem, e dime e gjithe bashk me shoket e idealit enverist. " /> antikomunisti 27. 11. Bajram asllani, nj? Nga m? T?? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Cana i gatsh? P? Kryendeshjen 25. 11. 2010 edhe francez? N? Turneun adem jashari 25. 11. 2010 guardiola, megjithat? I zhg? Yer! 25. 11. 2010 sa m? Hum? Ola 25. 11. 2010 juve k? On edhe gomez-in 25. 11. 2010 fifa: 670 mij? Sd gjob? Sh-trajnerit t? Hqip? S? Ri haan 25. 11. 2010 vjeshta e liris? 25. 11. 2010 pranvera. 25. 11. 2010 barcelona pa problem, manchester utd fitoi nga penalltia 24. 11. 2010 vokrri: viti i ardhsh? N? Henj?? Utbollit t? Osov? 24. 11. 2010. Kryetari i bashkimit demokratik p? Integrim ali ahmeti, n? J? Ntervist?? Z? N e amerik? Komenton dosjet e fundit t? Ilat synojn??? Ojn? Ersonalitetin dhe veprimtarin? Tij. Ai i quan k? Pamflete q? Kan? P? Q? Im nxitjen e konfliktit dhe v? Avrasjes nd? Vet? Hqiptar? Zoti ahmeti flet edhe p? Koalicionin qeveritar, p? Arritjet dhe probleme t? Tjera n? End. Z? I amerik? Nj? D?? Htjet m? Ktuale? T? Jo e dosjeve, nj? D? To ka t?? Me ju. Personi i cili. M? Hum? Komente (3). Z? Nd? Ryeministri i obliguar p? Zbatimin e marr? Shjes s? Hrit, abdilaqim ademi sot u takua me ish-kryeministrin e shqip? S? Ylli bufi, i cili? T?? Vizit? Yditore n? Aqedoni. Q? Imi i vizit? S? Ufit? T? Romovimi i librit t? Ij t? I tempulli i demokracis? Ademi pas takimit n? Qeveri theksoi se ishte k? Q? Q?? Akohet me nj? Ersonalitet, si? Sht? Ufi, personalitet shum? Njohur p? Shqiptar? N?? Jith? , i cili ka drejtuar institucionet e shtetit s. M? Hum? Koh? T? Undit n? Aqedoni? T?? Apur nj? Enomen i? Itsh? Disa femra, kryesisht t? Reja, duke u paraqitur si motra medicinale po ofrojn? Rejsh? Sh? Ime sh? Et? Re dhe p? Ujdesje, njofton agjencia e lajmeve ina. Dy raste t? Eja t? Eprave penale t? mashtrimit jan? Egjistruar nga ana sekretariatit t? Un? T? Rendshme (spb), n? H? Spb e ohrit njoftoi se, gjat? It? S? Jeshme, rreth or? 13, n? Shatin mesheisht? Dy femra t. M? Shum? N? Ryetari i delegacionit t? Arlamentit evropian p? Evrop? Juglindore, jelko kacin, ka shfaqur shqet? Min me ngjarjen e mbr? Hme n? He rreth nd? Es? S? Elevioznit a1 n? Shkup. Kacin ka th? Se? T? Pazakonshme dhe e papranueshme, q?? J? Vend q? Sht? Andidat p? An?? M n? E, policia t? Engoj? Azetar? T? Ryejn? Un? E tyre. liria e mediave paraqet pjes? Qendrore t? Ritereve politike t? Openhag? P? An? R? M n? E. Pluralizmi medial duhet. M? Hum? Pas votimit nga t? Y k? Illat e komunave, t? Njten? T? B? Ceremonia solemne e n? Hkrimit zyrtar t? Arr? Shjes p? Binjak? M mes komun? S? Etov? Dhe komun? Kepez t? Ntalis? Binjak? Mi i dy komunave? T? J? Ap shum? R?? Sh? P? Komun? E tetov?. Duke marr? Arasysh p? Oj? E madhe t? Omun? Kepez dhe fuqin? Saj ekonomike, kulturore e turistike. Marr? Shja p? Binjak? M konkretisht shtrihet n? Re pika kryesore. Pas n? Hkrimit t? Aj do t?? T intens. M? Hum? Partia m? Madhe opozitare lsdm paralajm? I mbajtjen e nj? Arshi gjith? Pullor n? Hkup kund? Politik? S? Pushtetit aktual. Lideri i socialdemokrat? Maqedonas, branko c? Enkovski deklaroi se t? Htun? E ardhshme do t? Bahet marshi gjithpopullor n? Brojtje t? Rdhm? S?? Aqedonis? marsh p? Lirin? He demokracin? Drejt? N? He t? V? Et? Mbr? E pam? E mund t? Emi bashk? He t? Emi nj? I maqedonas, shqiptar, serb, turq,. M? Shum? Ministria e brendshme deklaroi se ngjarjet e mbr? Hme n? V a1 ishin tentim p? Manipulimin e opinionin, t? B? Tetur nga lsdm-ja dhe fondacioni soros. policia ishte n? D? Es? Ku? T? V a1 n? Rug? pero nakov ,p. N, p? Shkak t?? Es? P? T? Sistuar p? Policin? Inanciare dhe drejtorin? T? Rdhurave publike (dap), t? Ilat me vendim gjykate po kryenin kontroll n? Irmat q? Shin regjistruar me adres? E tv a1 dhe q? Uk kishte t?? Nd? Yrja me televizionin. Ne. M? Shum? Numri m? Madh i ankesave t? Ytetar? T? Aqedonis?? Jykat? P? T? Rejtat e njeriut n? Trasburg ka t?? Me procedurat e st? Gjatura nga gjyq? Ri n? Aqedoni. Ky konstatim? T? Xjerr? Ga konferenca q? O mbahet sot n? Hkup lidhur me parimet e e praktik? Gjyq? Re t? Jykat? Evropiane p? T? Rejtat e njeriut. Sipas gjykat? S n? Jykat? E strasburgut, mirjana lazarova-trajkovska n?? Gjykat? An? Ranuar prej 350 deri n? 0. M? Shum? Me moton, kumanova th? Et n? Ashkim, me 28 n? Or, rinia kumanovare organizon nj? Anifestim madh? Tor?? T? H? Ar dit? E flamurit komb? R? He dit? E pavar? S?? Htetit shqiptar? Riza jonuzi, organizator i k? J manifestimi deklaroi p? Agjencin? Lajmeve ina se, manifestimi do t? Bahet n? End? T? Ytetit t? Umanov? Ku p? Os shpalosjes s? Nj? Lamuri gjigant me shqiponj? Dykrenare n? End? T? Ytetit. Q? Esta t? Et? Plot? M? Hum? Bdsh me rastin e dit? S? Lamurit komb? R 28 n? Orit apelon p? Bashk? Nim t? Hell? Midis partive shqiptare n? Aqedoni. Bashkimi demokratik shqiptar (bdsh) p? Ulet me nderim dhe respekt t? E? T? Ara kujtimit t? Tdhetar? T?? Enj t? Ombit ton? Nga t? Jitha viset shqiptare, t? Il? N? Hemelin e shtetit vendos? Jet? Dijen, pasurin? He gjith? Q? Ishin, t? Tyre atdhetar? Q? Sakrifikuan dhe luftuan me pushk? He me pend?? Lirin? M? Shum? Opozita n? Aqedoni ka akuzuar qeverin? E po e con drejt kolapsit sistemin e sh? Et? S? Deputeti i lsdm-s? Jani makraduli ka depozituar nj? Okument nga fondi i sigurimit t? H? Et? S? Sipas t? Ilit figuron nj? Boshll? Buxhetor prej 16 milion? Urosh. Sipas dokumentit, fondi i sh? Et? S? I? T? Nkuar qeveris? E vitin e ardhsh? Do t? Et?? Tir? P? T? Aguar 22 mij? Unonj? Nga ana e tij kryeministri nikola gruevski hedh posht? T? H? T, pas. M? Hum? Stanislava?? Ovska, e cila po vuan burgun n? Aqedoni p? Kontraband?? Jysm? Oni droge kokain? Ritet t?? Moj? Ran? Rokuroris? Erbe n? Astin kund? K?? Res serbe svetlana razhnatoviq, e njohur si ceca, e cila dyshohet p? Keqp? Orim t? 2,3 milion eurove. K?? Rja e turbo-folkut serb dhe e veja e kriminelit serb zheljko razhnatoviq-arkan akuzohet p? Shitjen e paligjshme t? 0 lojtar? T? Lubit ofk obiliq q? Shte n? Ron? T? Rkani. M? Hum? N? Ap? Rat e tv a1 dhe disa kompanive tjera n? Ron? T? Elija ramkovski kan? Ijuar kontrollet e inspektorateve. T? Un? Arit jan? Araqitur n? Un? Nd? A pran? Elevizioni jan?? Jtur forca policore, p? T? Bik? Rur situat? Sipas tv a1, serveri dhe qendra kompjuterike e televizioni? T? Jetur e plombuar nga ana e inspektorateve dhe se n?? M? R? Und t? Rezikohet r? A e sistemit dhe transmetimit t? Rogramit. Mbr? . M? Hum? N? Maqedoni jan? Egjistruar 339. 222 t? Apun? Prej tyre ku 20. 470 jan? Me arsim sip? R, madje 265 jan? Agjistrant? He rreth 20 doktor? Hkencash, t? Il? Nuk mund t? Jejn? J? End pune. Rreth gjysma e numrit t? Apun? Arve jan?? Osh? 39-vje? E. shkollohu, dituria? T? Uqi, jan? Isa nga sloganet e fushat? S? Everis?? Aqedonis?? Ti stimuluar t? Injt??? Egjistrohen n? Tudime, p? Ta siguruar t? Rdhmen e tyre. Dhe nj? Um? I ma. M? Shum? Situata n? Aqedoni vazhdon t? Et? E tensionuar pas nd? Yrjes s?? Orcave t? Humta policore n? Ap? Rat e televizionit a1, q? A shkaktuar reagime t? Hum?? Pinion duke i dh? Mb? Tetje vazhdimit t? Un? S?? J televizioni. N? Pb kan? Eklaruar se policia nuk ka nd? Yr? Daj t? Un? Arve, por, ka asistuar n? Ryerjen e kontrollit nga ana e policis? Inanciare dhe t? Rejtoris??? Rdhurave publike, q? Ipas z?? Sit, ivo kotevski, ishin penguar t? Nspektojn? M? Shum? N? Uad? T? Rogramit forcimi i kapaciteteve nacionale p? Parandalim t? Hun? N? Amilje, n? Omun? E gostivarit u mbajt takim informativ-punues p? Promovim t? Un? Mit t? Ubvencionuar t? Rave viktima t? Hun? N? Amilje. Q? Imi i k? J takimi ishte njohja e sektorit privat me programin n? Jal? Me theks t? E? T? Bi komponentin p? Pun? M t? Ubvencionuar. viktima t? Hun? N? Amilje, zakonisht jan? Rat? E papun? Ara sepse varshm? A ekonomike i detyron ato q?. M? Hum? Hapja e problemit me identitetin nga fqinji jon? Ugor? T? Vjet? M? Hum? E nj? Nd vjet dhe asnj? R? Uk? T? Byllur, deklaroi kryeministri nikolla gruevski n? Yetjen e deputetit gjorgji orov? Ec nga alternativa e re. b? T fjal??? Htje q? Sht? Njohur mir? He m? Vjet? Se un? He se ju. Problemi me identitetin dhe hapja e k? J problemi nga fqinji jon? Ugor? T? Vjet? M? Hum? E nj? Nd vjet. N? I shikoni regjistrimet e p?? Es etnike t? Pjes? Verior. M? Shum? Shefi i diplomacis? Reke, dimitris drucas deklaroi se pala greke? T? Gatshme p? Gjetjen e zgjidhjes p? Kontestin e emrit, mir? Sipas tij, autoritetet shtet? Re t? Endit fqinj duhet t? Regojn? Ullnet dhe frym? Onstruktive. jemi t? Atsh? Q? Tani q?? Jejm? Gjidhje p? Problemin e emrit. Mjafton q? Ushteti n? Endin fqinj t? Regoj vullnet dhe frym? Onstruktive, deklaroi drucas n? J? Ntervist?? Gazet? Hungareze magyar nemzet, i p. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . L? Zja vet? Ndosje! ka njoftuar p? Es nj? Komunikate p? Incidentin q? Dodhi dje n? Bri t? Renasit. sot, m? 5 n? Or 2010, ka ndodhur incidenti i par? Lektoral n? Rag t? J? Rimi. Nd? Oh??? Aq? Es t?? Zjes vet? Ndosje! po organizonin takimin me an? R? Mb? Tet? T?? J l? Zje n? Shatin abri, n? Omun? E drenasit, ata jan??? Ar haptazi prej disa njer? E, t? Cil? Jemi duke i identifikuar, e t? Il? Dyshojm? E u p? Asin strukturave t? Ushtetit aktua. M? Hum? Omente (4). Partia demokratike e kosov? (pdk) ka nominuar kryeministrin n? Or? Qje hashim tha? P? Kryeminist? N? Qeverin? Ardhshme t? Vendit. N? Onvent? E mbajtur sonte n? Rishtin? Drejtuesit e partis? Shpreh? T? Indur se pdk-ja do t? Itoj? Gjedhjet e dhjetorit dhe do t? Everis? Endin n? Andatin e ardhsh? Kat? Je?. Kreu i pdk-s? Hashim tha? Ka premtuar se pdk-ja do ti realizoj? Remtimet dhe ? Rrat e qytetar? Do ti b? Realitet. Ai ka th? Se p. M? Shum? Omente (56). Kryeministri n? Argim i qeveris?? Osov? Dhe nj? R? Kryetari i partis? Emokratike t? Osov? (pdk), hashim tha? Ka th? Se kjo parti n? Snj? Rethan? Uk do t? Frohet me ata q? Braktis? Institucionet e kosov? Nd? A shprehu bindjen se n? Gjedhjet e 12 dhjetorit pdk-ja do t? H? J? Itore. Komente (13). Kandidati i lidhjes demokratike t? Osov? (ldk), ibrahim kryeziu, dhe ai i aleanc? P? Ardhm? N? Kosov? (aak), smajl latifi, do t? Arojn? Alotazh p? Kryetar t? Omun? S? Ahovecit. Kjo u b? Ditur n? Bledhjen e fundit t? Omisionit qendror t? Gjedhjeve (kqz), ku u publikuan rezultatet p? Undimtare t? Gjedhjeve t? Asht? Konshme p? Kryetar komune t? Ahovecit. Sipas k? Re rezultateve, kandidati i ldk-s? A fituar 27. 65 t? Otave ai i aak-s? 26. 71 t? Vota. M? Shum? Komente (10). Kfor-i gjat? Gjedhjeve parlamentare n? Kosov? O t? Et? J? Orc? Rezerv? Z?? Si i kfor-it, hans diter vishter thot? E forcat paqeruajt? Jan? Uke kordinuar pun? Me policin? Kosov? Dhe policin? Misionit eulex. "synimi yn? Sht??? Frojm? J? Mbient t? Et? Jat? Oh? S? Gjedhjeve, por ne nuk do t? Jemi t? Ranish? N? Inj? E par? Por m? Hum? O t? Emi si nj? Orc? Ezerv? Sepse konsiderojm? E nuk? T? Nevojshme q?? Emi n? Inj?? Ar? Mir? T? A. M? Shum? Shtabi zgjedhor i deg? S? Idhjes demokratike t? Osov? (ldk) n? Alishev?? T? Shqet? Ar me zhvillimet e fundit n? Omisionin komunal t? Gjedhjeve (kkz) n? Alishev? Sipas nj? Omunikate, komisioni komunal i zgjedhjeve (kkz), gjat? Ranimit t? Omisionar? Nga ana ojq-ve lokale, ka b? Nj?? Gjedhje selektive dhe jo t? Arabart? Duke pranuar p? Komisionar list? Komplete t? Isa ojq-ve lokale (ojq veteran? E luft??? S? Kryqi i kuq, dhe handikosi) dhe duke injoruar disa. M? Shum? Omente (0). N? Uad? T? Ktiviteteve t? Regullta partiake, kryetari i ldk-s? Isa mustafa sot do? Q? Roj?? Itrovic? Dhe vushtrri. Fillimisht ai do t? Hviloj? Akime n? Itrovic? Ku do t? Takohet me an? R? Dhe aktivist? E ldk-s? Nd? A m? As edhe me strukturat partiake n?? Qytet. Kreu i ldk-s? O t? Akohet edhe me akvisit? E k? J partie n? Shatin k? , nd? Aq n? Or? E mbr? Es do t? Et? J? Takim me strukturat e ldk-s?? Ytetin e vushtrris? Komente (2). Rahovec- kandidati i ldk s? Brahim kryeziu? T? Itues i zgjedhjeve t? Asht? Konshme p? Kryetar t? Omun? S? Ahovecit, konfirmoi mbr? Von? Omisioni qendror zgjedhor n? Az?? Ezultateve preliminare. Kqz thot? Se n? Otime kan? Al? 0. 51 p? Qind e votuesve, prej t? Ilave 5. 211 apo 28. 3 % t? Otave i ka fituar ldk ja me kandidatin ibrahim kryeziu. Megjithat? Andidati i ldk-s? O t? Hkoj?? Balotazh me kandidatin e pdk s? Xhelal canziba, i cili i ka fituar 4. 952 vota. M? Hum? Kryetari i ldk-s? Isa mustafa n? Azhd? E takimeve me strukturat e deg? T? Dk-s? Jat? Undjav? Ka takuar elektoratin dhe kryesin? Ldk-s?? Unik. N?? Takim pune, ku ishin prezent? Indra an? R? He simpatizant?? Dk s? Kryetari i deg? N? Unik, ruzhdi shehu, njoftoi p? Rrjedhat aktuale n?? Deg? I dhe foli p? Mbar? Jtjen e procesit zgjedhor q? U zhvillua para pak koh? N? Dk n? Junikut. Nd? T? Jera n? K? Takim dhjet? An? R?? Rinj aderuan duke iu. M? Hum? Omente (12). Mbi 1200 vota m? Hum? E sa her? E kaluar ose 27. 07 p? Qind e numrit t? Otuesve q? Or? Pjes?? Gjedhjet e 21 n? Orit,? T? Ilanci i votave q? A fituar t? Iel? Ldk-ja e kandidati i saj p? Kryetar t? Komun? Ibrahim kryeziu. ne prijm? Ara partive tjera me 240 vota, ka th? Avdullah hoti, an? R i kryesis?? Dk-s? Duke shpallur rezultatet fillestare t? Gjedhjeve t? 21 n? Orit n? Ahovec. Ai n?? Rast para gazetar? Tha se pjes? Rrja n? Otime ishte rreth 3. M? Hum? Omente (4). N? Eg? E partis? Emokratike t? Osov? (pdk) n? E? T? Iel? Ka aderuar nj? Num? I konsideruesh? I t? Injve. kemi aderim si n? E? , edhe n? Qytete tjera, ka th? Adem grabovci, deri sa ka shp? Dar? Ibreza t? Dk-s?? T? Injt? E? As. pdk ka pas nj? Andat qeveris? N? J? Eriudh? A t? V? Tir?? A kaluar populli yn? N? J? Eriudh? E p? Jegj? Me te m? A politike, dhe ato vendime politike i kemi kaluar suksessh? Q? Ga shpallja e pavar? S?? Endit to. M? Shum? Komente (16). (e plot? Ar) gara e balotazhit do t? Bahet pas nj? Uaji, p? At? Sht m? 9 dhjetor, nj? Av? As zgjedhjeve t?? Jithshme t? Asht? Konshme parlamentare n? Hkall? Vendi. * * * * * * ldk e pdk n? Alotazh n? Ahovec sipas rezultateve preliminare t? Qz-s? T? Hpallur nga kryetarja e saj valdete daka, n? R? 23. 25 minuta, del se n? Alotazh shkojn? Dk dhe pdk, nd? A kan? Betur pa u num? Ar edhe 408 vota me kusht. Kandidati i. M? Hum? Komente (95). Kryetari i lidhjes demokratike t? Osov? (ldk), isa mustafa, ishte t? Htun? N? E? Dhe n? Unik, ku prezantoi platform? E k? J partie p? Zgjedhjet e 12 dhjetorit. Mustafa tha se? T? Zotuar p? Qeverisje t? Ir? He me programe t? Ealizueshme. Ai ka p? Endur domosdoshm? N? Rishikimit t? Ontratave t? Rivatizimeve, duke shprehur dyshimin p? L? Ime t? Ilat nuk gjenerojn?? Rdhura n? End. Ai ka premtuar se gjat? Everisjes s? Dk-s? Nuk do t? Rivatizohen kompani. M? Shum? Lidhja demokratike e kosov? (ldk), dega n? Itrovic? Ndodhet n? Az? P? Undimtare t?? Atitjeve p? Zgjedhjet e dhjetorit, ka njoftuar shefi i shtabit zgjedhor sadri ferati. . Koalicioni i ojq-ve "demokracia n? Eprim" (dv), p? Es k? J nj? Omunikate njofton opinionin, se do t? Et? Jes? Monitorimit t? Gjedhjeve t? Asht? Konshme p? Kryetar komune n? Omun? E rahovecit q? O t? Rganizohen me 21 n? Or 2010. Gjat? Rocesit t? Onitorimit nga "demokracia n? Eprim" do t? En?? Ngazhuar 71 monitorues n?? Jitha vendvotimet si dhe do t? Et? Edhe disa ekipe monitoruese mobile. "demokracia n? Eprim" gjat? It? S? Bajtjes s? Gjed. M? Shum? Nes? Mbahen zgjedhjet e jasht? Konshme p? Kryetar t? Omun? S? Ahovecit. Komisioni qendror i zgjedhjeve (kqz) ka njoftuar se jan? Ryer t? Jitha p? Atitjet e duhura p? Mbajtjen e zgjedhjeve n? Omun? E rahovecit. N? Nj? Joftimin p? Media t? Qz-s? B? T e ditur se t? Rejt? Vote n?? Komun? An? 9. 272 qytetar dhe p? Ta do t? Apen 34 qendra votimi dhe 71 vendvotime. Edhe policia e kosov?? T? Gatshme p? K? Proces zgjedhor, p? Sigurimin e t? Ilit ka angazhuar 120 zyrt. M? Hum? Komente (1). Lidhja demokratike e dardanis? A k? Uar zbardhjen e s? V? Et? P? Raportet n? Ediat lokale lidhur me shitjen e votave p? Zgjedhjet e 12 dhjetorit n? Hk? Im t? Parave. Sipas ldd-s? Shitja e vot?? T?? Mi edhe e gjendjes s??? Ociale q? Undon n? Osov? "konsiderojm? E zbardhja sa m? Shpejt e k? J afere do ta rikthente besimin n? Rocesin zgjedhor dhe n? Unksionimin e shtetit dhe rendit ligjor", deklaroi naser rugova n? J? Onferenc? P? Shtyp t? Idhjes demokr. M? Shum? Drejtuesit e komisionit qendror t? Gjedhjeve, than? E kan?? Unduar t? Jitha p? Atitjet p? Zhvillimin e zgjedhjeve t? Asht? Konshme n? Omun? E rahovecit, q? O t? Bahen t? Iel? M? 1 n? Or. N? J? Joftimin p? Media t? Qz-s? B? T e ditur se t? Drejt? Ote n?? Komun? An? 9. 272 qytetar dhe p? Ta do t? Apen 34 qendra votimi dhe 71 vendvotime. . Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Bashkuara si i dyshua. . Por kjo nuk m? A penguar kurr?? Ci p? Ara me k?? Ulje. N? Et? Time asnj? R? Skam pushuar s? Uftuari p? Mir? Nien e t? Jer? , kundra t? Eqes, padrejt? S? He gabimeve njer? Re dhe mbi t? Jitha kam ndjekur nj? Rug? E nj?? Im t? Aktuar. E respektoj mendimin dhe bindjet e t? Jer? , por do t?? Jigjesha si volteri: sjam dakord me idet? Uaja, por do t? Uftoj q? U t? Eni mund? N? i shprehni! U desh t? Jeja prov? E t? Und?? Je. M? Hum? P? E at? R? Ventris dhe chad? K e kan? Ulosur q? Abelat (mikeniane, em? I shpikur nga shlimann dhe i p?? Tur nga evans dhe gjith?? Jer? E linearit b qen? Hkruar n? Greqishten e vjet? Dhe jo n? Juh? pellazge? pseudohistoria ka pasur jet? At? N??? Adhe se simotrat e saj n? Hkencat e tjera? Fakti i sip?? Endur, nuk? T? Arr? Arasysh nga gjuh? R? E par? He prej shkenc? S? Yre: megjith? ? T? Shkruar e zez? Bi t? Ardh? Si do t? M? Shum? Ky punim i dyt? Jell prova t? Adiskutueshme, se grek? Nuk kan? Kzistuar para shk. Viii p. K. Dhe se ata, q? Chlimanni i ka quajtur gabimisht miken? Nuk kan? Ekzistuar kurr? E k? Em? K? T? Undit nuk ishin gj? Jet? Ve? Pellazg? Q?? Endnin autor? Antik? Grek? Homeri, hekati i miletit, helenikosi i mitilenit, herodoti, tuqididi, etj) ekzistenca e t? Il? Ngjitet deri n? Oh? M?? Ershme. Fatkeq? Sht, organizmat bot? Re t? Juh? S? Bazohen tek themeli i. M? Shum? Mjerimi, uria, etj jan? Onat politike e mendore t? Endit, ku migjeni tuberkular ka arritur gjithsesi t? Njektoj? Rullin e ri, papresedent te ne, t?? Zjes njer? Re n? Arg e narracion. Aktualja e tij dhe v? Trimi i ri, me t? Cil? Ai duket i jep nj? Nergeia, t? F? Me aristotelin, por ndoshta m? Ran? I?. Idlir azizi mjerimi: duket m? Hum? Yrje n? Jek? N? Poetikes shqipe, p? Her?? Ar?? T? Base letra lutheran. M? Hum? N?? Vit t? Ekad? S? E, mbase do na duhet t? Hohim disi ndryshe portretin e migjenit, duke reflektuar mir? Bi munges? Q? E i kemi l? Atij. Munges? Madhe, n? Akt e migjenit, i cili s ka qen? Urr? J? Antazm? As n? Etrat e as n? Endjet shqipe. Si mungesa e tij nga faqet e mrekullueshme t? Lbumeve t? Arubit me p? Shirjen e jet? Fshatare, civile e kulturore t? Hkodr? Dikur. P? Shirjen, them, jo thjesht pasqyrimin vulgar. Them dikur, pasi ska m? Ot, mesa shohim, as. M? Hum? Me nj? Ast, komandanti i stacionit t? Handarm? S? E gurrakoc e kishte rrahur uk? Ajramin 80 vje? , - babain e brahimit. Pas disa dit? , uka dhe i biri, brahimi, ia z? Priten atij komandanti serb. brahimi, o kan si me krah, e kap cofile komandantin dhe e qet pas shkolle n? O shkurre dhe ti hin h? J sa nuk e kish pas kap? A. T? Nes? En i paska pa than? Ikush komandantit mos gabo me e marr uk? N? Tacion, se e kish sos me t? Ra, sha zot? Ish kan? Ut? Hkau e skish pa ba m. M? Shum? N? Uft? E pazarit t? I, djemt? Podgurit dhe t? Itrovic? I shkuan n? Dihm? Opullit t? Anxhakut q? Rrezikohej seriozisht nga? Nik? E drazha mihajlloviqit sipas k? Es? Q? Ishte b? Prefekti i pazarit. N? Argun e veprimeve atdhetare t? Rahim uk? Duhet p? Endur edhe pjes? Rrja e tij n? Uft? E pazarit t? I, kur djemt? Podgurit dhe t? Itrovic? I shkuan n? Dihm? Opullit t? Anxhakut q? Rezikohej seriozisht nga? Nik? Serb? Ndihm? E njer? E t? M? Shum? Duke i p? Ujtuar njer? T e shquar, q? Restar? E popullit ton? Ata q? N? Rug? Min e tyre jet? R, kishin p? Etuar edhe ferrin e bot? S?? Ejme, vet? P? T? Os u gjunj? Ar me shpres? Se mosdor? Mi i tyre do ti ndrise brezat q? Ijn? Ne, pasardh? T e tyre, duhet t? Dihemi krenar?? Pat? Dhe t??? Do gj?? Mri i tyre i mir?? Os vdes? Urr? Talenti i pap?? Tsh? Nj? Prej tyre ishte brahim uk? Abashi, nga gurrakoci. Ai u rrit n? Ull? F. M? Shum? ? Ht?? Tu v? N? Ukje gjithashtu se kisha ortodokse shqiptare drejtohet nga nj? Lerik i ardhur prej greqis? I duket p? Nj?? Htrim grek t? Adh? Mbi asamblen? Episkopatit ortodoks shqiptar. A jan? Aq naiv? Utoritetet shqiptare, p? Tiu l? Dor?? Ir? Rek?? Ishin organet e bashkimit europian q? U imponuan grek? Heqjen nga pasaporta, p? At? N? Etare. Ashtu si? Erb? K? Ojn? cop? Min e kosov? Grek? Duan nj? Op?? Hqip? S? Strategjia e ty. M? Shum? P? Serb? Si dhe p? Grek? T? Jitha mjetet jan?? Pranueshme p? T? Anipuluar mendjet, me qellim q? T? Bota t? Esoj??? Et? N? Pretendimeve t? Yre. N? Rmjet besimit fetar, grek? Duan t?? Orcojn? Ranin? Kish? Ortodokse n? Hqip? (ve?? Sht n? Ug) dhe me kalimin e koh? T? Enetrojn? Abesisht, p? T? Rritur si p? Undim pushtimin paq? R t? Ugut shqiptar (? R? Topie! ). Serb? (t? Mb? Tetur n? Ellin e fes? Rtodokse) d? Irojn?? Indin bot? Mbar? Dhe. M? Shum? P? Pasoj? Ata oficer?? Bet? N? Tacionin e nkvd-s? As spastrimeve t? Talinit nuk qen? N? Jendje t? Dh? Nin n? Ajonin jugor pyr? Es-atlantiques t? Ranc? Plagosja i solli fat persekutimi nga ana e stalinit e ish-shefave t? Ligjsh? E t? Aligjsh? T? Tacionit t? Ondr? Si agjent? Magjinar?? Rmikut, e vuri n? Yshim t? Rdhmen e operacioneve t? Rdhshme t? Nteligjenc? N? Ritani. Me nj?? Ashtim, oficer? E nkvd-s?? Punonin n? Mbules? E ambas. M? Shum? Kgb-ja dhe philby vet? Shpik? "aventurat" e tyre n? Spanj? Jat? Eriudh? 1937 - 1938, me q? Im q?? Epnin p? Htypjen se philby qe d? Uar n? Adishullin iberik me nj? Ision inteligjence t? Reziksh? Sesa p? T? Gjetur vendndodhjen e frankos. Nj? Nekdot? Till? Quan "arratisjen" e tij nga spanja nacionaliste, "pothuajse n??? Et?? R? E dh?? T? Ir? Si? Hkruan philby n? Iografin? Tij t? Ponsorizuar nga kgb-ja "my silent war", e botuar n? Itin 1968. Ma. M? Shum? Maclean do t? Ishte i pari q? O t? Enetronte establishmentin britanik, duke siguruar nj? Un?? Oreign office. N? Htator t? 936, nikolsky, alias "alexander orlov", u d? Ua n? Panj? P? T'u z? Nd? Ar n? Ond? Nga theodor maly, nj? Ungarez. N? Anar t? 937, maly mori udh? Me nga moska q??? Onte nj? Gjent n? Panj? Stalini kishte vendosur se nj? Prej m? Rave p? T? Gjidhur "problemin spanjoll" do t? Shte vrasja e francos. Plani nuk u vu n? Batim asnj? R? M? Hum? M? Tetor t? Itit 1967, "the sunday times" kishte k? Titull n? Aqen kryesore: "un? Piunova p? Rusin? Ysh nga viti 1933". Nj? Oto e madhe bardhezi tregonte nj? Jeri, i cili q? Ronte n? Heshin e kuq, me nj?? Sh?? B? Hyer n? Af? P? Ara kremlinit. Botuesi i "the sunday times", harold evans, dinte pak rreth figur? N? Osk? Disa muaj m? Ar? Ai kishte mbledhur nj? Kip e tij t? Azetar? Hulumtues dhe i kish udh? Ar ata q?? R? Nin e t? Jenin sa m? Hum?? Shte e mu. M? Shum? N? Tentatin e parё q? A organizuan ushtarak? Serb? Li haxhis? Me t? Yr?? Shat, te vendi i quajtur varrezat e brejave, ku ia kishin z? #1105; pritёn u plagos nё dor? He humbi gishtin tregues. Fal? Hkatht? Sё sё tij dhe qerim haxh? Pas nj? Yluftimit arrijnё t? Hpёtojnё. Qeveria e beogradit m? 933-34 p? T? Batuar ligjet agrare t? Dhjetorit 1931 q? Orcoi edhe m? Hum? Autoritetin e shovenistё. M? Shum? Libri gjeografia p? Klas? Ii t? Jimnazit t? Eformuar n? Epublik? E maqedonos? U n? Htrua kritikave qysh n? Alje nga botimi, aty kah viti 2003 dhe q? Ga ajo koh? Uk pushuan kritikat dhe v? Trimet e tekstit n? Jal? Nd? Oh? Koh? T? Undit, iu n? Htrua nj? Kritike edhe nga shum? Gazetar? Nuk munguan kritikat as nga profesor? E k? J l? E. Sidoqoft? U mor vendim q? Eksti n? Jal? T?? Iqet nga p? Orimi. M? On? Theksua: ,,todorovi ska nd? End ta t? Eq? Gjeografin?. M? Hum? N? Lanin monetar, duke qen? E paraja? T? J? Set tejet simbolik, teknikat e luft? Ekonomike aktuale kan???? E k? Element? Ar? R? Blerjen e kapitaleve t? Resk? P? T? B? Tetur borxhin publik ose p? Bizneset, duke qen? E sot konkurrenca monetare bazohet mbi blerjen, m?? Ara dhe m? Ir? E t? Jer? T? Asave t?? A t? Ikuditetit q?? Hkojn? Regun - bot? Dhe n? Adh?? Yt? Ga ndalimi i k? J mase shtes? Apitalesh p? Disa shtete konkurrente. Luf. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Bashkuara si i dyshua. . Lufta treshe 04. 11. 2010 ky shekull do t?? Ndryshime m? Hum? E 100 mij? Jet? E fundit 03. 11. 2010 arsyet nuk kan? Are t??? E rac? Kultur? Fen? 02. 11. 2010 n? Aris shk? Eu me madh? Tin? Saj 31. 10. 2010 soprano e pap?? Tshme 30. 10. 2010 kur t? Jer? Kan? Hkuar kaq larg, dhe ti ke ngelur tek bishti ur? 29. 10. 2010 plot? M dhe ndryshim i konceptit p? Historin? J? Zore 27. 10. 2010 nuk ka shum? Jasa t?? Lasjes amerikano-kineze 26. 10. 2010 zgjedhja strategjike e pekinit - asimetria 25. 10. 2010 bashk? Jtor?? Krime edhe kreu komunist i shtetit shqiptar 22. 10. 2010. Presidenti i republik? S? Hqip? S? Bamir topi ka marr? J? Esazh urimi nga presidenti i shteteve t? Ashkuara t? Merik? Barak obama me rastin e fest? S? Pavar? S? n? M? T? Opullit amerikan, ju shpreh juve dhe t? Jith? Ytetar? Shqiptar? Rimet e mia m?? Mira me rastin e 28 n? Orit, dit? Suaj t? Avar? S? Shtetet e bashkuara dhe shqip? A jan? Iq t? Gusht? He aleat?? Idhur nga detyrimi yn? Olemn ndaj siguris?? J? -tjetrit. Ne i vler? Jm? He p? H? Esim p? Jekjet e shqip? S?? Rejtim t? Romovimit t? Aqes dhe q? Rueshm? S? Nemban? Ot? Dhe ndihemi krenar?? H? Ejm?? Rah jush n?? Jekjen ton? I aleat?? Fganistan. N?? J?? M? R? Ju inkurajojm?? Reform??? Jshme p? T? P? Aruar n? Rug? Min tuaj integrues p? N? Ashkimin evropian. Nd? A vazhdojm?? Unojm?? Ashku p? P? Arimin e q? Imeve tona t?? Ashk? N? Vrop? He m? Jer?? Ga ruajtja e q? Rueshm? S?? Allkan e deri te nd? Imi i nj?? Rdhmeje m?? Ir?? Fganistan, un? Am i bindur se lidhjet e q? Rueshme mes dy popujve tan? O t? Orcohen dhe thellohen gjat? Iteve t? Rdhshme, thuhet n? Und t? Esazhit t? Residentit amerikan. Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m?? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Elbasan kryetari i partis? Ocialiste t?? Et? 1, petro ko? Ka zyrtarizuar sot bashkimin e tij me koalicionin e opozit? Kreu i psv 91 ka marr? Pjes?? Rotest? Q? O zhvillohet sot n? Ytetin e elbasanit p? Transparenc? E zgjedhjeve. N? Jal? E tij ko? Ka deklaruar se vet? Largimi i qeveris? Ktuale mund t? Ap rrug? E integrimit t? Endit n? Ashkimin europian. Por ve? Jes? Q? A t?? Me transparenc? E zgjedhjeve, ko? Ka theksuar se? T? Nevojshme t? Et? J? Ashkim t?? Ajt? Ai ka b? Thirrje q? Artit? Majta t? Ashkohen n? Rojektin e ri, n?? R??? Cet para me integrimin e vendit. *** n? Rotest? Shin t? Ranish? Kryetari i ps-? Edi rama, kreu i grupit parlamentar socialist gramoz ru? Dhe p? Aq? Es nga t? Jitha partit? Opozit? Fillimisht fjal? E ka marr? Deputetja e partis? Ocialiste e zgjedhur n? Arkun e elbasanit, valentina leksaj. Nd? Oh?? An? Olur kreu i pld-s? Spartak ngjela dhe p? Aq? Esi i ish-t?? Djekurve politike kurt kola. Gjat? Jal? S? Tij, kola u shpreh se ne nuk do t? Ejojm??? Et? Nj? Iktatur?? E. Nd? A e cil? I kryeministrin sali berisha si mashtruesin num? Nj? Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . V? Tir? Enka t? Hkruhet nga m? Imi p? Ujtim p? Ty, v? A. Koha dhembjen nuk po e sh? N. Lot? E malli p? Ty sdo t? Hterojn? Urr? E kujtojn? E mall: motra naimja, dh? Ri avdyli m?? J? Ajeti, arbeni dhe mbesa merita nga zvicra. . Sa her?? Ujtojm? I? T? Ir? I, je aty sa her? Lasim p? Gj? T?? A ti, je aty sa her? Hembja na shtohet ti je aty sa her? Burremi q?? At? Si rreze dielli ti. M? Shum? U b? 3 vjet pa ty bac, u b? Tre vjet t? Jata pa ty, pa fjal? E tua dhe pa buz? Shjen t? E, mir? Ne po jetojm? Shtu si?? Am prej teje dhe ende je me ne. E kujtojn? Bashk? Ortja hajria e v? Ai musa dhe vajzat, djemt? Mbesat e nipat nga peja, prishtina, amerika e suedia. . Sot e? Her? Sht?? Tir? A ty, babi. ? O hap q? B?? E, flasim me ty n? Eshtje. Nuk na d? On askush, p? E? Hpirtit t? Q? Rehet n? Et?. Ishe gjith? E bukur dhe me vler?? Et? Ton? Me mall: bashk? Ortja sofia, vajzat fadileti, sheribani, mildushi e melihati dhe familja. M? Shum? Nuk kemi fjal?? Ta shprehur mallin dhe respektin t?. Ti e deshe kosov? Dhe lirin?? Il? Ja fale jet? Vepra jote? T? Gush? Im p? Familjen ton? Me mall t? Kujtojn? Babai dema, n? Shakja, si dhe v? Ez? T e motrat. V? Tir? Qenka t? Ajtohemi me realitetin q?? Uk je n? Esin ton? U ndave n? Oh? Ur nuk ishte koha t? Dahemi. Na l?? Ik? Uar p? Jithmon? Humb? V? An? Madh, me ty shkoj lumturia jon? G? Mi, d? Ira dhe malli q? Ishim p? Bjeshk? E rugov? Sot , na mbeti vet? Ngush? Imi p. M? Hum? Mbr? Te varri yt ndeza qirinj dhe i heshtur n? Rah? E kujtes? U enda trotuareve t? Verdhura t? Et?. Ndjeva dridhjet e telave t? Hpirtit dhe ngadal? Brita n? Rehrin e dit? Kur s? Ashku thurnim? Rrat rinore. Vitet pa ty m? An?? Shekuj, e malli i eg? M? Ulmon pam? Irsh? Dhe djeg si prushi,. M? Shum? Vitet asnj? R? Uk do t? Zbehen kujtimin p? Ty, i dashur baba. Zbraz? A q? E n? Ht? N? Ton? Uk do t? Lot? Het kurr? Kurr? Uk t? Arron: bashk? Ortja zelfije qorraj me djemt? Ranitin, betimin, korabin, vajz? Fortesen dhe familja e gjer? Qorraj nga carrabregu i de? It. . Nuk ka fjal? Q? Und ta shpreh? Hembjen p? Ty dhe munges? Tuaj n? Emrat tona. Zem? Jer? A, men? Ia, besnik? A dhe sinqeriteti ishin virtytet tua m?? Arta q? O t? A p? Jellin gjat? Jith? Et? Emri yt gjithmon? O t? Hkruhet me shkronja t? Rta. T?? Ujtojm? E mall: motra tusha nipat naimi, milaimi mbes. M? Hum? N? Dh? Min e viteve na b? Sh gjithmon?? Fresk? Dhe i pandash? Nga zemrat tona. E kot? Enka th? A se koha sh? N plag?. Mungesa jote do t? Jet?? Er? Lag? Pash? Ar n? Emrat tona. T? Ujtojn? E mall: bashk? Ortja mejremi me djemt? Rionin dhe pajtimin, n? Bedrija si dhe e g. M? Hum? Ndarja nga ne qe shum? V? Tir? Por kujtimet p? Ty mbesin gjithmon?? Resk?. U ndave p? Jithmon? Nga ne, por n? Emrat tona dhe pran syve tan? Endron malli i pashuar. T? Ujtojn? E mall: rexhepi e zekija, blerimi, arifi, besniku, hidajetja, edmondi, faruku, xhelilja si dhe miqt? Ga. M? Shum? I dashuri dhe i shtrenjti yn? Amiz, bab? Nj? It sa nj? Hekull pa ty. Dhimbja dhe malli kan? Ushtuar dhe plandosur zemrat tona dhe kurrsesi t? Ajtohemi me ikjen t? E! Buz? Shja dhe hija jote prej engj? I na p? Jell? Do dit?? Et? N? Ori yn? Omb? R, i bukur dhe madh? Tor, ne s? Sh n? Ymt? M? Hum? Sot mbushen 10 vjet zbraz? Pa ty, n? Jon? Dashur. Por sot e p? Jithmon? Mbetesh n? Emrat tona. Ishe dashuria, lumturia, jo vet? P? Familjen t? E, por edhe p? Gjith? Rethin familjar e m? Arg. Urt? A, men? Ia e sinqeriteti ishin virtytet e tua q? E na b?? Renar??? At? N? Jon? Dashur. . Na u b? It?? A kemi n?? , mbase ishte dita e fundit q?? P? Oll? P? Vendlindje dhe t? Dau nga pam? Irsh? P? Et? Sht. V? Tir?? P? Hkruhet mungesa jote q? A i l?? Braz? Zemrat tona n? M? Ir? E kujtimeve,. Q? Do? T nap? Jellin. Krenohemi q?? Pat? Ashtu si? A ishe, i dashur p? Te gi. M? Hum? Ju ishit dhe do t? Beteni krenaria jon? Na mungojn? Jal? E juaja, dashuria, ngroht? A, e mbi t? Gjitha prania juaj. Si dje, si sot, si nes? Malli p? Ju nuk shuhet. P? Er? O t? Eni n? Zemrat tona. Ju p? Ujtojn? Djemt? Ejda, sk? Eri dhe xhevdeti (leka), vajzat hasimja. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m?? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Burim ram? Ejdiu 19. 11. 2010 halil met? Eka 19. 11. 2010 ismajl r. Hoti 19. 11. 2010 qefsere-hoxhaj-bylykbashi 19. 11. 2010 kosovare elmi zogaj, 18. 11. 2010 mejreme zheli krasniqi 18. 11. 2010 shefkije (krasniqi) lani 18. 11. 2010 arsim beqir dragidella 18. 11. 2010 nezir sylejmani 17. 11. 2010 resmije (kralani) krasniqi 17. 11. 2010. Lidhja plot ulje-ngritje me francezin arpad busson tani duket sikur? T?? Az? M?? Ir?? Aj. Madje, duket se jan? Ikthyer edhe koh? Kur sh? Snin t?? Afuar rrug? T? Ju jorkut. Uma bukuroshe, q? Mbushi 40 vje? N? Rill e q?? Pak koh? Shte zhdukur nga radar? E hollivudit,? T? Ikthyer s? Sh. P? T? N? T q? Punojn? Und t? Rahasohen me superheronjt? Uma thurman ka dy f? J? Maya (12 vje? Dhe levon (8). ? Ht? Ivorcuar nga babai i tyre, ethan hawke dhe p? M? Si. M? Shum? Regjisori i famsh? Amerikan ka zgjedhur n?? Rol shum?? R?? Sh? Britanikun daniel day-lewis. Ai, sipas spilbergut,? T? Ersoni q? Ish? N m? Ir? Dhe p? Jell m? Ir? Il? T? Liderit t? Adh. Me marrjen e rolit t? Presidentit t? 6 t? Merikan? , daniel? T? Fundit nd? Britanik? Q? An? Arr? Ole amerikan? T??? Sh? N? Kinematografin? Merikane. K? Tu, n?? Kuad? Kemi anthony hopkins, q? A interpretuar dy president? Merikan? I pari ishte john quincy adams. M? Shum? Nuk? T? Horxh kluni, bred piti apo xhoni dep, k? J radhe sjellim emra t? I q???? Op-list? E meshkujve m? Agjeps? T? Ollivudit. Ekipi i nj? Eviste amerikane t? Eshkujve ka nxjerr n? Ah fytyrat e reja q? Onsiderohen sinonimi i s? Ukur? Forc? Magjepsjes dhe seks-simbolit. T? Jith? Duam pes? Aktor? E p? Gjedhur si m?? Ukurit e ekranit t? Adh. M? Osht? O japim list? Dhe p? Hkrimet e top-5 bukurosh? T? Ollivudit 1. Joe manganiell. M? Hum? ne besojm? E do ti kalojm? Et? Tona s? Ashku deri n? Und, deklaroi william para miliona telespektator? N? Ntervist? E par?? Ha s? Ashku me gruan e tij t? Ardhshme dhe princesh? E ardhshme, katerin? E nd? Oh? Nuk ishte e v? Tir??? Ije re nj? Intoni t? Lot? Es t? Yve, besimin e tij tek ajo, t? Djerit mir??? Yve n? Ranin? E nj? -tjetrit. K? Ishin krejt? Sht t? Dukshme. Nuk duhet shum? End p? T? Uptuar se william nuk do n? Snj?? R???. M? Hum? vij nga klasa pun? Re dhe nuk e harroj kurr? Kevin costner rikthehet n? Kranin e madh t? Inemas? E dram? Q?? Hkruan kriz? Ekonomike bot? Re the company men. N? Ilmin e shkruar dhe drejtuar nga john wells, q? Ritet t? Hfaqet n? Hba pas 10 dhjetorit , ben affleck, tommy lee jones dhe chris cooper, jan? Re menaxher? T? J? Ompanie gjigante, q? Aguhen shum? Ir? Jeta e t? Il? Tronditet nga kriza financiare: affleck dhe cooper pushohen nga puna, nd? A jones q? Az. M? Shum? Greta garbo lindi m? 8 shtator 1905 n? Tockholm t? Uedis? Emri i saj i v? Et? I lindjes ishte greta lovisa gustafsson. Ishte nj? Ktore suedeze e njohur kryesisht p? Pun? E saj n? Htetet e bashkuara t? Amerik? Ishte f? U i tret? Prind? E karl alfred gustafsson dhe anna lovisa johansson familja jetonte n? J? Partament t? Og? N? Lekingegatan nr 32 n? Tokholm. N? Osh? 14 vje? E asaj i vdes i ati, me t? Ilin ishte e lidhur ngusht? Mu p? K? Ajo u detyrua ta nd? Res s. M? Shum? Princi william fejohet me t? Ashur? E tij kate middleton. Lajmin e dha t? Art? Familja mbret? Re. Princi dhe middleton, t? Y 28-vjecar? Jan? Ashk?? Rej vitit 2003. Cifti? T? Pran? Artes? Q? Und t? Hvillohet n? Ranver? Ose ver? E vitit 2011. Nd? Oh? Etaje t? Jera n? Lidhje me ciftin dhe hapat e tyre t? Ardhsh? Do t? Joftohen gjat? It? N? Ijim. "princi william dhe zonjusha middleton u fejuan n? Etor, gjat? J? Este private n? Enia. . M? Hum? Omente (8). Pengesat politike t? Osov? Si shtet i ri, kan?? Q? Jo t? Os ket? Und? T? Arr? Jes? Dhe n? Gjarje t??? Shme kulturore nd? Omb? Re. Prandaj nj? Jes? E artist? Po k? Ojn? Rug? Lternative p? K? ? Htje. K?? Rja genta ismaili, i hyri nj? Onkurrence t? Ort? E qindra k?? R?? Jer?? T?? Aq? Ar zvicr? N? Estivalin evropian, t? Johur si eurosong, n?? Jekje p? T? Thyer pengesat politike p? K?? R? Nga kosova. . Lady gaga triumfon n? Tv europe music awards,por si snobe q? Sht? Uk mori pjes?? Est? Madrilene t? Aja magica. Lady gaga mori tre cmime si artistja m? Mir? Em? Artistja m? Mir? Muzik? Pop si dhe k?? Rja m? Mir? Prania e saj n?? Event ishte virtualisht, p? Es nj? Idhjeje nga budapesti ku ndodhej p? Koncert. Mtv europe music awards u drejtua nga eva longoria, aktorja e famshme e desperate housewives. Ajo u shfaq n? Ken? Veshur si proshut?. M? Shum? Alfredo james pacino i njohur me emrin al pacino, i konsideruar nga t? Jith? I nj? Ga aktor? M??? Enj t?? Jitha koh? Ve n? Ot? Lindi m? 5 prill 1940, new york city, usa. N? J? Ntervist? Reth karrier? Dhe jet? S? Ij, pacino kishte folur p? Shum? J?. I pyetur n? Idhje me rolin e tij salomaybe, ai kishe th? : un? Uk e di m? E kush dreqin? T? Etja ime. Megjithat? Endoj, se ky rol? T? Hum? F? Vetes p? Di?. Un? Am natyralisht i turpsh? Por kam luajtur r. M? Hum? ? Ht? J? zanat q? Et? Dy gra e kan?? N? Hekullin e fundit. Nj? Tret?? Toi tragjikisht, madje para se ta niste mir? ? Ht? J? Pun? Nga e cila nuk del n? Ension, zgjat p? T? Jith? Et? Nuk ka shkolla apo universitete p? Ta m? Ar apo p? Tu p? Atitur. At? R? I m? Het? Si mund t? B? Sh mbret? Sh? Sovrane q? Bret? N, me fjal?? Jera, gruaja e mbretit, titulli zyrtar i s? Il?? T? Queen consort? Pyetje me shum? End q? Ur jan? Htuar z? T e fejes? Zyrta. M? Shum? Q? Enta ismaili po p? Iqet medoemos t? Gjej sukses jasht? Ufijve shqiptar?? E kemi d? Muar nga viti n? It, por askush nuk e kishte pritur l? Zjen e saj t? Undit. Fillimisht tregoi se do t? Dilte n? Mtv n? Merik? Madje bashk? Noi dhe me kara dio- guardi, publikoi disa k??? Nglisht, porasgj?? Ep? M? On? Regoi se kishte filluar bashk? Nimin me k?? Rin e njohur turk cuneyt? Kim me t? Ilin k? Oi dhe nj??? Sexy. Fatkeq? Sh, nj? Vit e ca m? On? K? A nuk? M? Shum? K?? Rja e mir? Ohur shqiptare altuna sejdiu-tuna, e cila prej disa muajsh banon n? Osov? A nd? Uar pak dit?? Ar? Ht?. Gjat? Jith?? J kohe tuna dhe rilindi kan? Anuar n? J? Partament provizor, nd? Oh?? Sht? Za e tyre po b? J gati. Pas martes? Me rilindin, tuna u zhvendos n? Osov? Ku dhe po vijon me sukses aktivitetin e saj artistik. Klipi i saj i fundit n? Ashk? Nim me 2po2 dhe dafina zeqirin, kaloi? Parashikim duke thyer n? K? M? Hum? Aktor? Robert de niro dhe eduard norton bashkohen n? Dram? E re psikologjike stone t? Egjizorit xhon k? N. Filmi b? Fjal?? Njer? T me probleme t? Il? Duhet t?? Allen me dob? T? Tyre nd? A jeta u del jasht? Ontrollit. Nxjerrja para kohe nga burgu i xherald grison, i njohur si stone dhe i d? Ar p? Zjarrv? E,? T?? Uart e policit xehk mabri. Pyetja i rreh si? An mbi kok? Hekut. P? 35 vjet ai i ka sh? Yer ligjit. ? Ht? Ip p? Jith? Sht i drejt? He. M? Hum? James cameron do t? Filloj? Un? Mbi skenar? E filmave avatar 2 dhe 3 n? Illim t? Itit t? Rdhsh? Dhe mendohet q? Hirimet do t? Isin n? Und t? Itit 2011. Pjesa e dyt? Filmit avatar, ende pa em? Parashikohet t? Hfaqet n? Dhjetor t? Itit 2014; nd? A pjesa e tret?? Hjetor t? Itit 2015. avatar? T? Ilmi q? A nxjerr?? Hum? Itime n? Jith? Istorin? Kinematografis? 2. 800 milion? Ollar? Dhe? T? Jithashtu blu-ray m? Shitur. . ? Ht? Ersonalitet n? Ot? E k?? Dhe t? Pektaklit n? Ritanin? Madhe dhe ish-bashk? Ortja e futbollistit t? Omb? Res britanike, cole, me t? Ilin k? Vit pati nj? Ivorc t? Ujsh? Pas tradhtis?? Ij. P? Shum? Koh? A preferuar q?? Esht?? Idhje me jet? E saj private, q?? Vit ka qen? E sh? Uar nga shum? Rama, mes t? Ilave edhe nj?? Ndje q?? Pak i mori jet? M?? Und, kur gj? T kan? Illuar t? Et? Hen dhe t? Thehen n? Normalitet, k?? Rja bukuroshe ka. M? Shum? Christina hendricks mendon se jeta n? Itali e ka b? At?? Eksi. Aktorja e filmit mad men thot? E ajo nuk ka qen? Jithmon? E linja t? Heksuara, dhe ka shtuar madje shtat? Ilogram? Uke e qerasur veten me pasta dhe kafe kapu? Derisa ka punuar si modele n? Vrop? kam filluar si modele dhe kur kam shkuar n? Tali t? D? Oj librin tim t? Modelimit kam shtuar 7 kilogram? Nga pastat dhe kapu? Ot. Kam par? Rupin tim t? Dryshoj? He m? A p? Yer se si kjo ka ndryshuar pam. M? Shum? Gwyneth paltrow dhe burri i saj rokeri chris martin jan? Ajtuar t? En? Edhe f? J? E tret?? Ashku! Dyshja, t? Il? Tashm? Rrisin vajz? Apple dhe djalin moses, thuhet se d? Irojn? A zgjerojn? Amiljen. gwyneth ka dashur edhe nj? Oshnj? Jet? P? Tashm? J? Koh?? Jat? Por chris ka qen? Kund? Ides? Pasi ka qen? Hum? Ngarkuar me karrier? Muzikore. Por duket se ai ka pasur nj? Dryshim dhe tash ata planifikojn?? Wyneth t? Betet shtatz? Para se t? Bush? 0 vj. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m?? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Mendja e ndritur e djaloshit 26-vje? Mark zuckerberg, i cili q? Ur ishte f? J? Tudionte mekanizmin e breshkave ninxha, nd? A n? Doleshenc? Shte gjeni i kompjuter? , i dha jet? J? Jet? Ideje: asaj t? Esazheve. 500 milion?? Oruesit e facebook-ut, dometh? Nj?? 2 banor? Bi tok? Do t? En?? Ispozicion nj? Dres? -maili (xy@facebook. Com) q? O ti mund? J? Ta t? Omunikojn? E miqt? Et? Me nj? Likim, ashtu si???? Hat. Nj? Jetje e thjesht?? E siguri do t? M? Hum? Omente (0). Stokholm - nj? Jykat? Apelit n? Uedi mbajti vendimin kund? Tre personave q?? Rojn? As faqes s? Nternetit pirate bay, nj? Nga faqet m??? A bot? Re p? Shp? Darjen falas t? Ilmave, muzik? Dhe materialeve tjera. Gjykata ka hequr d? Min me burg, por ka shtuar gjob? Nj? Jykat? Nj? Shkalle m?? L? Kishte d? Ar vitin e kaluar kat? Persona me nga nj? It burg dhe 4. 57 milion? Ollar? Gjob? Gjykata e apelit tha n? J? Eklarat? E e. M? Shum? Angli - kompjuteri i par? Prodhuar nga kompania apple? T? Ler? Me nj? Hif? Rekord. Kompjuteri me numrin e seris? 1 u ble dje gjat? J? Nkandi 156 mij? Uro. Pajisja elektronike me? Min me t? Ripur, nuk ka vler?? P? Orim praktik. Bler? I saj, italiani marco boglione, e ka paguar shum? Marramend? Vet? P? R?? N? Istorike. Kompjuteri apple? T? Rodhuar n? Itin 1976, n? T? Oh? Und t? Blihej me vler? E 670 dollar?. Kompjuteri q? Shihni n? M? Shum? Aeg hedh ne treg nj? Eri t? E produktesh, fushat? Omunikimi dhe logo t? E ne berlin tiran? N?? R?? A sjelli mark? Edhe m? F? Konsumatorit, aeg ka marr? P? Ip? Nj? Inovim t? Mazhit t? Aj. Rezultatet e k? J rinovimi po prezantohen n? Erlin, n? Anairin e elektrosht? Akeve. Koleksioni i ri: nj? Eri totalisht e re e elektrosht? Akeve inkaso m? J? Amje t? E dhe funksione t? Eja. Gjuh? Re komunikimi: fushata t? Reja publiciteti, faqe internet s. M? Hum? Shba taivanez? E acer kan? Araqitur dit? E djeshme nj? Martphone tep? Interesant android, i cili dallohet nga nj? Krani madh me prekje prej 4. 8-pol? Me rezolucion 1024 x 480 piksel. Ky smartphone i acer aktualisht nuk ka nj? M? Por me siguri dihet se lan? I i tij do t? Illoj?? Uajin prill, me nj? Mim ende p? Tu p? Aktuar. Lista e karakteristika teknike p? Shin nj? Rocesor snapdragon, 1 ghz me kamer 8. 0 megapiksel,e pajisur me nj? Flash led flash. M? Hum? Gjermani - debutimi i google street view n? Rug? E gjermanis? Ashm? A publikuar disa nga perlat e tij, t? Ilat jan? Arguar menj? R? Nga rrjeti. Ishin disa prej k? Re imazheve q? An? Fruar n? Rjet, ku me siguri ajo q? Abit m? Hum? Pamjet japin nj? Gjarje shum? Isterioze e cila? T? Jo ku paraqitet nj? Erson, plot? Sht i zhveshur, i shtrir?? Bagazhin e makin? S? Ij. Pran? Ij n? Rug? Ndodhet nj? En i shtrir?? Tok? . Do te jete shume e lehte dhe me finiture shume luksoze prodhimi i ri i kompanise mercedes, i cili do te quhet mybach drs. E ngjashme me karrocat e vogla te projektuara per tu terhequr nga njeriu,te perhapura edhe sot ne vendet e lindjes. Kjo makine do te mundesoje zevendesimin e forces muskulare me ate elektromekanike. Dy motoreve elektrike do ti bashkangjiten edhe pedale te cilat do te komandohen qe nga brenda makines. Ky model i shtutgardit, i cili ne fakt eshte projektuar ne. M? Hum? Shba - samsung njoftoi se ka shitur q? Ga mesi i tetorit e deri tani m? Hum? E 600 mij? Opje t?? Iut galaxy tab, me sistem operativ android. Sht? A e prodhuesve korean? A b? T? Itur se k? Esa e konsumator? N? Hum? Ende t? Ot?? T? Hum?? Lart? E kapaciteti i prodhuar, duke hedhur posht? Hashethemet e p? Apura nga disa analist? Cili tregonte se prodhimi i galaxy tab? T? P? Jysmuar si pasoj? K? Esave shum?? Lta. N? Regun italian, samsu. M? Shum? Shba - me shum? Und? Bashk? A e zhvilluesve, mund t? En? Hum? Hpejt t? Atsh? Kodin e android 2,3 p? Ara deklarat? Zyrtare nga google dhe kjo n? Aj?? Irmware t? Martphone samsung gt i9200 q? Sht? Shfaqur n? It? E fundit. Samsung gt-i9200, me shum? Jasa do t? Rezantohet n? Reg n? Illim t? Itit t? Rdhsh? Me emrin galaxy samsung 2 dhe p? K? Arsye do t? Iratoj? Ersionin 2. 3 (gingerbread) t? Istemit operativ android. Dit? E ardhshme do t? Na tregojn?? M? Shum? Gjenev? Imazhet e par??? Lasjes mes grimcave n? J? Emperatur?? Rodhuar nga big bang. Animimet kan? B? Itur nga p? Hpejtuesi m? Madh n? Bar? Ot? Large hadron collider (lhc), n? Ern n? Jenev? Ku jan? Batuar nd? A n? Naz? E p? Hpejtuesit p? Laseshin trar?? Oneve t? Plumbit. P? Or? Or? Jat? Undjav? Dhe ve?? Sht gjat? At? S? Undit t??? Nga nj? Nd e nj? T e nj? Ako jonesh jan? Uture n? Akin? Ri eksperimente, aktualisht aktiv? . N? Anairin e superkompjuter? Q? Apo mbylli dyert n? Ew orleans, louisiana, efektet potenciale t? Raganeve n? Byll? Plastik ishin v? N? Rahasim energjie p? All? J? Ipi t? Og? T? Ilikonit. ne jemi duke diskutuar rreth ekzo-shkall? S? Ompjuter? T? Anish? U shpreh john shalf, lideri i grupit advanced technologies pran? Awrence berkeley national laboratory, para arkitekt? T? Ompjuter? , zhvilluesve t? Oftuerit dhe inxhinier? T? Omunitetit t? Ompjuter? T. M? Shum? T? Pasionuarit e batman mund t?? Atiten, pasi nj? Prej d? Irave te tyre tashm? Sht?? Realitet. Nj? Ompani amerikane ka marr? Icenc? P? T? Rodhuar kopjen e sakt? T? Atmobile. Automjeti i drejtuar nga adam west n? Erin? Elevizive t? 960 do t? Hitet me nj? Mim prej 120 mij? Ollar?. . Maybach exelero, u prezantua p? Her?? Ar?? Itin 2005. Makina dyvend? E, e cila arrin n? 51 kilomet? N? R? Thuhet se? T?? Shpejta n? Ot? Nd? A? Mi varion diku tek tet? Ilion? Ollar? Nuk e dim? Koma n? Ka persona t? Atsh? T? Apin k? Shum? Arash, q? Shum? Jer? Nuk i kan? Par? S n? Nd?. Por, n? Keni pasurin? Mjaftueshme, 8 milion? Ollar?? t? Bukur? E bot? Ia vlejn? . Shba - edhe motorola, ashtu si lg electronics,? T? Duke punuar p? Nj? Martphone t? Uqish? Me sistemin operativ android dhe me? Tegra 2 me arkitektur? Ual core. Marka cellular amerikane me shum? Und? Do t? An??? Smartphone n? Uajt e par? Vitit t? Rdhsh? Me emrin motorola olympus. Ende nuk jan? Ublikuar imazhe n? Idhje me k? Telefon celular t? Uqish? Por me sa thuhet n? Regun e shba-s? I do t? Rezantohet nga operatori mobil at & t. . Ipad mund t? Et? J? Rej pajisjeve m?? Xehta elektronike si dhurat?? Festat e fundvitit, por bler? T hezitues t? Pad mund t? Resin edhe pak sepse ka thashetheme se n? Janar do t? Und t? Hohim nj? Pad t? I. Apple ka shitur 7. 46 milion ipad n? Und t? Uajit shtator, dhe kompania duket se? T? Uke u b? Gati t? Estoj? E shitje t? Uqishme t? Ajisjes p? Festat e fundvitit. Ipad ve? ? T?? Fert? Ga kompania apple tek shum? Hit? T?? Enj si best buy dhe wal-. M? Hum? Sipas hitwise, facebook ka 10 p? Qind t? Jes? S? Izitave t? Nternetit n? Hba, dhe ka rreth 25 p? Qind t?? Jitha shikimeve t? Aqeve (pageviews) n?? Vend. Prapa facebook vjen google me rreth 7 p? Qind dhe youtube me 3 p? Qind vizita interneti. Ne frontin e shikimit t? Aqeve youtube dhe google kan? Nj? Jes? Rrje t? Ombinuar prej 11. 7 p? Qind. T? H? T e paraqitura tregojn? E facebook q? A gjysm? Iliardi p? Orues (100 milion vet? N? Hba), twitter me. M? Shum? San francisko - n? On? E gjirit t? An franciskos, kompanit? Teknologjive t? Arta jan? Rekur nga r? A ekonomike. Por industria e loj? Ve elektronike nuk po ndikohet nga situata dhe p? I nj? Ritje prej m? Hum? E 10 p? Qind sipas shoqat? S? Rogrameve arg? Ese. Nga ana tjet? Kritik? Thon? E shum? Oj? Elektronike me dhun?? Kan? Sjell?? Itime prej miliarda dollar? Kompanive, jan??? Hme p? F? J? Legjislatura e kalifornis? Iratoi n? Vitin 2005 nj?. M? Shum? play. Me, kanali i ri televiziv muzikor, prej 29 n? Orit do t? Et?? Acebook dhe do t?? T i pari dhe i vetmi q? Hikohet n? Rjetin social. Q?? At? E par? T? Ij do t? Et? I protagoniste beyonce. Rreth or? 22:30 do t? Ransmetohet p? Bajtja e nj? Vd-je, i amworld tour, koncerti me t? Ilin ylli i popit amerikan ka b? Xhiron e bot? E gjitha muzika dhe programet e play. Me jan? Rejtp? Rejt dhe me nj? Likim mund t? Hihen nga profili i gjithsecilit n? Acebook. . Bajram asllani, nj? Nga m? T?? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Kastrioti - dob? Dob? . Khf kastrioti i ferizajt ka p? Ar humbje t? Hell? E rezultat 47:24 n?? Allje me knjaz milos-in nga arangjellovci i serbis? N? Deshjen e par?? Rethit t? Ret?? Up? S? Ituesve t? Upave evropiane n? Endboll (femrat). Ballafaqimi? T? Hvilluar n? Alestr? E sportit kale n? Hkup, pa pranin? E shikuesve, pasi k? Gj? Ka ndaluar federata e hendbollit evropian. Kastrioit luajti dob? Dob? Dhe pa koncept. Kryetari i kh kastriotit, ahmet hysenaj petrova,. M? Hum? Omente (18). Nuk jan? Dhe aq t? Ralla ndeshjet kur fitorja kthehet n? Umbje. Kjo i ndodhi arsenalit n? Erbin e jav? S? 4-t? E tottenham-in. Dy skuadra t? Uqishme angleze treguan loj?? Ir? E kthesa n? Ezultat dhe fitorja i takoi me rezultat 3:2 tottenham-it. Trajneri i arsenalit, wenger, e nisi ndeshjen p? Mrekulli dhe p? 27 minuta edhe udh? Qi me rezultat 2:0. Qysh n? Inut? E n?? H? I p? Ep? In? 1:0 fal? Olit t? Sh? Ar nga nasri. N? Vazhdim t? Oj? Pik? Sht n? M? Hum? Omente (3). Futbollisti shqiptar, xherdan shaqiri, iu? T? H? Rasti n? 5 minutat e pjes? S? Yt??? Uaj? N?? Allje me ukrain? Mjaft t? Ort? Zvicra barazoi me rezultat 2:2 n? Akim miq? R me ukrain? N? Deshjen e zhvilluar n? Tadiumin e gjenev? Ndeshja ka qen? Nteresante sidomos n? 5 minutat e dyt? Ur jan? H? Ar edhe tri gola t? Jer? Valon behrami nuk ka luajtur k? Ndeshje p? Shkak t?? Imit, nd? A shaqiri ka qen? Vetmi shqiptar q?? T? Araqitur. . P? Allja miq? Re nd? Jet komb? Res s? Hqip? S? He asaj t? Aqedonis?? Utboll, ka p? Unduar n? Paqe, 0:0, n? Deshjen q? Zhvillua n? Tadiumin e kor?. Pas klasifikimit n? Ozit? E 58-t? T? Omb? Res, n? Enditjen e p? Jithshme t? Enditur nga fifa, kuqezinjt? Drejtuar nga kroati josip kuzhe vazhduan me paprekshm? N? Port? Shqiptare. Elis bakajt ka pasur rastin m?? Ir?? Deshjes n? Inut? E 4-t? Htes?? T? H? Ar golin e fitores n?? Ballafaqim. Edhe pjesa. M? Hum? Omente (11). Trep? N? Fundjav? Q? Lam? Pas? T? Poshtur n? Ryeqytet nga kampioni n? Uqi, sigal prishtina. As rikthimi i drilon hajrizi nuk i b? Pun? Itrovicasve q?? H? Jn? Itore, megjithat? Shkaktuan kok? Rje t? Adhe kampionit derisa sh? I fitore. Hajrizi tha se nuk do t? Azhdoj? Arrier? Me trep? , por? T?? Isedime me disa klube t? Ig? S? Yt? Urke. n? Rep? Nuk jam kthyer ashtu si menduan t? Jer? N? Itrovic? Am ardhur p? Pushime p? Shkak t? Est? M? Hum? Sebastian vettel, piloti gjerman i red bull? T? Ampioni i ri i bot? N? Ormula 1. 23-vje? I zbriti nga froni britanikun jenson button dhe fitoi ballafaqimin ndaj rivalit fernando alonso n? Ar? E fundit t? Ormula 1 n? Bu dhabi. Vettel, fal? Dhe strategjis? Erfekte t? Kuadr? S? Ij zhvilloi nj? Ar? Uperiore n? Yas marina n? Bu dhabi dhe kaloi vij? E finishit i pari duke l? Pas tij hamilton dhe t? Retin button. M? Hum? Omente (1). Ish futbollisti i prishtin? Xhevdet llumnica, q? J? Koh? Sht? I futbollist aktiv n? Uedi, tashm? Endon edhe p? Zejen e trajnerit. Ai gjat? Dicionit t? Undit t? Ig? S? Yt? Uedeze tregoi loj? Mjaft t? Ira me klubin assyriska, por nuk i realizuan synimet q?? Nkuadrohen n? Lit? E futbollit. Llumnica sulmues i shkath? Gjat?? J edicioni sh? I 11 gola dhe ka qen? D? Protagonist? N? Hum? Deshje p? Pik? Q? Itoi skuadra e tij. Llumnica para pak dit? M? Hum? Futbollist? E realit t? Dh? Qur nga trajneri jose mourinho, mposht? Me rezultat 2:0 atletico madridin, n? Deshjen e jav? S? 0-t?? Ampionatit t? Panj? Mbret? T ark? An tri pik? E vlera n? Akim me rivalin e p? Etuar vendas. Reali nuk e ka nd? End t? Al? Sk? Dhe ndeshjes pas ndeshje vargojn? Fitoret. Loja kolektive? T? Dhe?? M? Fort?? O sh? Jn? Itore pas fitoreje. Ozil, futbollist i shkath? S? Bashku me futbollist?? Jer?? L. M? Hum? Sebastian vettel e fitoi gar? P? Shp? Limin e madh t? Brazilit n? Ormula 1. Ngas? Gjerman u nis nga pozita e dyt??? Gar? Or qysh n? Thes? E par? Tejkaloi bashk? Mbasin e tij nico hulkenberg, i cili u nis nga pol pozicioni dhe vettel udh? Qi nga fillimi e deri n? Und t? Ar? Ngasja e tij shum? Shpejt?? Rath? E par? Mund? I shk? Tje nga konkurrenca, kurse pas kryerjes s? It-stopit ishte ngasja e sigurt dhe pa gabime ajo q? Mund? I vettelit t? H? J? Itoren. M? Hum? Liverpooli? T? Reguar skuad? Shum? Fort?? Kampionin dhe kryesuesin e tabel? Chelseat. Ata n? Deshjen derbi t? Jav? S? 1-t?? Remier lig? Sh? An fitore m rezultat 2:0. Torres ka qen? Disponuar p? Loj? He me dy golat e tij qysh n? Jes? E par?? Akimit i ka dh? Goditje t? Ort? Ampionit n? Uqi. Sulmuesi torres ka koh?? Uk ka qen??? Form? E n? Akim me londinez? Ai n? Inut? E 11-t? H? I golin e ep? Is? He ka ngritur moralin e loj? Te skuadra. M? Hum? Milani vazhdoi tradit? E mir?? Ezultateve n? Ari, t? Cil? Fituan me rezultat 3:2 ndaj k? J skuadre. Ballafaqimi ka qen? Ram?? Ete me plot? Ola, por rossoner? Kan? En??? Mir? Duke dal? E tri pik???? Shme n? Uft?? Titullin e kampionit. Ambrosini (4), flamini (31) e pato (72) ishin kreator?? Itores s? Ilanit, nd? A p? Vendasit realizuan gola kutozov (65) e barreto (90). Derbi e romak? E ka fituar roma me rezultat 2:0. Kryesuesi i tabel? Lazio. M? Shum? Para fillimit t? Ar? P? Shp? Limin e madh t? Razilit, e t? V? Ndje e opinionit bot? R t? Formul? 1 ishte i fokusuar n? At? Ngas? T q? O luftonin p? Titull t? Ampionit e sidomos n? Yshen e red bullit, mark webber dhe sebastian vettel, t? Il? Rivalizonin nj? -tjetrin p? Titull dhe nuk hezitonin q?? Ta shprehnin edhe n? Edia. N? Yetjen se a do ti ndihmoj? Ebberit t?? T kampion , vettel? T? P? Jigjur: n? Marku ka nevoj?? Ndihm? E t? Err automobilin mjek? M? Shum? P? Arim hetamaj me klubin e futbollit brescia jan? Efasia e k? J jave duke importuar nj? Ik?? Adhe nga gjyzeppe meacca n? Allafaqim me interin. Ndeshja ka p? Unduar me rezultat 1:1 dhe? T? Efasia e par? Jav? S? 0-t?? Erie a. Shqiptari nga kosova, p? Arim hetemaj, luajti shk? Yesh? P? Gjat? 0 minutave p? All? Ampion? T? Talis? He evrop? Nj? Ik? Importuar si udh? Es nuk matet as me ar, sepse interi ka qen? Avorit i plot? Brescia e hetemaj. M? Shum? Wolves, klub modest, por gati b? Befasin? Jav? S? 1-t?? Remier lig? Futbollisti park ka qen? Rotagonisti q? Uk ka lejuar befasin? I cili n? Inut? E 90-t? H? I p? Fitoren e zorshme t? Anchester united-it me rezultat 2:1. Manchester united ark? I tri pik?? R vrim?? Jilp? S dhe thuajse edhe fati iu ndihmoi n? Und. Trajneri i djajve t? Uq gjat? O t? Baj?? End k? Fitore, sepse has? N? Rezistenc?? Adhe t? Kuadr? Udh? Es. Park n? Minut? E 45-t? M? Shum? Valon behrami ka qen? Rotagonist i pik? S? Madhe te west ham-it q? Rriti n? Allafaqim (2:2) si udh? Es me birminghamin, n? Deshjen e jav? S? 1-t?? Remier lig? Behrami luajti nga minuta e par? Ndeshjes dhe ka pasur paraqitje jasht? Konisht t? Ir? Ndeshje interesante dhe me kthesa n? Rezultat. P? Erisa west ham sh? I dy gola t? Hpejt dhe nj? N prej tyre e ka realizuar behrami, vend? T k? Ellen dhe arrijn?? Arazojn? Ezultatin. N? Inut? E 48. M? Shum? Monchengladbach gjasht? Inutat e fundit e ndan nga fitorja ndaj gjigantit t? Utbollit gjerman, bajern nga munich-u. Skuadra vendase luajti baras 3:3 me bavarez? N? Inut? E pest? Endasit kalojn?? Ep? I me golin e futbollistit herrmann, nd? A gomez pas gjasht? Inutave barazoi shifrat. Gjat?? J periudhe t? Oj? Pik? Sht n? Minut? E 40-bayerni udh? Q me rezultat 2:1 me golin e schweinsteiger. N? Azhdim zhvillohet loj? Ramatike dhe me veprime t? Rj. M? Hum? 11 gola kasapi (besa) 8 gola zhdrella (hysi). 7 gola mziu (trep? 6 gola zeka (besa), bwrbatovci (kek-u) 5 gola fazliu (prishtina), topalli (ferizaj), livoreka (flamurtari), v. Hashani (v? Aznimi), mullallari (liria), ), l. Osmani (hysi). 4 gola zab? Ha (trep? 89), haliti (ferizaj, kodraliu (kek-u), skeraj (liria), ahmeti, saliagiq (prishtina), idrizi (ballkani),. M? Shum? Futbollist? E prishtin? Kan? Azhduar serin? Suksesshme, duke sh? Ar fitore edhe n? Erbin e radh? Si?? Edhe jav? E kaluar kur mposht? Hysin. Ata k? J radhe para adhuruesve t? Et mposht? Bes? Me rezultat 2:0, edhe pse jo me loj? Edhe aq t?? Yeshme. Bardhkaltrit shk? Ten n? Kreun e tabel? Duke e l? Me gjasht? Ik?? Ak hysin. pas fitores kund? Hysit, kemi pritur shum? M? Ep? Nga paraqitja e skuadr? Son? Por ndoshta n?? Paraqitje t? Il? Megjithat? Fituam. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m? T? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Elbasan nga qyteti i elbasanit kryetari i partis? Ocialiste edi rama ka b? Thirrje p? Largimin e qeveris? N? Jal? E mbajtur gjat? Rotest? S? Pozit? Rama ka theksuar se kreu i qeveris? P? E? E ka vjedhur votat e shqiptar? , por vjedh dhe po shkat? On pasurit? Tyre. Rama nuk? T? Dalur vet? N?? Tjen e transparenc? S? Gjedhjeve, duke p? Endur dhe nj? Er? Fert? Re t? Opozit? Por ka theksuar se vendi ndodhet dhe n? J? Riz? Konomike. Ai u s. M? Shum? Elbasan kryetari i partis? Ocialiste t?? Et? 1, petro ko? Ka zyrtarizuar sot bashkimin e tij me koalicionin e opozit? Kreu i psv 91 ka marr? Pjes?? Rotest? Q? O zhvillohet sot n? Ytetin e elbasanit p? Transparenc? E zgjedhjeve. N? Jal? E tij ko? Ka deklaruar se vet? Largimi i qeveris? Ktuale mund t? Ap rrug? E integrimit t? Vendit n? Ashkimin europian. Por ve? Jes? Q? A t?? Me transparenc? E zgjedhjeve, ko? Ka theksuar se? T. M? Hum? Zona fushore e n? Hkodr?? T?? Shir??? Bytjen e pest??? J viti, kjo p? Shkak t? Eshjeve t? And? Rera q? O bien prej m? Hum? E nj? Ave si dhe shkarkimeve t? Etyruara nga hidrocentralet e kaskad? S? Rinit. Autoritetet vendore njoftojn?? M? Hum? E 1000 hektar? Ok??? Bytura si dhe nj? Um? T? Adh banesash t?? Huara nga uji, kjo jo vet? N? Omunat problematike ana e malit dhe daj? Por edhe n? Rethinat e qytetit t? Hkodr? Lumenjt? Rin, buna. M? Hum? Partia socialiste ka nisur pak minuta m? Ar? Rotest? E saj n? Ytetin e elbasanit. N? Rotest? An?? Ranaish? Kryetari i ps-? Edi rama, kreu i grupit parlamentar gramoz ru? Dhe p? Aq? Es nga t? Jitha partit? Opozit? Fillimisht fjal? E ka marr? Eputetja e partis? Ocialiste e zgjedhur n? Arkun e elbasanit, valentina leksaj. Nd? Oh?? An? Olur kreu i pld-s? Spartak ngjela dhe p? Aq? Esi i ish-t?? Djekurve politike kurt kola. Gjat? Fjal? S? Ij, kola u. M? Hum? Ambasadori i misionit t? Sbe-se n? Hqip? , eugen wohlfahrt, u ka b? Thirrje partive politike q?? Ryejn?? Oh? Reform? Zgjedhore, n?? R?? Gjedhjet e pritshme vendore dhe ato parlamentare te vitit 2013 t? Hvillohen n? J? Lim? Ir? Ptimi mes pal?. Sipas kreut t? Osbe-se? Debat apo pak? Q? Rreth k? J? Htje duhet t? Iskutohet n? Uvend. ? Ht? R?? Shme q? Eforma zgjedhore t?? T n? Oh? E duhur, dhe n? J? Orm? Ir? Ptimi pasi p? Ara si? Dihet. M? Hum? L? Zja socialiste p? Integrim (lsi), akuzon kryetarin e bashkis?? Iran? Edi rama, si p? Jegj? Kryesor i situat? S? Aprecedent?? Rafikut n? Ytet dhe p? Bytjeve anormale n? Ak minuta shi. Gjat? J? Onference p? Shtyp sot, kryetari i deg? S? Lsi-s?? Tiran? Shezai rrokaj tha se qytetar? E kryeqytetit, taksapaguesit e rregullt jan?? N? Arres? Ga edi rama dhe institucioni q? I drejton. gjendja e shkaktuar n? Iran? Anim? Sht?? Publike. Ping. M? Shum? Ministri i pun? T? Ashtme t? Hqip? S? Edmond haxhinasto, priti n? Nj? Akim z? Nd? Inistrin e ekonomis?? Olonis? Marcin korolec dhe z? Nd? Inistrin e mjedisit t? Olonis? Henryk jerziersky. Ministri haxhinasto, duke vler? Ar si shum?? Ira marr?? Et e bashk? Nimit midis dy vendeve, si n? Spektin dypal? Ashtu edhe shum? L? , shprehu edhe nj? Er? Al? Erimin e qeveris? Hqiptare p? Ndihm? Q? Olonia i ka dh? Shqip? S?? Roceset e saj integruese. . M? Hum? Institucionet shqiptare duhet t? Unojn?? Hum?? Promovimin e turizmit. Ky? T? Ler? Mi q? A dh? Sot sekretari i p? Jithsh? I organizat? Bot? Re t? Turizmit, taleb rifai, gjat? Akimit t? Hvilluar me kryetaren e kuvendit, jozefina topalli. Rifai ka shprehur vler? Met m? Ozitive p? Bukurit? Atyrore. turizmi? T? Ardhmja e shqip? S? Dhe ju duhet t? Diheni krenar?? Mrekullit? K? J vendi; t? Jitha kapacitetet duhet t? Ihen n? Unksion t? Hvillimit t? M? Shum? Kryeministri sali berisha ka hedhur posht? Hkrimet e botuara sot n? Edian e shkruar p? Blerjen e nj? Akine t? Linduar me vler? 00 milion? Ek? N? J? Joftim zyrtar, zyra e shtypit e kryeministrit njofton se kreu i qeveris? Nuk ka shpenzuar dhe nuk ka nd? End t? Hpenzoj? Snj? Indark?? Blerje t? Utomjeteve me t? Ilat ai udh? N. Nga ana tjet? Lajmin e publikuar n? Edian e shkruar, zyra e shtypit e kryeministrit e cil? N si nj? Hpifje t?? Nga kreu i partis?. M? Hum? Kur ekstradimi i almir rrapos n? Merik? Sht?? Fakt i kryer, gjykata e lart? Ep vendimin p? Shfuqizimin dy vendimeve q?? Kstradimit t? Ij drejt shba-ve dhe dergon ceshtjen per rigjykim ne gjykaten penale te tiranes. Vendimi u mor ne mesdite nga kolegji penal me relator gjykatesin besnik ymeraj. Nuk dihet ende se si e ka arsyetuar gjykata e larte vendimin per shfuqizmin e ekstradimit te rrapos drejt amerikes, por pritet qe ky vendim te zbardhet ne ditet ne vazhdim. . M? Hum? Polonia do t? B? Tes? Hqip? N?? Rocesin e integrimit n? E gjat? Oh? Kur ky vend do t? Arr? Residenc? E bashkimit evropian (be), vitin e ardhsh? Deklaroi sot ministri i jasht? I shqip? S? Edmond haxhinasto pas n? Hkrimit t? Arr? Shjes p? Bashk? Nim ekonomik me polonin? N? J? Konference t?? Ashk? P? Shtyp me z? Nd? Inistrin e ekonomis?? Olonis? Marcin korolec, haxhinasto shprehu vler? Min p? Mb? Tetjen q? Polonia i ka dh? Vendit n? Rocesin e li. M? Shum? Konferenca e kryetareve te grupeve parlamentare nuk ka r? Dakord p? Caktimin me konsensus t? J? Ate, kur n? Uvend t? Hvillohet mocioni me debat, i k? Uar nga partia socialiste p? C? Tjet e integrimit. Kreu i deputeteve socialiste, gramoz ruci, ka kerkuar qe debati te zhvillohet sa me shpejt te jete e mundur, por demokratet kerkuan me shume kohe per tu pergatitur dhe kane propozuar qe debati te zhvillohet nga fundi i dhjetorit. Negociatat per daten mes gramoz. M? Shum? P? T? Est? Dit? Adhazi durr? Dhe rrethinat e tij jan?? Shir? Ga moti i keq, me er?? Fort? He reshje shiu, q? A shkaktuar dhe p? Bytje dhe munges?? Nergjis? Lektrike n? Isa komuna t? Arkut. Temperaturat e ajrit gjat? 4 or? T? Undit kan? H? Ar nj?? E t? Djeshme, nd? A n? Undjav? Ritet nj? Lje e m? Jshme e temperaturave deri n? Grad? Elsius, u shpreh? Burimet e kapitaneris? Era do t? Ryj? E shpejt? 10-12 metra n? Ekond? Nga veriper? Imi, shtuan buri. M? Hum? Situata n? Arkun e shkodr? Paraqitet e q? Rueshme sot pas shirave t? Endura q? An? Br? T? Il? U shoq? An dhe me bresh? Prefekti i shkodr? Maxhid cungu, tha se nuk ka p? Eq? M t? Ituat? Dhe p? Ir? Mi i paradrekes s? Jeshme vazhdon t? Et?? Sh prezent n? Erritorin e qarkut t? Shkodr?. Ai ve? Si zon? M? Roblematike, komun? E an? S? Alit. Fryerja e nivelit t? Iqenit t? Hkodr? Dhe te bun? Ndikoi ne p? Bytjen e fshatit obot. Komisioni i emergjenc? M? Shum? Objektiv i p? Ashk? I shqip? S? He serbis? Sht? Ntegrimi europian i vendeve tona dhe rajonit, deklaroi sot z? Nd? Ryeministri dhe ministri i ekonomis?? Hqip? S? Ilir meta gjat? Eremonis?? Dit? E ekonomis? Erbe n? J? Anairin nd? Omb? R t? Iran? Duke i cil? Ar marr?? Et mes dy vendeve t? Hk? Yera, z? Nd? Ryeministri meta shprehu besimin se heqja e vizave p? Qytetar? Serbe do t'i jap? J? Mplus marr?? Eve bilaterale duke besuar se nj? Idhje e drejtp? Re. M? Hum? Presidenti i republik? S? Shqip? S? Bamir topi ka marr? J? Esazh urimi nga presidenti i shteteve t? Ashkuara t? Merik? Barak obama me rastin e fest? S? Avar? S? n? Em? T? Opullit amerikan, ju shpreh juve dhe t? Jith? Ytetar? Shqiptar? Rimet e mia m?? Ira me rastin e 28 n? Orit, dit? Suaj t? Avar? S? Shtetet e bashkuara dhe shqip? A jan? Iq t? Gusht? He aleat?? Idhur nga detyrimi yn? Olemn ndaj siguris?? J? -tjetrit. Ne i vler? Jm? Dh. M? Hum? Omente (4). Kryetarja e kuvendit t? Hqip? S? Jozefina topalli priti sot presidentin e fondacionit robert schuman, dominique giuliani. Kryetarja e kuvendit tha se ndihet shum? K? Qur kur shqip? N? Vizitojn? Iq dhe personalitete t? Hquara si giuliani, i cili ka dh? Nj? Ontribut t??? Sh? N? Roceset integruese t? Hqip? S? N? Ised? Trajtuan zhvillimet e fundit n? End, ku nd? T? Tjera giuliani p?? I kryetaren jozefina topalli p? Vendimin e merituar historik t? Eqje. M? Shum? Kryeministri i shqip? S? Sali berisha priti philippe suinen, administratorin e p? Jithsh? T? Gjencis?? Alonias (wallonia) p? Investimet e huaja. Delegacioni i kryesuar nga philippe suinen shoq? Hej nga ambasadori i belgjik? P? Shqip? N? Rezident n? Ofie (bullgari), marc michielsen. Ambasadori belg e p?? I kryeministrin p? Arritjen historike, liberalizimin e vizave, pasoj? Reformave t? Jithanshme t? D? Arr? Ga qeveria shqiptare. Ambasadori michielsen. M? Hum? Omente (0). Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshuar p. . Cana i gatsh? P? Kryendeshjen 25. 11. 2010 edhe francez? N? Urneun adem jashari 25. 11. 2010 guardiola, megjithat? I zhg? Yer! 25. 11. 2010 sa m? Hum? Ola 25. 11. 2010 juve k? On edhe gomez-in 25. 11. 2010 fifa: 670 mij? Sd gjob? Sh-trajnerit t? Hqip? S? Ri haan 25. 11. 2010 vjeshta e liris? 25. 11. 2010 pranvera. 25. 11. 2010 barcelona pa problem, manchester utd fitoi nga penalltia 24. 11. 2010 vokrri: viti i ardhsh? N? Henj?? Utbollit t? Osov? 24. 11. 2010. Gjene dhe qeliza staminale. Jan?? Fjal? Magjike p? Miliona njer? Q? Deri m? Sot shkenca nuk ka arritur tu jap? Snj? Loj shpjegimi p? R? En e flok?. Studimet e nisura vite m? Par? M?? Und po shkojn? Rejt nj?? Undimi m? Hum? E thjesht teorik. Nj? Hembull? T? Esti gjenetik, q? Regon p? Predispozit? Ndaj r? Es s? Lok? T? Idhur me testosteronin, ku m? Njohura? T? Ndrogjenetika. K? Tu shpjegon antonella tosti, docente dermatologjie n? Niversitetin shtet? M? Hum? N? Oh? T? Otme nuk ka m? Allime t? Illa nd? Jet meshkujve e femrave p? Sa i p? Et shijes erotike dhe ndjenjave, n?? Jith?. Maniret e bukura dhe kujdesi p? Vetveten i p? Bajn? Asionet edhe n?? Jera lidhje. Gjat? Arjes, m? Ir? Sht? T? Shfryt? Het sapuni neutral. Mund t? Hfryt? Ni edhe qum? Tin p? Trup ose uj? Ualeti (eau de toilette). Vet? Rituali i larjes (dushit) para marr?? Eve intime,? T? Dobish? P? Gruan dhe p? Burrin. T? Resk? Sapo t? Al? Ga dushi. M? Hum? Nj?? Im interesante nga capa hospital and neuroscience, tregon se teknika e frym? Rrjes mund t?? Oret si nj? Lternativ? E trajtimit i depresionit. Njer? T q? Uajn? Nga sulmet e panikut,? Egullues zakonisht e b?? Frym? Rrjen nga gjoksi. Nganj? R? Ta ofshajn? P? T? Iruar tensionin nga gjoksi. Frym? Rrja nga gjoksi rezulton n? Alancimin e oksigjenit dhe dyoksid karbonit. Pra, ky? T? Hkaku kryesor i sulmit te panikut. Disa njer? E ndalin frym? Rrjen gjat? Himbjeve. Nd. M? Shum? Kjo s? Ndje ndikon gjithashtu n? Konomin? Amiljare t? Vet? Pacientit dhe t? Ujdesit sh? Et? R. Artriti rheumatoid? T? J?? Ndje inflamatore autoimune kronike, e cila prek artikulacionet, por edhe organet e tjera. Shkaqet shkaku i k? J s? Ndjeje nuk? T? Konfirmuar dhe ende? T? Paqart? Megjithat? Sht? Ar? E ndikojn? J?? Faktor? Ku nd? M? Ryesore jan? Rash? Mia, p? Orimi i duhanit, alkoolit, kafes? Tj. S? Ndja fillon t?? Oj? Rad. M? Shum? M? Ra m? Mir? M? Sigurt, m? Sh? Etshme dhe m? Lir? T? Shqyerit t? Oshnj? Suaj? T? E qum? T gjiri. V? A e rregullt e f? J? N? Ji? T? Etoda m? Mir?? T? Xitur fluksin e qum? Tit t? Jirit. Qum? Ti i gjirit e mbron f? J? Nga s? Ndjet e ndryshme dhe e b? M??? Ruesh? Ndaj infeksioneve dhe alergjive, mir? , n? N? Tjet? T? Shqyerit me qum? T gjiri e mbron edhe sh? Etin e n? S. Posa? Isht, n? Itin e par?? Et? Varet mir? Nia dhe sh? Eti i f. M? Shum? Banania ndihmon t? Betemi t? H? Osh? Ajo gjithashtu ndihmon apo parandalon nj? Ori s? Ndjesh dhe gjendjesh, duke u b? K? Tu di? Q? Uhet shtuar n? Iet? Ton? Itore. Bananet p? Bajn? Ri lloje natyrale t? Heqernave sukroz? Fruktoz? He glukoz?? Ombinuar me fib? Banania jep energji t? Hpejt? T? Q? Rueshme dhe substanciale. Hulumtimet kan?? Etuar se vet? Dy banane ofrojn? Nergji t? Jaftueshme p? 90 minuta ushtrime t?? Tira. S? T?? Tu? Itur q? Anania? M? Hum? Evropa ndaloi t? Njten shishet e foshnjave q?? Bajn? Emikalien bisphenol-a, q? Ga pranvera e ardhshme nga frika se kjo mund t?? Oj? H? Etin e f? J? N? Vrop? Prind? T n? Ashkimin evropian, tregun m?? Adh t? Hapur bot? R, do t? En?? Igurt se q? Ga mesi i vitit 2011, foshnjat do t? Shqehen nga shishet, q? Uk p? Bajn? Pa, ka th? Xhon dalli, komisioneri p? Politikat e sh? Etit dhe t? Onsumimit. Kanadaja ka qen? Endi i par? N? Ot? Q? G. M? Hum? S? Ndja mendore ndryshe njihet edhe si zhvillim i? Egullt i trurit. Njer? T me k? Lloj s? Ndjeje kan? Probleme n? Omunikim, nuk jan? Ipa t? Hoq? Esh? Apo social? Gjithashtu ata mund t? En?? Ira apo q? Ime t? Azakonta gjat? Et? S? Yre, zhvillime t? Ilat b? N edhe m?? Rezikshme n? Jan??? Shir?? Komunitet. Sipas mjek? S? An? Es? Ipa t? Hfaqjes s?? Egullimeve mendore, n? Re prej t? Ilave p? Shihen? Egullimi klasik mendor, k? Kemi t??? E sindr. M? Shum? P? Nj? Et?? H? Etshme dhe ushqyerje t? Kuilibruar duhet t?? Roni sa m? F? Frutave dhe zarzavateve. Por? T? Hum? R?? Shme p? Sh? Etin tuaj q??? Roni larg pesticideve t? P? Ora mbi to. Sipas nj? Ajmi t? Ublikuar n? Evist? readers digest, t? Jitha llojet e mikrobeve, k? Udhave, insekteve dhe pesticideve nuk zhduken vet? Me larjen me uj?? Ollsh? Testet e b? Tregojn? E frutat dhe zarzavatet e p? Atitura n? Sht? Kan? Koma gjurm? Esticidesh. N? Q? M? Shum? Ka d? Mi se depresioni antenatal mund t? Et? J? Ndikim specifik t?? H? N? Hvillimin e sistemit nervor qendror. Disa zbulime kan? Ugjeruar se shtatz? T depresive kan? J? Ritje t? Rezikut t? Indjeve t? Omplikuara ose aborteve. Ka edhe m? Hum?? Mi bind? , por kund? H? Se, rreth nj? Idhshm? E mes stresit antenatal dhe lindjes s? Arakohshme ose pesh? S? Lur t? Indjes, ose t? Yjave, si n? Rastin e prezantuar n? Illim kur f? Ja kishte lindur pas jav? S? 5-t?? Betj. M? Hum? Nj? Aksin? E re kund? Poliomielitit ka rritur shpresat se kjo s? Ndje mund t? Rr? Oset t? Sisht. Poliomieliti mund t? Hkaktoj? Eformime t?? A dhe paraliza tek f? J? Numri i rasteve t? Oliomielitit n? Mbar? Ot? Ka r? 99 p? Qind n? Itet e fundit si rezultat i nj? Ushate vaksinimi global, q? Illoi n? Itet 1950. Por s? Ndja ende k?? N f? J? N?? Akt? Kat? Vende n? Afrik? He azin? Ugore. Tani, provat klinike n? Y shtete kan? Onfirmuar efikasitetin e nj? Aksin. M? Hum? Personat me shtypje t? Rt? T? Jakut, t? Il? Nuk u ndihmon as marrja e barnave t? Dryshme, me siguri konsumojn? Asi t? Art?? Rip? Pasi q? Ek t? Nketuarit e ashtuquajtur rezistues ndaj hipertensionit, n?? R? Rastike ishte reduktuar sasia e konsumimit t? Rip? Deri 1,15 gram?? It? Rezultatet ishin befasuese, kishte ardhur deri tek nj? Lje e ndjeshme e shtypjes s? Jakut, lajm? Jn? Kspert? Nga universiteti kuinslend n? Ustrali. N? Ulumtim kishin marr? Jes? 2 person. M? Hum? Rezultatet e hulumtimit t? I britanik tregojn? E? Grua posedon kat? Madh? T? Dryshme t? Fustaneve dhe pes? Adh? T? Dryshme t? Ecipetave gjat? Et? S? Aj. Studimi zbulon se ky fakt? T? Asoj? Dietave t? Asuksesshme jo-jo. Anketa? T?? Mbi dy mij? Ra dhe zbulon se ndryshimi drastik i pesh? S? Rupit, ndikon theksuesh? Mbi pamjen dhe gjendjen e trupit. Humbja e shpejt? Po fitimi i shpejt? Kilogram? ? T? Rsyeja pse shumica e grave k? Ojn? Hp? Min tek kirurgj. M? Shum? Verbimi nga mungesa e vitamin? A? T? J? Roblem shum? Madh n? Shum? Htete t? Ot? Fondacioni rockfeller analizoi fenomenin dhe doli n?? Undimin se 400 milion? Jer? N? Jith? Lanetin vuajn? Ga mungesa e vitamin? A, k? Tu q? Lidh? Me institutin nd? Omb? R t?? Imeve p? Orizin dhe n? Itin 2000 krijuan nj? R? Rizi t? Asuruar me beta-karoten dhe vitamin? . Meqen? Orizi i art? Krijua nga fondacioni, i cili? T? Nj? Rganizat? Ofitimprur? , fara? T? J? Uri. M? Shum? N? Ritje e sip? F? Ja juaj q? Ga i porsalinduri n? J? Oshnje interaktive n? Osh? 6 muajsh, ai do t? Illoj? `ju shfaq? Henjat kur di? E m? It apo e shqet? N. Fytyra e tij ndri? Kur ju hyni n? Hom? Apo ai trishtohet kur dikush i merr lodr? E preferuar. Dhe mund ta v? Ni q? I aq shpejt e nd? On disponimin nga g? Mi n? Ajtim, me shpejt se koha kur i jepni cucll? Qet? Ese. Ky ndryshim tek foshnjat ndodh p? Shkak t? L? Res s? Ij t? Rurit, e cila kontrollon reagimet a. M? Hum? Gjat? Ritjes s?? J? Tuaj, atij duhet ti m? Het se sa gj? K? Qshme? T? Ur i ndihmohet t? Jer?. Hulumtimet tregojn?? Jer? T q? An? Uptim n? Et? E tyre jan?? Ak depresiv? Bamir? A dhe ndihma ndaj t? Tjer? ? T? Jes? Madhe e jet? S? Amiljes. Madje edhe f? J? E vegj? Mund t? P? Tojn? Nga ky m? M. N? 10 muajt e hersh? Ju mund t? Illoni ti m? Ni f? J? Tuaj k? Q? N?? T? Arr? He p? T? H?. N? Ju i jepni nj? Op? Anane, lejojeni q??? Edhe. M? Hum? Kur foshnja juaj t? Ritet, ju duhet ta inkurajoni at?? i shpreh ndjenjat e saj verbalist. Edhe para se t? Illoj?? Las? Ju mund ti tregoni me shprehje t? Ytyr? Dhe ta pyesni se cila fytyr? P? Htatet se si ndihet ajo. F? J? E vegj? Shum? Shpejt i m? Jn? Jal? Si? An? I lumtur apo i zem? Ar. Kur t? En?? Jendje q?? Hon? Fjal? T? Mocioneve t? Yre, ata do t? En?? Jendje q?? Itojn? Apacitetin p? T? Johur dhe rregulluar ndjenjat e tyre. Por sidoqoft? Ju. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Shfryt? Het e mitura si prostitut? Kapet ajo vet? He tutori i 3 vajzave tiran? Shfryt? Nte nj? 17-vje? E si prostitut? Arrestohet tutori. liqeni ii u kodua operacioni n? Ranga t? T? Cilit ran? Aket begani, 21-vje? Lindur e banues n? Iran? Si dhe shtetasja me iniciale k. V, 17 vje? Banues n? Iran? E cila shfryt? Hej p? T? Rostituuar. Dy personat ishin shpallur prej disa dit? N?? Im nga policia. M? Het se vajzat d? Oheshin n? Y hotelet luksoze. M? Shum? Tiran? Nj? Ekser? T? Rrestuar sot n? Lagranc? Eksa ka marr nj? Hum? Rej 300 mij? Ek? T? Eja nj? Ytetari p? Ti legalizuar banes? E tij. Seksioni kund? Korrupsionit pran? Olicis? S? Iran? N? Ashk? Nim me nj? N? Etimore task-forc? Ran? Rokuroris?? Rethit gjyq? R tiran? As nj? Etimi disa mujor, finalizuan operacionin policor t? Koduar vila. N? Ranga ra halim dalip koni, 47-vje? Lindur dhe banues n? Iran? Prokuroria e tiran? Kishte nis. M? Shum? Policia e tiran? Thot? E ka zbuluar n? Skandal tregtar q?? J n? Petkun e gazetarit duke shfryt? Ar nj? Adio, dhe b? Tregti me falsifikime dhe shmangie nga detyrimet fiskale. Strukturat e sektorit kund? Krimit financiar n? Rejtorin? Policis?? Arkut tiran?? Ashk? Nim me drejtorin? P? Jithshme t? Atimeve, realizuan operacionin e p? Ashk? T? Oduar cosmo market. Sipas informacioneve t? Arra n? Rug? Perative, mbi subjektin tregtar planet rad. M? Shum? Incident pran? Ilialit t? J? Anke n? Ryeqytet n? Zon? E njohur si "oxhaku". Policia ndaloi nj? Erson rreth 60 vjec q? Bante nj? Pistolet?? Uar p? T? Qaruar motivet e k? J veprimi. Ende nuk dihet n? Ky person kishte p? Q? Im q?? Rabiste filialin. Kan? En? Alimtar? Q? An? Joftuar policin? Pasi kan? Ikasur k? Person t? Rmatosur n? Rug? Durr? nj? Gjarje q? A tronditur nj? Amilje n? Urr? M? Het se ka ndodhur n? R? E pasdites s? Jeshme. K? Tu, si? Aportohet p? Agjencin? Lajmeve noa nga forcat policore t? Ytetit bregdetar, n? Anes? E saj, nj? 8-vje? E, banore e qytetit t? Urr? T, ka pir? J? Asi detergjenti p? Larje rrobash. Familjar? Kan?? Transportin e menj? Rsh? T? Aj p? N? Pitalin e durr? T, dhe m? As p? N? Pitalin ushtarak tirane ku edhe aktualisht, ajo ndodhet j. M? Shum? Rr? En forcat e policis? S? Irdit? Kan? Isur procedimin penal ndaj 22-vje? It elidon gjoka, me banim n? Shatin nd? Ushaz, pasi ai akuzohet p? Tentativ? E shkaktimit t? J? Vrasje. Konkretisht, si?? T me dijeni prej tyre p? Agjencin? Lajmeve noa, pas nj? Elefonate t? Arr? Ga salla operative n? Ytetin e rr? Enit, forcat e policis? Vun?? Djekje t? Y personave q? U gjend? Duke u konfliktua, n? Rani edhe t? J? Utomatiku. Menj? R? Ato u vun?? M? Shum? Argjentina? T? Shokuar p? Shkak t? Bulimit t? Astit t? I t? Ncestit, p? T? Ilin mund t? Huhet se me monstruozitetin e autorit t? Ij ka thyer rekordin e zi t? Ustriakut josef fritzl. Shtetasi argjentinas e ka mbajtur n? Bodrum vajz? E tij plot 24 vjet, ka abuzuar seksualisht me t? He ka b? 10 f? J? Policia e krahin? Santa fe ka arrestuar mashkullin 62-vje? , i cili p? 30 vjet rresht ka keqtrajtuar seksualisht vajz? E tij. Vajza e tij, n? E 1. M? Shum? Nj? 3-vje? U arrestua sot nga policia n? Jirokast? Pasi ka vjedhur banes? E vjehrr? S? Ij. Burime zyrtare policore, than? E shtetasi bujar gjumsi, lindur n? Avaj? ? T? Rrestuar n? Jirokast? Me akuz? Se ka grabitur sht? N? Vjehrr? I arrestuari m? Het se i ka vjedhur n? S s? Uses s? Ij, nj? Hum? Rej 300 euro dhe 8 mij? Ek?? Eja. Policia tha se shumat e vjedhura iu sekuestruan 23-vje? It n? Omentin e arrestimit. . N? Iran? Jykata e krimeve t?? A ka dh? Vendimin p? Band? E lushnj? Pa p? Shir??? N? R? E band? Q? An? Nde n? Roces, p? Shir? Edhe kreun e saj, aldo baren. Dy prej an? R? , arben bori? Dhe ilir sterku jan?? Ar me burgim t?? Etsh? Kurse an? R? E tjer? An?? Ar me 75 vite burg n? Otal. Sipas vendimit, afrim hoxha? T?? Ar me 18 vite burg, erion?? Me 25 vjet burg, rexhep gina me 16 vite burgim, arjan ali? 6 vjet si dhe jorgo muzaka me 10 vite burg. M? Shum? P? T? Etuar dhe trajtuar n?? R?? Onkrete dhun? N? Amilje autoritetet shqiptare do t? En? He nj? Nstitucion t? I q? A t?? Me specialist? E k? J fushe. B? T fjal?? T? Pecialist? E dhun? N? Mbientet familjare dhe mbrojtjes s?? Iturve. Specialist? E par? O t? Ertifikohen nes? N? J? Eremoni t? E? T? N? R? 11. 00, n? Mbientet e drejtoris?? Policis? Qarku tiran? Certifikimi i specialist? T? Hun? N? Ambientet familjare dhe mbrojt. M? Shum? Gjirokast? forcat e policis?? Jirokastr? Kan? Daluar nj?? I pasi i vodhi para nga portofoli vjehrr? S? Ij, t? Ilat m? Pas i luajti n? Oj? T e fatit. Ngjarja konfirmohet prej tyre p? Agjencin? Lajmeve noa, duke sqaruar se i ndaluari? T? 3-vje? I bujar gjumsi, lindur dhe banues n? Avaj? I cili banonte me qera n? J? Agje t? Ytetit t? Urt? He i ka vjedhur n? J? Okal n? Agjen 18 shtatori vjehrr? Me inicialet b. V. Portofolin me 300 euro dhe 8. 000 lek. M? Hum? Dy persona t? Maskuar sot n? R? E hershme t?? Jesit ka grabitur pomp? E benzin? "okta" n? Agjen? Ir t? Hkupit. Sipas njoftimeve t? Olicis? Grabitja ka ndodhur rreth or? 03. 00 t?? Jesit t? Ot? Kur grabit? T e armatosur kan? Etyruar punonj? T q? I japin t? Pazarin e nd? Imit t? Ret? Si?? T e ditur, grabit? T kan? Rritur q?? Arrin rreth 40 mij? Enar? Dhe m? As kan? Kur n? Rejtim t? Anjohur. Kjo? T? Grabit. M? Hum? Nj? Ksident me pasoj? Dekjen e dy personave ka ndodhur n? Ksin plas? Endavinj, n? Or? Viktimat, sabri dhe aleko risi kan? En? Uke udh? Ar me furgon. Policia e cila ka mb? Itur n? Endngjarje ka arrestuar drejtuesin e furgonit, farti xhihani. Shkak i aksidentit mendohet t? Et? En? Ag? Tira n? Rug? . N? Ompjuterin e tij kishte materiale pedo-pornografike, por t? Karakterit virtual, e th? Ndryshe, foto dhe video me skena t? Nimuara t?? Unuara n? Ompjuter, q? Iprodhon sekuenca seksuale t?? J? , q? Gjasojn? Hum? Eale. Personi n? Jal? D? A me 2 vjet dhe 2 muaj heqje lirie. Vendimi u dha nga gjykata n? Ilano dhe? T? Heksuar se b? T fjal?? Rastin e par??? J lloji n? Idhje me pornografin? Irtuale dhe kjo n? Az?? J? Igji t? Utur n? Itin 2006. . M? Hum? Forcat e policis? Llokuan 50 kg l?? Arkotike, nd? A kat? Transportuesit p? Unduan n? Ranga. Gjith? U krye n? Uad? T? Peracionit t? Oduar fundvjeshta 2010, kur dy automjete u bllokuan pran? R? S? Joles, n? F? I t? Ush? Ruj? Gjat? Ontrollit t? Utomjeteve policia gjeti pes? Has? E rreth 50 kg l?? Arkotike t? Yshuar si canabis sativa, e paketuar brenda tyre n? Asi edhe m?? Ogla, pes? Parate celular? He nj? Rm? Jahu, tip shotgun me 30 fishek? . Ekipet e shp? Mit sot nuk kan? Buluar asnj? Jurm?? F? J? E mbytur 13 vje? Pajtim sula nga fshati tatesh i posht? I strug? Banor? E fshatit tatesh t? Osht? T? Dihmuar edhe nga banor? E fshatrave tjera, kan? Al??? Im t? Jaloshit t? Bytur dje n?? Oin e rr? Yesh? Kan? Angazhuar edhe mekanizim p? Devijimin e p? Oit n? Rejtim t? Ush? Me q? Im q?? Let sasia e ujit n?? Ua, p? Ta k? Uar kufom? E djaloshit. Deri n. M? Shum? Finalizohet me sekuestrim t? J? Asie prej 50 kg l?? Arkotike dhe arrestimin n? Lagranc?? Shtetasve durr? - struktura kund? Krimit t? Rganizuar durr? N? Ashk? Nim t? Gusht? E prokurorin? Rrethit durr? Dhe e mb? Tetur nga sh? Ime t? Truktur? S? Osa? Operacionale pran? Rejtoris??? Jithshme t? Olicis? Htetit, pas nj? Une intensive hetimore rezultoi e suksesshme n? Inalizimin e operacionit policor fundvjesht? 010. N? Uad? T?? J op. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Bashkuara si i dyshua. . Sipas nj? Rtikulli t? Azet? S?? Itshme irish times enver sekiraqa jeton n? Uglindje t? Rland? Por ai nuk? T? Kstraduar sepse nuk ka marr? Shje ekstradimi mes t? Republik? S? Rland? Dhe kosov? Gjithashtu mekanizmi i fletarrestit evropian nuk e mbulon kosov? Megjithat? Nj?? Es? Ga autoritetet n? Osov? P? T? Dihmuar n? Kthimin e tij p? Gjykim nuk? T? Ranuar nga autoritetet irlandeze. Zyrtar?? Art? Ga departamenti i pun? T? Ashtme dhe departamenti i drejt? S? An? En?? Isedime me zyr? E prokurorit t?? Jithsh? N? J?? Jekje p? T? Ajuar nj? Ekaniz? Ligjor p? Ta kthyer at?? Osov?? Gjykim. Sekiraqa? T? Uke u k? Uar nga interpoli dhe dyshohet si kreu i nj? Bande etnike shqiptare t? Rimit. Ai dyshohet se? T?? Shir?? Krimin e organizuar p? Disa vjet. Gjithashtu ai? T? K? Uar p? T'u hetuar n? Kosov?? Idhje me k? Aktivitete kriminale, duke p? Shir?? Shirjen n? Regtin? Seksit, dhe p? T'u pyetur p? Vrasjen e nj? Ficeri t? Olicis?? Jihet me emrin triumf riza. Burime nga garda kan? H? P? Times irlandez se ata jan?? Vet? Jsh? P? Pranin? Z. Sekiraqa n? Epublik? Irlandeze dhe jan?? Et? Jsh? Se ai? T? K? Uar n? Osov? Kthehu | 26. 11. 2010. Qeveria e turpit, e derezoi z. Gecajn ne zvicerr, dhe e myten, i hjeken 4 police per nje deputete te shqiperise,e irlanda nuk e kthen nje kryekriminel, athua a shohin keta te paturpshem se cka ben bota per ne, e cka ne per boten ;((" /> dardani 26. 11. Nese e ka ba qat vrasje le ta kallin me burg, une me pas pas mundsi i kisha shtij qata komandantat ton ne burg e tevana kta majmuni zij e ka lan mat miren vakt pa frajer e meriton jo ne hag me qu m. " /> lumi 26. 11. Bajram asllani, nj? Nga m?? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Cana i gatsh? P? Kryendeshjen 25. 11. 2010 edhe francez? N? Urneun adem jashari 25. 11. 2010 guardiola, megjithat? I zhg? Yer! 25. 11. 2010 sa m? Hum? Ola 25. 11. 2010 juve k? On edhe gomez-in 25. 11. 2010 fifa: 670 mij? Sd gjob? Sh-trajnerit t? Hqip? S? Ri haan 25. 11. 2010 vjeshta e liris? 25. 11. 2010 pranvera. 25. 11. 2010 barcelona pa problem, manchester utd fitoi nga penalltia 24. 11. 2010 vokrri: viti i ardhsh? N? Henj?? Utbollit t? Osov? 24. 11. 2010. Kryeministri n? Or? Qje i qeveris?? Epublik? S? Osov? Hashim tha? N? Apjen e panairit t?? Unuesve t? Rurit, ka premtuar mb? Tetje p? Sektorin privat n? Osov? d? Iroj tju p?? J p? K? Mund? , p? Hapjen e panairit, i cili do t? Et? Und? E mir?? T? Jith? U si p? Unues t? Rurit, t? Takoheni dhe t? Hk? Eni p? Ojat tuaja dhe t? Forconi lidhjet afariste mes jush. Republika e kosov? ? T? Htet i ri, por me mund? Jasht? Konisht t?? A zhvilli. M? Hum? Omente (1). Miliona amerikan? Gdhin? Ot n? R dyqane p? T? En? D? T? Ar? Q?? Itonin nga? Met e ulura n? It? Q? H? N fillimin e sezonit t? Lerjeve p? Festa n? Htetet e bashkuara dhe q? A marr? Mrin e premtja e zez? Sipas parashikimeve, 140 milion? Et? Do t? Ynden n? R dyqane gjat? Jith? Undjav? Sot? T? Ita kur dyqanet e shitjeve me pakic? Ealizojn? Hitjet m??? A t? Itit me t? Rdhura q? Kthejn? Ezultatet negative deri n?? Koh?? Itit, n? Ozitive. E t? J. M? Shum? Presidenti i komisionit evropian, zhose manuel barroso mohoi z? T se po p? Atitet nj? Lan ndihme financiare p? Portugalin? Ai tha se problemet q? Kan? Al?? Isa vende t? Urozon? Jan? Uke u zgjidhur me guxim. Zyrtar? Evropian? O p? Iqen t? Et? Jn? Regjet financiare n? Ushtet kur euroja ka r? N? Ivelin m?? L? N? Y muajt e fundit kundrejt dollarit. Presidenti i komisionit evropian, zhose manuel barroso mohoi sot prer?? T se nj? Lan financiar p? Portugalin? M? Shum? Niveli i eksporteve n? Uajin tetor n? Hqip? ? T? Ritur me 5. 1 p? Qind krahasuar me muajin paraardh? Ky fakt, sipas institutit t? Tatistikave ka b? Q? Eficiti tregtar t? Let me 3,2 p? Qind krahasuar me t? J?? Periudh?? J? Iti m? Ar? n? Etor 2010 eksportet u rrit? Me 5,1 p? Qind krahasuar me shtatorin dhe me 50 p? Qind krahasuar me tetorin e vitit 2009. N? Etor u eksportuan 14,5 miliard? Ek? Allra nd? A n?? J?? Periudh?? Itit t? Aluar eksport. M? Hum? Euro ka r? S? Sh p? Shkak t? Rik? Se kriza q? A p? Shir? Rland? Mund t?? Apet n? Ekonomit? Tjera evropiane duke bllokuar tregjet monetare. Euro ka r? Me nj? Ent kundrejt dollarit n? Or? E para t? It? S? Otme, duke vajtur n?. 2365 dollar? Nd? A gjat?? J jave monedha e p? Ashk? Europiane ra me 3 p? Qind kundrejt asaj amerikane. Nd? Oh? Parlamenti portugez do t? Otoj?? On? Nj?? Masash anti-kriz?? Apin vler? E disa mili. M? Hum? Kryeministri sali berisha mori pjes? Asditen e djeshme n? Eremonin? ? Jes s? Dicionit t? 7 t? Anairit nd? Omb? R t? Iran? T? Rganizuar nga klik expo group, n? Mbientet e pallatit t? Ongreseve. N? Anairin nd? Omb? R t? Lik ekspo group, i cili ket? Dicion vjen i organizuar n? Logon e ufi organizat? Bot? Re t? Ndustris? S? Anaireve, marrin pjes? Bi 350 ekspozues nga vende t? Dryshme t? Ajonit dhe evrop? Kryeministri berisha u p? Olli organizator? Dhe. M? Shum? Kryeministri i shqip? S? Berisha e cil? I projekt-buxhetin e 2011-? Si projekt-buxhetin e qytetar? I cili sipas tij do t? Ris? E 5 deri n? 0 p? Ind pensionet dhe do t? D? Oj? Mij? Ilometra rrug?? Sfaltuara. Kryeministri berisha replikoi pas fjal? S? Eputetit socialist ditmir bushati, i cili kritikoi projekt-buxhetin duke e cil? Ar at? I buxhetin e varf? S?? Hqiptar?. buxheti? T? I qytetar?. Pensionist? Do t? Marrin t? Akt? 5-10 p? Qind m? M? Hum? Pas monedh? Euro, tashm? Takon dollarit amerikan t? Fitoj? Terren ndaj lekut. N? Y jav? E fundit shikohet nj? Endenc? Hqet? Ese e rritjes s? ? Mit t? Ollarit n? Aport me lekun, me t? Akt? 6. 5 p? Qind, ose rreth 7 pik?? Hum? Referuar kursit zyrtar t? Djekur nga banka e shqip? S? Dit? E djeshme, dollari u k? Ye me mbi 104 lek? Nga 97 lek? Q? Shte rreth dy jav?? Ar? Kurse euro ka p? Ar nj? Lje t? Ut? Duke u kuotuar me 138. 61 lek? Nga 139. 41 lek?? I. M? Shum? Kosova p? Nga rritja ekonomike z? Endin e tret?? Vrop? Sipas world economic outlook dhe regional economic outlook t? Publikuara nga fondi monetar nd? Omb? R. Me nj? Orm? Mesatare t? Ritjes 5. 39 p? Qind p? Vitin 2010 dhe 2011, ajo radhitet menj? R? As bjellorusis? E cila do t? Et? Ritje 6,92 p? Qind dhe turqis? E 5. 84 p? Qind. N? Merren parasysh parashikimet e fmn-s?? Vitin 2011, kosova me nj? Ritje ekonomike prej 5,9 p? Qind radhitet e dyta, pas bjellor. M? Hum? Komente (6). Kancelarja gjermane angela merkel tha se tani? T?? Bindur p? Stabilitetin e eurozon? Sesa q? Shte 6 muaj m? Ar? N? Oh? E kriz? Greke. Ajo tha se aktualisht nuk sheh ndonj? Rezik n? Donj? N shtet t? Urozon? Q? O ta detyronte at? Htet t? Istrukturonte borxhin e vet. Komentet e merkelit vijn? J? It? Asi q? Rlanda shpalli planet e kursimit, nd? Oh?? O marr? Redi prej 85 miliard? Urosh nga be dhe fmn-ja, me q? Im q?? Vitoj? Riz? Ekonomik. M? Hum? Biznesi grek? T? Mir? Itur t? Ryej investime n? Hqip?. Kjo? T? Eklarata q? A b? Sot z? Nd? Ryeministri dhe ministri i ekonomis? Tregtis? He energjetik? Ilir meta, n? Orumin ekonomik greqi-shqip? Meta garantoi investitor? Grek? E n? Hqip? Do t? Jejn? J? Lim? Iq? Re dhe inkurajuese, si dhe gatishm? N? Qeveris?? T? Xitur dhe p? Hpejtuar projektet e tyre. greqia? T? J? Artner jasht? Konisht i r?? Sh? P? Shqip? N? ? Ht? A. M? Shum? Turizmi n? Hqip? Vet? Gjat? Tin? S? Er? Pun? N mbi 160 mij? Unonj? Sezonal?? Lt? R? Per? Imore, sipas nj? Tudimi t? Ank? Bot? Re. K? Shif? Kryeministri berisha e ka p? Endur gjat? J? Onference p? Turizmin, duke theksuar n?? M? R? E turizmi? T? J? Faktor vendimtar p? Zhdukjen e varf? S? prandaj qeveria e ka p? Ar? Ar dhe do ta p? Ar? J?? Deg? E t? Jitha potencialet e saj, shtoi ai. Duke theksuar se 2/3 e investi. M? Shum? Presidenti i bank? Federale gjermane, axel weber k? Oi nga shtetet e be-s? Onsolidimin e shpejt?? Eficiteve t? Yre buxhetore. Besimi n? Financat publike nuk? T? Pakufish? Tha weber gjat? J? Igj? Te n? Mbasad? Gjermane n? Aris. Prandaj konsolidimi i buxhetit? T? Olitik? Ktive p? M? Hum? Esim dhe ruajtjen e aft? S? Epruese financiaro-politike. Kjo vlen edhe p? Vendet me gjendje t? Ir?? Oniunktur? Si gjermania, theksoi presidenti i bank? Qendrore t? Jermanis? . M? Hum? Rusia angazhohet p? Thellimin e bashk? Nimit ekonomik me bashkimin evropian. Ne synojm? Rijimin e nj? Ashk? E ekonomike harmonike nga lisbona n? Vladivostok, shkruan kryeministri rus vladimir putin n? J? Rtikull autorial p? Gazet? Gjermane s? Utsche zeitung. P? T? Rdhmen mund t? Aramendohet edhe krijimin i zonave t? Ira tregtare dhe reforma t?? Aruara t? Integrimit. Putin po ashtu shprehet p? Aleanca strategjike t? D? Arrjeve n? Ushat si furnizimi me energji elektrike,. M? Shum? Investitor? E huaj kan?? Uar m? Hum? Nformacione p? Mjedisin afarist n? Osov? Nd? A kan? Ler? Ar si t? Evojshme reformimin e politikave ekonomike, p? Ir? Min e mjedisit ligjor, luftimin e burokracis? He leht? Ra doganore. K? Mendime kan? Al? Ga nj? Nket? Zhvilluar me investitor t? Uaj, nga oda ekonomike amerikane n? Osov? Oeak), i cili t?? Ur? Ka organizuar konferenc? Me tem? "kosova n? Yt? Investitor? T? Uaj", ku? T? Ebatuar rreth mund? S?? Ritje. M? Shum? Ulen p? Dy p? Qind normat e interesit p? Kredit? Hipotekare dhe kredit?? Renovim. Pritet zhvillim m? Hovsh? I tregut hipotekar. K? U b? T? Itura t?? Ur? N? J? Onferenc?? Shtyp nga raiffeisen banka, e cila ka prezantuar nj?? Bledhje t? Ktiviteteve afariste t? Ank? Gjat?? J viti. Me k? Rast, robert wright, drejtor ekzekutiv b? T? Itur se raiffeisen bank ka ulur normat e interesit p? Kredit? Ipotekare dhe kredit?? Renovim p? 2 p? Qind. Kredit? Hipote. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Ka gatuar p? Shum? Personazhe t? Amshme t? Inemas? Muzik? Dhe pasarelave. Nga madona te xhulia roberts, japonezja mayumi nishimura i ka b? T? Jith?? Dihen mir? E recetat e saj mikrobiotike teksa i shikon buz? Shjen rrezatuese dhe l? R? Pa rrudha e plot jet? Edhe pse? T? 4 vje? Bindesh menj? R? E recetat e saj funksionojn? E t? V? Et? Mayumi nishimura ka publikuar dhjet? Prej tyre n? Ibrin q? Apo ka publikuar mayumis kitchen: macrobiotic cooking for body and soul. Sipas shefes japoneze, nj? Iet? Bazuar n? Rith? Integrale, fruta dhe perime forcon si fizikun ashtu edhe mendjen dhe? T? Ura m? Mir? Bukuris?? Und t? Kzistoj? N? Jeni akoma skeptik? Yesni madon? Sepse mayumi ka qen? Uzhinierja e saj personale nga viti 2001 deri n? Itin 2008, apo xhulia robertsin p? T? Il? Gatuan prej dy vjet?. Pik? Sht mbret? Sha e popit, q? Uket sikur nuk plaket, ka shkruar parath? En e librit t? Ayumi-t: n? Htat? Jet q? E jetuar dhe ke gatuar p? Ne, ushqimi yt fantastik m? A ndihmuar t? Em m? Lumtur, m? Sh? Etshme dhe m? Balancuar nga trupi e mendja. Ndihem m? Ir? E 20 vjet m? Par? Ja se? R? Regon ajo p? Eksperienc? Si kuzhiniere e yjeve t? Ollivudit, por edhe si specialiste e kuzhin? ? Ar? O t? Hot?? Ju t? Esh qen? Uzhiniere e madon? Ka qen? Nj? Ksperienc? Jasht? Konshme si p? Mua, ashtu edhe p? Karrier? Time. Pa t? Y lib? Nuk do t? Shte publikuar kurr? I jam me t?? Et? Mir? Oh?. Na thuaj t? V? Et? ? T? J? Liente e v? Tir? E v? Tir? Sht?? Atuash p? K?. N??? Et? E madon? Ka qen? M? Thjesht? E me t? Tjer? E kishte marr??? Ar? Iet? Mikrobiotike dhe e dinte mir? E? R? Onte: t? Ante mir?? Tu ndier mir? Pastaj duke i shkuar pas n? At? Turne bot? R? Jam b? M? Reative duke eksperimentuar receta t? Eja n? Az?? Ngredient? Q? Jenim n? Endet ku shkonim. Kjo m? A ndihmuar v? Et shum? Me recetat e reja petit-macro. Q? O t? Thot? Do t? Hot? i afrohesh mikrobiotik? Me hapa t? Egj? Nuk duhet t? konvertohesh menj? R? P? Shembull, mund ta nis? Duke bler?? Hum? Ruta dhe perime t? Ezonit, aq m? Ep? Bio. Me librin tim dua t? Regoj se t? Atuash sipas mikrobiotik? Nuk? T? Are e v? Tir? P? Undrazi,? T? Hum? Thjesht? Sepse pjatat nuk jan? Et? T? H? Etshme, por edhe shum?? Hijshme. P? Recetat je frym? Ar edhe nga kuzhina italiane: cilat prej gatimeve t? Yre jan? Ikrobiotike? Lazanja e b? Me perime, picat dhe makaronat. Hudhra dhe vaji i ullirit jan? Dy ingredient?? Iet? Mesdhetare shum?? Lefsh? M? Mir?? Os p? Oren pat? Xhan? Dhe t?? Oren pak domate e speca djeg? B??? Jith? Jes? Te familja solanacee dhe p? Bajn? Lkaloid? Oksik? Cilat ushqime jan? Rept? Sht t? Daluara? Nuk ekzistojn? Shqime t? Daluara. P? T? En? Ir? Uhet t? Hash n?? R?? Kuilibruar. Problemet dalin kur e ekzagjeron. Edhe mishi dhe alkooli nuk jan? Q t?? H? Varen nga sasia, nga shpesht? A dhe m? Ra se si i konsumojm? ? Ar? Endojn?? Mikrobiotik? Dy f? J? Tuaj, lisa dhe norihiko, p? At? Sht 26 dhe 22 vje? Q?? Egj? U duhet t? Anin me detyrim at??? Atisja un? P? Nj? Eriudh? Ohe i? A t? Etonin edhe n? Lask? P? T? Ksperimentuar n? Kjo diet? Dhe filozofia e saj ishin t? Uhura edhe p? T? Egjlit. Por f? J? P? Tu zgjidhur nuk kan? Evoj?? Proteinat shtazore? Jo, nuk jan?? Evojshme. Edhe ato bimore, q? Rjedhin nga drith? T integrale, nga bishtajat dhe algat, sh? Ejn? P? Zhvillimin e muskujve dhe kockave. F? J? E mi u rrit? T? H? Etsh? Por kur ishin t? Egj? Kan? Shijuar edhe lloje t? Jera kuzhinash. Tani lisa i p? En shum? Ecetat e mia, sepse e ka kuptuar se n? Ha ushqime t? Jera i dalin pu? A dhe i b? T l? Ra e but? Norihiko, duke qen? Jal? I kushton m? Ak r?? K? Re gj? Ve? Por n? Ka ndonj? Hqet? M fillon t? Aj? Shtu si? Kam m? Ar dhe brenda nj? Ave i kalon gjith?. Libri im nis pik? Sht me p? Hkrimin e nj? Iete dezintoksikuese q? Uhet ndjekur p? Dhjet? It? D. M. T. H, mikrobiotika si diet? He ju si doktor? Jo, un? Am vet? Nj? Rua q? Atuaj mir?? F? J? E mi dhe n? Rahasim me t? Jer? E ndiej veten me m? Hum? Ksperienc? He e gatshme p? T? H? K? Illa. Me pak fjal? J? Lloj guide. P? E ky lloj ushqimi u p? En m? Hum? Rave? Sepse ne e ndiejm?? Hum? Aportin me natyr? Dhe jemi prej koh? M?? Ujdesshme se meshkujt p? At?? Am? Ju n? Ib? Shkruani se duhen eliminuar apo reduktuar n? Aksimum produktet e qum? Tit. Sipas mjek? Jan?? Omosdoshme p? T? Uftuar osteoporoz? S? Ndjen q? Rek mbi t? Jitha grat? Dhe q? Azhdon t? Jet? P? Apur n? Urop? Amerik? Edhe pse prej koh? Grat? In? Reth 1 lit? Qum? T n? It? Si ka mund?? Nuk ka prova shkencore q?? Produkte t??? Ir? Ndoshta pas asaj q? Huhet fshihen t? Jera interesa, p? Shembull tregtare. Po ju si u afruat me mikrobiotik? Fal? Inn, ish-bashk? Ortit tim, q? 0 vjet m? Ar?? Huroi librin e george ohsawa, teoricieni i par? Mikrobiotik? Si stil jetese. M? Agjepsi ideja e tij n? Und: bota mund t? Et? J? End paq? R n? T? Jith? Jer? T do t? Etonin n?? R?? H? Etshme. Nisa t? Diqja diet? E tij dhe pas dhjet? It? , trupi im filloi t? Dryshonte: flija m? Ir? Kisha m? Hum? Energji, l? Ra ishte m? Shndritshme. K? Tu vendosa t? Tudioj mikrobiotik? N? Institutin kushi n? Oston. Dhe ja ku jam tani. P? K? Jet? Keni gatuar p? E? Adon? Dhe xhulia roberts? P? Naomi kampbell dhe sindi krefort. Kthehu | 27. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Ish-punonj? I bank? Kerviel 19. 11. 2010 bolt: usain, nga f? J? Ebel te padroni i olimpiadave 19. 11. 2010 monica e bukur dhe jeta e saj e?? 19. 11. 2010 grat? M? T? Uqishme t? Ot? S? Iznesit. 19. 11. 2010 keti, mbret? Sha e ardhshme e anglis? 18. 11. 2010 sarah palin, e gjith? Amilja n? J? Ealiti shou 18. 11. 2010 jennifer lopez: ''ju tregoj sekretet e mia: dashurin? He sportin'' 18. 11. 2010 dashuria sipas mario vargas llosa 17. 11. 2010 5 arsye p? T? Cilat e vler? Jm? Ashurin? 17. 11. 2010 varrezat, ja vendet ku ia vlen t? Prehesh 15. 11. 2010. Kreu i akr-s? Behgjet pacolli deklaroi se, koalicioni p? Kosov? E re? T? I vetmi koalicion i cili realisht ka p? Jigje p? K? Esat e qytetar? T? Osov? Sipas tij, ky program mb? Tetet n? At? Shtylla, t? Ilat jan? Shtylla e par? Sht? Hvillimi i q? Ruesh? Ekonomik, shtylla e dyt? Sht? Thimi i etik? Dhe i moralit n? Hoq? N? Osovare, shtylla e tret? Sht? Iguria dhe shtrirja e sovranitetit, dhe shtylla e kat? ? T? Lobalizimi i kosov? Kjo do t? Hot? Y? E kosov? N? Kb, si edhe n? Ekanizmat e tjer? D? Omb? R. Ai tha se, ky koalicion flet gjuh? Ekonomike edhe at? Ociale nj? Oalicion q? Let gjuh? E sinqert?? Dershme patriotike kozmopolite me moton ndersh? Me pun? Pacolli ftoi gazetar? Ta shikojn? Rogramin e akr-s?? Itit 2007 duke th? Se propozimet e akr-s?? Energjetike dhe privatizim jan? Uke u kopjuar tani 3 vite m? On? Ga partit? Tjera! Ai po ashtu b? Publike fitoren e nj? Enderi n? Ibi t? Ompanis?? Rejtuar nga v? Ez? T e tij, pronar?? Abetex duke premtuar pun? Min e 1 mij? Eri n? Mij? 500 pun? R? Kosovar??? Projekt nga fillimi i vitit t? Rdhsh? N? Oalicionin p? Kosov?? E? T? Leanca kosova e re, partia e drejt? S? Partia sociale demokrate, partia nacionale demokratike shqiptare, partia e pensionist? Invalidor, partia e pensionist? T? Osov? Partia e gjelb? Dhe ashtu si? Hash? Rupi i eksperteve e15. Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Bashkuara si i dyshua. . Cana i gatsh? P? Kryendeshjen 25. 11. 2010 edhe francez? N? Urneun adem jashari 25. 11. 2010 guardiola, megjithat? I zhg? Yer! 25. 11. 2010 sa m? Hum? Gola 25. 11. 2010 juve k? On edhe gomez-in 25. 11. 2010 fifa: 670 mij? Sd gjob? Sh-trajnerit t? Hqip? S? Ri haan 25. 11. 2010 vjeshta e liris? 25. 11. 2010 pranvera. 25. 11. 2010 barcelona pa problem, manchester utd fitoi nga penalltia 24. 11. 2010 vokrri: viti i ardhsh? N? Henj?? Utbollit t? Kosov? 24. 11. 2010. Ndon? Nuk? T? B? Shum??? N e artit dhe kultur? Partit? Olitike n? End nuk kan? Hezituar t? Hpalosin programin e tyre politik, n?? Ilin artit i kushtohet nj? End i ve? T? Pas nj? Eriudhe t? Il? Mund ta quajm?? Jerueshme p? Sa i p? Et v? Ndjes s? Ushtetar? Ndaj jet? Kulturore n? End, duket se viti 2011 do t? Jell? Hum? Isi n?? Sfer? N? Rag t? Gjedhjeve t? Asht? Konshme elektorale, partit? Olitike tashm? An?? Gati dhe presin 12 dhjetorin. Aj. M? Shum? sekreti i fundit i evrop? Shqip? A,? T? Ema e jav? Kulturore shqiptare q? Illon sot dhe vazhdon deri m? Re dhjetor, n? Ilano, nj? Ishikim mbi shqip? N? Organizuar nga shoqata illyricum, acli e ipsia, n? Ashk? Nim me kuvendin e shqip? S? I dhe ambasad? Shqiptare atje. Manifestimi zhvillohet me rastin e liberalizmit t? Izave p? Shqiptar? Me rastin e 98 vjetorit t? Avar? S?? Hqip? S? Si dhe 20 vjetorit t?? Es s? Omunizmit. Realiteti i komunitetit shqiptar n? M? Shum? E quajn? N? Tereza e re, por emri i saj i v? Et? Sht? Uth pfau dhe? T? Ga gjermania. Edhe ajo, si humanistja shqiptare,? T? J? Urgesh? T? F? J? E zemr? S? Aris? Edhe ajo jet? E saj e ka v? N? H? Im t?? Arf? E n? Akistan, popullsia e t? Ili ka humbur? Gj? Jat?? Bytjeve m?? Fundit. Asianews tregon historin? K? J besimtare 81 vje? E q? Sht? Dhe mjeke, si dhe ka hapur nj? Amp p? Refugjat? N? Akistan. vet? Ne shkojm? N? To kampe, p? Nj? Rsy. M? Shum? Nga nj? R? Unon fati, por m? S? Humti? T? Dhe puna p? Ushtuese n? Ush? E artit dramatik. K? J here, jahi jahiu, regjisori nga gjilani, autori i dram? o, skam nj? Hok, me t? Il? Pjes? Ori pjes?? Estivalin e komedis? Hqiptare n? Reshev? Ka marr? Y? Me konkurruese: e para p? Shfaqjen m? T? Ire dhe,? Mi i dyt? Takoi p? Regjin??? Ir? Ai ka arritur ti rr? Ej? Y? Me prestigjioze n? J? Estival garues, ku kan? Arr? Jes? Edhe teatrot tjera nga shqip? A. M? Hum? Duke filluar prej dit? S? Jeshme, arkivi qendror shtet? R dhe shoqata qytetare p? Art e kultur? An? Organizuar n?? Ov?? Aqedonis? Dit? E filmit shqiptar 2010. Veprimtaria, e cila do t? Gjas? Dhe nes? Do t? Jell?? Publikun filmat kronik? Rovinciale dhe qind p? Qind t? Regjisorit artan minarolli, lindje, per? Im, lindje i regjisorit gjergj xhuvani,? T? J? Omedi dramatike q? P? Shin publikun duke e b? T? Djehet nga pak secili prej personazheve. Si dhe fil. M? Hum? Dhjet? Studiues nga institucionet shkencore t? Hteteve t? Allkanit pritet t? En? Jes? Rr? N?? Konferenc? Hkencore, q? O t? Bahet nga data 2-4 dhjetor 2010 n? Niversitetin nikolla koperniku n? Oloni. Edicioni i dhjet? Studimeve ballkanike drejtohet nga k? Illi organizativ me n? Rye albanologen e shquar polake irena sawicka, bullgaren viara maldjiev dhe polaket adam kola e anna korytowska. Nd? Oh? Q? Ga studiuesit pritet t? Eferohet p? Konvergjencat dhe divergjencat n. M? Shum? Me propozimin e klubit t? Hkrimtar? petro marko, bashkia e vlor? U dha titullin mir? Ohje e qytetit dy prej krijuesve t? Klubit letrar, konkretisht: shkrimtares vilhelma vranari haxhiraj dhe krijuesit artistit e shkrimtarit, luan toto. jo vet? Filozofia dhe let? Ia, por edhe artet e bukura punojn?? Zgjidhjen e problemit t? Kzistenc? Veprat e poet? , shkrimtar? Dhe artist? T? Rteve figurative n?? Jith? Mbajn? T? Apur nj? Hesar t? Ijes s? Hell? Let?. M? Shum? Pas tekstit me titull, onufri u tkurrur, p? Ashton shqiptar? E kosov? , i botuar para pak dit? N? Azet? Ton? Ka ngjallur reagimet e udh? Q? E t? Nstitucionit t? Aleris?? Rteve t? Iran? K? Vit evenimenti m? R?? Sh? I arteve pamore n? Hqip? , onufri, i cili ka karakter komb? R ka l? Anash artist? Shqiptar?? Revave tjera shqiptare p? Shir?? Edhe ata t? Osov? Me pretekstin se mungon buxheti dhe koha. Drejtori i galeris? Omb? Re t? Rteve, r. M? Shum? Sonte n? Eatrin komb? R t? Osov? Ky projekt teatror? T? Ashk? Odhim i teatrit komb? R t? Osov? Dhe teatrit shqiptar shkup. Peer gynt konsiderohet nj? Prej dramave m?? Ira t? Ramaturgut t? Adh norvegjez ibsen. N? Ealizimin shqip shihen dhe trajtohen problemet n? J? Rit? Jet? Apo m? Akt? Sht n? R koh? T? Il? Po kalojn? Hoq? T? Regjionit, pas kolapsit t? Hkaktuar nga r? A e komunizmit dhe luft? Ve t? Hkaktuara nga nacionalizmi. Kjo do t? Et? Hfaqja e par. M? Shum? anton? Ta-figur? Oliedrike e kultur? Shqiptare ishte tema, q? Parapriu sesionit shkencor kushtuar themeluesit, autorit dhe patriotit t? Epr? Humane t? Ajtimit t? Jaqeve anton? T? Kjo tryez? Hkencore u mbajt dje n? Organizimin e institutit albanologjik t? Rishtin? Dega e folklorit, n? Udh? Qjen e k? Illit organizues: dr. Adem zjenullahu, dr. Zymer neziri, dr. Myzafere mustafa, dr. Leontina gega-musa dhe dr. Arbnora dushi. N? Jal? E tij drejtori i institutit albanologjik,. M? Hum? N? Uad? T? Anifestimit t? Lerave t?? Ashk? Dhe t? E? Ta t? Oet? Nga rajoni i ballkanit, q? O mbahet n? Jirokast?? T? Rezantuar edhe libri m? Ri i piktores, poetes dhe pedagoges miradije ramiqit. N? J? Rej sallave t? Otelit "? Jupi" u prezantua libri poetik "hir? P? Allore". Diskutimi u p? Hkua nga qasja mes poetes dhe piktores n? Ematik? Brendi ideore, mjete shpreh? Dhe ur? Lime nga piktura n? Oezi. Poetja miradije ramiqi tha se u ndje e befasuar nga niveli. M? Hum? the new york times ka botuar nj? Ritik?? Omanit aksidenti t? Smail kadares? Duke th? P? Shkrimtarin q? I mesa duket nuk? T?? Jendje t? Hkruaj? J? Ib? Q?? Os jet? Nteresant. Kritiku charls mcgrath e cil? N librin q? Oli n? Reg k? Muaj n? Hba , provokues duke p? Endur si nj? Ga arsyet faktin q? Ibri fillon n? J?? R? He shnd? Ohet n? I? Krejt? Sht tjet? Ai thot? E nj? J? Till?? On ndjesin? Se kjo? T? M? Ra sesi e sheh kadare bot? Si nj? M? Hum? Me nj? Eremoni modeste, dje n? Mbientet e bibliotek? Komb? Re dhe universitare t? Osov? U sh? A 66-vjetori i themelimit t?? J institucioni. Ministri i arsimit shkenc? Dhe teknologjis? Z. Enver hoxhaj, e cil? I k? Moment si dit? M?? E? T? Pasi q? Do bibliotek?? Ot? Arakterizohet me nj? Istori dhe rrug? M t? E? T? Por misioni i bkuk-s? E ve? At? Ga? Tempull i dijes n? Vendet tjera t? Ot? biblioteka e kosov? Ka qen? Jithashtu tempull identiteti p? Popu. M? Hum? P? Nder t? Estave t?? Orit dhe me rastin e 10-vjetorit t? Illimit t? Otimit t? Onografive dhe librave p? D? Mor? Dhe luft? E u? -s?? T? Apur dje n? Rishtin? Anairi i p? Itsh? dekada e librit t? Iris? E cili do t? Gjas? Tri dit? E radh? Panairi po mbahet n? Allatin e rinis? He sporteve n? Organizimin nga radio-kosova e lir? Sektori i botimit, redaksia d? Mor? E u? -s? Dhe shoqatat e dal? Ga lufta e u? -s? N? K? Panair do t? Rezantohen 12 v? Ime. M? Shum? P? Nder t? Anifestimit kulturor dit? E hasan prishtin? , q? Mbajt n? Ushtrri, pos aktiviteteve t? Dryshme, u mbajt edhe ora letrare me ali podrimen, kushtuar patriotit t? Hquar hasan prishtin? Q?? Shum?? ? Htje komb? Re. Me k? Rast krijimet e tyre letrare n? Argje i lexuan shkrimtar? Ali podimja, agim gjakova, edi shukriu dhe qerim ujkani. Ishin k? Vargje t? Dal? Ga shpirti krijues i k? Re poet? Kushtuar personalitetit t? Adh komb? R hasan prishtina, i cili t? M? Hum? Tiran? p? Djekja dhe vrasja e zhan pol maratit paraqitur nga trupa e aktor? T? Zilit shar? On n? Drejtimin e z. D? Sad? T? Itulli i plot? Pjes? Teatrore t? Eter weissit -shkurt "marat/sad" - nj? Ga dramat m?? Johura t? Eatrit bot? R nga vitet 60 e deri m? Ot. Kund?? A midis maratit, nj? T prej projektuesve t? Ar?? Htetit socialist, dhe markezit d? Ad, sinonim i jet? Sensuale dhe i liris? Bsolute t? Ndividit, n? Rag t? Rasjes s? Aratit nga sharl. M? Shum? Letrat dhe ditar? E misionares s? Amshme dhe fitueses s? Mimit nobel p? Paqe, n? Terez? Jan? Ublikuar p? Her?? Ar?? Usi. Libri i cili mban titullin, eja, b? Drita ime, i realizuar dhe kombinuar nga brian kolodiejchuk, mb? Tet? I kauz? S? Eatifikimit dhe? Htjeve t? Jera t? Henjt? Mit q? An?? B?? E k? Figur? Nike t? Hekullit t? Undit, shfaq dhe prezanton nj? H? Sht nj?? V? Trim dhe pamje krejt? Sht t? Dryshme t?? Terez? Nd? Aq kjo? T?. M? Hum? N? Ushtrri, p? Undoi sot manifestimi kulturor dit? E hasan prishtin? Q? Gjati dy dit?? 3 e 24, n? Or 2010, p?? Interesimi ishte i madh. Manifestimi qendror u hap n?? R? Olemne, nga bajram mulaku, kryetar i komun? S? Ushtrris? Duke folur p? Veprimtarin? Hasan prishtin? Q?? Jet? Ja kushtoi? Htjes komb? Re dhe p?? Rimin e kosov? Dhe trojeve t? Jera nga pushtuesit e huaj. P? Veprimtarin? Atriotike, intelektuale, politike dhe luftarake, t? Asan prishtin? M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Artur miler ka jetuar dhe shkruar p? Nj? Oh?? Jat?? J? Eizazh shum?? Ukur, n? Nj? Erm? Iku n? Shtetin e konektikatit. Ai vet? Rrit n? Ruklin dhe harlem, por shpesh t? Iqej nga peizazhi rural, qet? A dhe paqja q? Karakterizon mjedise t? Illa. N? J? Ht? T? Ardh? T? Rethuar me pem? Ai ka shkruar nj? Jes?? Ir?? Eprave t? Ij, i shqet? Ar vet? Nga cic? Mat e zogjve dhe disa zhurma t? Arg? Q?? Illeshin nga kodrat n? Orm? E nj? Ehone. Bren. M? Hum? Ka gatuar p? Shum? Ersonazhe t? Famshme t? Inemas? Muzik? Dhe pasarelave. Nga madona te xhulia roberts, japonezja mayumi nishimura i ka b? T? Jith?? Dihen mir? E recetat e saj mikrobiotike teksa i shikon buz? Shjen rrezatuese dhe l? R? Pa rrudha e plot jet? Edhe pse? T? 4 vje? Bindesh menj? R? E recetat e saj funksionojn? Me t?? Et? Mayumi nishimura ka publikuar dhjet? Prej tyre n? Ibrin q? Apo ka publikuar mayumis kitchen: macrobiotic cooking for bo. M? Shum? Teksa i shikon buz? Shjen rrezatuese dhe l? R? Pa rrudha e plot jet? Edhe pse? T? 4 vje? Bindesh menj? R? E recetat e saj funksionojn? Me t?? Et? Mayumi nishimura ka publikuar dhjet? Prej tyre n? Ibrin q? Apo ka publikuar mayumis kitchen: macrobiotic cooking for body and soul. Sipas shefes japoneze, nj? Iet? Bazuar n? Rith? Integrale, fruta dhe perime forcon si fizikun ashtu edhe mendjen dhe? T? Ura m? Mir? Bukuris?? Und t? Kzistoj? N? Jeni akoma sk. M? Hum? N? Mosh? 12-vje? E atij i vdes i ati nga cirroza e m? Is? Po at? It m? 901 charlie u b? Jes? Nj? Rupe k? Imtar? T? Inj meshkuj. Gjat? Itit 1910, ai s? Ashku me trup? Karno fred, i vizitoi p? Her?? Par? Htetet e bashkuara t? Merik? Pas pes? Uajve ai kthehet n angli, por pas nj? Ohe ai u kthye n? Hba p? Turneun e tij t? Yt? N? Ompanin? Arno, ishte arthur stanley jefferson, i cili m? On? B? I njohur si stan laurel. Chaplin dhe laurel p? Nj? Koh? Banuan n? On. M? Shum? Elementet e sfer? Erotike? Rrat, fantazit? Pasionet dhe tabut? Romantik? Or praktik? Besnik? N? Et? Nj? Tudim ekskluziv i "l'espresso" ka zbuluar elemente t? Fer? Erotike italiane. Mes tyre flitet p?? Rrat, fantazit? Pasionet dhe tabut? Pse duket sikur disa njer? B?? Jith? Q? Uan p? Es romantizmit dhe intimitetit nd? A t? Jer? Nuk mund t? Arrin edhe at?? Uan? T? Esh seksualisht i suksessh? Nuk do t? Hot?? Esh i paraqitsh? Nuk ka r?? Se sa vje? E,. M? Shum? Brenda nj? Ave nga njoftimi se kishin vendosur p? T? Aluar jet? Bashk? Dje? Ti mbret? R kate dhe william b? T? Itur edhe dat? E martes? Por pati shum? Pekulime gjat?? Re dit?. Kishte nga ata q? Hoshin se? Ti do t? Lidhte kuror?? Er? E t? Jer?? Endonin se data e r?? Shme do t? Shte shum?? F? N? Ranver? Dhe n? Fakt, dje? Ti ka konfirmuar se do t? Artohet n? 9 prillin e ardhsh? Dhe sipas vet? Ryeministrit t? Endit, cameron, kjo do t? Et? J? Est. M? Shum? Pasi t?? Sh kuptimin e t? Jitha kodeve q? Emi radhitur m? Osht? Nuk mbetet gj? Jet? Ve? T? Idhesh n? Ulm. Ato sh? Ejn? I nj? Htys? P? Ti dh? M? Hum? Ksion dhe energji nj? Idhjeje q? A ngecur n? Ragun e shoq? S? He dashuris? Lexo me kujdes 20 sinjalet dhe vepro ! 1. N? J? Est?? Adhe, flet me ty dhe vet? Me ty, gj? T e tjera nuk i b??? Htypje. 2. Ajo vendos her? Pas her? Hk? Yes buz? , por jo n? Ranin?? E (n? T. M? Shum? ? Ht? J? Nd? Aktoret e para evropiane e cila arriti t?? T yll n? Ollivud n? Illim t? Iteve t? Ridhjeta n? Ilmat pa z? Filmat n?? Il? Me rolet e saj garbo e arriti suksesin m?? Adh n? Arrier? Shin: mbret? Sha kristin? ana karenina, grand hotel dhe dama me kamelie. Ajo luajti n? G? Berling, pastaj u shfaq n? Ilmin gjerman die 1925 gasse freudlose (rruga trishtuar apo street of sorrow) drejtuar nga gw pabst dhe bashk? Tarring asta nielsen. Gjat? Fi. M? Shum? t? Ua madje edhe femrat e v? Tira t? Ilat nuk bien n? Lirt, k? Qen kur d? Ojn?? Dy fjal? Ga partneri. ? Ht? E r?? Q?? Fjal?? Huhen n? Omentin e duhur dhe n? Endin e duhur- at? R? Fekti i tyre? T? Garantuar. Ndoshta do ti l? Nden gjunj? Apo mund ti bie t? Ik? Mir? K? Jan? Asoja t?? Irueshme ke t? Rejt? T? Emi t? Inqert? Kjo fjali u p? En t? Jith?. Kur personi me t? Ilin jeni n? Idhje pr. M? Shum? Omente (0). Shkenc? Ri david harrison shkoi n? Endet m?? Umbura: nga australia n? Iberi e deri n? Merik? Latine p? T? Bledhur nj? Asuri k?? , historish dhe gjuhe p? T? Reguar se t? Las? Nuk do t? Hot? Et? T? Komunikosh. ? O gjuh??? Nj? Jes? T? Ot?. Fjal? Nuk sh? Ejn? Et? P? T? Omunikuar realitetin, por p? Ta krijuar at? Sepse gjith? Q? Kziston gjendet te gjuha dhe ajo q? Uk flitet m? Des, nuk jeton. Idet? Emocionet, ndjenjat, institucionet e njeriut, por edhe. M? Hum? A frik? Heni nga dashuria? Nganj? R? Rika ndaj dashuris? Sht? Shprehur qart? Nuk ndjehesh mir? Daj marr?? Eve t? Ashuris? E personin tjet? Madje je e vet? Jshme se po frik? Hesh dhe je e pasigurt. Por mund t? Dodh??? Etosh me besimin se me t?? Et? D? Iron t? Esh dashuri n? Et? T? E. Dashurohesh dhe d? Iron t? Esh me t? Me dashnorin). Por kurr? Nuk ke fat. Gjithnj??? Ejn? Djemt? E k? J. Nga rrjedh frika nga dashuria? . M? Hum? Komente (0). Kur nj? Ift? T?? Illimet e lidhjes se tij instinktivisht t? Y partner? Kan? I prioritet lidhjen. Por me kalimin e koh? Dhe jeta b? T me e nd? Ikuar mes pun? Dhe f? J? , koha q? Alojn? Ashk? Artner? Nuk? T? M? Para dhe lidhja vendoset n? Plan t? Yt? Lidhjet e forta krijohen vet? N? E p? Ejn?? Et nj? -tjetrin. Do t? Et?? Omantike t? Lisni p? Dashurin? Madje? T? R?? Shme t? Ujtoni se dashuria? T? Nj? Mocion q? Jen e shkon. N? Sinqerisht keni. M? Shum? Turi monster ball i lady gaga-s? T? Jasht? Konsh? Edhe p? Nga m? Ra se si? T? Onceptuar dhe organizuar. N? End? T? Ij? T? Onstra e momentit, lady gaga, q? O k? On vazhdimisht t? Huroj? Pektak? E ndihmuar edhe nga nj? Iano n? Lak? Veshje t? Uditshme dhe nj? Kuad? E madhe k? Imi. Biletat edhe pse kushtonin 100 dollar? Ishin shitur prej koh?. Mir? Rdh? N? Ot? E muzik? Q? Raktikisht duhej t? Shte e zhytur n? J? Riz?? Thell? N? Hjet? Itet e fundit. M? Shum? K? Vit bota do t?? Ujtoj? 00-vjetorin e leon tolstoit q? P? On me 100-vjetorin e vdekjes s? Ij. Rusia po e kalon n? Eshtje k? P? Ujtim. Duke e par? Olstoin jo si shkrimtar, por n? N?? Jera, do t? Mundohemi t? Jejm? Psen? e indiferenc? S? Htetit rus. Leon tolstoi, bir konti, u lind m? 8 gusht t? Itit 1828 n? Asnaja poljana, nj? Shat, pron? Familjes s? Ij, rreth 150 km n? Ug t? Osk? K? Ai kaloi pjes? M?? Madhe t? Et? Prind? T i vdiq? Her?. . M? Hum? Kan? Aluar 65 vjet q? Ga koha kur filluan gjyqet e nurembergut kund? Oficer? Nazist? Me nota tep? T? Arta, gjat? Unimeve t?? Re gjyqeve n? Avari, u d? Uan tmerret e shkaktuara nga oficer? I herman gering, rudolf hes apo albert spir ndaj miliona hebrenjve, homoseksual? Dhe t? Urgosurve politik? Fetar?? Ampet e vdekjes. N?? P? Jetor bota kujton vuajtjet q?? Etuan ata q? U dergj? Burgjeve dhe drejt? N?? P? Oq? T?? N? Vend gjyqet e nurembergut: p. M? Shum? Ajo sheh n? Amera, pa asnj? Loj ndrojtjeje dhe n? Et? E saj nuk ka pasur kurr? Snj? Loj skandali, t? Akt? Deri m? Ani. P? M? Tep? Nuk ka pasur kurr? Donj? Rofesion shum? Serioz. Deri k? , p? Pikat e p? Ashk?. Nd? A p? Sa i p? Et t? Jitha gj? Ve t? Jera, kate middleton, mbret? Sha e ardhshme e anglis? Nuk ka asgj??? Ashk? Me bukuroshen e fundit e cila u martua me trash? Mtarin e fronit britanik. Dhe, n? Martesa e diana spenser me princin e wells-it n? Itin. M? Hum? Kanella p? Oret si pluhur jo vet? N? Mb? Ira, por gjithashtu? T? K? Illuar edhe n? Atimin e mishit. ? Ht? Lementi kryesor n? Ecetat e krishtlindjeve. L? U i saj p? Oret p? Leht? Min e dhimbjeve t? Enstruacioneve apo gjat? Htatz? S? Dafina heronjve romak? Dhuronin kurora me dafina. Her? E par? Q? O t? Eni rast t? All? Ni me t? Ashurin tuaj, i dhuroni nj? Uror? E k? Bim?? Henjt? N? Atim dafina p? Oret n? Asi t? Og? Nj? Ose gj. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Bashkuara si i dyshua. . Ish-punonj? I bank? Kerviel 19. 11. 2010 bolt: usain, nga f? J? Ebel te padroni i olimpiadave 19. 11. 2010 monica e bukur dhe jeta e saj e?? 19. 11. 2010 grat??? Uqishme t? Ot? S? Iznesit. 19. 11. 2010 keti, mbret? Sha e ardhshme e anglis? 18. 11. 2010 sarah palin, e gjith? Amilja n? J? Ealiti shou 18. 11. 2010 jennifer lopez: ''ju tregoj sekretet e mia: dashurin? He sportin'' 18. 11. 2010 dashuria sipas mario vargas llosa 17. 11. 2010 5 arsye p? T? Cilat e vler? Jm? Ashurin? 17. 11. 2010 varrezat, ja vendet ku ia vlen t? Rehesh 15. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshuar p? Veprimtari terroriste, thot? E? T? Gatsh? T?? Allet me organet e drejt? S? I dyshuari p? bashk? Omplot p? Tu angazhuar n? Hihad t? Hunsh? Apo luft?? Henjt? Si? Huhet n? Osterin e fbi-s? Shfaj? N veten nga t? Jitha akuzat. n? Ka drejt? , jo vet? P? At? Por p?? Akuz? E t? Il? Na ngarkojn? Jemi t? Atsh? T?? Allemi, sepse nuk kam b? Asnj? Rim. Kurr? Uk. M? Shum? Omente (10). Nj? Anel prej dy gjyqtar? T? Ulex-it dhe nj? Jykat? Kosovar n? Jykat? E qarkut n? Rishtin? Shpall? Fajtor?? Andehurit muj? Kaj dhe nexhat shatri p? Vepra kriminale t? Ktiviteteve t? Ap? Jegjshme ekonomike, b? T? Itur eulex-i p? Es nj? Omunikate p? Media. Sipas k? J misioni, blerim svirca? T? Hpall? Ajtor p? Vepr? Penale t? Abuzimit t? Etyr? Zyrtare, nd? A qefser baholli? T? Liruar nga akuzat. Q?? At? K? Persona kan? En? Yrtar? M? Hum? Kryetari i komun? S? Anit t? Lezit, rufki suma n? Akim e sot? Me gazetar? Rezantoi fakte konkrete p? Pasojat e drejtp? Rejta t? Betjeve t? Zbestit n? Ytez? E hanit t? Lezit dhe rrethin? Duke iu referuar raportit t? Nstitutit t? Jek? S?? Un? N? Astriot mbi rezultatet nga kontrollimet preventive (sistematike) t? Un? R? T? Ompanis? Sharr-salloniti n? An t? Lezit rezulton se nga nj? Ost? Prej 167 pun? R? T? Izituar konstatohet se shkalla e? Egullim. M? Hum? Omente (0). Federata e sindikat? S? H? Et? S?? Osov? (fsshk), ka shfaqur sot solidaritet me k? Esat e punonj? E t? Epartamentit t? Jek? S? Igjore (dml) pran? Inistris?? Rejt? S? Duke i konsideruar ato t? Rejta dhe legjitime. Me k? Rast fsshk-ja p? Es nj? Komunikate shpreh indinjat?? Hell?? Shkak t? Eglizhenc? Dhe pakujdesis?? Ersonave t? Utorizuar pran?? J ministrie, t? Il? P? Shkak t? Atrapazll? T t? Yre krijojn? Rethana diskriminuese brenda institu. M? Shum? Kreu i akr-s? Behgjet pacolli deklaroi se, koalicioni p? Kosov? E re? T? I vetmi koalicion i cili realisht ka p? Jigje p? K? Esat e qytetar? T? Osov? Sipas tij, ky program mb? Tetet n? At? Shtylla, t? Ilat jan? Shtylla e par? Sht? Hvillimi i q? Ruesh? Ekonomik, shtylla e dyt? Sht? Thimi i etik? Dhe i moralit n? Hoq? N? Osovare, shtylla e tret? Sht? Iguria dhe shtrirja e sovranitetit, dhe shtylla e kat? ? T? Lobalizimi i kosov? Kjo do t? Hot? Y?. M? Hum? Komente (3). Gjakov? 26 n? Or kryeministri n? Or? Qje hashim tha? Dhe njiherit lideri i pdk-s?? Nj? It? E tri struktura? T? Akuar n? Jakov? Q?? Takimin e par? E intelektual? Gjakovar? Ka rip?? Tur premtimin p? Gjakov? Me universitet publik dhe q? O mbaj? Mrin e nj? T prej figurave dhe ideolog? T? Osov? Si? Sht? Ehmi agani. ? Ht? J? Rojekt mir? Studiuar dhe se tani k? Sot ju premtoi se me nj? Etor t? Itit t? Rdhsh? Edhe gjakova do t? Startoj? E unive. M? Shum? Instituti demokratik i kosov? Ka publikuar flet? Timin e gjasht? He t? Undit p? Legjislatur? E tret?? Uvendit t? Osov? P? Periudh? Korrik tetor 2010. N?? Flet? Tim jan??? Shira t? Jitha segmentet t? Ilat e komplementojn? Un? E kuvendit t? Osov? Duke filluar nga vler? Mi mbi pun? Individuale p? Secilin deputet? Mbar? Jtjen e seancave plenare, komisioneve parlamentare, realizimin e planit t? Un? Kontrollin parlamentar t? Everis? He interpelancave. M? Hum? Komente (1). Prishtin? N? J? Eremoni solemne organizuar n? Uvendin e kosov? Ushtruesi i detyr? S? Residentit t? Epublik? S? Osov? Jakup krasniqi ka dekoruar nj? Varg personalitetesh t? Johura t? Ombit shqiptar. "jemi n? Rag t? Est? Komb? Re, fest? S? Lamurit, fest? S? Avar? S?? Hqip? S? Fest? S? Shtris? Lirimtare t? Osov? Dit? Ndjes s? Omandantit legjendar dhe konsiderojm? E? T? Fest? Liris?? T? Est? Pavar? S?? T? Est? Dinjitetit t? Hqiptar? ,? T. M? Hum? Raportuesja e parlamentit evropian p? Kosov? Ulrike lunacek, ka theksuar r?? N?? Zhvillimin e nj? Rocesi demokratik zgjedhor, fer dhe t? Ir? M? 2 dhjetor t?? J viti. Ajo u ka b? Thirrje t? Jith? Ytetar? T? Osov? Q?? Arrin pjes?? Gjedhje, nd? A njoftoi se procesin do ta mbik? Rin, nd? T? Jer? Edhe shtat? N? R?? Jer?? Arlamentit evropian. K? Komente lunacek i b? Pas takimit me kryetaren e komisionit qendror t? Gjedhjeve, vald. M? Hum? Raportuesja e parlamentit evropian, ulrike lunacek do t?? Roj? T? Remten n? Osov? Ku do t? Akohet me ministrin n? Or? Qje t? Ntegrimeve evropiane, besim beqaj. Gjat?? J takimi eurodeputetja lunacek pritet q? I k? Oj? Inistrit beqaj, p? Hpejtimin e p? Bushjes s? Ritereve teknike, n?? R?? Ytetar? E kosov? T? Arrin udh? Esin p? Qarkullim t? Ir? A viza. Kryeministri n? Or? Qje dit?? Ar? A premtuar se gjat? 5 muajve t? Rdhsh? Kosovar? Do t? Dh? Jn? Ikur. M? Shum? Shefi i misionit t? B-ve n? Osov? Lamberto zannier deklaroi mbr? Se pas zgjedhjeve n? Osov? Ret kontinuitet dhe stabilitet n?? Hap? R? Duke shtuar se nuk priten ndryshime t?? A. "stabiliteti? T? Nevojsh? P? Hapat e m? Jsh? P? Procesin e dialogut me beogradin, i cili nuk e njeh pavar? N? He e konsideron kosov? Pjes?? Erritorit t? Et. Kjo republik? Re ballkanike edhe m? Utje ballafaqohet me problemin e pajtimit mes serb? Dhe shqiptar? , ve? S n?. M? Hum? Malishev? Kryetari i ldk s? Isa mustafa, i shoq? Ar nga zyrtar?? Art? Artiak? Ka folur dje n? Alishev? Ara an? R? Dhe simpatizant? T? Eg? S? Dk s?? Alishev? N? Akimin takimin q? Ka drejtuar januz kastrati, kryetar i deg? Nd? A aktivist? Lokal? Krahas brohoritjeve p? Isa mustaf? P? Ldk n? P? Ibrahim rugov? P? Ibrahim kryeziun, salih morin? Kan? Hprehur preferencat q? Ustafa t? Et? Ryeminist? I vendit. "p? Rahjen e kuptoj si p? Rahje p? Ringjallje. M? Hum? Komente (16). Gjykata supreme e kosov? Ia ka v? Etuar d? Min me 14 vjet burg ish pjes? Rit t?? -s? Idriz gashi, p? Krime t? Uft? Gjat? Konfliktit n? Eriudh? 1998-1999. Duke e vrar? J? Ivil t? Pafajsh? Q? Uk ishte i involvuar n? Uft?? Itin 1998, idriz gashi, jo vet? Q? Ka shkelur ligjin lokal, por, poashtu, edhe konventat e gjenev? Ka vendosur gjyqi suprem i kosov? Duke e konfirmuar vendimin e m? Rsh? T? Jykat? S? Arkut n? Ej? Raporton afp. . Drejtori i p? Jithsh? I policis?? Osov? Reshat maliqi ka marr? Endim p? T? H? Nj? Hp? Lim publik prej 5 mij? Euro, p? Personat q? O t? Frojn? Nformacione lidhur me vrasjen e policit arben sejdiu nga klina. Marrjen e vendimit t? Rejtorit maliqi, e ka konfirmuar gjat? J? Onference p? Media z?? Si i policis?? Osov? Toger baki kelani, i cili b? T? Itur se informatat q? Frohen p? Rastin n? Jal? Jithnj? O t? Beten t? Shehura n? Olici. . M? Hum? Omente (31). N? Inistrin? Administrat? Publike, edita tahiri, ministre n? Or? Qje, priti pieter everaers, drejtor i eurostat-it dhe kryesues i operacionit nd? Omb? R?? Monitorimin (onm) e regjistrimit t? Opullsis? The international monitoring operation imo). N?? Takim everaers i ka b? Te njohur ministres tahiri, se kosova ka marr? Rit? E gjelb? Nga imo p? Mbajtjen regjistrimit t? Opullsis? Ekonomive familjare dhe banesave n? Osov?? Itin 20011. Z. Everaers ka p?? Ar. M? Hum? Eurodeputetja ulrike lunacek, pret q? Hum? Hpejt t? Illoj? Dialogu p? Liberalizimin e vizave me kosov? N? J? Ntervist?? Radio kosov? Lunacek, thot? E penges?? K? Proces jan? Es? Endet an? Re t? E-s?? Uk e kan? Johur ende kosov? Komisioni evropian do t? Uhej s? Hpejti t? Ap? Rocesin e bisedimeve p? Liberalizimin e vizave edhe p? Banor? E kosov? Tha lunacek e cila vler? I se jasht?? J procesi nuk mund t? B. M? Shum? Kryeministri n? Or? Qje i republik? S? Osov? Hashim tha? N? Uad? T? Urit t? Izitave t? Izneseve n? Osov? Sot q? Roi n? Ompanin? Solid n? Illoshev?? Omun? S? Biliqit. Me k? Rast udh? Q? I k? J kompanie, abdurahim kelmeni, e informoi kryeministrin tha? P? Pun? E suksesshme t? Ompanis? Olid dhe planet e zhvillimit n?? Rdhmen. Gjat? Akimit, kryeministri tha? Premtoi ndihm? Dhe p? Rahjen e pa rezerv? P? Zhvillimin e bizneseve private n? Os. M? Shum? Kryeprokurori i shtetit t? Osov? Ismet kabashi priti sot n? J? Akim pune shefin e ri t? Misionit t? Ashkimit evropian p? Sundim t? Igjit, xavier bout de marnhac. N?? Takim kryeprokurori kabashi e njoftoi shefin e eulex-it, de marnhac p? Prioritetet e tij si kryeprokuror i shtetit, p? Pun? E prokurorive publike t? Epublik? S? Osov? P? Problemet dhe sfidat me t? Ilat ballafaqohen prokuror? Vend? Si dhe p? P? Undimin e faz? S? M? Mit dhe riem? Mit t? Rokuror? , p. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Bashkuara si i dyshua. . Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Bashkuara si i dyshuar p? Veprimtari terroriste, thot? E? T? Gatsh? T?? Allet me organet e drejt? S? I dyshuari p? bashk? Omplot p? Tu angazhuar n? Hihad t? Hunsh? Apo luft?? Henjt? Si? Huhet n? Osterin e fbi-s? Shfaj? N veten nga t? Jitha akuzat. n? Ka drejt? , jo vet? P? At? Por p?? Akuz? Me t? Il? Na ngarkojn? Jemi t? Atsh? T?? Allemi, sepse nuk kam b? Asnj? Rim. Kurr? Uk. M? Hum? Komente (10). Nj? Anel prej dy gjyqtar? T? Ulex-it dhe nj? Jykat? Kosovar n? Jykat? E qarkut n? Rishtin? Shpall? Fajtor?? Andehurit muj? Kaj dhe nexhat shatri p? Vepra kriminale t? Ktiviteteve t? Ap? Jegjshme ekonomike, b? T? Itur eulex-i p? Es nj? Omunikate p? Media. Sipas k? J misioni, blerim svirca? T? Hpall? Ajtor p? Vepr? Penale t? Buzimit t? Detyr? Zyrtare, nd? A qefser baholli? T? Iruar nga akuzat. Q?? Kat? K? Persona kan? En? Yrtar? M? Shum? Kryetari i komun? S? Anit t? Lezit, rufki suma n? Akim e sot? Me gazetar? Rezantoi fakte konkrete p? Pasojat e drejtp? Rejta t? Betjeve t? Zbestit n? Ytez? E hanit t? Lezit dhe rrethin? Duke iu referuar raportit t? Nstitutit t? Jek? S?? Un? N? Astriot mbi rezultatet nga kontrollimet preventive (sistematike) t? Un? R? T? Ompanis? Sharr-salloniti n? An t? Lezit rezulton se nga nj? Ost? Prej 167 pun? R? T? Izituar konstatohet se shkalla e? Egullim. M? Hum? Komente (0). Federata e sindikat? S? H? Et? S?? Osov? (fsshk), ka shfaqur sot solidaritet me k? Esat e punonj? E t? Epartamentit t? Jek? S? Igjore (dml) pran? Inistris?? Rejt? S? Duke i konsideruar ato t? Rejta dhe legjitime. Me k? Rast fsshk-ja p? Es nj? Omunikate shpreh indinjat?? Hell?? Shkak t? Eglizhenc? Dhe pakujdesis?? Ersonave t? Utorizuar pran? K? J ministrie, t? Il? P? Shkak t? Atrapazll? T t? Yre krijojn? Rethana diskriminuese brenda institu. M? Shum? Kreu i akr-s? Behgjet pacolli deklaroi se, koalicioni p? Kosov? E re? T? I vetmi koalicion i cili realisht ka p? Jigje p? K? Esat e qytetar? T? Osov? Sipas tij, ky program mb? Tetet n? At? Shtylla, t? Ilat jan? Shtylla e par? Sht? Hvillimi i q? Ruesh? Ekonomik, shtylla e dyt?? T? Thimi i etik? Dhe i moralit n? Hoq? N? Osovare, shtylla e tret? Sht? Iguria dhe shtrirja e sovranitetit, dhe shtylla e kat? ? T? Lobalizimi i kosov? Kjo do t? Hot? Y?. M? Shum? Komente (3). Gjakov? 26 n? Or kryeministri n? Or? Qje hashim tha? Dhe njiherit lideri i pdk-s?? Nj? It? E tri struktura? T? Akuar n? Jakov? Q?? Akimin e par? E intelektual? Gjakovar? A rip?? Tur premtimin p? Gjakov? Me universitet publik dhe q? O mbaj? Mrin e nj? T prej figurave dhe ideolog? T? Osov? Si? Sht? Ehmi agani. ? Ht? J? Rojekt mir? Studiuar dhe se tani k? Sot ju premtoi se me nj? Etor t? Itit t? Rdhsh? Edhe gjakova do t? Tartoj? Me unive. M? Shum? Instituti demokratik i kosov? Ka publikuar flet? Timin e gjasht? He t? Undit p? Legjislatur? E tret?? Uvendit t? Osov? P? Periudh? Korrik tetor 2010. N?? Flet? Tim jan??? Shira t? Jitha segmentet t? Ilat e komplementojn? Un? E kuvendit t? Osov? Duke filluar nga vler? Mi mbi pun? Individuale p? Secilin deputet? Mbar? Jtjen e seancave plenare, komisioneve parlamentare, realizimin e planit t? Un? Kontrollin parlamentar t? Everis? He interpelancave. M? Shum? Omente (1). Prishtin? N? J? Eremoni solemne organizuar n? Uvendin e kosov? Ushtruesi i detyr? S? Residentit t? Epublik? S? Osov? Jakup krasniqi ka dekoruar nj? Arg personalitetesh t? Johura t? Ombit shqiptar. "jemi n? Rag t? Est? Komb? Re, fest? S? Lamurit, fest? S? Avar? S?? Hqip? S? Fest? S? Shtris? Lirimtare t? Osov? Dit? Ndjes s? Omandantit legjendar dhe konsiderojm? E? T? Est? Liris?? T? Est? E pavar? S? ? T? Est? Dinjitetit t? Hqiptar? ,? T. M? Hum? Raportuesja e parlamentit evropian p? Kosov? Ulrike lunacek, ka theksuar r?? N?? Zhvillimin e nj? Rocesi demokratik zgjedhor, fer dhe t? Ir? M? 2 dhjetor t?? J viti. Ajo u ka b? Thirrje t? Jith? Ytetar? T? Osov? Q?? Arrin pjes?? Gjedhje, nd? A njoftoi se procesin do ta mbik? Rin, nd? T? Jer? Edhe shtat? N? R?? Jer?? Arlamentit evropian. K? Komente lunacek i b? Pas takimit me kryetaren e komisionit qendror t? Gjedhjeve, vald. M? Shum? Raportuesja e parlamentit evropian, ulrike lunacek do t?? Roj?? Remten n? Osov? Ku do t? Akohet me ministrin n? Or? Qje t? Ntegrimeve evropiane, besim beqaj. Gjat?? J takimi eurodeputetja lunacek pritet q? I k? Oj? Inistrit beqaj, p? Hpejtimin e p? Bushjes s? Ritereve teknike, n?? R? Q? Ytetar? E kosov? T? Marrin udh? Esin p? Qarkullim t? Ir? A viza. Kryeministri n? Or? Qje dit?? Ar? A premtuar se gjat? 5 muajve t? Rdhsh? Kosovar? Do t? Dh? Jn? Ikur. M? Shum? Shefi i misionit t? Kb-ve n? Osov? Lamberto zannier deklaroi mbr? Se pas zgjedhjeve n? Osov? Ret kontinuitet dhe stabilitet n?? Hap? R? Duke shtuar se nuk priten ndryshime t?? A. "stabiliteti? T? Nevojsh? P? Hapat e m? Jsh? P? Procesin e dialogut me beogradin, i cili nuk e njeh pavar? N? Dhe e konsideron kosov? Pjes?? Erritorit t? Et. Kjo republik? Re ballkanike edhe m? Utje ballafaqohet me problemin e pajtimit mes serb? Dhe shqiptar? , ve? S n?. M? Shum? Malishev? Kryetari i ldk s? Sa mustafa, i shoq? Ar nga zyrtar?? Art? Artiak? Ka folur dje n? Alishev? Ara an? R? Dhe simpatizant? T? Eg? S? Dk s?? Alishev? N? Akimin takimin q? Ka drejtuar januz kastrati, kryetar i deg? Nd? A aktivist? Lokal? Rahas brohoritjeve p? Isa mustaf? P? Ldk n? P? Ibrahim rugov? P? Ibrahim kryeziun, salih morin? Kan? Hprehur preferencat q? Ustafa t? Jet? Ryeminist? I vendit. "p? Rahjen e kuptoj si p? Rahje p? Ringjallje. M? Shum? Omente (16). Gjykata supreme e kosov? Ia ka v? Etuar d? Min me 14 vjet burg ish pjes? Rit t?? -s? Idriz gashi, p? Krime t? Uft? Gjat? Onfliktit n? Eriudh? 1998-1999. Duke e vrar? J? Ivil t? Pafajsh? Q? Uk ishte i involvuar n? Uft?? Itin 1998, idriz gashi, jo vet? Q? Ka shkelur ligjin lokal, por, poashtu, edhe konventat e gjenev? Ka vendosur gjyqi suprem i kosov? Duke e konfirmuar vendimin e m? Rsh? T? Jykat? S? Arkut n? Ej? Raporton afp. . Drejtori i p? Jithsh? I policis?? Osov? Reshat maliqi ka marr? Endim p? T? H? Nj? Hp? Lim publik prej 5 mij? Uro, p? Personat q? O t? Frojn? Nformacione lidhur me vrasjen e policit arben sejdiu nga klina. Marrjen e vendimit t? Rejtorit maliqi, e ka konfirmuar gjat? J? Konference p? Media z?? Si i policis?? Osov? Toger baki kelani, i cili b? T? Itur se informatat q? Frohen p? Rastin n? Jal? Jithnj? O t? Beten t? Shehura n? Olici. . M? Hum? Komente (31). N? Inistrin? Administrat? Publike, edita tahiri, ministre n? Or? Qje, priti pieter everaers, drejtor i eurostat-it dhe kryesues i operacionit nd? Omb? R?? Monitorimin (onm) e regjistrimit t? Opullsis? (the international monitoring operation imo). N?? Takim everaers i ka b? Te njohur ministres tahiri, se kosova ka marr? Rit? E gjelb? Nga imo p? Mbajtjen regjistrimit t? Opullsis? Ekonomive familjare dhe banesave n? Osov?? Itin 20011. Z. Everaers ka p?? Ar. M? Hum? Eurodeputetja ulrike lunacek, pret q? Hum? Hpejt t? Filloj? Ialogu p? Liberalizimin e vizave me kosov? N? Nj? Ntervist?? Radio kosov? Lunacek, thot? E penges?? K? Proces jan? Es? Endet an? Re t? E-s?? Uk e kan? Johur ende kosov? Komisioni evropian do t? Uhej s? Hpejti t? Ap? Rocesin e bisedimeve p? Liberalizimin e vizave edhe p? Banor? E kosov? Tha lunacek e cila vler? I se jasht?? J procesi nuk mund t? B. M? Shum? Kryeministri n? Or? Qje i republik? S? Osov? Hashim tha? N? Uad? T? Urit t? Izitave t? Izneseve n? Osov? Sot q? Roi n? Ompanin? Solid n? Illoshev?? Omun? S? Obiliqit. Me k? Rast udh? Q? I k? J kompanie, abdurahim kelmeni, e informoi kryeministrin tha? P? Pun? E suksesshme t? Ompanis? Olid dhe planet e zhvillimit n?? Rdhmen. Gjat? Akimit, kryeministri tha? Premtoi ndihm? Dhe p? Rahjen e pa rezerv? P? Zhvillimin e bizneseve private n? Os. M? Hum? Kryeprokurori i shtetit t? Osov? Ismet kabashi priti sot n? J? Akim pune shefin e ri t? Isionit t? Ashkimit evropian p? Sundim t? Igjit, xavier bout de marnhac. N?? Takim kryeprokurori kabashi e njoftoi shefin e eulex-it, de marnhac p? Prioritetet e tij si kryeprokuror i shtetit, p? Pun? E prokurorive publike t? Epublik? S? Osov? P? Problemet dhe sfidat me t? Ilat ballafaqohen prokuror? Vend? Si dhe p? P? Undimin e faz? S? M? Mit dhe riem? Mit t? Rokuror? , p. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Presidenti i republik? S? Hqip? S? Bamir topi ka marr? J? Esazh urimi nga presidenti i shteteve t? Ashkuara t? Merik? Barak obama me rastin e fest? S? Avar? S? n? M? T? Opullit amerikan, ju shpreh juve dhe t? Jith? Ytetar? Shqiptar? Urimet e mia m?? Ira me rastin e 28 n? Orit, dit? Suaj t? Avar? S? Shtetet e bashkuara dhe shqip? A jan? Iq t? Gusht? He aleat?? Idhur nga detyrimi yn? Olemn ndaj siguris?? J? -tjetrit. Ne i vler? Jm? Dhe p? H? Esim p? Jekjet e shqip? S?? Rejtim t? Romovimit t? Aqes dhe q? Rueshm? S? Nemban? Ot? Dhe ndihemi krenar?? H? Ejm?? Rah jush n?? Jekjen ton? I aleat?? Fganistan. N?? J?? M? R? Ju inkurajojm?? Reform? T?? Jshme p? T?? Aruar n? Rug? Min tuaj integrues p? N? Ashkimin evropian. Nd? A vazhdojm?? Unojm?? Ashku p? P? Arimin e q? Imeve tona t? P? Ashk? N? Vrop? He m? Jer?? Ga ruajtja e q? Rueshm? S?? Allkan e deri te nd? Imi i nj?? Rdhmeje m?? Ir?? Fganistan, un? Am i bindur se lidhjet e q? Rueshme mes dy popujve tan? O t? Orcohen dhe thellohen gjat? Iteve t? Rdhshme, thuhet n? Und t? Esazhit t? Residentit amerikan. Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Nё fshatin mleqan tё komun? S? Alishev? Sot ёshtё p? Ruar nd? Esa e re e shkoll? beqir gashi, e nd? Uar nga masht-i. Prerjen e shiritit, e bёnё kryetari i malishevёs, isni kilaj, drejtori i arsimit nё malishevё, isuf morina dhe osman gashi, v? Ai i d? Morit, emrin e tё cilit e mban shkolla. Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Bashkuara si i dyshua. . Albana vokshi, deputete t? D-s?? Uvendin e shqip? S? U tregua e fort? Ngase p? Incidentin q? Kishin malltretuar n? Ik? Kufitare n?? Ic? At? Zyrtar?? Olicis? Ufitare jan? Uspenduar nga detyra. K? Tu, aktvendimi i gjyqtarit t? Jykat? Komunale p? Kund? Ajtje n? Rizren t? Hqiptuar ndaj vokshit, u shfuqizua t? J?? Dit? M? Het nga burime policore se kat? Zyrtar?? Olicis? Kufitare, p? Shir? Dhe policin bujar shala, jan? Uspenduar nga de. M? Hum? Omente (107). Lirim jakupi i njohur me nofk? Nacist? T?? Mitari ky?? Und t? Bardh detajet e organizimit t? Rupit t? Armatosur dhe p? Rahjes s? Ij n? Shatin brodec t? Al? S?? Harrit gjat? Itit 2007. D? Mia e tij do t? Et? R?? Shme pas akuzave dhe materialeve t? Ublikuara q? Je i b? Nj? Anor? Fshatit brodec, i cili n? J? Onferenc? E gazetar? Publikoi nj? Ised?? Egjistruar telefonike t? Y pjes? Rr? E t?? Ar p? Rastin e brodecit, t? Il? Po akuzonin. M? Hum? Komente (35). Cai junnian i ka flok? Biond? Hund? Si shqiponj? He syt? Eshil. Jeton n? Iqian, nj? Shat n? Shkret? R?? Onten? Ongchang, n? Ansu. ? Ht? Inez, por nga pamja i ngjan nj? Evropiani. Bashk? Triot? E th? Asin cezar, e tallin dhe jan?? Indur se vjen nga ndonj? Amilje me origjin? Omake. Testi i adn-s? A treguar se 58 p? Qind e gjeneve t? Tij jan?? J? A me ato t? Er? Imor?. N?? Zon? Ai? T? Hum? Famsh? Ushqehet me parat? E atyre q? Aguajn?? Ta p. M? Shum? Pasi q? Oreja e veriut hodhi disa granata n? Shullin yeonpyeng t? Ores?? Jugut, shum? Jer? Besojn?? Arashikimin e vangas, bullgares e cila kishte parashikuar shp? Himin e luft? Bot? Re n?? Or t? Itit 2010. Vangelia pandeva dimitrova, e njohur si vanga u b? Famshme n? Bullgari , por edhe n? Bar? Ot? Me parashikimet e saj t? Akta. Vanga e verb? Vdiq m? 996, megjithat? Mri i saj edhe sot p? Endet shpesh, nd? A shumica e krahasojn? T? E nostradamusin e famsh? M? Hum? Omente (45). Shtetet e bashkuara e konsiderojn? Ajram asllanin si nj? N nga njer? T m??? Uar, por p? Shkak t? Tatusit t? Azakonsh? Nd? Omb? R t? Osov? Nuk kan? Und? Ta ekstradojn? He ta marrin n? Yetje, njofton agjencia e lajmeve reuters. P? Dallim nga t? Jer? N? Ist? E m??? Uarve, asllani nuk? T? Uke u fshehur n? Ndonj? Hkret? R?? Arg? Apo male t? Endura. Ai jeton haptazi me familjen e tij n? Osov? Nj? Htet ballkanik pro-amerikan, n?? M? Hum? Omente (92). Ishin m? Hum? E 200 granata, me t? Ilat koreja e veriut q? Oi pa paralajm? M koren? Jugut dhe kjo ishte hera e par?? Rej p? Undimit t? Uft? S? Ores? Q? Aketat bien n? Erritor t? Anuar. T? Mart? (23. 11. ) n? Shullin e vog? Por me popullsi t? Endur yeonpyeon n? Er? Im t? Gadishullit korean u d? Uan t? Ht? . S? Aku dy ushtar? Plagos? Dhe dhjet? Persona, n? Esin e tyre edhe civil? Plagos? Ushtria e kores?? Jugut iu p? Jigj zjarrit dhe k? Oi nga. M? Shum? Presidenti obama, n? Omentet q?? N?? Undim t? Akimit t? Ivelit t? Art?? Ato-s sot n? Portugali, tha se traktati i ri start me rusin? Sht? J? Omponent kritik i siguris?? Hteteve t? Ashkuara dhe evrop? Zoti obama tha se kishte marr? B? Tetje t? Uqishme nga aleat? E nato-s p? K? Pakt, q? I e cil? I si thelb? R n?? Jekjet e uashingtonit p? T? Erifikuar se moska po redukton arsenalin b? Hamor. Zoti obama dhe presidenti rus dmitri medvedev e. M? Shum? Ministri jasht? Rus, sergej lavrov, i premtoi sekretarit t?? Jithsh? T? Ato-s, anders fogh rasmussen, gjat? Izit? S? Ij n? Osk? N? Illim t? Uajit, se rusia do ta shqyrtoj? Nd? N? Mbrojtjes s?? Shk? Nga raketat. Rasmussen dhe lavrov biseduan p? Nj? Istem mbrojtjeje, q? O t? B? Inte nga vancouver (kanada) deri n? Ladivostok (rusi). "ky do t? Shte nj? Injal i fuqish? Politik", tha sekretari i p? Jithsh? I natos. "ka ardhur koha p? Nj? Illim t? I n? Arr??. M? Shum? Hetimet e nj? Rupi sigurie kan? Jetur prova se n? J? Universitet t? Ondr? Operojn? Kstremist? Slamik? Aktivitetet n? Niversitete jan? Djekur nga af? Prej autoriteteve britanike, pasi nigeriani omar faruk abdulmutallab, u p? Oq t? Idhte n? R? J? Eroplan i nisur p? N? Etroit krishtlindjet e vitit t? Aluar. Ai studjoi 3 vjet n? J? Niversitet t? Ondr? Dhe gjat?? J periudhe kishte q? Edhe president i organizat? S? Niversitetit shoq? A islamike. Universiteti. M? Hum? Aung san suu kyi u burgos gati n? Oh? Q? Andela u lirua nga burgu n? Frik? E jugut. Lirimi i saj, nj? T vjet m? As, shkaktoi n? Urma dhe n? Ot? T? J? In entuziaz? Dhe v? Ndje si edhe lirimi i mandel?. Presidenti obama e quajti suu kyi-n? Eroin? E tij dhe frym? M p? T? Jith? Ta q? Uftojn?? T? Rejtat e njeriut n? Urma dhe kudo n? Ot? Nj? Oj si gandi, si martin luter kingu, si nelson mandela, aung san suu kyi n? Burma? T?? Simbol nd? Omb? R i rezist. M? Hum? Si shefi i institutit moskovit p? Shtetet e bashkuara t? Merik? Dhe kanadan? Ga viti 1967 deri n? Vitin 1995, arbatov, gjat? Iteve t? Uft? S? Toht? Shte nj? Ga k? Illtar? M?? Esuar dhe t? Muar t? Idershipit sovjetik. P? M? Hum? E dy dhjet? E?? N? Pushtetin e leonid brezhnievit, juri andropovit, kostantin? Rnjenkos dhe mikail gorba? It, ai ka qen? J? Ga personat m???? Sh? T? Cilit i? T? Arr? Endim p? Form? Min e politik? S? Ashtme sovjetike. Luajti. M? Hum? Graali, kupa e shenjt? Krisht? Zmit, mbase humbi p? Jithmon?? 6 mars t? 244, n? At? N?? Il? Montsegur, tempulli e k? Tjella kryesore e occitanias katare, binte n? Uart e kalor? E t? Bretit e n? Uart e inkuzicionit? Vazo e shenjt? Shte xhevahiri i ardhur nga qielli, send misterioz i p?? Nga fuqi mbinatyrore, i paduksh? P? T?? Njt? Bujar me t? Ir? Simbol i pushtetit shpirt? R, simbol i rezistenc? E i supremacis? Ristiane papale. Sigurisht q? Y mit. M? Shum? Kur u zhvendosa nga new york-u n? Eul, kryeqyteti i kores?? Eriut, n? Itin 1996, zbulova q? Yteti ishte brilant dhe i mrekulluesh? Por edhe? It? Sht provincial. Korean? Preferonin ushqimin e tyre tradicional t? Ermentuar "kimchi" m? Hum? E? Lloj ushqimi tjet? Edhe pse u m? Va t? Hijoj at? Shqim pikant dhe t???? Kthye n? J? Fid??? Et?? Stomakun, her? As here m? Erte malli p? T? Gr? Di? Ndryshe. P? E? Isa restoranteve t? Htrenjt?? R hotelet. M? Hum? Bota po p? Allet me nj? Omb? Bipopullimi po, nj? Bipopullim me pleq. Jo shum? Oh?? Ar? A paralajm? An se popullata e bot? Po rritej n?? R?? Ap? Bajtshme dhe se kjo mund t? Onte n? Uri bot? Re. Si? A shkruar edhe paul ehrlich, n? Estsellerin e tij apokaliptik t? Itit 1968 "bomba e mbipopullimit": "gjat? Iteve '70 dhe '80, qindra miliona njer? Do t? Desin nga uria, pavar? Sht t? Jitha tentativave reformuese q? O t?? N. N? K? Pik? Sgj? Uk mund t? B? M? Hum? N? Pritje t?? Jetorit t? 50-t?? Ashkimit t? Talis? Qendra studimore geopolitica. Info vazhdon rrug? Min e saj t? Efleksionit mbi vler? Historike, kulturore dhe politike t?? J date t??? Shme me nj? Ntervist? E antonella ercolani, profesore e jasht? Konshme e historis?? Urop? Lindore pran? Niversitetit "luspio" t? Om? N? End? T? Ebatit tema e lidhjes shum? Ekullore q? Ashkon shtetin italian me vendet fqinje t? On? Ballkanike, trash? Mit? Roblematike t?? M? Shum? N? Hkurt 2001, kryeministri britanik, tony blair dhe bashk? Ortja e tij, cherie, erdh? T? A vizitojn? Mua dhe laur? N? Am david. Tony ishte i pari udh? Q? Per? Imor q? Tonim, p? Shkak t? Arr?? Es s? E? T? Es shteteve t? Ashkuara dhe britanis?? Adhe. Nuk isha i sigurt? E? R? Uhej t? Risja nga tony. Dija q? Shte nj? Ryeminist? I partis? Aburiste t? Ajt? He nj? Mik i ngusht? Bill clinton. Shum? Hpejt zbulova se ishte miq? R dhe i hirsh? Nuk ishin. M? Shum? Kur hedh syt? As n? Ushat? E 2000, shumica reduktohet n? Nj? Urbullir? Htr? Ime duarsh, mbledhje fondesh dhe dyluftimesh p? Titujt e m? Jesit. Kishte dy momente kur ndalej karuseli politik. I pari erdhi n? Onvent? Komb? Re republikane n? Iladelfia, q? Menxahua shum? Ir? Ga ish-z? Nd? Shefi i stafit t? Im eti dhe sekretari i transportit, andy card. Kisha marr? Jes?? Do konvent? Q? Ga viti 1976, por asgj? Uk krahasohej me ndjenj? Q? Ata kur hipa n? End? T? Sken? P. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m?? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . ''dikush kishte guxuar t? Ulmonte amerik? Ata do ta paguanin'' 14. 11. 2010 foto t? Ahnitshme nga buza e hap? R? Me aeroplan prej letre 13. 11. 2010 terrorist? E par?? Em? T? Es? 12. 11. 2010 leka zogu/f? J? A burr? Re 11. 11. 2010 obama filloi nj? Vizit?? Hum? Ritur n? Ndonezi 09. 11. 2010 supernova, misteri i madh i universit 09. 11. 2010 be vot? Unanime p? Heqjen e vizave 08. 11. 2010 isa mustafa zgjidhet kryetar i ldk-s? 07. 11. 2010 jeta e dyfisht? Doktor kafk? 07. 11. 2010 ''i burgosur i klisheve t? Lit? S? Ajt? 07. 11. 2010. Presidenti i republik? S? Hqip? S? Bamir topi ka marr? J? Esazh urimi nga presidenti i shteteve t? Ashkuara t? Merik? Barak obama me rastin e fest? S? Pavar? S? n? M? T? Opullit amerikan, ju shpreh juve dhe t? Jith? Ytetar? Shqiptar? Rimet e mia m?? Ira me rastin e 28 n? Orit, dit? Suaj t? Avar? S? Shtetet e bashkuara dhe shqip? A jan? Iq t? Gusht? He aleat?? Idhur nga detyrimi yn? Olemn ndaj siguris?? J? -tjetrit. Ne i vler? Jm? He p? H? Esim p? Jekjet e shqip? S? N? Rejtim t? Romovimit t? Aqes dhe q? Rueshm? S? Nemban? Ot? Dhe ndihemi krenar?? H? Ejm?? Rah jush n?? Jekjen ton? I aleat?? Fganistan. N? T? J?? M? R? Ju inkurajojm?? Reform??? Jshme p? T?? Aruar n? Rug? Min tuaj integrues p? N? Ashkimin evropian. Nd? A vazhdojm?? Unojm?? Ashku p? P? Arimin e q? Imeve tona t?? Ashk? N? Vrop? He m? Jer?? Ga ruajtja e q? Rueshm? S?? Allkan e deri te nd? Imi i nj?? Rdhmeje m?? Ir?? Afganistan, un? Am i bindur se lidhjet e q? Rueshme mes dy popujve tan? O t? Orcohen dhe thellohen gjat? Iteve t? Rdhshme, thuhet n? Und t? Esazhit t? Residentit amerikan. Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . N? Rocesin e em? Mit dhe riem? Mit t? Jyqtar? Dhe prokuror? , dh? A e provimit nga kodet e etik? P? Gjyqtar? Gjyqtar? Aik, prokuror? He avokat ishte kusht formal p? Tu kualifikuar p? Em? M t? Jyqtar? Dhe prokuror? T? Inj dhe riem? M t? Jyqtar? Dhe prokuror? N? Etyr? Ligji p? Prokurorin e shtetit parasheh si kusht formal p? Em? Min e nj? Andidati p? Prokuror, kalimin apo dh? En e provimit p? Atitor p? Prokuror dhe gjyqtar. Sipas t? Nj? It ligj. M? Shum? Askush nuk e kishte imagjinuar se isa mustafa duke e marr? Drejtimin e ldk-s? O t? Thehej n? J? Mitues t? Eq t? Atmir sejdiut, i cili p? M? R? E pap? Jegjshme t? Rejtimit e? Ldk-n? Uz? Umner? Nd? A isa musfata tani duket sikur po ia jep shkelmin e fundit. As fantazisti m? ? Ndur, q? E p? Or fantazin??? R? M? Rracionale dhe ekstravagante, nuk do t? Ishte imagjinuar nj? Kenar t? Ill? Si ky aktuali q? O p? Eton ldk-ja e sfilitur nga frustrimi i lider? T? A. M? Shum? Omente (16). Jav? Q? Aloi, papa benedikti i xvi em? I 24 kardinale, nga t? Jitha an? E bot? Papa u dha titullin kardinal, q? Sht? Itulli m? Lart? As pap? N? Ierarkin? Kish? Katolike i 24 udh? Q? E kishtar? Ga e gjith? Ota, gjat? J? Eremonie n? Azilik? E sh? Pjetrit n? Om? Papa benedikti lexoi emrat e secilit nga 24 "princat e kish? Si? Uhen kardinal? E kish? Katolike. T? Jith? Ardinal? E rinj, kishin veshur rroba t? Osa? T? Rastit, q?? Upton vullnetin dhe. M? Shum? Omente (0). M? Rdh nj? Sms q? Esoj se u ka ardhur t? Jith? Ytetar? T? Osov? Sms-n? E d? Oi undp-ja dhe mesazhi? T? Y si vijon, ? Ht? Oha ti themi jo dhun? Kund? Grave. Undp-s? A kthej k? P? Jigje: ? Ht? Oha ti themi jo dhun? Kund? Popullit shqiptar t? Osov? Ku p? Shihen edhe grat? Tyre! K? Dilinxhinj? Kopuk? He dallkauk? Qe 10 vjet ishin okupator? Inik, po ja se kur u bind? Se ne nuk e perceptojm? Inizmin e mikut, ndaj filluan t??? Aj. M? Hum? Omente (2). P? Rahja ndaj partive t? Eja dhe p? Jith? Sht ndaj faktor? T? Inj pjes? Rr? T? Ar? Zgjedhore? T?? Ej konceptimit t? Aj si nj? Akt bujar, si nj? Kt mir? Elljeje. Zhvillimi i zgjedhjeve pothuajse n?? R?? Apritur dhe n? J? Afat tejet t? Gusht? Privon m?? Humti pik? Sht k? Faktor?? T? Asur shanse q? A fillonin startin garues nga pozita sa m?? Arabarta me partit? Arlamentare, sidomos me partit? Shumic? Qeveris? Apo me partin? Kryesore qeveris?. Pr. M? Shum? Omente (0). Nga kjo kuptojm? O ashtu se propaganda shnd? Ohet n? Omosdoshm? Edhe si kund? Ropagand? Si mjet vet? Rojt? P? All? J? Mazhi t? Hp? Ytyruar q? Krijon kund? Htari p? Ty. K? Tu shpjegohet edhe p? Asa propagandistike e veprimtarive dhe fushave t? Tjera. Sa i jepet r?? K? J p? Ase shprehet edhe nga buxheti q? Hpenzohet p? Propagand? Vendet komuniste i jepnin shum??? Propagand? N? Ter. Nj? End si shqip? A, p? Shembull, ia kushtonte eterit nj? Adio t? Osa? . M? Shum? Omente (0). K? E pranojn? He e shpallin k? Dit? Et? Yrtar? E lart?? Everis?? Kosov? D? Esa vjetore e diaspor?? T? 00 milion? Euro. Kjo ndihmes? Dikon drejtp? Rejt n? Ir? Nien e popullit t? Osov? Nga ana e saj, diaspora e kosov? Ka shfaqur interesim gjithnj?? Ritje dhe gjithnj? M? Gulmues p? T? Arr? Jes? E kapitalet e saj n? Konomin? Re t? Osov? S? Avarur dhe sovrane, pra t? Arr? Jes? E investime t??? Shme n? Htetin m?? I t? Ot? Dihet edhe roli ve. M? Hum? Omente (1). Nj? R? Odazhi q? Erdhi nga sllovenia p? Iqet t? A bind? E pushtetin e ardhsh? Pas 12 dhjetorit 2010, do ta fitojn? Pakicat serbe (t? Osovo-metohis? Dhe pdk-ja. Kombinatorikat spekulative, q? Nxjerr prej furre ico-ja n? R kanalet konspirative t? Piunazhit t? E-s? Nj? R? P? Iqen t? A bindin se pdk-aak do t??? Oalicion p? Pushtetin e ardhsh? T? Osov? Sepse k? Dy parti qenkan t? Atshme t??? Oncesione t? Hembshme n? Isedimet e pritshme me serbin? Isa. M? Hum? Komente (4). Dhe miku, t? Ilit i thuhet ik,? T? I t? Ilin pretendohet se po e k? Ojn? Sofia- dija. K? Mungon ajo tulla e thjesht? S?? Et? S? Ar? T? Adyshimt? P? T? Il? Ngulte k?? Ekarti, ajo tulla e themelit t? Odin? S? Ijes: mungon as m? Hum? S m? Ak, vet? Ashuria p? Dije- filosofia? T? Erresh me dije do t? Hot? Ara s? Jithash ta duash dijen, ta ndjesh si nevoj?? Rendshme. Mir? , zofia e socializmit dhe e tranzicionit demokratik? T? Ofia, aq sa p? Mri ti. M? Shum? Emri im? T? Irela. Mos gaboni ta shkruani me dy r, as nuk shkruhet merela apo merita, si? Dodh r? Om t? A q? Isin bukur n? Jendjen civile e duhet pastaj nj? Dise e t? P? Rikthimin n? Dentitet, p? T? Provuar q? Ti je ti, q? I ekziston, q? Ti je k? Tu dhe jo ashtu, q? E mirela e nuk d? Iron aspak t? Esh merila. Gjithashtu mirela nuk? T? S merita, majlinda, diella, hana, fillesa, bora, bardha, bukuria dhe asnj? Utoritet s`ka t? Drejt? A fshij? Kzistenc? Si m. M? Shum? Omente (0). Rahoveci i s? Iel? S? 1 n? Orit? T? Ar? Rej shum? Jt si sprov?? Kosov? E 12 dhjetorit. ? Ht? Ar? Si sprov?? Uptimin e ndeshjes n? Ivel t? Ufizuar lokal midis forcave politike n? Rag t? Gjedhjeve komb? Re, t? Ilat mbahen t? Iel? E tret? As s? Iel? S? 21 n? Orit. ? Ht? Ar? I sprov? Dhe n? Uptimin e administrimit t? Ot? S? Edhur k? T? Iel n? J? Omun?? Etme dhe vot? Q? O t? Idhet n? Utit?? At? N?? Jith? Osov? ? Ht? Ar? I sprov? Edhe n?. M? Shum? Omente (0). P? T? Rdhur tek ne ajo, m? Dlira dhe m? P? Ala, haptas dhe tin? Dashnorja e t? Jith? , m? Hburr? Esja dhe m? Njer? Esja e t? Jith? , m? Pashterr? Mja dhe hirplotja, m? Osh? A dhe tunduesja, m? Tejpashmja dhe m? Err? , ajo q? Dep? On edhe gjokset m? Oracuara, edhe kokat m?? Linduara dhe vesh? M?? Yllosur, ka b? Jet? E vet dhe ka p? Hkuar historin? Vet, domosdo, m?? E? T? Pasaporta e qytetaris? Aton m? 622, kur themelohej grigja p? P. M? Hum? Omente (0). Kjo? T? Irana jon? Tirana e kontradikt? Ku duhet ti themi faleminderit vet? Biznesit privat q? A menduar n? Isa raste p? Ndonj? Borr apo pem? N? Donj? Okal ku f? J? Tan? Mes duhanit e zhurm? T? Und t? Jihen nga af? Me ngjyr? E gjelb? N? Urbullir? E k? J bashkie t? Adhe? T? Betonuar? Gj? Por jo formimi i f? J? Tan? Nga juela me? I n? J? Dit? E 24 or? T? Jith? Undohemi t? Rganizojm? Dhe t? Kematizojm? Utin? Me shpres? Q? M? Shum? B? N sot(23. N? Or) plot dhjet? Jet q? R nuk e kemi m?? Esin ton? Igur? E ndritur t? Ombit, intelektualin, shkrimtarin, gazetarin, eseistin, bashk? N? Rin e shquar t? Azet? Komb? Re "bota sot" xhemajl mustafa. Xhemajl mustafa, k? Illtar p? Informim i kryetarit ibrahim rugova dhe nj? Ga bashk? Ft? R? E tij m?? Gusht? U vra pasditen e 23 n? Orit 2000 n? J? Tentat n? Rishtin? Xhemajl mustafa u vra nga dy persona, rreth or? 15:00, n? Yrje t? Anes? S? Et n? Agjen. M? Shum? Uka i ka b? Isait, n? Rmjet tij ldk-s? Ofert? Q?? Et? N? R i kryesis?? E dhe t? Et? N? Ist? E kandidat? P? Deputet? Pa m? Ar nj? End t? Arap? Yer n?? List? Isai i ka b? Uk? Nj? Und? Fert? E shqyrtimit t? Und? S??? Et?? Ist? E kandidat? P? Deputet? Duke i l? Koh? Eri n? It? E skadimit t? Fatit p? Dor? Min e listave pran? Kqz-s? Isa mustafa n? Eagimin e s? Iel? Ndaj deklaratave t? K? Ugov? M? N se oferta e ldk-s? N? Rm. M? Hum? Omente (62). Pas sag? Institucionale t? Ara pak kohe, pas r? Es s? Everis? He shp? Darjes s? Arlamentit, kosova iu drejtua edhe nj? R? Gjedhjeve nacionale t? Aktuara p? 12 dhjetor. K? Do t? En? Gjedhjet e para n? Osov? E pavarur. K? Zgjedhje, nga optimist? E ndrysh? Pritet t? Jellin befasi elektorale, kurse nga pesimist? Ato shikohen sikur edhe zgjedhjet paraprake asgj? Ondamentale nuk do t? Dryshoj? S? Ari, k? Zgjedhje po mbahen n? Nj? R? Mullie kohore. Fillimi. M? Hum? Zgjedhjet e 12 dhjetorit 2010, si? N? Izojn?? Gjith? Olitikan? Dhe analist? Jan? Gjedhjet e para q? Osova i zhvillon pas zyrtarizimit t? Avar? S? Si t? Illa, ato p??? J? Rov?? Adhe p? Shtetin m?? I t? Ot? P? Demokracin? Tij, p? Institucionet e demokracis?? Jo ka nd? Uar dhe po zhvillon, p? Vet? Nstitucionin e zgjedhjeve demokratike, t? Jith? Arametra t? Omosdosh? P? Inkuadrimin e kosov? N? Ashk? N? D? Omb? Re dhe p? Integrimet e saj per? I. M? Shum? Kan? Aluar 65 vjet q? Ga koha kur filluan gjyqet e nurembergut kund? Oficer? Nazist? Me nota tep? T? Arta, gjat? Punimeve t?? Re gjyqeve n? Avari, u d? Uan tmerret e shkaktuara nga oficer? I herman gering, rudolf hes apo albert spir ndaj miliona hebrenjve, homoseksual? Dhe t? Urgosurve politik? Fetar?? Ampet e vdekjes. N?? P? Jetor bota kujton vuajtjet q?? Etuan ata q? Dergj? Burgjeve dhe drejt? N?? P? Oq? T? V? N? End gjyqet e nurembergut: p. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m?? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Lindja e mesme e zonj? Sekretare 23. 11. 2010 10-vjetori i r? Es s? Eroit komb? R xhemail mustafa 23. 11. 2010 xh. Mustafa: dilema q? M? Hoq? I 82 dit? 22. 11. 2010 dhjet? Jet nga vrasja e xhemajl mustaf? 22. 11. 2010 iht:? Duhet b? Tash p? Irakun? 22. 11. 2010 festa e filosofis? 22. 11. 2010 partia, gazetaria dhe delli 22. 11. 2010 basti i dyfisht? Kancelares s? Be-s? 21. 11. 2010 tipologjia e listave 20. 11. 2010 evropa dhe amerika krah p? Krah p? T? Rdhmen 19. 11. 2010. N? J? Ga skenat m?? Amshme t? Ot? N? Eatrin e nju-jorkut, n? Roadway nj? Jal? Impatik, fare i ri, 14 vje? Ka mahnitur spektator? Duke shp? Hyer emocione dhe duke kthyer v? Ndjen e aktor? T? Johur t? Eatrit amerikan, si tim blake nelson, richard mawe, shorey walker, valerie redd, judson jones, william franke, benard cummings, matt savings, doug sheppard dhe helen merino. Ai? T? Jali nga shqip? A, ehad berisha, i cili ka ngjitur sken? E theater east duke qen? Rotagon. M? Shum? Republika ruse e dagestanit duket se po shkon nga dita n? It? Rejt nj? Ufte civile. Thuajse? Dit? Ijn? Lajme p? Polic?? Rar? Ga sulmet e militant? , si dhe p? P? Eshje t? Rmatosura mes militant? Islamik? He forcave speciale t? Olicis? Autoritetet faj? Jn? Ekstremist? E huaj p? Nxitjen e dhun? Nd? Oh?? Rganizatat q? Brojn?? Rejtat e njeriut thon? E shum?? Inj po bashkohen me militant? P? Shkak t? Arf? S? He brutalitetit t? Orcave. M? Hum? Asnj? Arrier? He asnj? Enges? Prej dit? S? Otme shqiptar? Rifitojn? Renarin? He dinjitetin e tyre evropian. Ministrat e brendsh? Dhe t? Rejt? S?? Endeve t? Ashkimit evropian, do t? Hon? Jal? E fundit, n? Henj? Ir? Ohje p? Progresin reformator t? Everis? Berisha, duke miratuar propozimin e parlamentit evropian p? Liberalizimin e vizave shqip? -be. E gjitha? T? J? Oment kulmor dhe nd? M???? Shmit n? Rug? E vendit drejt integrimit evropian. Heqj. M? Shum? T? F? It e minator? Q? Nxorr? Nga n? Oka jan? Hvendosur n? Pitalin e qytetit aty pran? Copiapo, ku po vizitohen nga mjek? Qirinjt?? Ta mbajt? Ndezur para fotografive t?? F? Ve t? Yre, tashm? An?? Huar. Dhe pa fshirjen e vazhdueshme, fotografit? He parullat jan? Buluar shpejt nga pluhuri i shkret? R? Atakama. Pakk? Ka p? Ta marr? Alli p? K? Vend t? Hkret? Q? Dodhet vet? 30 minuta larg me makin? Ga qyteti m? Af? . . (e plot? Ar)-sekretarja e shtetit amerikan hillary klinton pas arritjes n? Osov? Dhe pas nderimit q?? Te shtatorja e presidentit bill klinton q? Gjendet n? Heshin q? Ban emrin e presidentit amerikan, ndales? Jo jasht? Agjend? S? Rotokollit zyrtar, ajo zhvilloi takime me krer? E lart?? Htetit t? Osov? Me jakup krasniqin si u. D. I presidentit dhe si kryetar i kuvendit dhe hashim tha? Kryeminist? I qeveris?? Osov? Dhe me ministrin e jasht? Sk? Er hyseni. Pas k? J tak. M? Hum? N? Agjen e dardanis?? Rishtin? E d? Ir? Dhe respektin me t? Lart? As shum? Hegitje m?? Und n? Uadrin e gjasht? Jet? Kat? Vjetorit t? Indjes t? Sh kryetarit t? Hba. - bill klintonit me kontributin me fuqi fizike dhe mjete materiale t? D? Arrjes drenica nga ferizaj dhe pronarit t? Aj ismet shamolit u ngrit sheshi bill klintoni, gj?? Ir? O shihet n? Otografit e kamer? On? Nga ky shesh qytetaret e prishtin? Dhe t? Osov? Bill klintonit i shprehin. M? Hum? Qendra e studenteve e universitetit t? Rishtin? Shtrihet n? Jes? Juglindore t? Ytetit t? Rishtin? N? Hjet? Hektar? Ip? Aqe, n? Esin e t? Il? Jan?? Endosur gjasht? Bjekte moderne t? Onvikteve dhe i shtati n? D? Im e sip? Objektet e konvikteve dhe sip? Aqet t? Ilat shtrihen rreth tyre p? Syrin e kalimtareve kan? J? Amje t? Ukur dhe t? Eq?. Personeli i qendr? S? Tudent? N? Rye me drejtorin e vyesh? Fatmir svisht? Jan? Ikprit? P? T? Jith? Ta q? M? Hum? Katedralja e prishtin? Nga aspekti arkitektural? T? D? Uar n? Tilin romak, q? Ul? I n? Hekujt e x, xi dhe xii dhe u p? Ap n?? Kontinentin e evrop? Si edhe t? E. K? Katedrale soll? Nj? Frym?? E arkitektonike n? J? N? Kurse n? N? Tjet? U realizua n? Et? He n? Ep? Edhe liria e nd? Imit me karakteristika lokale kulturore. R?? A historike e k? J stili q? Ron n? End t? Ar?? Rym? E re nd? Uese dhe artistike t? Atedraleve, por edhe n? Rym? E re t? M? Shum? P? E? Utostrad? Moderne q??? On n? Regdet p? 3 or? Prej kufirit me kosov? ? T? Shija shqiptare e bregdetit q? Fton t? Jith?? Pushime atje. Shum? Ite m? Ar? N? Oh? E shtetrrethimit t? G? Policor n? Osov? Shum? Her? Sht? Hkruar dhe? T? H? Se t? Jitha rrug? E t? Injve nga kosova i qojn?? Er? Im! tash kur udh? Mi p? N? Vrop? Sht? Usht? Ar me viz? Po b? T m? Hum?? Es ajrit sesa p? Es rrug? , ka dal?? Sken? Nj? H? E e. M? Shum? Me shtrirjen e dor? S? Dihm? Materiale, humanitare dhe shpirt? Re t? Yr? Amerikane, suedeze, t? For-it italian dhe kuvendit t? Omun? N? Omun? E de? It para pes? Iteve u formua shoqata joqeveritare e gruas jeta me nj?? Im p? Ta ngritur vet? Jen publike, parandalimin e dhun? N? Aza gjinore, edukimin, k? Illimin dhe aft? Min profesional t? Tafit drejtues i cili ka punua n? Rajnimin dhe shtrirjen e dor? E ndihm? Vajzave fshatare, t? Ilat p? Shkak t? Ushteve t?. M? Hum? Prishtin? 2 korrik ndihem shum? Nderuar t? Araqes para jush fjalimin tim vjetor, me t? Ilin dua tju njoftoj, ju deputet? He qytetar?? Ashur t? Endit tim, p? Pun? Time si president i republik? S? Osov? Gjat? J? Viti. Si? U kujtohet, m? Korrik 2009, un? Kam mbajtur fjalimin e fundit vjetor dhe gjat?? J periudhe dymb? Jet? Ajshe, ka pasur ngjarje dhe vendime t??? Shme p? T? Ir? E vendit ton? Ka vazhduar progresi, konsolidimi dhe forcimi si shtet sovr. M? Hum? Kremtimin i dhjet? Etorit jubilar t? Estivalit folklorik i k? Ojm? Iris? Klina 2010 ishte tema rreth s? Il? Biseduam me drejtorit artistik t? Omun? S? Lin? Ismet krasniqin i cili n? Es tjerash na tha s?? Dit?? Uad? T? Remtimit t? Hjet? Etorin t? Anifestimit t? Adh kulturor shoq? T? Ulturore-artistike, grupet artistike, ansamblet dhe individ? E tjer? Mbi tridhjet? Ij? Ashamireve t? Uzik? Folklorike, popullore nga rrafshi i dukagjinit dhe nga trojet. M? Shum? Prevall? 6 qershor me ftes?? Residentit fatmir sejdiu, n? Revall?? Rizrenit, ka filluar punimet samiti i tret? Ajonal, ku po marrin pjes? Residenti i shqip? S? Bamir topi, ai i maqedonis? Gjorgje ivanov, dhe presidenti i malit t? I, filip vujanoviq. Sipas agjend? Zyrtare, tashm? A p? Unduar pjesa e par? Punimeve me p? Bylljen e takimeve bilaterale nd? Jet kat? President? , secili me secilin. Pasi kan?? Unduar m? Jesin s? Ashku, t? Kat? President? Kan?. M? Shum? V? Ic? Maj t? Izitosh vend punishten e segmentit t? Ar?? Utostrad? V? Ic? Erdare, pik? Sht n? Ilometrin e 7-t?? F? I t? Ufirit me shtetin shqiptar,? T? J?? Q? E ve? T? Jo vet? E nj? Azetari. Aty shihet se punimet kan? Illuar mir? Mbar? He me nj? Akineri t?? Osur t? Ompanis? Bechtel dhe enka, e cila ka shum?? Oj?? D? Imin e autostradave n? Ajon. Gjithashtu, n?? Punishte? T? Uke u nd? Uar nj? Amp i madh(kontanier) p? Pun? R? He. M? Hum? Udh? Mi nga qyteti i bajram currit deri n? Ragam, fshati i fundit i lugin? S? Albon? Nj? Istanc? Rej rreth 20 km, zgjat nj? R? E makin? He ndoshta edhe m? Shum? ? Ht? Pamundur q? Uke udh? Ar t? Os ndalesh e t? Rekullohesh nga kthjellt? A e lumit valbon? Gjelb? Mi i dendur dhe d? Ra e p? Etshme n? Aj?? Ezerc? Q? Uket si nj? Oj? Esnik i qiejve q? Shqen me uj? He freski lugin? Deri n? Endr? E komun? Rruga? T? Asfaltuar jo keq, por kjo? T? J? Istanc? M? Shum? Fshati lluk? Ep? E n? Omun? E de? It? T? J? Ga shtyllat e forta t? Istoris? Vendi me i shenjt? Lavdis?? Hkruar historike e komb? Re, ku trimat shqiptar?? Ga viti 1878 e deri m? 910 te verrat e lluk? Dhan? Ushtrimin dhe e lidhen bes? E madhe shqiptare p? Fillimin e luft? ? Rimtare kund? Pushtuesve otoman? He p? Mbrojtjen e tokave st? Jyshore nga grabitqar? Serb? He malazias t?? Rahur nga n? rusi. Ky lokalitet dhe rrafshi i dukagjinit n? Jirin e vet ka. M? Shum? N? Anifestimin kushtuar nj?? Jet? Jetorit t? Etej? S? Oshares dhe thyerjes s? Ufirit shqiptaro-shqiptar pas p? H? Etjeve t? Trukturave udh? Q? T? Osov? Pushtetit lokal, partive politike, d? Moreve t? Ombit, invalid? Dhe veteraneve t? Shtris? Lirimtare t? Osov? Pas fjal? S? Rastit t? Ryetarit t? Osov? Dr. Fatmir sejdiut t? Il? E kemi botuar n?? Si n? Bota sot. N? K? Manifestim fjal? E dyt?? Astit anton? Ni bashk? Uft? R dhe epror ushtarak ne mes. M? Hum? Lagjja? Bratit nuk thot? Q sa thon? Anor? E tij p? Tragjedin? Madhe, at?? Jal? Nuk e kan? Esh? E dhimbjes nd? A lot? I z? Nd? Jn? To. Nisemi drejt lagjes, t? Dh? Qur nga behari, nipi i sht? S? Harani, s? Ashku me n? N e tij, medreten. Dhimbja p? Tre v? Ez? T dhe dy nipat e saj kan?? T? Et? Vuajtja n? Ytyr? E saj e tregon. N? Medretja na drejton nga sht? A e v? Ait t? Og? Mentorit, ku na pret mandushi, bashk? Ortja e tij, asokohe vet? 31 vje? E so. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m? T?? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Me rastin e festave t?? Orit, kryetari i komun? S? A? Ikut, xhabir zharku, sot ka prit nj? Rup t? Injsh t? Rir? Ga fatmir? Ka, koordinator p? Rini. T? Injt? An? Ruar kryetarin zharku p? Festat e n? Orit nd? Aq n? M? R? Imbolike i kan? Huruar flamurin komb? R. Kryetari zharku duke iu uruar t? Injve festat, u ka d? Iruar atyre sh? Et dhe suksese. Zharku me k? Rast i ka informuar t? Injt?? Angazhimet dhe p? Ushtimin e administrat? Komunale p? Ofrimin e sh? Imeve sa m?? Hpejta e cil? Re p? T? Jith? Ytetar? Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m? T?? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Elbasan nga qyteti i elbasanit kryetari i partis? Ocialiste edi rama ka b? Thirrje p? Largimin e qeveris? N? Jal? E mbajtur gjat? Rotest? S? Pozit? Rama ka theksuar se kreu i qeveris? P? E? E ka vjedhur votat e shqiptar? , por vjedh dhe po shkat? On pasurit? Tyre. Rama nuk? T? Dalur vet? N?? Tjen e transparenc? S? Gjedhjeve, duke p? Endur dhe nj? Er? Fert? Re t? Pozit? Por ka theksuar se vendi ndodhet dhe n? J? Kriz? Konomike. Ai u s. M? Shum? Elbasan kryetari i partis? Ocialiste t?? Et? 1, petro ko? Ka zyrtarizuar sot bashkimin e tij me koalicionin e opozit? Kreu i psv 91 ka marr? Jes?? Rotest? Q? O zhvillohet sot n? Qytetin e elbasanit p? Transparenc? E zgjedhjeve. N? Jal? E tij ko? Ka deklaruar se vet? Largimi i qeveris? Ktuale mund t? Ap rrug? E integrimit t? Vendit n? Ashkimin europian. Por ve? Jes? Q? Ka t?? Me transparenc? E zgjedhjeve, ko? Ka theksuar se? T. M? Shum? Zona fushore e n? Hkodr?? T?? Shir??? Bytjen e pest??? J viti, kjo p? Shkak t? Eshjeve t? And? Rera q? O bien prej m? Hum? E nj? Ave si dhe shkarkimeve t? Etyruara nga hidrocentralet e kaskad? S? Rinit. Autoritetet vendore njoftojn?? M? Hum? E 1000 hektar? Ok??? Bytura si dhe nj? Um? T? Madh banesash t?? Huara nga uji, kjo jo vet? N? Omunat problematike ana e malit dhe daj? Por edhe n? Rethinat e qytetit t? Hkodr? Lumenjt? Drin, buna. M? Shum? Partia socialiste ka nisur pak minuta m? Ar? Rotest? E saj n? Ytetin e elbasanit. N? Rotest? An?? Ranaish? Kryetari i ps-? Edi rama, kreu i grupit parlamentar gramoz ru? Dhe p? Aq? Es nga t? Jitha partit? Opozit? Fillimisht fjal? E ka marr? Eputetja e partis? Ocialiste e zgjedhur n? Arkun e elbasanit, valentina leksaj. Nd? Oh?? An? Olur kreu i pld-s? Spartak ngjela dhe p? Aq? Esi i ish-t?? Djekurve politike kurt kola. Gjat? Jal? S? Tij, kola u. M? Shum? Ambasadori i misionit t? Sbe-se n? Hqip? , eugen wohlfahrt, u ka b? Thirrje partive politike q?? Ryejn?? Oh? Eform? Zgjedhore, n?? R?? Gjedhjet e pritshme vendore dhe ato parlamentare te vitit 2013 t? Hvillohen n? J? Lim? Ir? Ptimi mes pal?. Sipas kreut t? Sbe-se? Debat apo pak? Q? Rreth k? J? Htje duhet t? Iskutohet n? Uvend. ? Ht? R?? Shme q? Eforma zgjedhore t?? T n? Oh? E duhur, dhe n? J? Orm? Mir? Ptimi pasi p? Ara si? Ihet. M? Shum? L? Zja socialiste p? Integrim (lsi), akuzon kryetarin e bashkis?? Iran? Edi rama, si p? Jegj? Kryesor i situat? S? Aprecedent?? Rafikut n? Ytet dhe p? Bytjeve anormale n? Ak minuta shi. Gjat? J? Onference p? Shtyp sot, kryetari i deg? S? Lsi-s?? Tiran? Shezai rrokaj tha se qytetar? E kryeqytetit, taksapaguesit e rregullt jan?? N? Arres? Ga edi rama dhe institucioni q? I drejton. gjendja e shkaktuar n? Iran? Anim? Sht?? Publike. Ping. M? Hum? Ministri i pun? T? Ashtme t? Hqip? S? Edmond haxhinasto, priti n? J? Akim z? Nd? Inistrin e ekonomis? S? Olonis? Marcin korolec dhe z? Nd? Inistrin e mjedisit t? Olonis? Henryk jerziersky. Ministri haxhinasto, duke vler? Ar si shum?? Ira marr?? Et e bashk? Nimit midis dy vendeve, si n? Spektin dypal? Ashtu edhe shum? L? , shprehu edhe nj? Er? Al? Erimin e qeveris? Hqiptare p? Ndihm? Q? Olonia i ka dh? Shqip? S?? Roceset e saj integruese. . M? Hum? Institucionet shqiptare duhet t? Unojn?? Shum?? Promovimin e turizmit. Ky? T? Ler? Mi q? A dh? Sot sekretari i p? Jithsh? I organizat? Bot? Re t? Turizmit, taleb rifai, gjat? Akimit t? Hvilluar me kryetaren e kuvendit, jozefina topalli. Rifai ka shprehur vler? Met m? Ozitive p? Bukurit? Natyrore. turizmi? T? E ardhmja e shqip? S? Dhe ju duhet t? Diheni krenar?? Mrekullit? K? J vendi; t? Jitha kapacitetet duhet t? Ihen n? Unksion t? Hvillimit t? M? Shum? Kryeministri sali berisha ka hedhur posht? Shkrimet e botuara sot n? Edian e shkruar p? Blerjen e nj? Akine t? Linduar me vler? 00 milion? Ek? N? J? Joftim zyrtar, zyra e shtypit e kryeministrit njofton se kreu i qeveris? Nuk ka shpenzuar dhe nuk ka nd? End t? Hpenzoj? Snj? Indark?? Blerje t? Utomjeteve me t? Ilat ai udh? N. Nga ana tjet? Lajmin e publikuar n? Edian e shkruar, zyra e shtypit e kryeministrit e cil? N si nj? Hpifje t?? Nga kreu i partis?. M? Hum? Kur ekstradimi i almir rrapos n? Merik? Sht?? Fakt i kryer, gjykata e lart? Ep vendimin p? Shfuqizimin dy vendimeve q?? Kstradimit t? Ij drejt shba-ve dhe dergon ceshtjen per rigjykim ne gjykaten penale te tiranes. Vendimi u mor ne mesdite nga kolegji penal me relator gjykatesin besnik ymeraj. Nuk dihet ende se si e ka arsyetuar gjykata e larte vendimin per shfuqizmin e ekstradimit te rrapos drejt amerikes, por pritet qe ky vendim te zbardhet ne ditet ne vazhdim. . M? Shum? Polonia do t? B? Tes? Hqip? N?? Rocesin e integrimit n? E gjat? Oh? Kur ky vend do t? Arr? Residenc? E bashkimit evropian (be), vitin e ardhsh? Deklaroi sot ministri i jasht? I shqip? S? Edmond haxhinasto pas n? Hkrimit t? Arr? Shjes p? Bashk? Nim ekonomik me polonin? N? J? Onference t?? Ashk? P? Shtyp me z? Nd? Inistrin e ekonomis?? Polonis? Marcin korolec, haxhinasto shprehu vler? Min p? Mb? Tetjen q? Olonia i ka dh? Vendit n? Rocesin e li. M? Hum? Konferenca e kryetareve te grupeve parlamentare nuk ka r? Dakord p? Caktimin me konsensus t? J? Ate, kur n? Uvend t? Hvillohet mocioni me debat, i k? Uar nga partia socialiste p? C? Tjet e integrimit. Kreu i deputeteve socialiste, gramoz ruci, ka kerkuar qe debati te zhvillohet sa me shpejt te jete e mundur, por demokratet kerkuan me shume kohe per tu pergatitur dhe kane propozuar qe debati te zhvillohet nga fundi i dhjetorit. Negociatat per daten mes gramoz. M? Shum? P? T? Est? Dit? Adhazi durr? Dhe rrethinat e tij jan?? Shir? Ga moti i keq, me er?? Ort? He reshje shiu, q? A shkaktuar dhe p? Bytje dhe munges?? Nergjis? Lektrike n? Isa komuna t? Arkut. Temperaturat e ajrit gjat? 4 or? T? Undit kan? H? Ar nj?? E t? Djeshme, nd? A n? Undjav? Ritet nj? Lje e m? Jshme e temperaturave deri n? 5 grad? Elsius, u shpreh? Burimet e kapitaneris? Era do t? Ryj? E shpejt? 10-12 metra n? Ekond? Ga veriper? Imi, shtuan buri. M? Shum? Situata n? Arkun e shkodr? Paraqitet e q? Rueshme sot pas shirave t? Endura q? Ran? Br? T? Cil? U shoq? An dhe me bresh? Prefekti i shkodr? Maxhid cungu, tha se nuk ka p? Eq? M t? Ituat? Dhe p? Ir? Mi i paradrekes s? Jeshme vazhdon t? Et?? Sh prezent n? Erritorin e qarkut t? Hkodr?. Ai ve? Si zon? M? Roblematike, komun? E an? S? Alit. Fryerja e nivelit t? Iqenit t? Hkodr? Dhe te bun? Ndikoi ne p? Bytjen e fshatit obot. Komisioni i emergjenc?. M? Shum? Objektiv i p? Ashk? I shqip? S? He serbis? Sht? Ntegrimi europian i vendeve tona dhe rajonit, deklaroi sot z? Nd? Ryeministri dhe ministri i ekonomis?? Hqip? S? Ilir meta gjat? Eremonis?? Dit? E ekonomis? Erbe n? Nj? Anairin nd? Omb? R t? Iran? Duke i cil? Ar marr?? Et mes dy vendeve t? Hk? Yera, z? Nd? Ryeministri meta shprehu besimin se heqja e vizave p? Qytetar? Serbe do t'i jap? J? Mplus marr?? Eve bilaterale duke besuar se nj? Idhje e drejtp? Re. M? Hum? Presidenti i republik? S? Hqip? S? Bamir topi ka marr? J? Esazh urimi nga presidenti i shteteve t? Ashkuara t? Merik? Barak obama me rastin e fest? S? Avar? S? n? M? T? Opullit amerikan, ju shpreh juve dhe t? Jith? Ytetar? Shqiptar? Rimet e mia m?? Ira me rastin e 28 n? Orit, dit? Suaj t? Avar? S? Shtetet e bashkuara dhe shqip? A jan? Iq t? Gusht? He aleat?? Idhur nga detyrimi yn? Olemn ndaj siguris?? Nj? -tjetrit. Ne i vler? Jm? H. M? Shum? Omente (4). Kryetarja e kuvendit t? Hqip? S? Jozefina topalli priti sot presidentin e fondacionit robert schuman, dominique giuliani. Kryetarja e kuvendit tha se ndihet shum? E k? Qur kur shqip? N? Vizitojn? Iq dhe personalitete t? Hquara si giuliani, i cili ka dh? Nj? Ontribut t??? Sh? N? Roceset integruese t? Hqip? S? N? Ised? Trajtuan zhvillimet e fundit n? End, ku nd? T? Tjera giuliani p?? I kryetaren jozefina topalli p? Vendimin e merituar historik t? Eqje. M? Shum? Kryeministri i shqip? S? Sali berisha priti philippe suinen, administratorin e p? Jithsh? T? Gjencis? S? Alonias (wallonia) p? Investimet e huaja. Delegacioni i kryesuar nga philippe suinen shoq? Hej nga ambasadori i belgjik? P? Shqip? N? Rezident n? Ofie (bullgari), marc michielsen. Ambasadori belg e p?? I kryeministrin p? Arritjen historike, liberalizimin e vizave, pasoj? Reformave t? Jithanshme t? D? Arr? Ga qeveria shqiptare. Ambasadori michielsen. M? Hum? Omente (0). Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Artur miler ka jetuar dhe shkruar p? Nj? Oh?? Jat? N? J? Eizazh shum?? Ukur, n? J? Erm? Iku n? Htetin e konektikatit. Ai vet? Rrit n? Ruklin dhe harlem, por shpesh t? Iqej nga peizazhi rural, qet? A dhe paqja q? I karakterizon mjedise t? Illa. N? J? Ht? T? Ardh? T? Rethuar me pem? Ai ka shkruar nj? Jes?? Ir?? Eprave t? Tij, i shqet? Ar vet? Nga cic? Mat e zogjve dhe disa zhurma t? Arg? Q?? Illeshin nga kodrat n? Orm? E nj? Ehone. Bren. M? Shum? Ka gatuar p? Shum? Ersonazhe t? Amshme t? Inemas? Muzik? Dhe pasarelave. Nga madona te xhulia roberts, japonezja mayumi nishimura i ka b? T? Jith?? Dihen mir? E recetat e saj mikrobiotike teksa i shikon buz? Shjen rrezatuese dhe l? R? Pa rrudha e plot jet? Edhe pse? T? 4 vje? Bindesh menj? R? E recetat e saj funksionojn? E t?? Et? Mayumi nishimura ka publikuar dhjet? Prej tyre n? Ibrin q? Apo ka publikuar mayumis kitchen: macrobiotic cooking for bo. M? Hum? Teksa i shikon buz? Shjen rrezatuese dhe l? R? Pa rrudha e plot jet? Edhe pse? T? 4 vje? Bindesh menj? R? E recetat e saj funksionojn? E t?? Et? Mayumi nishimura ka publikuar dhjet? Prej tyre n? Ibrin q? Sapo ka publikuar mayumis kitchen: macrobiotic cooking for body and soul. Sipas shefes japoneze, nj? Iet? Bazuar n? Rith? Integrale, fruta dhe perime forcon si fizikun ashtu edhe mendjen dhe? T? Ura m? Mir? Bukuris?? Und t? Kzistoj? N? Jeni akoma sk. M? Shum? N? Osh? 12-vje? E atij i vdes i ati nga cirroza e m? Is? Po at? It m? 901 charlie u b? Jes? Nj? Rupe k? Imtar? T? Inj meshkuj. Gjat? Itit 1910, ai s? Bashku me trup? Karno fred, i vizitoi p? Her?? Ar? Htetet e bashkuara t? Merik? Pas pes? Uajve ai kthehet n angli, por pas nj? Ohe ai u kthye n? Hba p? Turneun e tij t? Yt? N? Ompanin? Arno, ishte arthur stanley jefferson, i cili m? On? B? Njohur si stan laurel. Chaplin dhe laurel p? Nj? Oh? Anuan n? Kon. M? Shum? Elementet e sfer? Erotike? Rrat, fantazit? Pasionet dhe tabut? Romantik? Or praktik? Besnik? N? Let? Nj? Tudim ekskluziv i "l'espresso" ka zbuluar elemente t? Fer? Erotike italiane. Mes tyre flitet p?? Rrat, fantazit? Pasionet dhe tabut? Pse duket sikur disa njer? B?? Jith? Q? Uan p? Es romantizmit dhe intimitetit nd? A t? Jer? Nuk mund t? Arrin edhe at?? Uan? T? Esh seksualisht i suksessh? Nuk do t? Hot?? Esh i paraqitsh? Nuk ka r?? Se sa vje? E,. M? Hum? Brenda nj? Ave nga njoftimi se kishin vendosur p? T? Aluar jet? Bashk? Dje? Ti mbret? R kate dhe william b? T? Itur edhe dat? E martes? Por pati shum? Pekulime gjat?? Re dit?. Kishte nga ata q? Hoshin se? Ti do t? Idhte kuror?? Er? E t? Jer?? Endonin se data e r?? Shme do t? Shte shum? M? F? N? Ranver? Dhe n? Akt, dje? Ti ka konfirmuar se do t? Artohet n? 9 prillin e ardhsh? Dhe sipas vet? Ryeministrit t? Vendit, cameron, kjo do t? Et? J? Est. M? Hum? Pasi t?? Sh kuptimin e t? Jitha kodeve q? Emi radhitur m? Osht? Nuk mbetet gj? Jet? Ve? T? Hidhesh n? Ulm. Ato sh? Ejn? I nj? Htys? P? Ti dh? M? Hum? Ksion dhe energji nj? Idhjeje q? A ngecur n? Pragun e shoq? S? He dashuris? Lexo me kujdes 20 sinjalet dhe vepro ! 1. N? J? Est?? Adhe, flet me ty dhe vet? Me ty, gj? T e tjera nuk i b??? Htypje. 2. Ajo vendos her? As her? Hk? Yes buz? , por jo n? Ranin?? E (n? T. M? Shum? ? Ht? J? Nd? Aktoret e para evropiane e cila arriti t?? T yll n? Ollivud n? Illim t? Viteve t? Ridhjeta n? Ilmat pa z? Filmat n?? Il? Me rolet e saj garbo e arriti suksesin m?? Adh n? Arrier? Shin: mbret? Sha kristin? ana karenina, grand hotel dhe dama me kamelie. Ajo luajti n? G? Berling, pastaj u shfaq n? Ilmin gjerman die 1925 gasse freudlose (rruga trishtuar apo street of sorrow) drejtuar nga gw pabst dhe bashk? Tarring asta nielsen. Gjat? Fi. M? Shum? t? Ua madje edhe femrat e v? Tira t? Ilat nuk bien n? Lirt, k? Qen kur d? Ojn?? Dy fjal? Ga partneri. ? Ht? E r?? Q?? Fjal?? Huhen n? Omentin e duhur dhe n? Endin e duhur- at? R? Fekti i tyre? T? Garantuar. Ndoshta do ti l? Nden gjunj? Apo mund ti bie t? Ik? Mir? K? Jan? Pasoja t? D? Irueshme ke t? Rejt? T? Emi t? Inqert? Kjo fjali u p? En t? Jith?. Kur personi me t? Ilin jeni n? Idhje pr. M? Hum? Omente (0). Shkenc? Ri david harrison shkoi n? Endet m? T? Umbura: nga australia n? Iberi e deri n? Merik? Latine p? T? Bledhur nj? Asuri k?? , historish dhe gjuhe p? T? Reguar se t? Las? Nuk do t? Hot? Et? T? Komunikosh. ? O gjuh??? Nj? Pjes? T? Ot? Fjal? Nuk sh? Ejn? Et? P? T? Omunikuar realitetin, por p? Ta krijuar at? Sepse gjith? Q? Kziston gjendet te gjuha dhe ajo q? Uk flitet m? Des, nuk jeton. Idet? Emocionet, ndjenjat, institucionet e njeriut, por edhe. M? Shum? A frik? Heni nga dashuria? Nganj? R? Frika ndaj dashuris? Sht? Shprehur qart? Nuk ndjehesh mir? Daj marr?? Eve t? Ashuris? E personin tjet? Madje je e vet? Jshme se po frik? Hesh dhe je e pasigurt. Por mund t? Ndodh??? Etosh me besimin se me t?? Et?? Iron t? Esh dashuri n? Et? T? E. Dashurohesh dhe d? Iron t? Esh me t? Me dashnorin). Por kurr? Uk ke fat. Gjithnj?? P? Ejn? Jemt? E k? J. Nga rrjedh frika nga dashuria? . M? Hum? Komente (0). Kur nj? Ift? T?? Fillimet e lidhjes se tij instinktivisht t? Y partner? Kan? I prioritet lidhjen. Por me kalimin e koh? Dhe jeta b? T me e nd? Ikuar mes pun? Dhe f? J? , koha q? Kalojn? Ashk? Artner? Nuk? T?? Para dhe lidhja vendoset n? Lan t? Yt? Lidhjet e forta krijohen vet? N? E p? Ejn?? Et nj? -tjetrin. Do t? Et?? Omantike t? Lisni p? Dashurin? Madje? T? R?? Shme t? Ujtoni se dashuria? T? J? Mocion q? Jen e shkon. N? Sinqerisht keni. M? Shum? Turi monster ball i lady gaga-s? T? Jasht? Konsh? Edhe p? Nga m? Ra se si? T? Konceptuar dhe organizuar. N? End? T? Ij? T? Onstra e momentit, lady gaga, q? O k? On vazhdimisht t? Huroj? Pektak? E ndihmuar edhe nga nj? Iano n? Lak? Veshje t? Uditshme dhe nj? Kuad? E madhe k? Imi. Biletat edhe pse kushtonin 100 dollar? Ishin shitur prej koh?. Mir? Rdh? N? Ot? E muzik? Q? Raktikisht duhej t? Shte e zhytur n? J? Kriz?? Hell? N? Hjet? Itet e fundit. M? Shum? K? Vit bota do t?? Ujtoj? 00-vjetorin e leon tolstoit q?? On me 100-vjetorin e vdekjes s? Ij. Rusia po e kalon n? Eshtje k? P? Ujtim. Duke e par? Olstoin jo si shkrimtar, por n? N?? Jera, do t? Undohemi t? Jejm? Psen? e indiferenc? S? Htetit rus. Leon tolstoi, bir konti, u lind m? 8 gusht t? Itit 1828 n? Asnaja poljana, nj? Shat, pron? Familjes s? Ij, rreth 150 km n? Ug t? Osk? K? Ai kaloi pjes? M?? Adhe t? Et? Prind? T i vdiq? Her? . M? Shum? Kan? Aluar 65 vjet q? Ga koha kur filluan gjyqet e nurembergut kund? Oficer? Nazist? Me nota tep? T? Arta, gjat? Unimeve t?? Re gjyqeve n? Avari, u d? Uan tmerret e shkaktuara nga oficer? I herman gering, rudolf hes apo albert spir ndaj miliona hebrenjve, homoseksual? Dhe t? Urgosurve politik? Fetar?? Ampet e vdekjes. N?? P? Jetor bota kujton vuajtjet q?? Etuan ata q? Dergj? Burgjeve dhe drejt? N?? P? Oq? T?? N? End gjyqet e nurembergut: p. M? Shum? Ajo sheh n? Amera, pa asnj? Loj ndrojtjeje dhe n? Et? E saj nuk ka pasur kurr? Snj? Loj skandali, t? Akt? Deri m? Ani. P? M? Ep? Nuk ka pasur kurr? Ndonj? Rofesion shum? Erioz. Deri k? , p? Pikat e p? Ashk?. Nd? A p? Sa i p? Et t? Jitha gj? Ve t? Tjera, kate middleton, mbret? Sha e ardhshme e anglis? Nuk ka asgj??? Ashk? Me bukuroshen e fundit e cila u martua me trash? Mtarin e fronit britanik. Dhe, n? Martesa e diana spenser me princin e wells-it n? Vitin. M? Hum? Kanella p? Oret si pluhur jo vet? N??? Ira, por gjithashtu? T? K? Illuar edhe n? Atimin e mishit. ? Ht? Elementi kryesor n? Ecetat e krishtlindjeve. L? U i saj p? Oret p? Leht? Min e dhimbjeve t? Enstruacioneve apo gjat? Htatz? S? Dafina heronjve romak? Dhuronin kurora me dafina. Her? E par?? O t? Eni rast t? Vall? Ni me t? Ashurin tuaj, i dhuroni nj? Uror? E k? Bim?? Henjt? N? Atim dafina p? Oret n? Asi t? Vog? Nj? Se gj. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m?? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Ish-punonj? I bank? Kerviel 19. 11. 2010 bolt: usain, nga f? J? Rebel te padroni i olimpiadave 19. 11. 2010 monica e bukur dhe jeta e saj e?? 19. 11. 2010 grat??? Fuqishme t? Ot? S? Biznesit. 19. 11. 2010 keti, mbret? Sha e ardhshme e anglis? 18. 11. 2010 sarah palin, e gjith? Amilja n? J? Ealiti shou 18. 11. 2010 jennifer lopez: ''ju tregoj sekretet e mia: dashurin? He sportin'' 18. 11. 2010 dashuria sipas mario vargas llosa 17. 11. 2010 5 arsye p? T? Ilat e vler? Jm? Ashurin? 17. 11. 2010 varrezat, ja vendet ku ia vlen t? Rehesh 15. 11. 2010. Askush nuk e kishte imagjinuar se isa mustafa duke e marr? Rejtimin e ldk-s? O t? Thehej n? J? Imitues t? Eq t? Atmir sejdiut, i cili p? M? R? E pap? Jegjshme t? Rejtimit e? Ldk-n? Uz? Umner? Nd? A isa musfata tani duket sikur po ia jep shkelmin e fundit. . Mbr? Rreth or? 21:10 n? Shatin grabanic?? Lin? N? Ht? N? Tij nga persona t? Anjohur? T? Rar? Ficeri i policis? Arben dem? Ejdiu dhe jan? Lagosur dy an? R t? Jer?? Amiljes. . Publikuar m? 6. 11. 2010 | n? Ubrik? Shqip? Apresidenti i republik? S? Hqip? S? Bamir topi ka marr? J? Esazh urimi nga presidenti i shteteve t? Ashkuara t? M. Vazhdo. Kryetari i bashkimit demokratik p? Integrim ali ahmeti, n? J? Ntervist?? Z? N e amerik? Komenton dosjet e fundit t? Ilat synojn??? Ojn? Ersonalitetin dhe veprimtarin? Vazhdo. Kreu i akr-s? Behgjet pacolli deklaroi se, koalicioni p? Kosov? E re? T? I vetmi koalicion i cili realisht ka p? Jigje p? K? Esat e qytetar? T? Osov? Si. Vazhdo. Nj? Anel prej dy gjyqtar? T? Ulex-it dhe nj? Jykat? Kosovar n? Jykat? E qarkut n? Rishtin? Shpall? Fajtor? . Z? Nd? Ryeministri i obliguar p? Zbatimin e marr? Shjes s? Hrit, abdilaqim ademi sot u takua me ish-kryeministrin. . Shfryt? Het e mitura si prostitut? Kapet ajo vet? He tutori i 3 vajzave tiran? Shfryt? Nte nj? 7-vje? E si. . Ndon? Nuk? T?? Shum??? N e artit dhe kultur? Partit? Olitike n? End nuk kan? Ezituar t? Hpalosin pr. . Anne hathaway? T? Mrekullueshme n? Htrat, sipas jake gyllenhaall! N? Filmin e tyre t? Undit love and other drug. . Albana vokshi, deputete t? Pd-s?? Uvendin e shqip? S? U tregua e fort? Ngase p? Incidentin q? Kishin malltret. . Kryeministri n? Or? Qje i qeveris?? Epublik? S? Osov? Hashim tha? N? Apjen e panairit t?? Unuesve t? Ru. . Artur miler ka jetuar dhe shkruar p? Nj? Oh?? Jat?? J? Eizazh shum?? Ukur, n? J? Erm? Iku n? Htetin e. . Mendja e ndritur e djaloshit 26-vje? Mark zuckerberg, i cili q? Ur ishte f? J? Tudionte mekanizmin e breshkave ni. . Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Qesharak nikoqiri i shout late night, jimmy fallon, ruan t? Eshurat derisa del nga provat me the roots p? Parad? E dit? S? Al? Erimeve n? Ew york. Koh? Lu i veshur me veshje t? Hjeshta ngjyr? Lu, aktori i filmit love and other drugs, jake gyllenhaal, del nga hoteli i tij p? T? Arr? A aj? T? Ast? N? Ew york. Aktori u gjend n?? Qytet p? T? Romovuar filmin e tij t? Ri. I djersitur /p> hugh jackman djeg pak kalori n? Rag t? It? S? Al? Erimeve n? Ew york. Aktori heq pak dhjam n? P? Atitje p? Rolin n? Ilmin e ardhsh? x-men origins: wolverine 2. Me qenin kush e ndjek k?? Ashley greene dhe i dashuri i saj joe jenas duket derisa ndjekin qenin e tyre gjat? J? H? Tje n? R los angeles gjat??? Ur? . Zyrtar? E sh? Imeve sekrete t? Akistanit than? E nga nj? Ulm i dyshuar amerikan jan? Rar? Tre militant?? Yshuar n? Eri-per? Im t? Endit. Ky? T? Ulmi i fundit n? Nj? Val? Ulmesh t? Ryera nga aeroplan? Uftarak? A pilot? Und? Luft? R? Taliban?? Il? Te strehuar n? Akistan, po sulmojn? Orcat amerikane dhe t? Ato-s n? Fganistan. . Rusia mund ti bashkohet organizat? Bot? Re t? Regtis? Itin e ardhsh? Duke p? Unduar pothuaj nj? Ekad? Gjysm? Egociata t? N? R? Mit, ka th? Kryeministri rus vlladimir putin. sa i p? Et an? R? Mit ton? T? Undsh? N? Bt n? Itin 2011, mendoj se? T? Mundsh? Dhe do t? Onim t? Gjante, tha putin n? J? Onferenc??? Ashk? Me kancelaren gjermane angela merkel. . Nj? Yrtare e okb-s? A th? Se duhet punuar m? Hum?? Ndjekjen e rasteve t? Hunimeve q? An? Dodhur gjat? Uft? S? Osnjes. P? Aq? Esja speciale e okb-s?? Dhun? Seksuale n? Onfilkte, margot wallstroem, tha se jan? Et? 12 raste q? An?? Djekur nga rreth 50 mij? Eri n? 0 mij? Iktima q? Ler? Het t? En?? Osnje. Duke folur n? Arajev? Ajo tha se legjislacioni? T? Iratuar n? Bosnje, por zbatimi i ligjeve? T? Ngadalsh? Dhe i paefekt. M? Shum? Nj? Jykat? Apelit n? Uedi mbajti vendimin kund? Tre personave q?? Rojn? As faqes s? Nternetit pirate bay, nj? Nga faqet m??? A bot? Re p? Shp? Darjen falas t? Ilmave, muzik? Dhe materialeve tjera. Gjykata ka hequr d? Min me burg, por ka shtuar gjob? Nj? Jykat? Nj? Hkalle m?? L? Kishte d? Ar vitin e kaluar kat? Persona me nga nj? It burg dhe 4. 57 milion? Ollar? Job? Gjykata e apelit tha n? J? Eklarat? E e ka ulur d? M. M? Shum? Fotografit? Marra nga af? T? Omet? Hartley 2 k? Muaj tregojn? Jendjen kozmike, situat? Amiljare kjo p? T? Jith? Ta q? An? Kaluar dimrin n? J? Ytet me ngrica dhe d? R? K? Imazhe, shkaktuan habi p? Shkenc? Rin e misionit exposi, pete schultz. p? Syt? Mi, e gjith? Kjo duket si nj? Lob d? Re q? Ke shkundur dhe m? As e sheh duke fluturuar. Imazhet e prezantuara nga studiuesit n? Onferenc? E shtypit t? Bajtur nga nasa, tregojn? To q?? Momentin n. M? Hum? Zhurma e zjarrit t? Rtileris? Ronditi gadishullin korean duke? R n? J? Eri paralajm? Mesh, nd? A tensionet shtohen mes dy koreve. Njoftohet se banor? N? Shullin jonpiong d? Uan sot zhurmat e bombardimeve nga korea e veriut. Zyrtar? Ushtarak? Oreanojugor? Han? E bombat nuk ran?? Erritorin e vendit por incidenti ndodh vet? Tre dit? Ga sulmi me artileri i kores?? Eriut. Sulmi u shoq? A me retorika t? Shp? Nga pheniani, i cili paralajm? I sot se t? Y ve. M? Shum? Koreja veriore u ka th? Shteteve t? Ashkuara dhe kores? Jugore se st? Itjet e planifikuara ushtarake do ta shtyjn? Siujdhes? E kores? Buz? Uft?. Paralajm? Mi i veriut komunist? T? Eklarata m? Ashp? Q? Ga granatimi i ujdhes? S? Vog? Jugkoreane m? 3 n? Or, kur e humb? Jet? Kat? Njer? Tensionet n? Iujdhes? E kores? Ngrit? Edhe m? Hum? Ur koreja veriore tha se do t?? Jigjet me rrebesh zjarri ndaj asaj q? Sheh si k?? M nga jugu. . M? Shum? Pekini ka zhviluar bised? Elefonike me sekretaren amerikane t? Htetit, hillari klinton mbi situat? E tensionuar pas sulmit vdekjeprur? T? Shullit koreano-jugor, ka th? Ministria e jashtme kineze. Ministri i jasht? Kinez jang jie? Ka biseduar po ashtu me homologun e kores? Ugore dhe? T? Akuar me ambasadorin e penianit n? Ekin p? T? Iskutuar situat? Jang i ka k? Uar seulit dhe penianit q?? Gjidhin problemet p? Es dialogut. detyra e ngutshm. M? Shum? Or? Ep? T?? Tira po kalon shtypi i shkruar n? Reqi. Gazeta "to vima" prej javes tjeter nuk do te qarkulloje me. Keshtu brenda nje muaji pas gazetes 'apogjevmatini', mbyllet edhe botimi i se perditshmes historike "to vima" dhe dhjetera gazetare dhe nenpunes do te humbasin vendet e tyre te punes. Sipas pronareve te grupit mediatik dol qe ka ne pronesi edhe gazeten 'ta nea', mbyllja e versionit te perditshem te gazetes eshte kryer si pasoje e nevojave bashkekohore per shtypin e shk. M? Hum? Polonia ka mir? Itur deklarat? E parlamentit rus, e cila faj? N jozef stalinin p? Masakr? E katinit, ku u vran? Af? 20 mij? Olak? Kryetari i parlamentit polak, grzegorz schetyna, e quajti deklarat? nj? Ap t? Ir? He nj? Henj???? Shme p? Nd? Imin e besimit mes dy shteteve. Dhoma e ul? E parlamentit t? Usis? Miratoi deklarat? N? Jal? Duke th? Se krimet ishin kryer n? Urdhrin direkt t? Iktatorit sovjetik jozef stalin. . Nj? Yrtar i lart? Okb-s? Aportohet se do ta vizitoj? Ijanmarin k? Fundjav?? Tu takuar me zyrtar?? Egjimit ushtarak t? Endit dhe t? Apaoliruaren, lideren e opozit? Aung san su kyi. Diplomat? Jan? Ituar t? En? H? Se vijaj nambar, shefi i personelit t? Ekretarit t? Kb-s? Ban ki moon, do t? Rrij?? Angon t? Htun? Q? Ga lirimi i saj pas 7 vjet t? Rrestit sht? Ak, laureatja e nobelit p? Paqe, sun kji ka k? Iuar bisedime ripajtimi me junt? M? Shum? Parlamenti i portugalis? Iratoi sot nj? Lan p? T? Ritur taksat dhe p? T? Hkurtuar pagat dhe p? Itimet sociale n? Itin e ardhsh? Me q? Im q?? Thej? Esimin e tregut n? Inancat publike. Borxhi i madh i shtetit dhe rritja e ul? Ka alarmuar investitior? Dhe ka krijuar mund? N?? Ortugalia t? Et? Hteti i ardhsh? Pas greqis? E irland? Q?? On ndihm? Ga be-ja. Qeveria portugeze insiston se nuk i duhet pako shp? Mi financiare, duke th? Se masat e a. M? Hum? Kryeministri rus vlladimir putin tha se evropa po u v? Arriera firmave ruse. Putin po b? Presion p? Lidhje m?? Gushta ekonomike me be-n? Duke folur n? J? Orum ekonomik ne berlin, putin tha se shum? Irma ruse duan t? Nvestojn?? Vrop? Por ballafaqohen me rezistenc? T? Otivuar politikisht dhe ekonomikisht. N? Orum mor? Pjes?? Aq? Es t? Orporatave gjigante gjermane si volkswagen-i, deutsche bank dhe siemens. . Shtetet evropiane nuk po i b?? Resion portugalis??? K? Oj? Dihm?? T? Ar? Orxhet e saj, ka th? Kreu i komisionit evropian, jose manuel barroso, duke kritikuar disa lider?? Aktuar evropian?? Nxitje t? Anik? Barroso ka hedhur posht? Aportet e mediave se edhe portugalia mund t? Djek? Apin e irland? N? K? Imin e paksos s? Dihmave nga be-ja. mendoj se nj? Nga problemet q? Kishim s? Undi,? T? E disa lider? Olitik? O b?? Do d. M? Shum? Dhoma e ul? E parlamentit t? Usis? E ka miratuar sot nj? Eklarat? N?? Il? Thuhet se masakrat e luft? S? Yt? Ot? Re n? Atyn jan? Ryer nga ish diktatori sovjetik, josef stalin. Masakra e vitit 1940, me? Ast jan? Rar? Afro 20 mij? Ficer? Olak? He shtatas t? Jer?? Njohur n? Jes? Per? Imore t? Usis? Nga policia sekrete sovjetike, nj? Oh?? Jat? Ka r? Uar raportet nd? Jet rusis? He polonis? Ish bashkimi sovjetik fillimisht, p? K? Masak?. M? Shum? India i ka b? Presion pakistanit, q? i sjell? Ara drejt? S? Rganizator? E dyshuar t? Ulmeve n? Umbai n? Itin 2008, derisa po sh? Het dy vjetori i masakr? Nga e cila u vran? 66 vet? N? Ulmin tri dit? , mor? Pjes? 0 persona islamik?? Rmatosur, q? Sulmuan mysafir? E hotelit n? Umbai, kryeqytet financiar i indis? Ministri i jasht? I indis? S. M. Krishna,? T? Hprehur se pakistani duhet t? Erret me grupet terroriste n? Erritorin e tij dhe organ. M? Hum? Kryeministri i rusis? Vlladimir putin, ndodhet n? Erlin, ku ai pritet t? Akohet me kancelaren angela merkel dhe t? Baj? J? Jalim para biznesmen? Gjerman?? J? Orum ekonomik. Para vizit? Kryeministri rus, kishte propozuar krijimin e komunitetit ekonomik harmonik nga lisbona e deri n? Lladivostok, q? O t? Und t? Gjerohej n? J? Zon? T? Ir? Regtare. Por, n? Omentet e publikuara n? Azet? Gjermane, zidoj? Cajtung, ai tha se pengesa m? Madhe p? Real. M? Shum? Koreja veriore sot vler? I se ushtrimet ushtarake t? Hteteve t? Ashkuara dhe t? Ores? Veriore, po e shtyjn? Adishullin buz? Uft?. Kina, poashtu, ka shprehur shqet? M lidhur me planet p? Ushtrime t?? Ashk? Shba-koreja jugore, gjat? It? T? Rdhshme. Nga ana tjet? Raportohet se zyra e presidentit t? Ores? Ugore, ka th? Se ende nuk e ka em? Ar ministrin e ri t? Brojtjes, duke i hedhur posht? Aportet e agjencis? Omb? Re t? Ajmeve. Ish mi. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Kryeministri n? Or? Qje i qeveris?? Epublik? S? Osov? Hashim tha? N? Apjen e panairit t?? Unuesve t? Rurit, ka premtuar mb? Tetje p? Sektorin privat n? Osov? d? Iroj tju p?? J p? K? Mund? , p? Hapjen e panairit, i cili do t? Et? Mund? E mir?? T? Jith? U si p? Unues t? Rurit, t? Akoheni dhe t? Hk? Eni p? Ojat tuaja dhe t? Forconi lidhjet afariste mes jush. Republika e kosov?? T? Shtet i ri, por me mund? Jasht? Konisht t?? A zhvilli. M? Shum? Omente (1). Miliona amerikan? Gdhin? Ot n? R dyqane p? T? En? D? T? Ar? Q?? Itonin nga? Met e ulura n? It? Q? H? N fillimin e sezonit t? Lerjeve p? Festa n? Htetet e bashkuara dhe q? A marr? Mrin e premtja e zez? Sipas parashikimeve, 140 milion? Et? O t? Dynden n? R dyqane gjat? Jith? Undjav? Sot? T? Ita kur dyqanet e shitjeve me pakic? Ealizojn? Hitjet m??? A t? Itit me t? Rdhura q? Kthejn? Ezultatet negative deri n?? Koh? T? Itit, n? Ozitive. E t? Gj. M? Shum? Presidenti i komisionit evropian, zhose manuel barroso mohoi z? T se po p? Atitet nj? Lan ndihme financiare p? Portugalin? Ai tha se problemet q? An? Al?? Isa vende t? Urozon? Jan? Uke u zgjidhur me guxim. Zyrtar? Evropian? O p? Iqen t? Et? Jn? Tregjet financiare n? Ushtet kur euroja ka r? N? Ivelin m?? L? N? Y muajt e fundit kundrejt dollarit. Presidenti i komisionit evropian, zhose manuel barroso mohoi sot prer?? T se nj? Lan financiar p? Portugalin? M? Hum? Niveli i eksporteve n? Uajin tetor n? Hqip? ? T? Ritur me 5. 1 p? Qind krahasuar me muajin paraardh? Ky fakt, sipas institutit t? Tatistikave ka b? Q? Eficiti tregtar t? Let me 3,2 p? Qind krahasuar me t? J?? Periudh? T? J? Iti m? Ar? n? Etor 2010 eksportet u rrit? Me 5,1 p? Qind krahasuar me shtatorin dhe me 50 p? Qind krahasuar me tetorin e vitit 2009. N? Etor u eksportuan 14,5 miliard? Ek? Allra nd? A n? T? J?? Periudh? T? Itit t? Aluar eksport. M? Shum? Euro ka r? S? Sh p? Shkak t? Rik? Se kriza q? A p? Shir? Rland? Mund t?? Apet n? Konomit? Tjera evropiane duke bllokuar tregjet monetare. Euro ka r? Me nj? Ent kundrejt dollarit n? R? E para t? It? S? Otme, duke vajtur n?. 2365 dollar? Nd? A gjat?? J jave monedha e p? Ashk? Europiane ra me 3 p? Qind kundrejt asaj amerikane. Nd? Oh? Parlamenti portugez do t? Otoj?? On? J?? Masash anti-kriz?? Apin vler? E disa mili. M? Shum? Kryeministri sali berisha mori pjes? Asditen e djeshme n? Eremonin? ? Jes s? Dicionit t? 7 t? Anairit nd? Omb? R t? Iran? T? Rganizuar nga klik expo group, n? Ambientet e pallatit t? Ongreseve. N? Anairin nd? Omb? R t? Lik ekspo group, i cili ket? Dicion vjen i organizuar n? Logon e ufi organizat? Bot? Re t? Ndustris? S? Anaireve, marrin pjes? Bi 350 ekspozues nga vende t? Dryshme t? Ajonit dhe evrop? Kryeministri berisha u p? Olli organizator? Dhe. M? Shum? Kryeministri i shqip? S? Berisha e cil? I projekt-buxhetin e 2011-? Si projekt-buxhetin e qytetar? I cili sipas tij do t? Ris? E 5 deri n? 0 p? Ind pensionet dhe do t? Nd? Oj? Mij? Ilometra rrug?? Sfaltuara. Kryeministri berisha replikoi pas fjal? S? Eputetit socialist ditmir bushati, i cili kritikoi projekt-buxhetin duke e cil? Ar at? I buxhetin e varf? S?? Hqiptar?. buxheti? T? Qytetar?. Pensionist? Do t? Arrin t? Akt? 5-10 p? Qind m? M? Hum? Pas monedh? Euro, tashm? I takon dollarit amerikan t? Itoj? Erren ndaj lekut. N? Y jav? E fundit shikohet nj? Endenc? Hqet? Ese e rritjes s? Mimit t? Dollarit n? Aport me lekun, me t? Pakt? 6. 5 p? Qind, ose rreth 7 pik?? Hum? Referuar kursit zyrtar t? Djekur nga banka e shqip? S? Dit? E djeshme, dollari u k? Ye me mbi 104 lek? Nga 97 lek?? Shte rreth dy jav?? Ar? Kurse euro ka p? Ar nj? Lje t? Ut? Duke u kuotuar me 138. 61 lek? Nga 139. 41 lek??. M? Shum? Kosova p? Nga rritja ekonomike z? Endin e tret?? Vrop? Sipas world economic outlook dhe regional economic outlook t? Ublikuara nga fondi monetar nd? Omb? R. Me nj? Orm? Esatare t? Ritjes 5. 39 p? Qind p? Vitin 2010 dhe 2011, ajo radhitet menj? R? As bjellorusis? E cila do t? Et? Ritje 6,92 p? Qind dhe turqis? Me 5. 84 p? Qind. N? Merren parasysh parashikimet e fmn-s?? Vitin 2011, kosova me nj? Ritje ekonomike prej 5,9 p? Qind radhitet e dyta, pas bjellor. M? Hum? Omente (6). Kancelarja gjermane angela merkel tha se tani? T?? Bindur p? Stabilitetin e eurozon? Sesa q? Shte 6 muaj m? Ar? N? Oh? E kriz? Greke. Ajo tha se aktualisht nuk sheh ndonj? Rezik n? Donj? N shtet t? Urozon? Q? O ta detyronte at? Htet t? Istrukturonte borxhin e vet. Komentet e merkelit vijn? J? It? Asi q? Rlanda shpalli planet e kursimit, nd? Oh?? O marr? Redi prej 85 miliard? Urosh nga be dhe fmn-ja, me q? Im q?? Vitoj? Riz? Ekonomik. M? Hum? Biznesi grek? T? Mir? Itur t? Kryej investime n? Hqip?. Kjo? T? Eklarata q? A b? Sot z? Nd? Ryeministri dhe ministri i ekonomis? Tregtis? He energjetik? Ilir meta, n? Orumin ekonomik greqi-shqip? Meta garantoi investitor? Grek? E n? Hqip? Do t? Jejn? J? Lim? Iq? Re dhe inkurajuese, si dhe gatishm? N? Qeveris?? T? Nxitur dhe p? Hpejtuar projektet e tyre. greqia? T? Nj? Artner jasht? Konisht i r?? Sh? P? Shqip? N? ? Ht? Pa. M? Shum? Turizmi n? Hqip? Vet? Gjat? Tin? S? Er? Pun? N mbi 160 mij? Unonj? Sezonal?? Lt? R? Per? Imore, sipas nj? Tudimi t? Ank? Bot? Re. K? Shif? Kryeministri berisha e ka p? Endur gjat? J? Onference p? Turizmin, duke theksuar n?? M? R? E turizmi? T? J? Aktor vendimtar p? Zhdukjen e varf? S? prandaj qeveria e ka p? Ar? Ar dhe do ta p? Ar? J?? Deg? Me t? Jitha potencialet e saj, shtoi ai. Duke theksuar se 2/3 e investi. M? Shum? Presidenti i bank? Federale gjermane, axel weber k? Oi nga shtetet e be-s? Onsolidimin e shpejt?? Eficiteve t? Yre buxhetore. Besimi n? Inancat publike nuk? T? Pakufish? Tha weber gjat? J? Igj? Te n? Mbasad? Gjermane n? Aris. Prandaj konsolidimi i buxhetit? T? Olitik? Ktive p? M? Hum? Esim dhe ruajtjen e aft? S? Epruese financiaro-politike. Kjo vlen edhe p? Vendet me gjendje t? Ir?? Oniunktur? Si gjermania, theksoi presidenti i bank? Qendrore t? Jermanis? . M? Shum? Rusia angazhohet p? Thellimin e bashk? Nimit ekonomik me bashkimin evropian. Ne synojm? Rijimin e nj? Ashk? E ekonomike harmonike nga lisbona n? Ladivostok, shkruan kryeministri rus vladimir putin n? J? Rtikull autorial p? Gazet? Gjermane s? Utsche zeitung. P? T? Rdhmen mund t? Aramendohet edhe krijimin i zonave t? Ira tregtare dhe reforma t?? Aruara t? Ntegrimit. Putin po ashtu shprehet p? Aleanca strategjike t? Nd? Arrjeve n? Ushat si furnizimi me energji elektrike,. M? Hum? Investitor? E huaj kan?? Uar m? Hum? Nformacione p? Mjedisin afarist n? Osov? Nd? A kan? Ler? Ar si t? Nevojshme reformimin e politikave ekonomike, p? Ir? Min e mjedisit ligjor, luftimin e burokracis? He leht? Ra doganore. K? Mendime kan? Al? Ga nj? Anket? Zhvilluar me investitor t? Uaj, nga oda ekonomike amerikane n? Osov? Oeak), i cili t?? Ur? Ka organizuar konferenc? Me tem? "kosova n? Yt? Investitor? T? Uaj", ku? T? Ebatuar rreth mund? S?? Ritje. M? Shum? Ulen p? Dy p? Qind normat e interesit p? Kredit? Ipotekare dhe kredit?? Renovim. Pritet zhvillim m? Hovsh? I tregut hipotekar. K? U b? T? Itura t? M? Ur? N? J? Onferenc?? Shtyp nga raiffeisen banka, e cila ka prezantuar nj?? Bledhje t? Ktiviteteve afariste t? Ank? Gjat?? J viti. Me k? Rast, robert wright, drejtor ekzekutiv b? T? Itur se raiffeisen bank ka ulur normat e interesit p? Kredit? Ipotekare dhe kredit? P? Renovim p? 2 p? Qind. Kredit? Ipote. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Bajram asllani, nj? Nga m?? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshuar p. . Cana i gatsh? P? Kryendeshjen 25. 11. 2010 edhe francez? N? Urneun adem jashari 25. 11. 2010 guardiola, megjithat? I zhg? Yer! 25. 11. 2010 sa m? Hum? Ola 25. 11. 2010 juve k? On edhe gomez-in 25. 11. 2010 fifa: 670 mij? Sd gjob? Sh-trajnerit t? Hqip? S? Ri haan 25. 11. 2010 vjeshta e liris? 25. 11. 2010 pranvera. 25. 11. 2010 barcelona pa problem, manchester utd fitoi nga penalltia 24. 11. 2010 vokrri: viti i ardhsh? N? Henj?? Futbollit t? Osov? 24. 11. 2010. Mendja e ndritur e djaloshit 26-vje? Mark zuckerberg, i cili q? Ur ishte f? J? Tudionte mekanizmin e breshkave ninxha, nd? A n? Doleshenc? Shte gjeni i kompjuter? , i dha jet? J? Jet? Ideje: asaj t? Esazheve. 500 milion?? Oruesit e facebook-ut, dometh? Nj?? 2 banor? Bi tok? Do t? En?? Ispozicion nj? Dres? E-maili (xy@facebook. Com) q? O ti mund? J? Ta t? Omunikojn? Me miqt? Et? Me nj? Likim, ashtu si? B??? Hat. Nj? Gjetje e thjesht?? E siguri do t? M? Shum? Omente (0). Stokholm - nj? Jykat? Apelit n? Uedi mbajti vendimin kund? Tre personave q?? Rojn? As faqes s? Nternetit pirate bay, nj? Nga faqet m??? A bot? Re p? Shp? Darjen falas t? Ilmave, muzik? Dhe materialeve tjera. Gjykata ka hequr d? Min me burg, por ka shtuar gjob? Nj? Jykat? Nj? Shkalle m?? L? Kishte d? Ar vitin e kaluar kat? Persona me nga nj? It burg dhe 4. 57 milion? Ollar? Gjob? Gjykata e apelit tha n? J? Eklarat? E e. M? Shum? Angli - kompjuteri i par? Prodhuar nga kompania apple? T? Ler? E nj? Hif? Rekord. Kompjuteri me numrin e seris? 1 u ble dje gjat? J? Ankandi 156 mij? Uro. Pajisja elektronike me? Min me t? Ripur, nuk ka vler?? P? Orim praktik. Bler? I saj, italiani marco boglione, e ka paguar shum? Marramend? Vet? P? R?? N? Istorike. Kompjuteri apple? T? Rodhuar n? Vitin 1976, n? T? Oh? Und t? Blihej me vler? E 670 dollar?. Kompjuteri q? Hihni n? M? Shum? Aeg hedh ne treg nj? Eri t? E produktesh, fushat? Omunikimi dhe logo t? E ne berlin tiran? N?? R?? A sjelli mark? Edhe m? F? Konsumatorit, aeg ka marr?? Ip? Nj? Inovim t? Mazhit t? Aj. Rezultatet e k? J rinovimi po prezantohen n? Erlin, n? Panairin e elektrosht? Akeve. Koleksioni i ri: nj? Eri totalisht e re e elektrosht? Akeve inkaso m? J? Amje t? Re dhe funksione t? Eja. Gjuh? Re komunikimi: fushata t? Reja publiciteti, faqe internet s. M? Shum? Shba taivanez? E acer kan? Araqitur dit? E djeshme nj? Martphone tep? Interesant android, i cili dallohet nga nj? Krani madh me prekje prej 4. 8-pol? Me rezolucion 1024 x 480 piksel. Ky smartphone i acer aktualisht nuk ka nj? M? Por me siguri dihet se lan? I i tij do t? Illoj?? Uajin prill, me nj? Mim ende p? Tu p? Aktuar. Lista e karakteristika teknike p? Shin nj? Rocesor snapdragon, 1 ghz me kamer 8. 0 megapiksel,e pajisur me nj? Lash led flash. M? Shum? Gjermani - debutimi i google street view n? Rug? E gjermanis? Ashm? A publikuar disa nga perlat e tij, t? Ilat jan? Arguar menj? R? Ga rrjeti. Ishin disa prej k? Re imazheve q? An? Fruar n? Rjet, ku me siguri ajo q? Abit m? Hum? Pamjet japin nj? Gjarje shum? Isterioze e cila? T? Jo ku paraqitet nj? Erson, plot? Sht i zhveshur, i shtrir?? Agazhin e makin? S? Ij. Pran? Ij n? Rug? Ndodhet nj? En i shtrir?? Tok? . Do te jete shume e lehte dhe me finiture shume luksoze prodhimi i ri i kompanise mercedes, i cili do te quhet mybach drs. E ngjashme me karrocat e vogla te projektuara per tu terhequr nga njeriu,te perhapura edhe sot ne vendet e lindjes. Kjo makine do te mundesoje zevendesimin e forces muskulare me ate elektromekanike. Dy motoreve elektrike do ti bashkangjiten edhe pedale te cilat do te komandohen qe nga brenda makines. Ky model i shtutgardit, i cili ne fakt eshte projektuar ne. M? Shum? Shba - samsung njoftoi se ka shitur q? Nga mesi i tetorit e deri tani m? Hum? E 600 mij? Opje t?? Iut galaxy tab, me sistem operativ android. Sht? A e prodhuesve korean? A b? T? Itur se k? Esa e konsumator? N? Hum? Ende t? Ot?? T? Hum? M? Lart? E kapaciteti i prodhuar, duke hedhur posht? Hashethemet e p? Apura nga disa analist? Cili tregonte se prodhimi i galaxy tab? T?? Jysmuar si pasoj? K? Esave shum?? Lta. N? Tregun italian, samsu. M? Shum? Shba - me shum? Und? Bashk? A e zhvilluesve, mund t? En? Hum? Hpejt t? Atsh? Kodin e android 2,3 p? Ara deklarat? Zyrtare nga google dhe kjo n? Aj?? Irmware t? Martphone samsung gt i9200 q? Sht? Hfaqur n? It? E fundit. Samsung gt-i9200, me shum? Jasa do t? Rezantohet n? Reg n? Illim t? Itit t? Ardhsh? Me emrin galaxy samsung 2 dhe p? K? Arsye do t? Iratoj? Ersionin 2. 3 (gingerbread) t? Sistemit operativ android. Dit? E ardhshme do t? A tregojn?? M? Hum? Gjenev? Imazhet e par??? Lasjes mes grimcave n? J? Emperatur?? Rodhuar nga big bang. Animimet kan? B? Itur nga p? Hpejtuesi m? Madh n? Bar? Ot? Large hadron collider (lhc), n? Ern n? Jenev? Ku jan? Batuar nd? A n? Naz? E p? Hpejtuesit p? Laseshin trar?? Oneve t? Plumbit. P? Or? Or? Jat? Undjav? Dhe ve?? Sht gjat? At? S? Undit t??? Nga nj? Nd e nj? T e nj? Ako jonesh jan? Uture n? Akin? Ri eksperimente, aktualisht aktiv? . N? Anairin e superkompjuter? Q? Apo mbylli dyert n? Ew orleans, louisiana, efektet potenciale t? Raganeve n? Byll? Plastik ishin v? N? Rahasim energjie p? All? J? Ipi t? Og? T? Ilikonit. ne jemi duke diskutuar rreth ekzo-shkall? S? Ompjuter? T? Anish? U shpreh john shalf, lideri i grupit advanced technologies pran? Awrence berkeley national laboratory, para arkitekt? T? Ompjuter? , zhvilluesve t? Oftuerit dhe inxhinier? T? Omunitetit t? Ompjuter? T. M? Hum? T? Pasionuarit e batman mund t?? Atiten, pasi nj? Rej d? Irave te tyre tashm? Sht?? Realitet. Nj? Ompani amerikane ka marr? Icenc? P? T? Rodhuar kopjen e sakt?? Atmobile. Automjeti i drejtuar nga adam west n? Erin? Elevizive t? 960 do t? Hitet me nj?? M prej 120 mij? Ollar? . . Maybach exelero, u prezantua p? Her?? Ar? N? Itin 2005. Makina dyvend? E, e cila arrin n? 51 kilomet? N? R? Thuhet se? T? M? Shpejta n? Ot? Nd? A? Mi varion diku tek tet? Milion? Ollar? Nuk e dim? Akoma n? Ka persona t? Atsh? T? Apin k? Shum? Arash, q? Hum? Jer? Nuk i kan? Ar? S n? Nd?. Por, n? Keni pasurin? Mjaftueshme, 8 milion? Ollar?? t? Ukur? E bot? Ia vlejn? . Shba - edhe motorola, ashtu si lg electronics,? T? Uke punuar p? Nj? Smartphone t? Uqish? Me sistemin operativ android dhe me? Tegra 2 me arkitektur? Ual core. Marka cellular amerikane me shum? Und? Do t? An??? Smartphone n? Uajt e par? Vitit t? Rdhsh? Me emrin motorola olympus. Ende nuk jan? Ublikuar imazhe n? Idhje me k? Telefon celular t? Uqish? Por me sa thuhet n? Regun e shba-s? I do t? Rezantohet nga operatori mobil at & t. . Ipad mund t? Et? J? Rej pajisjeve m?? Xehta elektronike si dhurat?? Festat e fundvitit, por bler? T hezitues t? Pad mund t? Resin edhe pak sepse ka thashetheme se n? Anar do t? Und t? Hohim nj? Pad t? I. Apple ka shitur 7. 46 milion ipad n? Und t? Uajit shtator, dhe kompania duket se? T? Uke u b? Gati t? Estoj? E shitje t? Uqishme t? Ajisjes p? Festat e fundvitit. Ipad ve? ? T?? Fert? Ga kompania apple tek shum? Hit? T?? Enj si best buy dhe wal-. M? Hum? Sipas hitwise, facebook ka 10 p? Qind t? Jes? S? Izitave t? Internetit n? Hba, dhe ka rreth 25 p? Qind t?? Jitha shikimeve t? Aqeve (pageviews) n? K? Vend. Prapa facebook vjen google me rreth 7 p? Qind dhe youtube me 3 p? Qind vizita interneti. Ne frontin e shikimit t? Aqeve youtube dhe google kan? J? Jes? Rrje t? Ombinuar prej 11. 7 p? Qind. T? H? T e paraqitura tregojn? E facebook q? A gjysm? Iliardi p? Orues (100 milion vet? N? Hba), twitter me. M? Shum? San francisko - n? On? E gjirit t? San franciskos, kompanit? Teknologjive t? Arta jan? Rekur nga r? A ekonomike. Por industria e loj? Ve elektronike nuk po ndikohet nga situata dhe p? I nj? Ritje prej m? Hum? E 10 p? Qind sipas shoqat? S? Rogrameve arg? Ese. Nga ana tjet? Kritik? Thon? E shum? Oj? Elektronike me dhun?? Kan? Jell?? Itime prej miliarda dollar? Kompanive, jan??? Hme p? F? J?. Legjislatura e kalifornis? Iratoi n? Itin 2005 nj?. M? Shum? play. Me, kanali i ri televiziv muzikor, prej 29 n? Orit do t? Et?? Acebook dhe do t?? T i pari dhe i vetmi q? Hikohet n? Rjetin social. Q? N? At? E par?? Ij do t? Et? I protagoniste beyonce. Rreth or? 22:30 do t? Ransmetohet p? Bajtja e nj? Vd-je, i amworld tour, koncerti me t? Ilin ylli i popit amerikan ka b? Xhiron e bot? E gjitha muzika dhe programet e play. Me jan? Rejtp? Rejt dhe me nj? Likim mund t? Hihen nga profili i gjithsecilit n? Acebook. . Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Kryetari i komun? S? Anit t? Lezit, rufki suma n? Akim e sot? Me gazetar? Rezantoi fakte konkrete p? Pasojat e drejtp? Rejta t? Betjeve t? Zbestit n? Ytez? E hanit t? Lezit dhe rrethin? Duke iu referuar raportit t? Nstitutit t? Jek? S?? Un? N? Kastriot mbi rezultatet nga kontrollimet preventive (sistematike) t? Un? R? T? Ompanis? Sharr-salloniti n? An t? Lezit rezulton se nga nj? Ost? Prej 167 pun? R? T? Izituar konstatohet se shkalla e? Egullimeve (s? Ndjeve) t? Un? R? T? Kzaminuar? T? Vidente. N? O k? Raport, vazhdoi m? Ej suma ky institut ka konstatuar se 42% e pun? R? T? Ekzaminuar rezultojn? E s? Ndje t?? A t? Rganeve respirator? I pasoj? Ndikimit t? Aktor? T?? H? N? End?? Ar? Ga pluhuri i azbestit. Suma me k? Rast theksoi se kjo? T? Et? Nj? Asqyr? Nj? Ituate t?? Jithshme sh? Et? Re t? Ytetar? T? Anit t? Lezit t? Il? P? Shum? Ite kan? En? Dhe fatkeq? Sht jan? Nde t? Kspozuar nga mbetjet e azbestit q?? Vite jan? Eponuar n? R t? Hap? R? E qytez? E ve?? Sht n? Rigjet e lumit lepenc. Suma me k? Rast shtoi se komuna e hanit t? Elezit edhe pse ka buxhet tejet t? Og? P? T? D? Arr? Donj? Eprim m? Onkret n?? Drejtim ka ndar? 0. 000 euro p? T? Illuar s? Aku hulumtimet mbi shkall? E ndotjes, por se k? On ndihm? Si t? Nstitucioneve vendore por edhe atyre nd? Omb? Re pasi q? J? Ksion i mir? Llt? Pastrimit do t? Ishte kosto t? Art? He p? Komun? Do t? Shte pap? Alluesh? Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m? T?? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Nju jork : new york city : shqiptar? E amerik? Masivisht presin nes? T? Estojn? N?? Gjitha qytetet amerikane ku jan??? Endruar m?? Humti shqiptar? P? Jetorin e 98-t?? Hpalljes s? Avar? S?? Hqip? S? Dhe 66-vjetorin e? Rimit t? Endit me manifestime madh? Tore dhe ngritjen flamurit kuqezi, n? Rug? E sheshet e disa qyteteve m??? A amerikane, si n? Ju jurok, filadelfia, boston,? Kago, detroit, feniks, dallas, stamford, me ceremoni festive, mbr? E dhe konc. M? Shum? Mir? E vjen 28 n? Or, t? Rojn? Hqiptar? N? Iaspor? Jet?? Jat? Lamur me gjith? Lor? Dy her? Ngrite p? Liri, i dhe em? Kombit ton? Si nuse shqip? A? T? E det, lundron e do t? Dalet n? Or i tret? N? Ori i tret?? Bashkim, se shqiponja n? Em? Na rrin. Gjith ai gjak q? Derdh p? Flamur, mbetesh i pari s'ndryshon kurr? T? Alvit? Me krenari, nd? Beteja g. M? Shum? N? Rganizim t? Eg? S? Dk-s?? Etroit (mi? En shba), u mbajt nj? Ubim i k? J dege, n? Mb? Tetje t? Andidatit t? Dk-s?? Parlamentin e ardhsh? T? Epublik? S? Osov? Z. Anton kolaj. N?? Tubim, p? E? Ryesis??? J dege, mor? Pjes? N? R? He simpatizant?? Dk-s? Po ashtu edhe qytetar?? Jer? T? Humt? E spekt? T? Jer?? Rientimeve politike. T? Jith?? Ranishmit shprehen admirimin dhe p? Rahjen e thell?? Zotin anton kolaj, i cili p? K? Komun. M? Hum? Dita e flamurit? T? J? At? He dit? R?? Shme e sh? Ar n? Istorin? Lavdishme t? Ombit ton? Flamuri yn? Imbolizon radh? E gjat?? Atriot? Dhe atdhetar? T? Kombit q? Sakrifikuan gjat? Hekujve,dekadave dhe viteve n? Uft? P? Liri, p? Ti dalur zot atasheut n? Brojtje. Nd? K? Flamur edhe sk? Erbeu, ngadhnjeu dhe doli fitimtar? Ai ngadhnjeu kund? Padrejt? Ve, tradhtive, lakmive,dhe pashalleq? Mizore t? Nadollit dhe t? Petiteve bolshevike t? Eogradit dhe. M? Hum? Unioni mbar? Mb? R shqiptar, qendra kulturore, bes? Dhja komb? Re demokratike shqiptare n? B? Tetje t? Endr? Islame n? Htutgart, organizojn? Anifestim kulturor e artistik p? Bashkatdhetar? Me 28. 11. 2010 duke filluar nga ora 12. 30 n? Dresen altes feuerwehrhaus m? Nger str 56 70199 shtutgart me u. 1 dhe u. 14 zbritja n? Chreiber str. N?? Fest? U arg? Jn??? Rja lumnie grajqevci, k?? Ri arsim grajqevci dhe grupi i valleve nga shoqata iliria nga halderberg. N. M? Hum? Kosova ka filluar t''u ofroj? Ytetar? Tan?? Ot? H? Imet konsullore t? Ilat jan? J? Eht? M i madh p? Mij? Bashkatdhetar?? Iaspor? Tani ata mund t? Plikojn?? Dokumente idenfitikimi dhe udh? Mi n? R ambasadat tona. Ambasada n? Ruksel? T? Para ku ekspert? E mpb s?? Osov? Kan? Nstaluar sistemin modern q? Und? N dh? En e let? Joftimeve. Sistemi i instaluar? T? D? M? Odern? Dhe p? Shin jo vet? Fotografimin biometrik, por edhe marrjen elektron. M? Hum? Shtetas t? Yrom it (r. S? Aqedonis? Q? Unojn? Jetojn?? Oh? Sht n? Htete t? Dryshme evropiane dhe gjetiu, k? E p? Etojn? Dhe e p? Allojn?? S? Eqi, duke bredh? As pasaportave, serb, boshnjak, kroat, etj. Por, as shtetasit me shtet? , por q? Unojn? He jetojn? Iku jasht? Endit, nuk llogariten si qytetar t? Ti shteti, por as si t? Uaj, por ngjet si t? En? Obot, q? Ilen dhe e shtrydhe, q? A m? Hum?? Erdhin e t? An? Ara (euro, franga, dollar etj. ). Dhe. M? Hum? Kosova ka filluar t'u ofroj? Ytetar? Tan?? Ot? Sh? Imet konsullore t? Ilat jan? J? Eht? M i madh p? Mij? Bashkatdhetar?? Iaspor? Tani ata mund t? Plikojn?? Dokumente idenfitikimi dhe udh? Mi n? R ambasadat tona. Ambasada n? Ruksel? T? Para ku ekspert? E mpb-s?? Osov? Kan? Nstaluar sistemin modern q? Mund? N dh? En e let? Joftimeve. Sistemi i instaluar? T? D? M? Odern? Dhe p? Shin jo vet? Fotografimin biometrik, por edhe marrjen elektronik. M? Shum? ? O dit? Roket, n? Jetet elektronike dhe ata t? Hkruara, thirrja p? Ri-bashkim komb? Ar? Por kjo thirrje, nuk d? Ohet, nga ata q? An?? All? T? Opullit, n? All?? Artive politike shqiptare, gati pa p? Ashtim si, te ata n? Iran? Po ashtu edhe n? Rishtin? , sa p? N? Hkup (lexo n? Etov? Nuk diskutohet. N? Iran? Hahen e merren, edhe m? E zgjedhjet e vitit 2008. Nd? A n? Rishtin? Gara se kush po b? T m? Adhi, nuk ka dert p? T? Mirat tjera q? An? Grumbullu. M? Shum? Shoq? A kulturore dhe artistike " dardania" nga winterthuri organizon fest? E flamurit dhe pavar? S?? Hqip? S? Jan?? Tuar edhe diplomacia jon? Si dhe figura t? Et? Dhe veprimtaris??? At? P? E? K?? E valleve t? H. K. A "dardania" nga winterthuri, n? Est? E pavar? S? O t? En? Dhe grupi teatral "aktrimi" nga z? Hu, si dhe k?? Rja e mir? Ohur elda shabani. Festa mbahet m? 8. N? Or 2010 prej or? 14:00, n? Irchgemeindehaus oberwinterthur, hohlandstrasse 7,. M? Shum? N? Drejtimin e kryetarit t? Eg? S? Dk-s?? Vic? Zot? Haki latifi, kryesia e re n??? E prej 17 an? R? Mbajti mbledhjen e par? E karakter pune. Kryetari dhe delegat? E deg? Q? Or? Pjes?? Uvendin e vii t? Dk-s?? Nj? Nformim dhe v? Trim t? Hkut? P? Rrjedhat dhe rezultatet e kuvendit, duke p? Hkruar atmosfer? Dhe frym? Pozitive dhe mjaft premtuese q? P? Oll? Pun? E kuvendit. Kryesia i sheh me shum? Ptimiz? Rezultatet e zgjedhjeve t? Rganeve udh? Q. M? Hum? Avni dervishi nj? Ktivist i madh i? Htjes shqiptare n? Iaspor? Pas 6 viteve n? Arlamentin e suedis? 19 viteve t?? Rimit n? Uedi ka vendosur q? u kthehet trojeve shqiptare. Ai? T?? Grupin e eksperteve e-15 dhe q? Sht? Jes? Koalicionit em akr-n? He garon p? Deputet n? Kuvendin e kosov? Avni dervishi ka ndihmuar n? Roceset e tranzicionit politik edhe n? Stoni, poloni dhe? Ki dhe n? Ntegrimet e tyre evropiane. Duke pasur parasysh k? P? Oj? I vjen n? Oso. M? Shum? Ju lutem nj? Rezentim t? Hkurt? P? Lexuesit tan? Quhem sanije selmani jam nga prishtina republika e kosov? P? Dryshe n? Uedi jetoj q? Ga viti 1995, banoj n?? J? Regjonin smoland ku edhe punoj dhe angazhohem nj? Oh?? Jat?? Vera t? Dryshme t? Et? Mergimtare. Profesioni i juaj? Jam arsimtare e gjuh? Shqipe. P? Ec se nj?? Ese e let? Is? He gjuh? Shqipe n? Iaspor? O te ishte m? Nteres te mesonim nga ju s. M? Hum? N? Fundjav? Q? Hkoi ndeshjet e tyre i zhvilluan 21 skuadra shqiptare n? Iaspor? Prej t? Ilave 20 n? Jermani dhe vet? Nj?? Vic? Shumica e ekipeve shqiptare n? Jermani kan? Byllur sezonin, disa ndeshje nuk u zhvilluan p? Shkak t? Otit t? Ig? Kurse n? Vic? Sezoni ka p? Unduar p? Ekipet e para, k? Tu q??? Jav? Uajti vet? Ekipi i junior? T? Osov? S?? Hut. Rezultatet e ekipeve shqiptare edhe n?? Jav? Ishin plot? Sht t? Arabarta. Nga 21 ndeshjet e zhvillu. M? Hum? N? Uad? T? H? Mit t? Est? S? 8 n? Orit komisioni sportiv i shoqat? Shqiptare n? Ruy? Organizon, turnir n? Utboll t? Og? Q? Bahet m? 8 n? Or 2010 n? All? Omnisport n? Ulle (af? Migrosit), me fillim n? R? 9h. Ekipet e interesuara mund t? Araqiten n?? Numra t? Elefonit: arsim meha 079 / 475 35 99 arton bytyqi 079 / 691 49 65 shoqata shqiptare n? Ruy. M? Shum? Lidhja e arsimtar? Dhe prind? E shqiptar? N. Frash? , p? Kantonin e cyrihut organizon nj? Asdite festive p? Nder?? Est? S? 8 n? Orit. N?? Fest? O t? Paraqiten me recitime dhe k?? X? Sit e shkoll? Shqipe. Gjithashtu jan?? Tuar k?? R? Dhe k?? Ret e grupit muzikor t? Estorantit glatthof me musafirin e mbr? Es muhamet sejdiun i cili do t? Hoq? Het nga k?? Ret dilja, xheva, eli,e aza t?? Jellur nga sintisti i njohur bekim kumanova t? Il. M? Shum? Roli i p? Aq? Ve diplomatike dhe konsullore t? Kosov? N? Ende t? Dryshme t? Ot? Q? Sht? Jaft i fuqish? Dhe i larmish? Dal? Adal? O realizohet n? As? E duhur. Nj? Rym?? E k? J roli po japin ambasador? Dhe konsujt e kosov? Q? Ot jan?? Ranish? N? Endrat m??? A bot? Re t? Endosjes. Nj? Rol t? Ill? E mjaft sukses? T? Uke e luajtur astrit zemaj, konsull i republik? S? Osov? N? Rankfurt t? Jermanis? Ai krahas p? Ushjes s? Etyrave konsullore n. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Kryetari i bashkimit demokratik p? Integrim ali ahmeti, n? J? Ntervist? P? Z? N e amerik? Komenton dosjet e fundit t? Ilat synojn??? Ojn? Ersonalitetin dhe veprimtarin? Tij. Ai i quan k? Pamflete q? An?? Q? Im nxitjen e konfliktit dhe v? Avrasjes nd? Vet? Hqiptar? Zoti ahmeti flet edhe p? Koalicionin qeveritar, p? Arritjet dhe probleme t? Jera n? End. Z? I amerik? Nj? D?? Htjet m? Ktuale? T? Jo e dosjeve, nj? D? To ka t?? Me ju. Personi i cili dyshohet se i ka falsifikuar ato tash gjendet n? Araburgim. A ndjeni leht? M pas fillimit t? Hthurrjes s?? Hit? Ali ahmeti: mendoj se kjo situat? A qen? J? Urp jo vet? P? T? Postrofuarit, jo vet? P? Njer? T p? T? Il? Shp? Ndaheshin pamflete denigruese, posht? Ese q? Jeriu me nd? Jegje njer? Re nuk i b? K? Veprime p? T? Arritur ndonj?? Im. ? Ht?? E e v? Et?? Hpirt? Sht sigurisht q? A ka munduar dhe na ka vrar? Sepse asnj? R? Uk m? A shkuar mendja n? Et? Time se ka njer? T? Il? Mund t? Abrikojn? T? Alsifikojn? He t??? J? T? L? Vet? E vet? P? T? Rritur nj?? Im politik. Aty fyhej e posht? Hej nj? Ezistenc? Nj? Rganizim i t? Jith? Hqiptar?. Un? Am k? Uar q?? Eprojn? Nstitucionet p? K? ? Htje; un? Am alarmuar komunitetin nd? Omb? R, sepse un? Uk kam dashur q?? ? Htje t? Gjidhen n? Vet? Ygj? , nuk kam dashur q?? Ebelohen njer? T, nuk kam dashur v? Avrasje; dikush mund ta ket? He q? Imin aty q? Shqiptar? Ti fus?? J? Onflikt nd? Hqiptar. Ne duhet t? Uftojm? E programe dhe me koncepte. U b? Apel t? Jith? Hqiptar? T? Aqedonis??? Mos bien pre e provokimeve t? L?. Do t? K? Oja na z. Meduh tha? Q? T?? Iqet nga poasht? Met. Le t?? Allemi me koncepte njer? Re, programe politike p? Ti? R proceset p? Ara. T? Nstalojm? Lera edhe m??? A dhe m?? R?? Shme. Z? I amerik? Megjithat? O vazhdon dalja n? Ublik e faqeve apo dosjeve t? Jera q? Retendojn??? Mojn? D? Ikimin tuaj. Avokati i hisen musliut thot? E pranimi i fajit para organeve hetuese, para policis? Nuk? T? Elevant n? Aqedoni. Si e komentoni? Ali ahmeti: nuk mendoj se mbi autorin, fabrikuesin t? Et? Shtruar ndonj?? R? E dhunshme, nd? A? T?? Tje e avokatit se ai at? Un? Ka. Un? Uk jam? Ejs? Procesit hetimor por sigurisht q? Rganet pa patur argumente t? Q? Rueshme. Un? Q sa pash?? Elevizion kishte faktura n? M? T? Ozhidar spasi? T?? Uara nga hisen musliu. Z. Musliu duhet t? Hpjegoj?? Ato para t? H? Bozhidar spasi? (ish-funksionar i udb-s? ? Ar? Eprime ka kryer spasi? Pastaj? Pamflet q? Hp? Dahej n? R mediume, paraprakisht paralajm? Hej nga ana e strukturave politike n? End q?? Risni nj? Ajm shum? Nteresant do t? Et??? E k? Or? Dhe gjithandej. Ne nuk vijm? Ga sallonet. Ne vijm? Ga nj? Et? Hum? R?? Me nga 20, 30 vjet veprimtari e sakrifica. Z? I amerik? Pse mendoni se k? Dosje dol? Pik? Sht tash n?? Periudh? Ali ahmeti: un? Uk e di q? Imin e porosit? T dhe mendoj q? Jo pun? Uk? T? Q e leht? He nuk mund t? Et? Vet? Nj? Isen musliu; mund t? En? Kipe t?? Q? An? Unuar n?? Drejtim, pastak ka mentor? Ka porosit? Dhe ka strategji q?? Rrihet nj?? Im. Z? I amerik? A mendoni se n?? Rdhmen mund t? Araqiten dosje t?? Lla? Ali ahmeti: po ta them t?? Et? Pres q? T?? Kuzojn? He t? Hp? Dajn? Donj? Amflet q?? Em qen? Xit? I luft? Midis koreve dhe n? Osh? Time rreth tre vje? T?? Hpallin si nj? Ga organizator? E atentatit kund? Xhon kenedit! Z? I amerik? Zoti ahmeti, sa jeni t?? Qur me koalicionin qeveritar; ka z? Se hamendeni t? Ilni nga qeveria? Ali ahmeti: ne jemi p? Jekur q? E dinjitet ta p? Aq? Jm? Onceptin, politik? P? Aktimet e bdi-s? ? Ht?? E e v? Et? Se maqedonia ballafaqohet me nj? Roblem jasht? Konisht t??? Sh? Dhe q?? On zgjidhje. Un? Am n? Ontakt t?? Ersh? Me shba-n? Me be-n? He naton dhe kam k? Uar q?? A ndohmojn? I? A kan? Dihmuar n?? Dhjet? Ite p? Zhvillimin e proceseve n? Aqedoni, p? T? Cur p? Ara. Dhe n? Ft? Ne vonohemi n? Spektin e an? R? Mit n? Ato, sigurisht q? Uk? T? Ir?? Mir? Nien e vendit, as p? Paqen dhe sigurin? Renda rajonit t? Allkanit per? Imor. Un? Uk mendoj se me veprime t? Hpejtuara, t? Eqja e bdi-s? Ga koalicioni qeveritar nuk mendoj se do t? Rrinte zgjidhje. Z? I amerik? N? Pinion? T? Rijuar p? Htypja se kryeministri gruevski po injoron proceset integruese n?? Jekje t? Brojtjes s? Mrit t? Endit. A keni mosmarr? Eshje n? K? Drejtim brenda koalicionit qeveritar? Ali ahmeti: un? Asnj? R? Uk kam hasur ndonj? Ezerv? Ek nikolla gruevski. Tash b? N dy vjet q? E jemi s? Ashku n? Oalicion, n? Ashk? Verisje dhe kemi marr? Shje t?? Hkruar me at?? Sa i p? Et integrimit t? Aqedonis?? Ato e n? E, p? Jet? Min e marr? Shjes s? Hrit. Z? I amerik? Si iu p? Jigjeni kritik? T? Il? Thon? E bdi-ja ka mbetur n? Hijen e vmro-dpmne-s? Ali ahmeti:? Ht? V? Et? E ka nj? Ushat? Oft? He n? Edia, apo grupe e grupacione t? Aktuaras p? P? Itime t? Yre t? Gushta q?? Nj? Ropagand?? Ill? E gjoja bdi? T? Nferior, se ka mbetur n? Hijen e nikolla gruevskit, etj. T? Jitha arritjet q? An?? Nuk jan?? Bdi-n? Por jan?? Kombin shqiptar n? Aqedoni, sepse muzeu i manastirit dhe muzeu i liris?? Hkup, hapja e fakultetit n? Umanov? Sheshi sk? Erbeu dhe realizime t? Jera jan? Nder dhe krenari p? T? Jith? Hqiptar? Dhe k? Do tu mbeten trash? Mi dhe pasuri t? Jith? Hqiptar? Dhe jo bdi-s? Z? I amerik? ? A po ndodh me decentralizimin n?? Ov? A do t? Espektohet marr? Shja p? Bashkimin e qytetit me komunat e zajazit dhe osllomes?? T? Rijuar shumic? E parashikuar shqiptare n?? Qytet? Ali ahmeti: un? Am biseduar me t? Jitha autoritetet vendore q? Eprojn??? Ov? Autoritete politike dhe me? Gjegj? Brenda komunitetit shqiptar q? Eprojn? Tje. N? Gjedhjet e kaluara ishte shum?? Tir? Q? E t? Arojm?? Shkak se nuk ishim t? Igurt se do t? Und t? Iguronim ndonj? Itore n?? Ov?? Ar? E se nj? Pjes? Elektoratit shqiptar? T? Shp? Dar?? R evrop? He amerik? K? Tu q? Uhet nj? P? Atitje dhe organizim shum?? Mir? Z? I amerik? ? A mendoni p? Zgjedhjet e parakohshme; partia juaj ka q? Ruar e heshtur n? Idhje me k? Esat p? Zgjedhje t? Arakohshme parlamentare? Ali ahmeti: sigurisht q? Di ka q? Ruar m? An? Epse nuk beson realisht n?? Esat e opozit? P? Zgjedhje t? Arakohshme. Duket si shaka k? Esa e opozit? P? Zgjedhje t? Arakohshme kur ajo? T? Hum? Dob? N? Oft? E p? Interesa partia, ne na p? Jigjet t? Rganizojm? Gjedhje t? Arakohshme, sepse mendoj q? Hqiptar? Kan? Esim tek ne dhe p?? Do t? Otojn? Ashkimin demokratik p? Integrim. Mir? Ne nuk e shikojm? Nteresin e ngusht? Artiak, por shohim interesat m? Adhore p? Vendin. T? Jindet nj? Zgjidhje p? Emrin, t? N? R? Hemi n? Ato dhe be dhe t? Hkohet pastaj n? Gjedhje t? Regullta. Z? I amerik? N? Idhje me regjistrimin e popullsis?? Ritet t? Bahet n? Uajin prill, sa do t? Et? Asje faktori shqiptar n?? Gimin apo kontrollin e procesit. Dhe a ka nj? Arr? Shje midis jush dhe vmro-s?? Idhje me regjistrimin? Ali ahmeti: ligji p? Regjistrimin? T? O ai q? Miratua p? Regjistrimin e vitit 2002. Un? Am takuar me nikolla gruevskin p?? Htjen e ligjit por nuk di p?? Ar? Arr? Shje b? T fjal? Kemi k? Uar v? Gues nd? Omb? R? I? Sht? Urostat dhe nuk mendoj q? E t? Edhim dyshime, dilema e t? Lasim n?? R? Ipotetike p? Numrin e shqiptar? E t? Rejudikojm?? Indjen. Nuk b? Q? i japim ngjyrim nd? Tnik dhe k? ? Htje t? Dikojn?? Largimin e dy komunikteteve m??? A n? Aqedoni. Kthehu | 26. 11. 2010. Sje i pafajshem, e dime e gjithe bashk me shoket e idealit enverist. " /> antikomunisti 27. 11. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Cana i gatsh? P? Kryendeshjen 25. 11. 2010 edhe francez? N? Urneun adem jashari 25. 11. 2010 guardiola, megjithat? I zhg? Yer! 25. 11. 2010 sa m? Hum? Gola 25. 11. 2010 juve k? On edhe gomez-in 25. 11. 2010 fifa: 670 mij? Usd gjob? Sh-trajnerit t? Hqip? S? Ri haan 25. 11. 2010 vjeshta e liris? 25. 11. 2010 pranvera. 25. 11. 2010 barcelona pa problem, manchester utd fitoi nga penalltia 24. 11. 2010 vokrri: viti i ardhsh? N? Henj?? Utbollit t? Osov? 24. 11. 2010. Trupi gjykues i kryesuar nga tonka berishaj ka shpallur sot vendimin kund? Bajrush xhemjalit, kryetar i komun? S? Erizajt me an?? Ilit ai? T?? Ar me 2 vjet e 6 muaj burg si dhe me 3 vjet ndalese t? Rejtimit t? Utomjetit. Kryetari i ferizajit xhemajli akuzohet p? Rrezikim i trafikut publik p? Pasoj? Ati humbjen e jet? S? J?? Iu 21 vje?. Aksidenti ndodhi m? 21 maj t? Itit 2009. Vendimi do t?? T i plotfuqish? N? Orm? P? Undimtare pas shqyrtimit nga gjykata supreme e kosov? P? At? Sht pas paraqitjes s? Nkesave nga t? Yja pal? Prokuroria dhe pala mbrojt?. B. S. Kthehu | 26. 11. 2010. A per do gjera rrofte kanuni, se per politi"kuajt" e kosoves ska ligj qe i kape. " /> dardani 26. 11. Se drejt? A ne kosov? Uk funksionon kjo? T? E ditshme, por se nuk funksionon fare tregohet me ket? Jykim qesharak. Ky? T?? M qesharak ,te mbytesh njeriun e te d? Hesh ka? Pake nuk don? Oment. " /> bizi 26. 11. Ps. Ky kriminel i trafikut te ferizajit qe vet e ka shpallur qe e adhuron shpejtsien e madhe, e prap denuhet me 2. Vjet burg kjo esht hajgare nga gjykata e prishtines " /> n. S , lausanne 26. 11. Ky asht vetem keshtu se tash hashim thaqi e nxerr pi burgit, se gjykata e hashimit ashe,t per shka e ka vj. Krejt kosoven, veq me kthy gjykaten pi veti, korrupsion, turp per ket qeveri dhe kto gjykata e hashimit" /> lulja 26. 11. Turp. Nje denim minimal per nje gangsterllek tipik te nje k. ,? A eshte me keq, qe as kete denim nuk do ta mbaj. Sa kryetar komunash kosovare ka pdk qe ndaj tyre zhvillohet procedure penale dhe asnjera nuk mbaron dot. Kur e ndegjoj demagogjine e thaqit per ndertimin e nje shteti ligjor. . Me vjen te vjelli. " /> harudi 26. 11. Jo 2 vjet e gjasht muej po asnji dit ska me ta mbajt, dhe nuk kom deshir armikun me e pa ne burg po kjo reflektohet shum keq ne opinion familiaret e viktimes kan hunbur : djalin vllaun e ndoshta edhe baban se paku bili eshet dashur qe ta kompenzojn materialisht familjen e tij se keta bili para kan. . . " /> shaliani e gjerm 26. 11. Si mund te ndodh kaq pak te denohet njeri i cili e ka prish rendin publik ne trafik une nuk dije me 2 vjet e 6 muj burg kur i ka marr jetn njeriut por nuk ka dert pasi qe ''shqiptar ka sa te duash '', por duhet pas kujdes ne antaret e pdk-se se te tjeret jan te pa vler, vetem nevojiten per vota dhe kthim te tyre ne varferi te skajshme ma zi se ne kohen e okupimit. . . . " /> shpresa e humbur 26. 11. Per mendimin tim, ky vendim eshte turp per drejtesin kosovare,, se meja marr jeten te riut ne komunikacion trafiku e vetem me 2vjet e 6muaj denim, turp turp per gjykaten dhe drejtesin tone,, besoj se duhet me rishikue prap ky vendim edhe duhet me marr vendim shume e shume me te ashper,, mjere ajo familje e viktimes qe nuk o knaq me kete vendim te zi. " /> qka poni mamire mosnifsha ma. 26. 11. Ani 2 vjet e gjysm plus tri vjet mos me pas drejt me vozit, meniher sa te perfundon bukgin mas 6 mujve bohen tri vjet kshtu qe burg sy duhet patent shoferi shum qesharake, per kete k. Denim me vdekje se ky smushet mend. " /> titi ch 26. 11. Turp per gjykaten kosovare, nese ligji thote keshtu, edhe un jam gati ta mbyti nje njeri me automjetin tim nese denohem dy vite. Zoti daci i harxhoi 1400 euro te shtetit po denohet njejt si nje mbytes. Ky aksident ka qen per mendje te madhe dhe denimi duhet patjeter te jet ne maksimum,perndryshe popullin dota detyroni te reagoi ashper per kesi rasti. Te ju vij pak turp nga familja e viktimes, " /> gazi 26. 11. O mjer na qefar shteti jemi duke e ndertuar me ksi gjykatesish. Po ketij far njeru pak kishin me qen 25 vite burg me ia dhan, dhe ato te izoluar ne qeli, po une nuk kam iden se ku i gjejn keto far ligjesh keto gjykatat tona, qe i denojn keta far banditesh si ku far bajrush xhemajli, ti marresh jeten nje te riu 21 vjeqar dhe te denohesh vetem 2 vjet e gjysem burg, kjo nuk mendoj se ndodh as ne tanzani, jo jo jo kjo eshte absurde. " /> kujtimi 26. 11. Fatkeq? Sht jeta e atij te ndjerit t? Iut paska patur vler? Q t? Ogel nen ndikimin e politikes se thaqit sepse denimi i merituar vetem qe ka thyer rregullat e komunikacionit? T? Ashur t? Et aq. Kjo? T? Rejtsia e premtuar e qeveris thaqi, zero toleranc ne drejtsi dhe korrupcion, ju lumt k? Tu ruhet populli dhe mbahet shteti. Thaqit shko te ahtisari te tregon per shtetin qe ta ka krijuar ta udh? Qesh! " /> islami 26. 11. O k? Shi. Duhet que n? Uantanamo kuku p? Kosoven n, kon osht met e mbyt njeriun dhe prap kryetar qekjo drejt? Se! " /> veterani 26. 11. Drejtesija ne kosove nuk ekziston, dirigjohet prej klaneve mafioze. Mjer ai qe ka pune me drejtesi ne ks. " /> lyra 26. 11. Nuk po mund ta marr me mend se ne mes te qytetit te dyfishon shpejtsine e vozitjes dhe te shkakton tragjedi te aso permasave qe i kame pa ne fotto e te merr ate denim qesharak vetem per fat te keq ne kosove po ndodh ashtu! Eh qe drejtesia jone! Ndodhin raste tragjike neper autostrada, ku lejohet shpejtesia e vozitjes me e lart. Mund te kete i akuzuari lehtesime ne gjykim pra jashte qytetit por jo kurrsesi sikur ne rastin e zotnis!! Zoti na ruejt prej ketyre vozitesve te tille: " /> rrustemi. Gjermani 26. 11. Bajram asllani, nj? Nga m? T? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Zyrtar? E sh? Imeve sekrete t? Akistanit than? E nga nj? Ulm i dyshuar amerikan jan? Rar? Tre militant?? Dyshuar n? Eri-per? Im t? Endit. Ky? T? Ulmi i fundit n? J? Al? Ulmesh t? Ryera nga aeroplan? Luftarak? A pilot? Und? Luft? R? Taliban?? Il? Te strehuar n? Akistan, po sulmojn? Orcat amerikane dhe t? Ato-s n? Fganistan. Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Kryetari i bashkimit demokratik p? Integrim ali ahmeti, n? J? Ntervist?? Z? N e amerik? Komenton dosjet e fundit t? Ilat synojn??? Ojn? Ersonalitetin dhe veprimtarin? Tij. Ai i quan k? Pamflete q? An?? Q? Im nxitjen e konfliktit dhe v? Avrasjes nd? Vet? Hqiptar?. Zoti ahmeti flet edhe p? Koalicionin qeveritar, p? Arritjet dhe probleme t? Jera n? End. Z? I amerik? Nj? D?? Htjet m? Ktuale? T? Jo e dosjeve, nj? D? To ka t?? Me ju. Personi i cili. M? Hum? Komente (3). Z? Nd? Ryeministri i obliguar p? Zbatimin e marr? Shjes s? Hrit, abdilaqim ademi sot u takua me ish-kryeministrin e shqip? S? Ylli bufi, i cili? T? P? Vizit? Yditore n? Aqedoni. Q? Imi i vizit? S? Ufit? T? Romovimi i librit t? Ij t? Ri tempulli i demokracis? Ademi pas takimit n? Everi theksoi se ishte k? Q? Q?? Akohet me nj? Ersonalitet, si? Sht? Ufi, personalitet shum? Njohur p? Shqiptar? N?? Jith? , i cili ka drejtuar institucionet e shtetit s. M? Hum? Koh? T? Undit n? Aqedoni? T?? Apur nj? Enomen i? Itsh? Disa femra, kryesisht t? Eja, duke u paraqitur si motra medicinale po ofrojn? Rejsh? Sh? Ime sh? Et? Re dhe p? Ujdesje, njofton agjencia e lajmeve ina. Dy raste t? Eja t? Eprave penale t? Mashtrimit jan? Egjistruar nga ana sekretariatit t? Pun? T? Brendshme (spb), n? H? Spb e ohrit njoftoi se, gjat? It? S? Jeshme, rreth or? 13, n? Shatin mesheisht? Dy femra t. M? Shum? N? Ryetari i delegacionit t? Parlamentit evropian p? Evrop? Juglindore, jelko kacin, ka shfaqur shqet? Min me ngjarjen e mbr? Hme n? He rreth nd? Es? S? Elevioznit a1 n? Hkup. Kacin ka th? Se? T? Pazakonshme dhe e papranueshme, q?? J? End q? Sht? Andidat p? An?? M n? E, policia t? Engoj? Azetar? T? Ryejn? Un? E tyre. liria e mediave paraqet pjes? Qendrore t? Ritereve politike t? Kopenhag? P? An? R? M n? E. Pluralizmi medial duhet. M? Hum? Pas votimit nga t? Y k? Illat e komunave, t? Njten? T?? Ceremonia solemne e n? Hkrimit zyrtar t? Arr? Shjes p? Binjak? M mes komun? S? Etov? Dhe komun? Kepez t? Ntalis? Binjak? Mi i dy komunave? T? J? Ap shum? R?? Sh? P? Komun? E tetov? Duke marr? Arasysh p? Oj? E madhe t? Omun? Kepez dhe fuqin? Saj ekonomike, kulturore e turistike. Marr? Shja p? Binjak? M konkretisht shtrihet n? Re pika kryesore. Pas n? Hkrimit t? Aj do t?? T intens. M? Shum? Partia m? Madhe opozitare lsdm paralajm? I mbajtjen e nj? Arshi gjith? Pullor n? Hkup kund? Politik? S? Ushtetit aktual. Lideri i socialdemokrat? Maqedonas, branko c? Enkovski deklaroi se t? Htun? E ardhshme do t? Bahet marshi gjithpopullor n? Brojtje t? Rdhm? S?? Aqedonis? marsh p? Lirin? He demokracin? Drejt? N? He t? V? Et? Mbr? E pam? E mund t? Emi bashk? He t? Emi nj? I maqedonas, shqiptar, serb, turq,. M? Hum? Ministria e brendshme deklaroi se ngjarjet e mbr? Hme n? V a1 ishin tentim p? Manipulimin e opinionin, t? B? Tetur nga lsdm-ja dhe fondacioni soros. policia ishte n? D? Es? Ku? T? V a1 n? Rug? pero nakov ,p. N, p? Shkak t?? Es? P? T? Sistuar p? Policin? Inanciare dhe drejtorin? E t? Rdhurave publike (dap), t? Ilat me vendim gjykate po kryenin kontroll n? Irmat q? Shin regjistruar me adres? E tv a1 dhe q? Uk kishte t?? Nd? Yrja me televizionin. Ne. M? Shum? Numri m? Madh i ankesave t? Ytetar? T? Aqedonis?? Gjykat? P? T? Rejtat e njeriut n? Trasburg ka t?? Me procedurat e st? Gjatura nga gjyq? Ri n? Aqedoni. Ky konstatim? T? Xjerr? Ga konferenca q? O mbahet sot n? Hkup lidhur me parimet e e praktik? Gjyq? Re t? Jykat? Evropiane p? T? Rejtat e njeriut. Sipas gjykat? S n? Jykat? E strasburgut, mirjana lazarova-trajkovska n?? Gjykat? An? Ranuar prej 350 deri n? 0. M? Shum? Me moton, kumanova th? Et n? Ashkim, me 28 n? Or, rinia kumanovare organizon nj? Anifestim madh? Tor?? T? H? Ar dit? E flamurit komb? R? He dit? E pavar? S?? Htetit shqiptar? Riza jonuzi, organizator i k? J manifestimi deklaroi p? Agjencin? Lajmeve ina se, manifestimi do t? Bahet n? End? T? Ytetit t? Umanov? Ku p? Os shpalosjes s? J? Lamuri gjigant me shqiponj? Dykrenare n? End? T? Ytetit. Q? Esta t? Jet? Plot? M? Shum? Bdsh me rastin e dit? S? Lamurit komb? R 28 n? Orit apelon p? Bashk? Nim t? Hell? Idis partive shqiptare n? Aqedoni. Bashkimi demokratik shqiptar (bdsh) p? Ulet me nderim dhe respekt t? E? T? Ara kujtimit t? Tdhetar? T?? Enj t? Ombit ton? Nga t? Jitha viset shqiptare, t? Il? N? Hemelin e shtetit vendos? Jet? Dijen, pasurin? He gjith? Q? Ishin, t? Tyre atdhetar? Q? Akrifikuan dhe luftuan me pushk? He me pend?? Lirin? M? Shum? Opozita n? Maqedoni ka akuzuar qeverin? E po e con drejt kolapsit sistemin e sh? Et? S? Deputeti i lsdm-s? Ani makraduli ka depozituar nj? Okument nga fondi i sigurimit t? H? Et? S? Sipas t? Ilit figuron nj? Oshll? Buxhetor prej 16 milion? Urosh. Sipas dokumentit, fondi i sh? Et? S? I? T? Nkuar qeveris? E vitin e ardhsh? Do t? Et?? Tir? P? T? Aguar 22 mij? Unonj? Nga ana e tij kryeministri nikola gruevski hedh posht?? H? T, pas. M? Hum? Stanislava?? Ovska, e cila po vuan burgun n? Maqedoni p? Kontraband?? Jysm? Oni droge kokain? Ritet t?? Moj? Ran? Rokuroris? Erbe n? Astin kund? K?? Res serbe svetlana razhnatoviq, e njohur si ceca, e cila dyshohet p? Keqp? Orim t? ,3 milion eurove. K?? Rja e turbo-folkut serb dhe e veja e kriminelit serb zheljko razhnatoviq-arkan akuzohet p? Shitjen e paligjshme t? 0 lojtar? T? Lubit ofk obiliq q? Shte n? Ron? T? Rkani. M? Shum? N? Ap? Rat e tv a1 dhe disa kompanive tjera n? Ron? T? Elija ramkovski kan? Ijuar kontrollet e inspektorateve. T? Un? Arit jan? Araqitur n? Pun? Nd? A pran? Televizioni jan?? Jtur forca policore, p? T? Bik? Rur situat? Sipas tv a1, serveri dhe qendra kompjuterike e televizioni? T? Jetur e plombuar nga ana e inspektorateve dhe se n?? M? R? Und t? Rezikohet r? A e sistemit dhe transmetimit t? Rogramit. Mbr? . M? Shum? N? Maqedoni jan? Egjistruar 339. 222 t? Apun? Prej tyre ku 20. 470 jan? E arsim sip? R, madje 265 jan? Agjistrant? He rreth 20 doktor? Hkencash, t? Il? Nuk mund t? Jejn? Nj? End pune. Rreth gjysma e numrit t? Apun? Arve jan?? Mosh? 39-vje? E. shkollohu, dituria? T? Uqi, jan? Isa nga sloganet e fushat? S? Everis?? Aqedonis?? Ti stimuluar t? Injt??? Egjistrohen n? Tudime, p? Ta siguruar t? Rdhmen e tyre. Dhe nj? Um? I ma. M? Hum? Situata n? Aqedoni vazhdon t? Et? Tensionuar pas nd? Yrjes s?? Orcave t? Shumta policore n? Ap? Rat e televizionit a1, q? A shkaktuar reagime t? Hum?? Pinion duke i dh? Mb? Tetje vazhdimit t? Un? S?? J televizioni. N? Pb kan? Eklaruar se policia nuk ka nd? Yr? Daj t? Un? Arve, por, ka asistuar n? Ryerjen e kontrollit nga ana e policis? Inanciare dhe t? Rejtoris??? Rdhurave publike, q? Ipas z?? Sit, ivo kotevski, ishin penguar t? Nspektojn? M? Shum? N? Uad? T? Rogramit forcimi i kapaciteteve nacionale p? Parandalim t? Hun? N? Amilje, n? Omun? E gostivarit u mbajt takim informativ-punues p? Promovim t? Un? Mit t? Ubvencionuar t? Rave viktima t? Hun? N? Amilje. Q? Imi i k? J takimi ishte njohja e sektorit privat me programin n? Jal? Me theks t? E? T? Bi komponentin p? Pun? M t? Ubvencionuar. viktima t? Hun? N? Amilje, zakonisht jan? Rat? E papun? Ara sepse varshm? A ekonomike i detyron ato q?. M? Hum? Hapja e problemit me identitetin nga fqinji jon? Ugor? T? Vjet? M? Hum? E nj? Nd vjet dhe asnj? R? Uk? T? Byllur, deklaroi kryeministri nikolla gruevski n? Yetjen e deputetit gjorgji orov? Ec nga alternativa e re. b? T fjal??? Htje q?? T? Njohur mir? He m? Vjet? Se un? He se ju. Problemi me identitetin dhe hapja e k? J problemi nga fqinji jon? Ugor? T? Vjet? M? Shum? E nj? Nd vjet. N? I shikoni regjistrimet e p?? Es etnike t? Jes? Verior. M? Shum? Shefi i diplomacis? Reke, dimitris drucas deklaroi se pala greke? T? Gatshme p? Gjetjen e zgjidhjes p? Kontestin e emrit, mir? Sipas tij, autoritetet shtet? Re t? Endit fqinj duhet t? Regojn? Ullnet dhe frym? Onstruktive. jemi t? Atsh? Q? Tani q?? Jejm? Gjidhje p? Problemin e emrit. Mjafton q? Ushteti n? Endin fqinj t? Regoj vullnet dhe frym? Onstruktive, deklaroi drucas n? J? Ntervist?? Gazet? Hungareze magyar nemzet, i p. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m?? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Zyrtar? E sh? Imeve sekrete t? Pakistanit than? E nga nj? Ulm i dyshuar amerikan jan? Rar? Tre militant?? Yshuar n? Eri-per? Im t? Endit. Ky? T? Ulmi i fundit n? Nj? Al? Ulmesh t? Ryera nga aeroplan? Uftarak? A pilot? Und? Luft? R? Taliban?? Il? Te strehuar n? Akistan, po sulmojn? Orcat amerikane dhe t? Ato-s n? Fganistan. . Rusia mund ti bashkohet organizat? Bot? Re t? Regtis? Itin e ardhsh? Duke p? Unduar pothuaj nj? Ekad? Gjysm? Egociata t? N? R? Mit, ka th? Kryeministri rus vlladimir putin. sa i p? Et an? R? Mit ton?? Undsh? N? Bt n? Itin 2011, mendoj se? T? Mundsh? Dhe do t? Onim t? Gjante, tha putin n? J? Onferenc??? Ashk? Me kancelaren gjermane angela merkel. . Nj? Yrtare e okb-s? Ka th? Se duhet punuar m? Hum?? Djekjen e rasteve t? Hunimeve q? An? Dodhur gjat? Uft? S? Osnjes. P? Aq? Esja speciale e okb-s?? Dhun? Seksuale n? Onfilkte, margot wallstroem, tha se jan? Et? 12 raste q? Jan?? Djekur nga rreth 50 mij? Eri n? 0 mij? Iktima q? Ler? Het t? En?? Osnje. Duke folur n? Arajev? Ajo tha se legjislacioni? T? Iratuar n? Osnje, por zbatimi i ligjeve? T? Ngadalsh? Dhe i paefekt. M? Hum? Nj? Gjykat? Apelit n? Uedi mbajti vendimin kund? Tre personave q?? Rojn? As faqes s? Nternetit pirate bay, nj? Nga faqet m??? A bot? Re p? Shp? Darjen falas t? Ilmave, muzik? Dhe materialeve tjera. Gjykata ka hequr d? Min me burg, por ka shtuar gjob? Nj? Jykat? Nj? Hkalle m? T? L? Kishte d? Ar vitin e kaluar kat? Persona me nga nj? It burg dhe 4. 57 milion? Dollar? Gjob? Gjykata e apelit tha n? J? Eklarat? E e ka ulur d? M. M? Hum? Fotografit? Marra nga af? T? Omet? Hartley 2 k? Muaj tregojn? Jendjen kozmike, situat? Amiljare kjo p? T? Jith? Ata q? An? Aluar dimrin n? J? Ytet me ngrica dhe d? R? K? Imazhe, shkaktuan habi p? Shkenc? Rin e misionit exposi, pete schultz. p? Syt? Mi, e gjith? Jo duket si nj? Lob d? Re q? Ke shkundur dhe m? As e sheh duke fluturuar. Imazhet e prezantuara nga studiuesit n? Onferenc? E shtypit t? Bajtur nga nasa, tregojn? To q?? Momentin n. M? Shum? Zhurma e zjarrit t? Rtileris? Ronditi gadishullin korean duke? R n? Nj? Eri paralajm? Mesh, nd? A tensionet shtohen mes dy koreve. Njoftohet se banor? N? Shullin jonpiong d? Uan sot zhurmat e bombardimeve nga korea e veriut. Zyrtar? Ushtarak? Oreanojugor? Han? E bombat nuk ran?? Erritorin e vendit por incidenti ndodh vet? Tre dit? Ga sulmi me artileri i kores?? Eriut. Sulmi u shoq? A me retorika t? Shp? Nga pheniani, i cili paralajm? I sot se t? Y ve. M? Shum? Koreja veriore u ka th? Shteteve t? Ashkuara dhe kores? Ugore se st? Itjet e planifikuara ushtarake do ta shtyjn? Iujdhes? E kores? Buz? Uft?. Paralajm? Mi i veriut komunist? T? Eklarata m? Ashp? Q? Ga granatimi i ujdhes? S? Og? Jugkoreane m? 3 n? Or, kur e humb? Jet? Kat? Njer? Tensionet n? Iujdhes? E kores? U ngrit? Edhe m? Hum? Ur koreja veriore tha se do t?? Jigjet me rrebesh zjarri ndaj asaj q? Sheh si k?? M nga jugu. . M? Hum? Pekini ka zhviluar bised? Elefonike me sekretaren amerikane t? Shtetit, hillari klinton mbi situat? E tensionuar pas sulmit vdekjeprur? T? Shullit koreano-jugor, ka th? Ministria e jashtme kineze. Ministri i jasht? Kinez jang jie? Ka biseduar po ashtu me homologun e kores? Ugore dhe? T? Akuar me ambasadorin e penianit n? Pekin p? T? Iskutuar situat? Jang i ka k? Uar seulit dhe penianit q?? Zgjidhin problemet p? Es dialogut. detyra e ngutshm. M? Shum? Or? Tep? T?? Tira po kalon shtypi i shkruar n? Reqi. Gazeta "to vima" prej javes tjeter nuk do te qarkulloje me. Keshtu brenda nje muaji pas gazetes 'apogjevmatini', mbyllet edhe botimi i se perditshmes historike "to vima" dhe dhjetera gazetare dhe nenpunes do te humbasin vendet e tyre te punes. Sipas pronareve te grupit mediatik dol qe ka ne pronesi edhe gazeten 'ta nea', mbyllja e versionit te perditshem te gazetes eshte kryer si pasoje e nevojave bashkekohore per shtypin e shk. M? Hum? Polonia ka mir? Itur deklarat? E parlamentit rus, e cila faj? N jozef stalinin p? Masakr? E katinit, ku u vran? F? 20 mij? Olak? Kryetari i parlamentit polak, grzegorz schetyna, e quajti deklarat? nj? Ap t? Ir? He nj? Henj???? Shme p? Nd? Imin e besimit mes dy shteteve. Dhoma e ul? E parlamentit t? Usis? Miratoi deklarat? N? Jal? Duke th? Se krimet ishin kryer n? Urdhrin direkt t? Iktatorit sovjetik jozef stalin. . Nj? Yrtar i lart? Okb-s? Aportohet se do ta vizitoj? Ijanmarin k? Fundjav?? Tu takuar me zyrtar?? Egjimit ushtarak t? Endit dhe t? Apaoliruaren, lideren e opozit? Aung san su kyi. Diplomat? Jan? Ituar t? En? H? Se vijaj nambar, shefi i personelit t? Sekretarit t? Kb-s? Ban ki moon, do t? Rrij?? Angon t? Htun? Q? Ga lirimi i saj pas 7 vjet t? Rrestit sht? Ak, laureatja e nobelit p? Paqe, sun kji ka k? Iuar bisedime ripajtimi me junt? M? Hum? Parlamenti i portugalis? Iratoi sot nj? Lan p? T? Ritur taksat dhe p? T? Hkurtuar pagat dhe p? Itimet sociale n? Itin e ardhsh? Me q? Im q? T? Thej? Esimin e tregut n? Inancat publike. Borxhi i madh i shtetit dhe rritja e ul? Ka alarmuar investitior? Dhe ka krijuar mund? N?? Ortugalia t? Et? Hteti i ardhsh? Pas greqis? Irland? Q? K? On ndihm? Ga be-ja. Qeveria portugeze insiston se nuk i duhet pako shp? Mi financiare, duke th? Se masat e a. M? Hum? Kryeministri rus vlladimir putin tha se evropa po u v? Arriera firmave ruse. Putin po b? Presion p? Lidhje m?? Gushta ekonomike me be-n? Duke folur n? Nj? Orum ekonomik ne berlin, putin tha se shum? Irma ruse duan t? Nvestojn?? Vrop? Por ballafaqohen me rezistenc?? Otivuar politikisht dhe ekonomikisht. N? Orum mor? Pjes?? Aq? Es t? Orporatave gjigante gjermane si volkswagen-i, deutsche bank dhe siemens. . Shtetet evropiane nuk po i b?? Resion portugalis???? Oj? Dihm?? T? Ar? Borxhet e saj, ka th? Kreu i komisionit evropian, jose manuel barroso, duke kritikuar disa lider?? Aktuar evropian?? Nxitje t? Anik? Barroso ka hedhur posht? Aportet e mediave se edhe portugalia mund t? Ndjek? Apin e irland? N?? Imin e paksos s? Dihmave nga be-ja. mendoj se nj? Nga problemet q? Ishim s? Undi,? T? E disa lider? Olitik? O b?? Do d. M? Hum? Dhoma e ul? E parlamentit t? Usis? E ka miratuar sot nj? Eklarat? N? T? Il? Thuhet se masakrat e luft? S? Yt? Ot? Re n? Atyn jan? Ryer nga ish diktatori sovjetik, josef stalin. Masakra e vitit 1940, me? Ast jan? Rar? Afro 20 mij? Ficer? Olak? He shtatas t? Jer?? Johur n? Jes? Per? Imore t? Usis? Nga policia sekrete sovjetike, nj? Oh?? Jat? Ka r? Uar raportet nd? Jet rusis? He polonis? Ish bashkimi sovjetik fillimisht, p? K? Masak?. M? Hum? India i ka b? Presion pakistanit, q? i sjell? Ara drejt? S? Rganizator? E dyshuar t? Sulmeve n? Umbai n? Itin 2008, derisa po sh? Het dy vjetori i masakr? Nga e cila u vran? 66 vet? N? Ulmin tri dit? , mor? Pjes? 0 persona islamik? T? Rmatosur, q? Sulmuan mysafir? E hotelit n? Umbai, kryeqytet financiar i indis? Ministri i jasht? I indis? S. M. Krishna,? T? Hprehur se pakistani duhet t? Erret me grupet terroriste n? Erritorin e tij dhe organ. M? Shum? Kryeministri i rusis? Vlladimir putin, ndodhet n? Erlin, ku ai pritet t? Akohet me kancelaren angela merkel dhe t? Baj? J? Jalim para biznesmen? Gjerman?? J? Orum ekonomik. Para vizit? Kryeministri rus, kishte propozuar krijimin e komunitetit ekonomik harmonik nga lisbona e deri n? Lladivostok, q? O t? Und t? Gjerohej n? J? On?? Ir? Regtare. Por, n? Omentet e publikuara n? Azet? Gjermane, zidoj? Cajtung, ai tha se pengesa m? Madhe p? Real. M? Shum? Koreja veriore sot vler? I se ushtrimet ushtarake t? Hteteve t? Ashkuara dhe t? Ores? Veriore, po e shtyjn? Adishullin buz? Uft?. Kina, poashtu, ka shprehur shqet? M lidhur me planet p? Ushtrime t?? Ashk? Shba-koreja jugore, gjat? It? T? Rdhshme. Nga ana tjet? Raportohet se zyra e presidentit t? Ores? Ugore, ka th? Se ende nuk e ka em? Ar ministrin e ri t? Mbrojtjes, duke i hedhur posht? Aportet e agjencis? Omb? Re t? Ajmeve. Ish mi. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Komuna e prishtin? Dhe policia e kosov? Jan? Akorduar premten q? Ashk? Sht t? Ngazhohen n? Peracionin p? Largimin nga qarkullimi n? Rafik t? Uto-taksive q? Uk kan? Eje pun? Kombi-buset si dhe n? Arrjen e masave p? Ndalimin e shitjes se druve dhe r? S p? Jat? Ekurudh? Pasi q?? Nj? Ktivitet t? Ill? Komuna ka p? Aktuar lokacionin p? At?. Nja dakordim i till? Arrit gjat? J? Akimi q?? Ryetari i komun? S? Rishtin? Avdullah hoti, pati me p? Aq? Es t? Olicis? T? Osov? Ku u tha se aksioni p? Largimin e auto-taksive pa leje dhe dukurive t? Arte-p? Endura t? Illoj? Ga dita e h? (29. 11. 2010). N? Ryetari hoti tha pas takimit se inspektor? Komunal s? Ashku m? Jes? R?? Olicis?? Osov? Nga fillimi i jav? S? Rdhshme do t? En?? R t? Jitha rrug? E prishtin? Me synimin e vet? Q?? Argohen nga qarkullimi kombi-buset dhe auto-taksit pa lej? Po ashtu n? Takim u vendos q? Utobus? Nder urban tu ndalohet hyrja n? Renda n? Ytet, dhe p? Mbar? Jtjen e qarkullimit t? Yre nga fillimi i jav? Do t?? Ujdesen inspektor? Komunal dhe policia e kosov? P? T? Jith? Hofer? E autobus? Nder urban t? Il? Nuk respektojn?? Rregull, policia e kosov? Dhe inspektor? Komunal do t? Hqiptojn? Jobat q? Arashihen n? Az?? Igjeve n? Uqi. Komuna e prishtin? U b? Thirrje t? Jith? Ersonave q? Osedojn? Utotaksi, e t? Il? Nuk jan?? Ajisura me leje t? Dalojn? Ktivitetin e tyre ilegal, pasi q??? Und?? Do t?? Allen m? Jobitje t? Enda. Nga ana e tyre p? Aq? Esit e policis?? Osov? Shprehen gatishm? E tyre p? Ndihmuar komun? E prishtin? P? Vendosjen e rendit dhe rregullit n? Trafikun urban dhe nder urban. Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Albana vokshi, deputete t? D-s?? Uvendin e shqip? S? U tregua e fort? Ngase p? Incidentin q? Kishin malltretuar n? Ik? Kufitare n?? Ic? At? Zyrtar?? Olicis? Kufitare jan? Uspenduar nga detyra. K? Tu, aktvendimi i gjyqtarit t? Jykat? Komunale p? Kund? Ajtje n? Rizren t? Hqiptuar ndaj vokshit, u shfuqizua t? J?? Dit? M? Het nga burime policore se kat? Zyrtar?? Olicis? Ufitare, p? Shir? Dhe policin bujar shala, jan? Uspenduar nga de. M? Hum? Komente (107). Lirim jakupi i njohur me nofk? Nacist? T?? Mitari ky?? Und t? Bardh detajet e organizimit t? Rupit t? Rmatosur dhe p? Rahjes s? Ij n? Shatin brodec t? Al? S?? Harrit gjat? Itit 2007. D? Mia e tij do t? Et? R?? Shme pas akuzave dhe materialeve t? Ublikuara q? Je i b? Nj? Anor? Fshatit brodec, i cili n? J? Konferenc? E gazetar? Publikoi nj? Ised?? Egjistruar telefonike t? Y pjes? Rr? E t?? Ar p? Rastin e brodecit, t? Il? Po akuzonin. M? Shum? Omente (35). Cai junnian i ka flok? Biond? Hund? Si shqiponj? He syt? Eshil. Jeton n? Iqian, nj? Shat n? Hkret? R? N? Onten? Ongchang, n? Ansu. ? Ht? Inez, por nga pamja i ngjan nj? Vropiani. Bashk? Triot? E th? Asin cezar, e tallin dhe jan? T? Indur se vjen nga ndonj? Amilje me origjin? Romake. Testi i adn-s? A treguar se 58 p? Qind e gjeneve t? Ij jan?? J? A me ato t? Er? Imor?. N?? Zon? Ai? T? Hum? Famsh?. Ushqehet me parat? Atyre q? Aguajn?? Ta p. M? Shum? Pasi q? Oreja e veriut hodhi disa granata n? Shullin yeonpyeng t? Ores?? Ugut, shum? Njer? Besojn?? Arashikimin e vangas, bullgares e cila kishte parashikuar shp? Himin e luft? Bot? Re n?? Or t? Itit 2010. Vangelia pandeva dimitrova, e njohur si vanga u b? Famshme n? Bullgari , por edhe n? Bar? Ot? Me parashikimet e saj t? Akta. Vanga e verb? Vdiq m? 996, megjithat? Emri i saj edhe sot p? Endet shpesh, nd? A shumica e krahasojn? T? Me nostradamusin e famsh? M? Hum? Komente (45). Shtetet e bashkuara e konsiderojn? Ajram asllanin si nj? N nga njer? T m??? Uar, por p? Shkak t? Tatusit t? Azakonsh? Nd? Omb? R t? Osov? Nuk kan? Und? Ta ekstradojn? He ta marrin n? Yetje, njofton agjencia e lajmeve reuters. P? Dallim nga t? Tjer? N? Ist? E m??? Uarve, asllani nuk? T? Uke u fshehur n? Donj? Hkret? R?? Arg? Apo male t? Endura. Ai jeton haptazi me familjen e tij n? Osov? Nj? Htet ballkanik pro-amerikan, n?? M? Shum? Komente (92). Ishin m? Hum? E 200 granata, me t? Ilat koreja e veriut q? Oi pa paralajm? M koren? Jugut dhe kjo ishte hera e par?? Rej p? Undimit t? Uft? S? Ores? Q? Aketat bien n? Erritor t? Anuar. T? Mart? (23. 11. ) n? Shullin e vog? Por me popullsi t? Dendur yeonpyeon n? Er? Im t? Adishullit korean u d? Uan t? Ht?. S? Aku dy ushtar? Plagos? Dhe dhjet? Persona, n? Esin e tyre edhe civil? Plagos? Ushtria e kores?? Ugut iu p? Jigj zjarrit dhe k? Oi nga. M? Shum? Presidenti obama, n? Omentet q?? N?? Undim t? Akimit t? Ivelit t? Art?? Ato-s sot n? Portugali, tha se traktati i ri start me rusin?? T? J? Omponent kritik i siguris?? Hteteve t? Ashkuara dhe evrop? Zoti obama tha se kishte marr? B? Tetje t? Uqishme nga aleat? E nato-s p? K? Pakt, q? I e cil? I si thelb? R n?? Jekjet e uashingtonit p? T? Erifikuar se moska po redukton arsenalin b? Hamor. Zoti obama dhe presidenti rus dmitri medvedev e. M? Hum? Ministri jasht? Rus, sergej lavrov, i premtoi sekretarit t?? Jithsh? T? Ato-s, anders fogh rasmussen, gjat? Izit? S? Ij n? Osk?? Illim t? Muajit, se rusia do ta shqyrtoj? Nd? N? Mbrojtjes s?? Shk? Nga raketat. Rasmussen dhe lavrov biseduan p? Nj? Istem mbrojtjeje, q? O t? B? Inte nga vancouver (kanada) deri n? Ladivostok (rusi). "ky do t? Shte nj? Injal i fuqish? Politik", tha sekretari i p? Jithsh? I natos. "ka ardhur koha p? Nj? Illim t? I n? Marr??. M? Hum? Hetimet e nj? Rupi sigurie kan? Gjetur prova se n? J? Niversitet t? Ondr? Operojn? Kstremist? Slamik? Aktivitetet n? Niversitete jan? Djekur nga af? Prej autoriteteve britanike, pasi nigeriani omar faruk abdulmutallab, u p? Oq t? Idhte n? R? J? Eroplan i nisur p? N? Etroit krishtlindjet e vitit t? Kaluar. Ai studjoi 3 vjet n? J? Niversitet t? Ondr? Dhe gjat?? J periudhe kishte q? Edhe president i organizat? S? Niversitetit shoq? A islamike. Universiteti. M? Hum? Aung san suu kyi u burgos gati n? Oh? Q? Andela u lirua nga burgu n? Frik? E jugut. Lirimi i saj, nj? T vjet m? As, shkaktoi n? Urma dhe n? Ot?? J? In entuziaz? Dhe v? Ndje si edhe lirimi i mandel? Presidenti obama e quajti suu kyi-n? Eroin? E tij dhe frym? M p? T? Jith? Ta q? Uftojn?? T? Rejtat e njeriut n? Urma dhe kudo n? Ot? Nj? Oj si gandi, si martin luter kingu, si nelson mandela, aung san suu kyi n? Burma? T?? Simbol nd? Omb? R i rezist. M? Shum? Si shefi i institutit moskovit p? Shtetet e bashkuara t? Merik? Dhe kanadan? Ga viti 1967 deri n? Itin 1995, arbatov, gjat? Iteve t? Uft? S? Toht? Shte nj? Ga k? Illtar? M?? Esuar dhe t? Muar t? Idershipit sovjetik. P? M? Hum? E dy dhjet? E?? N? Pushtetin e leonid brezhnievit, juri andropovit, kostantin? Rnjenkos dhe mikail gorba? It, ai ka qen? J? Ga personat m???? Sh? T? Ilit i? T? Arr? Endim p? Form? Min e politik? S? Ashtme sovjetike. Luajti. M? Shum? Graali, kupa e shenjt? Krisht? Zmit, mbase humbi p? Jithmon?? 6 mars t? 244, n? At? N?? Il? Montsegur, tempulli e k? Tjella kryesore e occitanias katare, binte n? Uart e kalor? E t? Bretit e n? Uart e inkuzicionit? Vazo e shenjt? Shte xhevahiri i ardhur nga qielli, send misterioz i p?? Nga fuqi mbinatyrore, i paduksh? P? T?? Njt? Bujar me t? Ir? Simbol i pushtetit shpirt? R, simbol i rezistenc? E i supremacis? Ristiane papale. Sigurisht q? Y mit. M? Hum? Kur u zhvendosa nga new york-u n? Eul, kryeqyteti i kores?? Eriut, n? Itin 1996, zbulova q? Yteti ishte brilant dhe i mrekulluesh? Por edhe? It? Sht provincial. Korean? Preferonin ushqimin e tyre tradicional t? Ermentuar "kimchi" m? Hum? E? Lloj ushqimi tjet? Edhe pse u m? Va t? Hijoj at? Shqim pikant dhe t???? Kthye n? J? Fid??? Et?? Stomakun, her? As here m? Erte malli p? T? Gr? Di? Ndryshe. P? E? Isa restoranteve t? Htrenjt?? R hotelet. M? Hum? Bota po p? Allet me nj? Omb? Bipopullimi po, nj? Bipopullim me pleq. Jo shum? Oh?? Ar? A paralajm? An se popullata e bot? Po rritej n?? R?? Ap? Bajtshme dhe se kjo mund t? Onte n? Uri bot? Re. Si? A shkruar edhe paul ehrlich, n? Estsellerin e tij apokaliptik t? Itit 1968 "bomba e mbipopullimit": "gjat? Iteve '70 dhe '80, qindra miliona njer? Do t? Desin nga uria, pavar? Sht t? Jitha tentativave reformuese q? O t?? N. N?? Pik? Sgj? Nuk mund t?? M? Shum? N? Ritje t?? Jetorit t? 50-t?? Ashkimit t? Talis? Qendra studimore geopolitica. Info vazhdon rrug? Min e saj t? Efleksionit mbi vler? Historike, kulturore dhe politike t?? J date t??? Shme me nj? Ntervist? Me antonella ercolani, profesore e jasht? Konshme e historis?? Urop? Lindore pran? Niversitetit "luspio" t? Om? N? End? T? Ebatit tema e lidhjes shum? Ekullore q? Ashkon shtetin italian me vendet fqinje t? On? Ballkanike, trash? Mit? Roblematike t?? M? Shum? N? Hkurt 2001, kryeministri britanik, tony blair dhe bashk? Ortja e tij, cherie, erdh? T? A vizitojn? Ua dhe laur? N? Am david. Tony ishte i pari udh? Q? Per? Imor q? Tonim, p? Shkak t? Arr?? Es s? E? T? Es shteteve t? Ashkuara dhe britanis?? Madhe. Nuk isha i sigurt? E? R? Uhej t? Risja nga tony. Dija q? Shte nj? Ryeminist? I partis? Aburiste t? Ajt? He nj? Mik i ngusht? Bill clinton. Shum? Shpejt zbulova se ishte miq? R dhe i hirsh? Nuk ishin. M? Hum? Kur hedh syt? As n? Ushat? E 2000, shumica reduktohet n? J? Urbullir? Htr? Ime duarsh, mbledhje fondesh dhe dyluftimesh p? Titujt e m? Jesit. Kishte dy momente kur ndalej karuseli politik. I pari erdhi n? Onvent? Komb? Re republikane n? Iladelfia, q? Menxahua shum? Ir? Nga ish-z? Nd? Shefi i stafit t? Im eti dhe sekretari i transportit, andy card. Kisha marr? Jes? N? Do konvent?? Ga viti 1976, por asgj? Uk krahasohej me ndjenj? Q? Ata kur hipa n? End? T? Ken? P. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . ''dikush kishte guxuar t? Sulmonte amerik? Ata do ta paguanin'' 14. 11. 2010 foto t? Mahnitshme nga buza e hap? R? Me aeroplan prej letre 13. 11. 2010 terrorist? E par?? M? T? Fes? 12. 11. 2010 leka zogu/f? J? A burr? Re 11. 11. 2010 obama filloi nj? Izit?? Hum? Ritur n? Ndonezi 09. 11. 2010 supernova, misteri i madh i universit 09. 11. 2010 be vot? Nanime p? Heqjen e vizave 08. 11. 2010 isa mustafa zgjidhet kryetar i ldk-s? 07. 11. 2010 jeta e dyfisht? Doktor kafk? 07. 11. 2010 ''i burgosur i klisheve t? Lit? S? Ajt? 07. 11. 2010. Anne hathaway? T? Mrekullueshme n? Htrat, sipas jake gyllenhaall! N? Ilmin e tyre t? Undit love and other drugs, anne dhe jake kalojn? Humic? E filmit t? Hveshur n? Htrat. ia rekomandoj t? Hkoj? N? Htrat me anne hathaway? Mashkulli. Jam me fat. Kam pasur nj? Eks kinematografik t? Hpejt? E t?? Brokeback mountain dhe tash disa her??? Tjetrin, ka th? Jake. . I veshur me veshje t? Hjeshta ngjyr? Lu, aktori i filmit love and other drugs, jake gyllenhaal, del nga hoteli i tij p? T? Arr? A aj? T? Ast? N? Ew york. Aktori u gjend n?? Qytet p? T? Romovuar filmin e tij t? I. . Julianne hough thot? E ajo nuk? T? J? Erson xheloz! Ish-profesionistja e shout dancing with the stars, e cila tash? T?? Idhje me nikoqirin e american idol, ryan seacrest, thot? E zemra e saj ka q? Ruar e dashur gjat? Jith? Am? S? Aj. nuk jam nj? Erson ziliqar. Jam fal? Eruese p? Gjith? Q? Am, dhe n? Dikush? T? I suksessh? Un? Am e lumtur p? Ta. Njer? T gjithmon? Thon? je sikur julianne hough. Kjo shpesh ndodh. Ata nuk besojn? E un? Am ajo. Dhe. M? Hum? Keith urban thot? E ai? T? Ngaz? Yer q? A gjetur dashuri me bashk? Orten e tij, aktoren nicole kidman, pasi kjo e ka inspiruar at?? Un? Ylli muzik? Country, i cili ka vajz? Sunday rose me aktoren e hollywoodit, thot? E familja e tij i jep atij shum? Uraj?? Ka ndihmuar at?? Ealizoj? Lbumin e ri, get closer. jam i inspiruar nga dashuria dhe romanca, jam me fat q? Kam at?? Et? Time, thot? Eith, i cili s? Undi tha se nicole? T? Artnerja e tij ideal. M? Hum? Susan boyle do t? D? Ironte t? Ashk? Noj? E rihanna. K?? Rja e hitit i dreamed a dream, e sheh bukuroshen e lindur n? Arbados si nj? Rej rivaleve t? Aj t? Uzik? Dhe beson se dyshja do t? Und t? Unojn?? Ashku n? J? Rojekt t? Hanrit r&b, edhe pse? T? E pasigurt se si do t? Ing? Onte ai. kam konkurrenc? T? Uqishme. Por ka disa lloje caktuara t? Muzik? N?? Ilat je e mir? He disa lloje n?? Ilat nuk je. Mendoj, a do t? Isha e mir?? &b? Mendoj se kur. M? Hum? Ajo? T? Bukur, por k? Her?? Estivalin k? A magjike 2010 ku ka rr? Yer edhe? Min p? Performanc? M?? Ir? E veshur n? At? E dyt? Jysm? Inale me nj? Ekolte q? Risnin nga? Ti n? Ast ti dilte n? Hesh gjoksi, ajo ka k? Yer shum? Ort dhe t? Hemi t? Rejt? Bukur. . Grupi tnt vazhdon t? Jell? Rojekte t? Eja para simpatizuesve t? Tyre. mos mendo? T?? A m? E re e grupit, videoklipi i t? Il? Q? Je ka filluar t? Ushtoj? Elevizionet muzikore ka theksuar vokalisti i grupit gentian gojani, shpreson t?? Ehet nga publiku. . N? Rezi puthet me shoqet n? Oto artistike k? E kemi b? T? Itur, por q? Jo po b? T nj? Iksim i rezit kjo u vu re dhe gjat? K?? Magjike 2010. Preja e re e k?? Res,? T? Rgjentina ramosaj dhe menj? R? Ozimi, prit t??? I vajza? K? Q? Uthen. Por, afeksioni pas njer? E t? Ashur i rezart? Shpjegohet vet? Me puthje, dhe kjo dhe mes? Ash, ku shembuj konkret? Emi kantautorin pirro cako dhe aktorin e humorit, gentian zenelaj, me af? Ita dreshajn dhe altuna sejdiu. M? Shum? K?? Rja orinda huta? T?? Ushtuar shum?? Un? E saj si moderatore n? Misionin next, aq sa nuk gjen koh?? Egjistroj? Lipe t? Eja. Mungesat n? Uzik? Shlyen m?? Iri me prezantimin n? Kran, por m? On? Hpreson t? Ealizoj klipe t? Eja. . . Gerald xhari, i njohur si big basta aktualisht po shijon frytet e k?? S? Undit, ''k? A? T? Ritur shum? Mir? Ga fansat, por jo vet? Pasi flitet p? Nj?? Htje q? A bashkon t? Jith? , si? Sht? Omb? Rja e futbollit. Gjithmon?? A joshur futbolli, dhe t? Sha pjes? Nj? Rojekti t? Ill? Ka theksuar' big basta. . Bertina mehmeti thot? E kam pasur shum? Omente t? Ukura. Por nj? Moment i ve? T? He i lezetsh? Ka qen? Kur i ka k? Uar falje dikujt me nj? Uf? E lule. Pastaj ka shum? Undjava p? Tu mbajtur mend: n? Lor? N? Elipoj? N? Aqedoni etj. . Adelina tahiri,? T??? Rja e re q? Hum? Hpejt ia doli t? Rrij? Sukses n? Uzik? Nj?? E e saj q? Hpejt u shnd? Ua ne hit,? T? Ashk? Nimi me f-kay, e titulluar ''magnet''. Pavar? Sht se ky bashk? Nim u tregua i suksessh? K? A e re e adelin? Nuk do t?? Shij??? R tjet? P? E? Aj: ''m?? Ejn? Ashk? Nimet, por tani po punoj nj??? Ingle por nuk p? Ashtoj ndonj? Jet? Bashk? Nim n?? Rdhmen'', ka treguar k?? Rja p? Media. Nd? Oh? Nj? Gj? Jo shu. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m?? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshuar p? Veprimtari terroriste, thot? E? T? Gatsh? T?? Allet me organet e drejt? S? I dyshuari p? bashk? Omplot p? Tu angazhuar n? Hihad t? Hunsh? Apo luft?? Henjt? Si? Huhet n? Osterin e fbi-s? Shfaj? N veten nga t? Jitha akuzat. n? Ka drejt? , jo vet? P? At? Por p?? Akuz? E t? Il? Na ngarkojn? Jemi t? Atsh? T? P? Allemi, sepse nuk kam b? Asnj? Rim. Kurr? Nuk. M? Hum? Komente (10). Nj? Anel prej dy gjyqtar? T? Ulex-it dhe nj? Jykat? Kosovar n? Jykat? E qarkut n? Rishtin? Shpall? Fajtor?? Andehurit muj? Kaj dhe nexhat shatri p? Vepra kriminale t? Ktiviteteve t? Pap? Jegjshme ekonomike, b? T? Itur eulex-i p? Es nj? Omunikate p? Media. Sipas k? J misioni, blerim svirca? T? Hpall? Ajtor p? Vepr? Penale t? Buzimit t? Etyr? Zyrtare, nd? A qefser baholli? T? Iruar nga akuzat. Q? T? At? K? Persona kan? En? Zyrtar? M? Shum? Kryetari i komun? S? Anit t? Lezit, rufki suma n? Akim e sot? Me gazetar? Rezantoi fakte konkrete p? Pasojat e drejtp? Rejta t? Betjeve t? Zbestit n? Ytez? E hanit t? Lezit dhe rrethin? Duke iu referuar raportit t? Nstitutit t? Jek? S?? Un? N? Astriot mbi rezultatet nga kontrollimet preventive (sistematike) t? Un? R? T? Ompanis? Sharr-salloniti n? An t? Lezit rezulton se nga nj? Ost? Prej 167 pun? R? T? Izituar konstatohet se shkalla e? Egullim. M? Hum? Omente (0). Federata e sindikat? S? H? Et? S?? Osov? (fsshk), ka shfaqur sot solidaritet me k? Esat e punonj? E t? Epartamentit t? Jek? S? Igjore (dml) pran? Inistris?? Rejt? S? Duke i konsideruar ato t? Rejta dhe legjitime. Me k? Rast fsshk-ja p? Es nj? Omunikate shpreh indinjat?? Hell?? Shkak t? Eglizhenc? Dhe pakujdesis?? Ersonave t? Utorizuar pran?? J ministrie, t? Il? P? Shkak t? Atrapazll? T t? Yre krijojn? Rrethana diskriminuese brenda institu. M? Hum? Kreu i akr-s? Behgjet pacolli deklaroi se, koalicioni p? Kosov? E re? T? I vetmi koalicion i cili realisht ka p? Jigje p? K? Esat e qytetar? T? Osov? Sipas tij, ky program mb? Tetet n? At? Shtylla, t? Ilat jan? Shtylla e par? Sht? Hvillimi i q? Ruesh? Ekonomik, shtylla e dyt? Sht? Thimi i etik? Dhe i moralit n? Hoq? N? Osovare, shtylla e tret? Sht? Iguria dhe shtrirja e sovranitetit, dhe shtylla e kat? ? T? Lobalizimi i kosov? Kjo do t? Hot? Y?. M? Hum? Omente (3). Gjakov? 26 n? Or kryeministri n? Or? Qje hashim tha? Dhe njiherit lideri i pdk-s?? Nj? It? E tri struktura? T? Akuar n? Jakov? Q?? Akimin e par? E intelektual? Gjakovar? A rip?? Tur premtimin p? Gjakov? Me universitet publik dhe q? O mbaj? Mrin e nj? T prej figurave dhe ideolog? T? Osov? Si? Sht? Ehmi agani. ? Ht? J? Rojekt mir? Studiuar dhe se tani k? Sot ju premtoi se me nj? Etor t? Itit t? Rdhsh? Edhe gjakova do t? Startoj? E unive. M? Shum? Instituti demokratik i kosov? Ka publikuar flet? Timin e gjasht? He t? Undit p? Legjislatur? E tret?? Uvendit t? Osov? P? Periudh? Korrik tetor 2010. N?? Flet? Tim jan??? Shira t? Jitha segmentet t? Ilat e komplementojn? Un? E kuvendit t? Osov? Duke filluar nga vler? Mi mbi pun? Individuale p? Secilin deputet? Mbar? Jtjen e seancave plenare, komisioneve parlamentare, realizimin e planit t? Un? Kontrollin parlamentar t? Everis? He interpelancave. M? Hum? Omente (1). Prishtin? N? J? Eremoni solemne organizuar n? Uvendin e kosov? Ushtruesi i detyr? S? Residentit t? Epublik? S? Osov? Jakup krasniqi ka dekoruar nj? Arg personalitetesh t? Johura t? Ombit shqiptar. "jemi n? Rag t? Est? Komb? Re, fest? S? Lamurit, fest? S? Avar? S?? Hqip? S? Fest? S? Shtris?? Irimtare t? Osov? Dit? Ndjes s? Omandantit legjendar dhe konsiderojm? E? T? Est? Liris?? T? Est? Pavar? S?? T? Est? Dinjitetit t? Hqiptar? ,? T. M? Shum? Raportuesja e parlamentit evropian p? Kosov? Ulrike lunacek, ka theksuar r?? N?? Zhvillimin e nj? Rocesi demokratik zgjedhor, fer dhe t? Ir? M? 2 dhjetor t? K? J viti. Ajo u ka b? Thirrje t? Jith? Ytetar? T? Kosov? Q?? Arrin pjes?? Gjedhje, nd? A njoftoi se procesin do ta mbik? Rin, nd? T? Jer? Edhe shtat? N? R?? Jer?? Arlamentit evropian. K? Komente lunacek i b? Pas takimit me kryetaren e komisionit qendror t? Gjedhjeve, vald. M? Hum? Raportuesja e parlamentit evropian, ulrike lunacek do t?? Roj?? Remten n? Osov? Ku do t? Akohet me ministrin n? Or? Qje t? Ntegrimeve evropiane, besim beqaj. Gjat?? J takimi eurodeputetja lunacek pritet q? I k? Oj? Inistrit beqaj, p? Hpejtimin e p? Bushjes s? Ritereve teknike, n?? R?? Ytetar? E kosov? T? Arrin udh? Esin p? Qarkullim t? Ir? Pa viza. Kryeministri n? Or? Qje dit?? Par? A premtuar se gjat? 5 muajve t? Rdhsh? Kosovar? Do t? Dh? Jn? Ikur. M? Shum? Shefi i misionit t? B-ve n? Osov? Lamberto zannier deklaroi mbr? Se pas zgjedhjeve n? Osov? Ret kontinuitet dhe stabilitet n?? Hap? R? Duke shtuar se nuk priten ndryshime t?? A. "stabiliteti? T? I nevojsh? P? Hapat e m? Jsh? P? Procesin e dialogut me beogradin, i cili nuk e njeh pavar? N? He e konsideron kosov? Pjes?? Erritorit t? Et. Kjo republik? Re ballkanike edhe m? Utje ballafaqohet me problemin e pajtimit mes serb? Dhe shqiptar? , ve? S n? Z. M? Shum? Malishev? Kryetari i ldk s? Sa mustafa, i shoq? Ar nga zyrtar?? Art? Artiak? Ka folur dje n? Alishev? Ara an? R? Dhe simpatizant? T? Eg? S? Dk s?? Alishev? N? Akimin takimin q? Ka drejtuar januz kastrati, kryetar i deg? Nd? A aktivist? Lokal? Rahas brohoritjeve p? Isa mustaf? P? Ldk n? P? Ibrahim rugov? P? Ibrahim kryeziun, salih morin? Kan? Hprehur preferencat q? Ustafa t? Et? Ryeminist? I vendit. "p? Rahjen e kuptoj si p? Rahje p? Ringjallje. M? Hum? Omente (16). Gjykata supreme e kosov? Ia ka v? Etuar d? Min me 14 vjet burg ish pjes? Rit t?? -s? Idriz gashi, p? Krime t? Uft? Gjat? Onfliktit n? Eriudh? 1998-1999. Duke e vrar? J? Ivil t? Afajsh? Q? Uk ishte i involvuar n? Uft?? Itin 1998, idriz gashi, jo vet? Q? Ka shkelur ligjin lokal, por, poashtu, edhe konventat e gjenev? Ka vendosur gjyqi suprem i kosov? Duke e konfirmuar vendimin e m? Rsh? T? Jykat? S? Arkut n? Ej? Raporton afp. . Drejtori i p? Jithsh? I policis?? Osov? Reshat maliqi ka marr? Vendim p? T? Dh? Nj? Hp? Lim publik prej 5 mij? Uro, p? Personat q? O t? Frojn? Nformacione lidhur me vrasjen e policit arben sejdiu nga klina. Marrjen e vendimit t? Rejtorit maliqi, e ka konfirmuar gjat? J? Onference p? Media z?? Si i policis?? Osov? Toger baki kelani, i cili b? T? Itur se informatat q? Frohen p? Rastin n? Jal? Jithnj? O t? Beten t? Shehura n? Olici. . M? Hum? Omente (31). N? Inistrin? Administrat? Publike, edita tahiri, ministre n? Or? Qje, priti pieter everaers, drejtor i eurostat-it dhe kryesues i operacionit nd? Omb? R?? Monitorimin (onm) e regjistrimit t? Opullsis? The international monitoring operation imo). N?? Takim everaers i ka b? Te njohur ministres tahiri, se kosova ka marr? Rit? E gjelb? Nga imo p? Mbajtjen regjistrimit t? Opullsis? Ekonomive familjare dhe banesave n? Osov?? Itin 20011. Z. Everaers ka p?? Ar. M? Shum? Eurodeputetja ulrike lunacek, pret q? Hum? Hpejt t? Illoj? Dialogu p? Liberalizimin e vizave me kosov? N? J? Ntervist?? Radio kosov? Lunacek, thot? E penges?? K? Proces jan? Es? Endet an? Re t? E-s?? Uk e kan? Johur ende kosov?. Komisioni evropian do t? Uhej s? Hpejti t? Ap? Rocesin e bisedimeve p? Liberalizimin e vizave edhe p? Banor? E kosov? Tha lunacek e cila vler? I se jasht?? J procesi nuk mund t? B. M? Shum? Kryeministri n? Or? Qje i republik? S? Osov? Hashim tha? N? Uad? T? Urit t? Izitave t? Izneseve n? Osov? Sot q? Roi n? Ompanin? Solid n? Milloshev?? Omun? S? Biliqit. Me k? Rast udh? Q? I k? J kompanie, abdurahim kelmeni, e informoi kryeministrin tha? P? Pun? E suksesshme t? Ompanis? Olid dhe planet e zhvillimit n?? Rdhmen. Gjat? Akimit, kryeministri tha? Premtoi ndihm? Dhe p? Rahjen e pa rezerv?? Zhvillimin e bizneseve private n? Os. M? Hum? Kryeprokurori i shtetit t? Osov? Ismet kabashi priti sot n? Nj? Akim pune shefin e ri t? Isionit t? Ashkimit evropian p? Sundim t? Igjit, xavier bout de marnhac. N?? Takim kryeprokurori kabashi e njoftoi shefin e eulex-it, de marnhac p? Prioritetet e tij si kryeprokuror i shtetit, p? Pun? E prokurorive publike t? Epublik? S? Osov? P? Problemet dhe sfidat me t? Ilat ballafaqohen prokuror? Vend? Si dhe p? P? Undimin e faz? S? M? Mit dhe riem? Mit t? Rokuror? , p. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Bashkuara si i dyshua. . Bajram asllani, nj? Nga m? T?? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Burim ram? Ejdiu 19. 11. 2010 halil met? Eka 19. 11. 2010 ismajl r. Hoti 19. 11. 2010 qefsere-hoxhaj-bylykbashi 19. 11. 2010 kosovare elmi zogaj, 18. 11. 2010 mejreme zheli krasniqi 18. 11. 2010 shefkije (krasniqi) lani 18. 11. 2010 arsim beqir dragidella 18. 11. 2010 nezir sylejmani 17. 11. 2010 resmije (kralani) krasniqi 17. 11. 2010. bota sot: zgjedhjet n? Ahovec, flasin n? Avor t? Ondazheve q? U shohin t? Adhitur keq. Nuk? T? Uke funksionuar retorika juaj, t? Jer? Jan??? Uqish? Apo ku jan? Hkaqet? Gaxherri: nuk e pranoj absolutisht bazimin n? Ezultatin e rahovecit. Duhet t? Emi t? Art? Se t? Jitha partit?? Isa komuna jan??? Orta e n? Isa m? Ob? Q? Ga themelimi n? Ahovec nuk kemi pasur nj? Deg?? Uqishme. Por, edhe n?? Zgjedhje u pa se k? Partit? Oliti. M? Shum? Komente (0). bota sot: partia juaj kreu nj? Ision, duke i dh? Fund nj? Eqqeverisje me shkarkimin e qeveris? Si po perceptohet sot kjo, dhe sa ju favorizon p? Fushat? A. Geci:akr-ja duke u bazuar n? Rethanat e krijuara ka vler? Ar se vendi ka hyr? N? Riz?? Hell? Nstitucionale dhe kriza mund t? Alohej vet? Me zgjedhje t? Asht? Konshme, duke shkarkuar gjys? Qeverin? Mbetur. Ky vler? M erdhi pas nj? Nalize ku konstatohej se institucionet e kosov? Nuk p. M? Hum? Komente (16). bota sot: znj. ? Taku, si po arrini t? Oordinoni diplomacin? Kosov? Tash q? Keni mbetur vet? Ka shpresa edhe p? Ndonj? Johje k? Vit? ? Taku: m? R?? Shme se fushata dhe subjektet politike p? Mua personalisht, por edhe p? Subjektin q? N?? Aq? J? Sht? Uajtja e institucioneve t? Epublik? S? Osov? Normalisht q? Oh? M?? Adhe dhe angazhimin tim m?? Adh edhe n?? Faz? Lektorale e z?? Bushja e obligimeve n? J. Kam pasur disa vizit. M? Hum? Omente (23). bota sot: prof. Mehdiu jeni kandidat i pd-s?? Zgjedhjet e 12 dhjetorit, si i shihni k? Zgjedhje,? R? Fron partia juaj, pd-ja e cila? T?? Oalicion me akr-n? Do t? Rrini ti bindni qytetar? Q?? Eni nj? Ezultat m? Ozitiv? Mehdiu: zgjedhjet e 12 dhjetorit t? Itit 2010 i shoh pak si t? Gutshme. Pd-ja do t? Et? Hansin q? Ytetar? Tua sqaroj? Rogramin,kurse ua l? Qytetar? T? Gjedhin vet? Arsyeja kryesore q? Ym? N? Koalicion me akr-n? S. M? Hum? Komente (1). bota sot: pse vendos? T? Andidoni n? Gjedhje dhe pse jo vet? Por me vet? Ndosjen? Klinaku: ne si organizat? Olitike, n? Onceptin ton? Azhdimisht kemi pasur pjes? Institucionale ku ka qen? He? T? Ep? E r?? Shme p? Zhvillimet politike n? Osov? Prandaj nuk kemi pasur asnj? Iskutim n?? Drejtim e asnj? Ilem?? Uhet marr? Jes?? Gjedhje dhe duhet q?? Es institucioneve t? Ealizohen q? Imet tona ,nd? A sa i p? Et koalicionit mevet. M? Shum? Omente (1). bota sot: jeni kandiduar p? Deputet? Dhe n? Gjedhjet e sivjetme nacionale. Pse votuesi duhet tua jap? Ot? Pik? Sht juve. A mendoni se e keni elektoratin q? Kishit n? Gjedhjet e 2007-? Geci: at?? A pata premtuar elektoratit n? Itin 2007 e kam realizuar dhe nuk ia kam munguar p? Asnj? Resje. N? Adh?? Ar? Kam mbrojtur figur? Historik t? Residentit ibrahim rugova, gj?? Dk nuk e ka b? , e kam mbrojtur flamurin dardan q? Dk nuk e ka b?. Un? M? Hum? Omente (74). bota sot: jeni kandidat p? Deputet i ldk-s? Cili? T? Motivi i juaj q?? Eni pjes? K? J gare? A. Zemaj: ldk-ja? T? Arti e vlerave, parti demokratike me kuptimin e plot?? Jal? Se n? Dk? T? Zhvilluar demokracia, k? M?? Iri e d? Moi edhe kuvendi vii zgjedhor i ldk-s? I cili p? Nga m? Ra e organizimit dhe p? Nga m? Ra e rrjedhjes s? Rocesit nga fillimi e deri n? Und ishte shembull i funksionimit t? Emokracis?? K? Parti dhe? T? He. M? Shum? Omente (19). bota sot:? A synon ldd-ja n?? Zgjedhje dhe? R? U si kandidate p? Deputete? Q. Morina: ne duam t? Et? Undim t? Igjit, sepse pa sundim te ligjit nuk ka shtet ligjor, nuk ka shoq? T? Rganizuar dhe? T? Kot t? Litet p? Demokraci. Vet? O shihini? Po ndodh? Dhe me zgjedhjet. N? Nuk ka sundim t? Ligjit ndodhin gj? T e k? Ja. Prandaj, sundimin e ligjit, rendin dhe shtetin demokratik i kemi prioritet. bota sot: pse duhet. M? Hum? Omente (0). Bota sot: keni qen? Eputete e majt? Me partin? Ra, nd? A tash jeni me aak-n? E djatht? Pse kjo l? Zje, apo n? Osov? Uk kan? R?? Profilet, por vet? T? Eni n? Ushtet apo edhe n? Pozit? Apo ndoshta ka ndikuar edhe kriteri rajonal? F. Mulhaxha: qysh n? T? Oh? Uk kan? En?? Rofilizuara partit? Politike, s? Aku nuk jan? Rononcuar si t? Jathta apo t? Ajta, s? Aku aak-ja, e cila? T? Pozicionuar tek mir? Nia e qytetarit, dhe sh? Et? A p? T? M? Shum? Omente (5). bota sot: ju jeni kandidate p? Deputete n?? Zgjedhje, pse duhet qytetar? T? Otojn?? Ju? Hajzeraj: sepse un? Endoj q? Ky? T? Andati i dyt?? T? Ilin po kandidoj q??? M deputete n? Uvendin e kosov? Dhe gjat? Andatit t? Ar si pjes? Opozit? Kam ngrit z? N p?? Htje dhe probleme t? Dryshme. Un? Ryesisht kam qen? Fokusuar n? Omisionin p? Sh? Et? , pun? He mir? Nie sociale dhe q? Jithmon? Kama ngritur z? N p? Probleme dhe k. M? Hum? Omente (50). bota sot: nj? Jes? Qytetar? Jan?? Hg? Yer nga qeverisja e deritashme ,n? Do t? Itoj? Prap? Dk-ja a do ta vazhdonit m? R? E nj??? Everisjes apo do t? Dryshonit di?? Rexhepi: po, do t? Azhdojm?? Everisim ashtu, por do t? Et?? Ormaca edhe ma t? Ira. Natyrisht se gjithmon?? Parti q? Err mandatin e dyt?? Everis? A shum? Und? T? Hoh? U eventualisht nuk ka arritur ti realizoj? Ynimet e veta programore, ku ka b? Ndonj?? Im eventual dh. M? Shum? Omente (2). bota sot: cili ishte motive q? U hyt?? Olitik? Dhe braktis? Gazetarin? Dhe pse e zgjodh? L? Zjen vet? Ndosje? Lama: arsyeja pse vendosa t?? K? Hap tjet? N? Idhje me karrier? Time ka t?? M? Hum? E hap? R? T? Il? Un?? Oj q? T? Vokoj p?? Htje t? Ilat un? Esoj, si? Sht? Ransparenca, drejt? A, lufta ndaj korrupsionit etj. Pastaj pse n? Et? Ndosje? P? Shum? Rsye e kam ndjekur q? Dit? E par?? Sht? Rijuar dhe kam par? E si ka evoluar dhe. M? Shum? Omente (24). Nj? E? Ti e zgjedhjeve t? Hjetorit duket t? Et? Ritja e pjes? Rrjes s? Andidat? P? Deputet? Ga diaspora, t? Il? Kan? En? Se kan? Illuar tani marrjen me politik? Isa turkaj b? Pjes? Ga kandidat? E pakt?? Deputet? T? Il? Jetojn? He punojn?? Iaspor? P? At? Sht n? Jermani, ku kan? Dhe veprimtari t? Ir? Iznesi. bota sot: pse vendos? T? Yni n? Olitik? He pse zgjodh? Akr-n? Turkaj: n? Oh? Kur kam p? Unduar studimet n? Niversi. M? Hum? Komente (21). bota sot: znj. Latifi kandidimi juaj p? Deputete a do te thot? Dhe p? Aq? M i femr? N? Nstitucionet e vendit? Latifi :un? O t?? Aq? J t? Jith? Qytetar? E kosov? Sepse sigurisht p? Mua do t? Et? Ota edhe nga grat? Dhe nga burrat, ngase un?? Aq? J nj? Oncept gjith? Rfshir? I cili mund t? Ealizohet p? Es nd? Imit t? J? Artneriteti nd? Jet burrave dhe grave, t? Azuar n? Espekt t? D? Jell? Dhe me interes t? Hum? Sht? Por gjithsesi p? S. M? Hum? Omente (32). bota sot: znj. Selmani a mendoni se akr do t? Et? Arti e par? Jat? Gjedhjeve parlamentare t? 2 dhjetorit? Selmani: akr-ja ishte e partia e par? He e vetme n? Uvendin e kosov? E cila nuk ka qen?? Ushtet dhe kjo parti do t? Et? Artia e par? As zgjedhjeve t? 2 dhjetorit, ngase n? Kr jan? Uke u rreshtuar ekspert t? Ushave t? Dryshme, njer? T? Enj? He jo t? Orruptuar. bota sot: pse duhet qytetar? E kosov? Ta votojn? Kr-n? He personalisht juve? . bota sot : pse jeni n? Ak dhe cili? T? Dallimi me partin?? Shit m? Ar? Shatri : n? Ak kam kaluar nga ldk-ja dhe asnj? R? Uk e kam lutur z. Haradinaj??? Jap? Donj? Ozit? E rastin e kalimit. Arsyeja e kalimit n? Ak? T? E un? Sha tep? I pak? Qur me m? R? E qeverisjes t? Oalicionit ldk-pdk, me t? Il? P? Nj? It gjat? Andatit t? Aluar kam qen? Jes? Saj. Meqen? Isha edhe deputet gjat? Saj periudhe dhe nga p? Oja e njohurit? Mia, pash se as zh. M? Hum? bota sot: ju jeni kandiduar nga ldk-ja p? Deputet t? Uvendit t? Osov? Pse qytetar? E kosov? Duhet tua besojn? Ot? E tyre? Asllanaj:? Ht? J? D? Idhje e begraundit politik q? Kam n? Dk dhe si udh? Q? I komun? S? Herand? P? Shtat? Jet rresht, mendoj se kam l? P? Htypje t? Ir? He kam l? Pas vet? Pun?? Ir?? Qytetar? E therand? Andaj qytetar? Duhet t?? Otojn? Ua dhe koleg? E mi t? Dk-s? bota sot: a jan?? Jaftueshme dhje. M? Hum? bota sot: z. Mustafa, ku e shihni pdk-n?? Gjedhjet parlamentare m? 2 dhjetor? Mustafa: gjat?? Re tri vjet? T? Everisjes nga partia demokratike e kosov? Ka pasur ngritje t? Erformanc? Duke kryer shum? Un? Pozitive gjat?? J mandati. E dini se ka edhe disa pun?? An? Betur n? Jysm?? Ti vazhduar menj? R? As 12 dhjetorit. . Jam i bindur se pdk do ta fitoj? Dhe nj? Andat p? T? Azhduar me qeverisjen n? Epublik? E kosov? Nd? Prioritetet pdk-s? An? Si. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m?? K? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Kreu i akr-s? Behgjet pacolli deklaroi se, koalicioni p? Kosov? E re? T? I vetmi koalicion i cili realisht ka p? Jigje p? K? Esat e qytetar? T? Osov? Sipas tij, ky program mb? Tetet n? At? Shtylla, t? Ilat jan? Shtylla e par? Sht? Hvillimi i q? Ruesh? Ekonomik, shtylla e dyt? Sht? Thimi i etik? Dhe i moralit n? Hoq? N? Osovare, shtylla e tret? Sht? Iguria dhe shtrirja e sovranitetit, dhe shtylla e kat? ? T? Lobalizimi i kosov? Kjo do t? Hot? Y? E kosov? N? Kb, si edhe n? Ekanizmat e tjer? D? Omb? R. Ai tha se, ky koalicion flet gjuh? Ekonomike edhe at? Ociale nj? Oalicion q? Let gjuh? E sinqert?? Dershme patriotike kozmopolite me moton ndersh? Me pun?. Pacolli ftoi gazetar? Ta shikojn? Rogramin e akr-s?? Itit 2007 duke th? Se propozimet e akr-s?? Energjetike dhe privatizim jan? Duke u kopjuar tani 3 vite m? On? Ga partit? Tjera! Ai po ashtu b? Publike fitoren e nj? Enderi n? Ibi t? Ompanis?? Rejtuar nga v? Ez? T e tij, pronar?? Abetex duke premtuar pun? Min e 1 mij? Eri n? Mij? 500 pun? R? Kosovar??? Projekt nga fillimi i vitit t? Rdhsh? N? Oalicionin p? Kosov?? E? T? Leanca kosova e re, partia e drejt? S? Partia sociale demokrate, partia nacionale demokratike shqiptare, partia e pensionist? Invalidor, partia e pensionist? T? Osov? Partia e gjelb? Dhe ashtu si? Hash? Rupi i eksperteve e15. Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Zona fushore e n? Hkodr?? T?? Shir??? Bytjen e pest??? J viti, kjo p? Shkak t? Eshjeve t? And? Rera q? O bien prej m? Hum? E nj? Ave si dhe shkarkimeve t? Etyruara nga hidrocentralet e kaskad? S? Rinit. Autoritetet vendore njoftojn?? M? Hum? E 1000 hektar? Ok??? Bytura si dhe nj? Um? T? Adh banesash t?? Huara nga uji, kjo jo vet? N? Omunat problematike ana e malit dhe daj? Por edhe n? Rethinat e qytetit t? Hkodr? Lumenjt? Rin, buna dhe kir po sjellin prurje maksimale uji, nd? A niveli i liqenit t? Hkodr? Ka p? Ar rritje t? Djeshme, gj?? Aralajm? N p? Nj? Ituat? Jaft t? Rezikshme, jo vet? P? Zonat fushore t?? Hkodr? Por edhe p? Lagjet periferike t? Ytetit. Strukturat shtet? Re, si ushtria dhe policia, jan?? N? Gatishm?. Nd? Oh? Sipas zv. Ministrit t? Rendshme, ferdinand poni, situata ka shtyr? Htabin e emergjencave civile p? T? Aralajm? Ar popullat? Mbi rrezikun e mundsh? Nga v? Himi i uj? Ve. Duhet t? Unohet edhe p? Lajm? Min e popullat? Me planet e abdetuara t? Evakuimit t? Ituat? P? T? Os patur humbje njer? Re, t? Os kemi eksese qoft??? Bytje dhe me radh? Gatishm? A e institucioneve, ve?? Sht policia dhe ushtria, jan? N? B? Tetje t?? Jitha nj? Ve vendore, p? Tu ardhur atyre n? Dihm? Po shohim n?? R?? Vakant? Fektet e rritjes s? Ivelit t? Iqenit t? Hkodr? P? Shkak t? Rurjeve t?? A nga p? Enjt? Mal? S?? Adhe dhe nga mali i zi. P? Situat? E r? Uar d? Mon edhe prania prej disa dit? N? Hkod? E drejtorit t?? Jithsh? T? Mergjencave civile t? Hqip? S? I cili bashk? E zv. Ministrin poni dhe autoritetet vendore inspektoi nga af? Zonat e rrezikuara. Nd? Oh? Zv. Ministri poni vler? I pun? E b? Nga bordi i kullimit p? Riaft? Min e sistemit mbrojt? T? Rgjinaturave t?? Hkodr? Sistem ky i d? Uar nga p? Bytjet masive t? Illim vitit. Por, n? Terren punimet jan? D? Rere prej m? Hum? E nj? Ave p? Shkak t? Otit t? Eq, nd? Oh?? Batimi i projekteve p? Riaft? Min e argjinaturave ka nisur me shum? Vones?? Shkak t? Roblemeve burokratike. Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Derbi i par? I jav? S? 5-t?? Remier lig? O t? Hvillohet t? Htun? N? R? 13. 45 nd? Jet aston vill? Dhe arsenalit. Derbi i dyt? T? Iel? N? R? 17. 00, ku p? Allen tottenham liverpool. Ani pse aston villa? T?? Endin e 13-t? E 17 pik? Se minus 9 pik? Ga rivali q? Enditet i treti, arsenali, ky takim do t? Et? Hum? Nteresant dhe i nxeht? E para, arsenali brenda jav? P? I dy humbje t? J? Snj? Me, humbi n? Ht? N? Uad? T? Remier lig? Me rezultat 2:3 nga totte. M? Shum? Shteti i kalifornis? A kat? Ekipe n? Nba dhe qyteti i los anxhelesit? T? Vetmi q? Ka dy ekipe n?? Lig? He ka derbi lokal n? Ba. Mir? , p? Erisa la lakers jan? Kipi m? Njohur dhe m? Madh i basketbollit n? Ot? I dhe kampion?? Yfisht? Ktual n? Ba, la clippers zakonisht jan? Kip i fundit t? Enditjes n?? Lig? Dhe e kan? Hum?? Tir???? Jn? Espekt n? Ytet, e l? M?? Ig? Dy ekipet tjera t? Alifornis? Sakramento dhe golden stejti, po ashtu jan? K. M? Hum? Bernie ecclesttone ka qen? Iktim? Nj? Sulmi para dy dit? N? F? I t? Anes? S? Ij n? Ond? Sipas scotland yard, rreth or? 22. 30 kat? Persona kan? Ulmuar dhe rrahur pronarin e formula 1, kur ky po kthehej n? Ht? S? Ashku me t? Ejuar? Braziliane fabiana flosi. 80-vje? I ecclestone? T? Oditur me grushta dhe shkelma n? Syt? Shoq? Eses s? Ij, t? Cil? I kan? Arr?? As t? Jitha bizhuterit? Vlera e t? Ilave shkonte rreth 200 mij? Terlina. Hetimet e policis? M? Shum? Vfl gummersbach, klubi m? Trofesh? N? Ridhjet? Jet? E fundit n? Jermani, t? Htun? Dhe t? Iel? Sfidon fituesin e kup? S? Osov? Besa famiglin nga peja, n? Uad? T? Rethit t? Ret? T? Up? S? Ituesve t? Upave evropiane. Pejan? N? R? E m? Jesit jan? Isur p? N? Jermani, nd? A n? R? E mbr? Et t?? Premtes (sot) do t? Hvillojn? T? Itjen e par?? Alestr? E sportit gummersbach. Kryetrajneri i bes? Fatmir muhaxheri, tha se do t? Et?? Tir??? Allesh me. M? Shum? Kf ballkani i therand? Duke qen? Pak? Qur me pik? E tubuara n? Jes? E par??? J edicioni, ka filluar ndryshimet n? Kuad? Duke larguar futbollist? Dhe t??? Es s? Ar? Nga pastrimet e skuadr? Nuk? T? Ursyer as kapiteni driton luli, i cili me t? Ortokalltit ishte bashkuar para tre vjet? , kur skuadra garonte n? Ategorin? Dyt?? Utbollit. Pos lulit, nga skuadra jan? Arguar edhe portieri bujar tha? Robert gjeraj, lavdim hyseni, denis isaja dhe arbnor ku? Faz. M? Hum? Komente (3). Hendbollistet e kastriotit t? Ferizajt, dje, sh? An fitore t? Hell? E rezultat 42:7 (22:4) kund? V? Aznimit t? Jakov? N? Deshjen e mbetur t? Av? S???? Uperlig? S? Osov? (femrat). Ferizajaset n?? Jitha pik? Mjet ishin bindsh? M? T? Ira ndaj rivales qw ka hendbolliste t? Eja. Sh? Eset m?? Ira t? Erizajaset ishin anja mihajllovska me 12 gola, jovanka cvetanovska me 10 dhe bellma beba me 9 gola. Trajneri ferizajas, ismet jupa, ka qen? K? Qur. M? Shum? Majami hit para fillimit t?? J sezoni ka b? At?? Hum? Kipe p? Jat? Istoris?? Ig? Nba, kan? Undur vet? T? Nd? Ojn? Menaxhmenti i k? J ekipi n? Rye me pat rileyn, nj? Ga kokat m?? Dritura t? Asketbollit n? Istori, ka bashkuar n? J? Kip t? Et? Dwayne wadein, yllin e k? J ekipi nga viti 2003 dhe nj? N prej fundor? M?? Ir?? Ot? Iteve t? Undit, lebron jamesin dy her? Ojtarin m?? Ir?? Ba dhe sipas (po thuajse) t? Jith? Kspert? Dhe adhuruesve loj. M? Hum? Zyrtar? E fkk-s? Joftojn? E t? Shtun? Do t? Hvillohet nj? Nd? Aktivitetet m?? R?? Sh? T? Arates? m? 27 n? Or, n? All? Sportive eurosport n? Ardhosh t? Rishtin? Do t? Bahet kampionati mbar? Mb? R, i cili fillon n? R? 11. 00. Garat do t? Bahen n? Onkurrenc? Individuale t? Enioreve dhe senior? N? Ata dhe n? Uft? , b? T e ditur nga zyra e ffk-s? N? Ampionat pritet t? Arrin pjes? Karateist? M?? Ir? Hqiptar? Nga shqip? A, nga maqedonia, nga ulqini. M? Hum? Ka koh?? An? Illuar punimet n? Tadiumin e qytetit n? Rishtin?? Rregullimin e dy fushave ndihm? T? Utbollit si dhe t? Htegut t? Tletik? Faza e par? Punimeve do t? P? Undoj?? Und t? Itit 2010, nd? A n? Itin e ardhsh? Pik? Sht n? Ranver? Do t?? Undoj? Aza tjet? E punimeve, sidomos shtegu i atletik? Projekti? T? Artuar nga ministria e kultur? E rinis? He e sportit t? Osov? N? Ashk? Nim me departamentin e sportit t? Osov? Me kuven. M? Hum? Komente (2). Qyteza e de? It b? T me stadium t? I t? Utbollit. Ky? T? Ajmi m? Mir? O vet? P? Kf de? In, por edhe p? Dashamir? E k? J qyteze. Rasim selmanaj, kryetar i komun? Bashk? E veteran?? Portit, solemnisht vun? Urin e themelit, p? Nd? Imin e stadiumit t? Utbollit. Kryetari selmanaj p? K? Projekt tha nd? T? Jera: po nd? Ojm?? Stadium, p? Zhvillimin e sporteve n?? Komun? N? E? Ti t? Utbollit. Ai ceku se dikur de? I krenohej p? Sukseset q? Arri. M? Hum? Sigal prishtina dhe bambi do t? Ap jav? E tet? T? Uperlig? S? Osov? N? Asketboll, e cila do t? Hvillohet sot nga ora 17:15, n? Alestr? E kolegjit eurosporti n? Ardhosh. Ky takim cil? Het edhe derbi i jav? Pasi ballafaqon kampionin n? Uqi dhe skuadr? Minoritare, bambi. Nga gjasht? Deshja q? A zhvilluar kjo skuad? Ka arritur aq fitore, duke p? Shir? Dhe at?? Av? S? Ar? Ur mund? Sigal prishtin? N? Mitrovic? Por k? Her?? Aq? Esit e bardh e kalt? E thon? T? E. M? Shum? Shum? Er? Sht? Olur se si sporti nuk ka lidhje me politik? Apo edhe politika me sport! Mir? , jo gjithher??? Ihen k? Dy gj? , t? Ilat n? Ar? T? Nteresave rrijn? Ashk? He krijojn? Pinion, por edhe strategji! Koh? T? Undit, me t? Adhe politika p? Shihet edhe n? Portin e kosov? Jan? Hum? Portist? T? Il? Tashm? An? Deruar nep? Parti politike, me pretendim, si? Hprehen, ta ndihmojn? Portin dhe pik? Sht n? Rmjet politik? T? Dikojn?? Y segment kaq vital. M? Hum? Omente (0). Ndeshja kryesore e jav? S? Et?? Uperlig? S? Osov? N? Asketboll nd? Jet sigal prishtin? Dhe bambit? T? Endosur q?? Hvillohet t? Remten. Ky takim vler? Het nd? M???? Shmit e stinorit pasi ballafaqon kamionin n? Uqi dhe mbizot? Esen e basketbollit t? Kosov? N? Egat? E fundit, sigal prishtina dhe bambin, q? Ga pes? Takime sa ka zhvilluar nuk ka p? Ar asnj? Umbje. N?? Alljen e jav? S? Ar? Bambi kishte mundur prishtinasit me rezultat 69:65, fakt q?? T? M? Hum? Kryetari i federat? S? Olejbollit t? Osov? Xhavit mustafa dhe n? Ryetari, naser krasniqi n? Illim t? Uajit t? Rdhsh? Do t? Dh? Jn?? N? Ryeqytetin francez, paris, p? Tu takuar me drejtuesit e federat? Franceze t? Olejbollit. K? Tu b? T? Itur i pari i volejbollit t? Osov? Mustafa. n? Illim t? Dhjetorit do t? Emi mysafir?? Ederat? Franceze, me ftes? E tyre. Fvk-n? Pos meje do ta p? Aq? J? Dhe n? Ryetari naser krasniqi, sqaroi mustafa. Ai e vler? N tejet t. M? Shum? Grupi prej 20 trajner? T? Utbollit nga kosova q? Ga e h? Gjenden n? Hqip? Ku jan? Uke iu n? Htruar trajnimit p? Licenc? Uefa a. Posedimi i k? J licence, t? Yt? N? Iramid? E sistemit t? Icencimit t? Efa-s pas licenc? Pro, paraqet nj? Prej kushteve themelore p? Licencim t? Rajner? N? Ren? Nd? Omb? Re dhe vler? Het si domosdoshm? N? Hkollimin modern t? Rajner?. Trajner? Nga kosova do ti n? Htrohen trajnimeve teorike dhe praktike deri m? 8 dhjetor d. M? Hum? Komente (0). Kryetari i federat? S? Endbollit t? Osov? Mexhit devaja u prit sot n? Yr? Federat? Nd? Omb? Re t? Endbollit n? Azel nga njeriu i par? Hendbollit bot? R hassan moustafa, b? T? Ditur sekretari i p? Jithsh? I fhk-s? Izet gjinovci. Sipas tij kjo vizit? Sht? B? Me q? Im p? Inkuadrimin e hendbollit t? Endit ton? E t? Rejta t? Lota n? T? Vropian. ka qen?? Uad? T? Nj? Izite pune, e cila ka p? Q? Im vazhdimin e lobimit p? Pranim t? Hk-s?? Ederat? Nd? Omb?. M? Shum? Omente (1). Federata shqiptare e futbollit vazhdon t? Et?? Djekje t? Alent? Shqiptar. Futbollisti nga kosova, albian muzaqi, rrjedh nga akademia e skuadr? Holandeze, psv eindhoven. Fshf, ka b? T? Itur se tanim? An? Isur procedurat p? Ta pajisur me pasaport? Uzaqin. Ky i fundit ka b? M? Ar? Isa prova n? Rumbullimet e komb? Res kuq e zi dhe pritet q? I n?? Ardhmen t? Et? Jes? R?? Shme e shqip? S? Muzaqi tani ka vet? 16 vjet, nd? Aq merret vesh se pos tij edhe v? Ai i tij. M? Hum? Futbollist? E liris? Dhe p? Und? P? Undimit t? Tinorit vjeshtor t? Utbollit n? Osov? Nuk do t? Und t? Fillojn? Ushimet. Pasi ata do t? Araqiten n? Urneun kupa e pavar? S? 010 q? O t? Bahet n? Vlor?? Nder?? It? S? Lamurit komb? R, me 28 n? Or. Ky turnir q?? On me 98 vjetorin e shpalljes s? Pavar? S? Organizohet nga federata e shqiptare e futbollit. N?? Turne pos bes? Se kavajas dhe liris? Q? Arrin pjes? I fituese e kup? S? Hqip? S?? At? Sht kosov. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m? T?? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Cana i gatsh? P? Kryendeshjen 25. 11. 2010 edhe francez? N? Urneun adem jashari 25. 11. 2010 guardiola, megjithat? I zhg? Yer! 25. 11. 2010 sa m? Hum? Gola 25. 11. 2010 juve k? On edhe gomez-in 25. 11. 2010 fifa: 670 mij? Sd gjob? Sh-trajnerit t? Hqip? S? Ri haan 25. 11. 2010 vjeshta e liris? 25. 11. 2010 pranvera. 25. 11. 2010 barcelona pa problem, manchester utd fitoi nga penalltia 24. 11. 2010 vokrri: viti i ardhsh? N? Shenj?? Utbollit t? Osov? 24. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Nё fshatin mleqan tё komun? S? Alishev? Sot ёshtё p? Ruar nd? Esa e re e shkoll? beqir gashi, e nd? Uar nga masht-i. Prerjen e shiritit, e bёnё kryetari i malishevёs, isni kilaj, drejtori i arsimit nё malishevё, isuf morina dhe osman gashi, v? Ai i d? Morit, emrin e tё cilit e mban shkolla. . Komuna e prishtin? Dhe policia e kosov? Jan? Akorduar premten q? Ashk? Sht t? Ngazhohen n? Peracionin p? Largimin nga qarkullimi n? Rafik t? Uto-taksive q? Uk kan? Leje pun? Kombi-buset si dhe n? Arrjen e masave p? Ndalimin e shitjes se druve dhe r? S p? Jat? Ekurudh? Pasi q?? Nj? Ktivitet t? Ill? Komuna ka p? Aktuar lokacionin p? At? Nja dakordim i till? Arrit gjat? J? Akimi q?? Ryetari i komun? S? Rishtin? Avdullah hoti, pati me p? Aq? Es t? M? Shum? Me rastin e festave t?? Orit, kryetari i komun? S? A? Ikut, xhabir zharku, sot ka prit nj? Rup t? Injsh t? Rir? Ga fatmir? Ka, koordinator p? Rini. T? Injt? An? Ruar kryetarin zharku p? Festat e n? Orit nd? Aq n?? R? Simbolike i kan? Huruar flamurin komb? R. Kryetari zharku duke iu uruar t? Rinjve festat, u ka d? Iruar atyre sh? Et dhe suksese. Zharku me k? Rast i ka informuar t? Injt?? Angazhimet dhe p? Ushtimin e administrat? Komunale p? Ofrimin e sh? Imev. M? Shum? Varrezat n? Omun? E obiliqit do t? Ir? Ahen p? Es rregullores s? Iratuar n? Mbledhjen e djeshme t? Uvendit komunal. N? Akt rregullorja u miratua me pak ndryshime nga ana e delegat? T? Uvendit, ngase dit?? Ar? Jo kishte kaluar p? Es komitetit p? Politik? He financa si filt? I kuvendit dhe ishte n? Htruar edhe debatit publik. V? Jtjet kishin t?? N me aspektin financiar,ngase rregullorja si e till? O ta ket? Dhe koston e saj financiare. Ata k? Uan q?? Es k? J t?? M? Hum? Ministria e administrat? Publike, p? Es nj? Omunikate p? Publikun, njofton t? Jith? H? Yesit civil? E, me vendim t? Ryeministrit te republik? S? Osov? Hashim tha? , p? Nder t? 8 n? Orit - dit? S? Lamurit, dita e h? , 29 n? Or 2010,? T? It? Ushimi. Kjo ndodh? Eq? 8 n? Ori bie t? Iel? Q? Sht? Dit? R? Omt? Ushimi, dhe sipas ligjit mbi festat dita e pushimit bartet n? It? E pun? . Kryetari i lidhjes demokratike t? Osov? (ldk), isa mustafa, e ka akuzuar ushtruesin e detyr? S? Residentit jakup krasniqi se? T? Uke e shkelur kushtetut? E kosov? Duke zhvilluar aktivitete partiake n? Erren, gj?? Uk do t? Uhej t? Dodhte. Mustafa, t? Njten, gjat? J? Akimi me strukturat e ldk-s?? Lin? E ka p?? Tur akuz? Edhe kund? Kryeministrit n? Dor? Qje hashim tha? Se e ka shkelur kushtetut? N? Astin e rahovecit dhe nuk ka dh? Dor? Qjen. Ai ka p?. M? Hum? Omente (5). Serbia ka formuar ekipin negociator dhe platform? P? Dialogun e adhsh? Beograd-prishtin? Shkruajn? Ediat serbe. Platforma thuhet se bazohet n? Ushtetut? Dhe rezolutat e miratuara n? Uvend mbi kosov? E t? Ilat ruajn? Ntegritetin territorial t? Serbis? Por, zyrtar? Nuk kan? Buluar se kush? T?? Kipin negociator, dhe as nuk kan? H? Detaje p? Platform? N? Jal? platforma e beogradit nuk do t? B? T publike, sepse k? Tu do t? Bulohej karta. M? Hum? Editoriali konsolidimi i shtetit t? Avarur dhe sovran t? Osov? - detyr? Omb? Re dhe investim qytetar i t? Jith? Hqiptar? Dekoratat e u. D presidentit jakup krasniqi jep 31 dekorata p? Nj? R?? Me masive 28 n? Tori i ndaluar pse dita e flamurit komb? R - fest? E ndaluar p? Shqiptar? E kosov? N? Az?? Enit 65(1) t? Ushtetut? S? Epublik? S? Osov? 28 n? Ori nuk njihet m? I fest? Yrta. M? Shum? Analist? Politik?? Rishtin? Dajn? Mendime t? Dryshme rreth asaj se do t? Et? Po jo nj? Alje m? Asive t? Otuesve kosovar n? Gjedhjet e 12 dhjetorit. Analisti driton laj? Shpreh mendimin se elektorati kosovar nuk? T? Indur ende se ka alternativa t? Ira nga programet e k? Re partive politike t? Ilat, sipas tij, jan?? Idhura me liderin dhe klanet brenda partiake. P? Erisa ramush tahiri shpreh besimin se votuesi sivjet ka m? Hum? Und? Dhe n? End t? M? Hum? Ushtruesi i detyr? S? Presidentit t? Akup krasniqi, me rastin e dit? S? Al? Erimeve, i shkroi nj? Et? Urimi presidentit amerikan, barak obama. Duke vler? Ar lart marr?? Et e shk? Yera midis dy vendeve, krasniqi ka shprehur bindjen se ato do t? Hellohen dhe do t? Gjerohen n? Azhdim?. shfryt? J k? Rast tju shpreh mir? Ohjen ton?? Hell?? Gjith? Dihm? Q? Shtetet e bashkuara t? Merik? Dhe institucionet e saj shtet? Re kan? H? P? Kosov? N? M? Hum? Me rastin e fest? Komb? Re t? 8 n? Orit dit? S? Lamurit, komuna e prishtin? Ka organizuar nj? Rogram t? Asur kulturo artistik n? Ryeqytetin e kosov? N? R? 10:00, do t? Vendosen kurora lulesh n? Onumentin e gjergj kastriotit sk? Erbeu, tek busti i d? Morit t? Ombit, zahir pajaziti, si dhe n? Arrezat e d? Mor? N? Agjen "velania. N? R? 2:00, n? Ulevardin "n? Terez? Do t? Efilojn? Rupet artistike t?? J? T? Rishtin? Me programet e tyre do t? Araqiten: "qendr. M? Shum? Ushtruesi i detyr? S? Residentit t? Osov? Jakup krasniqi, dekoroi t? Remten me urdhrin hero i kosov? Nj? N nga personalitetet m? T? Hquara t? Osov? Adem dema?. Adem dema? ? T? J? Ga personalitetetet m?? Shquara t? Osov? Jo vet? P? Kontributin e tij si shkrimtar por edhe p? Rolin q? Uajti si politikan, n? Osov? 8 vjet pas lirimit nga burgjet e jugosllavis? I d? Ar p?? Htjen komb? Re. I njohur ndryshe si nelson mandela i ev. M? Shum? Trupi gjykues i kryesuar nga tonka berishaj ka shpallur sot vendimin kund? Bajrush xhemjalit, kryetar i komun? S? Erizajt me an?? Ilit ai? T?? Ar me 2 vjet e 6 muaj burg si dhe me 3 vjet ndalese t? Rejtimit t? Utomjetit. Kryetari i ferizajit xhemajli akuzohet p? Rrezikim i trafikut publik p? Pasoj? Ati humbjen e jet? S? J?? Iu 21 vje?. Aksidenti ndodhi m? 21 maj t? Itit 2009. Vendimi do t?? T i plotfuqish? N? Orm? P? Undimtare pas shqyrtimit nga gjykata. M? Hum? Omente (76). Policia e kosov? Njoftoi se ka arrestuar sot drejtorin e kompanis?? Igurimeve kosova e re. N? J? Joftim p? Media thuhet se policia ka realizuar urdh? S? E pranuar nga prokuroria speciale e kosov? Dhe si pjes? E procedur? Hetimore, me t? J?? Urdh? S? Sht? Rrestuar edhe k? Illtari i drejtorit nga kompania e nj?? q?? Y t? Dyshuarit, nj? Kosovar shqiptar e tjetri kosovar turk jan? Rrestuar me dyshimin e bazuar se kan? Ryer veprat pen. M? Hum? Ministri i pun? T? Ashtme i serbis? Vuk jeremiq deklaroi se serbia do t? Isedoj? E prishtin? N?? Uthje me politik? Shtet? Re t? Iratuar n? Uvend. Ai vler? I se kjo? T? J?? R? Mundshme, n? T? Y pal? Angazhohen p? Q? Rim racional, nd? A serbia sipas tij do t? Et? Partner racional n?? Dialog. ne kemi vet? Nj? Olitik? He vet? Nj? Ushtetut? Dhe n? Uad? T?? J politike dhe k? J kushtetue do t? Lasim n?? R? Onstruktiv. M? Hum? Sipas nj? Rtikulli t? Azet? S?? Itshme irish times enver sekiraqa jeton n? Uglindje t? Irland? Por ai nuk? T? Ekstraduar sepse nuk ka marr? Shje ekstradimi mes t? Epublik? S? Rland? Dhe kosov? Gjithashtu mekanizmi i fletarrestit evropian nuk e mbulon kosov? Megjithat? Nj?? Es? Ga autoritetet n? Osov?? T? Dihmuar n? Thimin e tij p? Gjykim nuk? T? Ranuar nga autoritetet irlandeze. Zyrtar? T? Art? Ga departamenti i pun? T? Ashtme dhe departamenti. M? Shum? Komente (24). N? Omun? E preshev?? T? Rishur koalicioni i qeverisjes s? Ushtetit vendor midis dy forcave t?? A pdsh dhe bdl. Si? Nformon agjencia e lajmeve ina, vendimi i till? Sht? Umtuar nga kryetari i partis? Ashkimi demokratik i lugin? (bdl), skender destani, i cili b? T? Itur se sot pritet t? Ap sqarimet lidhur me largimin e partis?? Yre nga koalicioni i qeverisjes s? Ushtetit komunal n? Reshev? Partia demokratike shqiptare (pdsh. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Sipas nj? Rtikulli t? Azet? S?? Itshme irish times enver sekiraqa jeton n? Uglindje t? Rland? Por ai nuk? T? Kstraduar sepse nuk ka marr? Shje ekstradimi mes t? Epublik? S? Rland? Dhe kosov? Gjithashtu mekanizmi i fletarrestit evropian nuk e mbulon kosov? Megjithat? Nj?? Es? Nga autoritetet n? Osov?? T? Dihmuar n? Thimin e tij p? Gjykim nuk? T? Ranuar nga autoritetet irlandeze. Zyrtar?? Art? Ga departamenti i pun? T? Ashtme dhe departamenti i drejt? S? An? En?? Isedime me zyr? E prokurorit t?? Jithsh? N? J?? Jekje p? T? Ajuar nj? Ekaniz? Ligjor p? Ta kthyer at?? Osov?? Gjykim. Sekiraqa? T? Uke u k? Uar nga interpoli dhe dyshohet si kreu i nj? Ande etnike shqiptare t? Rimit. Ai dyshohet se? T?? Shir? N? Rimin e organizuar p? Disa vjet. Gjithashtu ai? T? K? Uar p? T'u hetuar n? Osov?? Idhje me k? Aktivitete kriminale, duke p? Shir? P? Shirjen n? Regtin? Seksit, dhe p? T'u pyetur p? Vrasjen e nj? Ficeri t? Olicis?? Njihet me emrin triumf riza. Burime nga garda kan? H? P? Times irlandez se ata jan?? Et? Jsh? P? Pranin? Z. Sekiraqa n? Epublik? Irlandeze dhe jan?? Et? Jsh? Se ai? T? K? Uar n? Osov? Kthehu | 26. 11. 2010. Qeveria e turpit, e derezoi z. Gecajn ne zvicerr, dhe e myten, i hjeken 4 police per nje deputete te shqiperise,e irlanda nuk e kthen nje kryekriminel, athua a shohin keta te paturpshem se cka ben bota per ne, e cka ne per boten ;((" /> dardani 26. 11. Nese e ka ba qat vrasje le ta kallin me burg, une me pas pas mundsi i kisha shtij qata komandantat ton ne burg e tevana kta majmuni zij e ka lan mat miren vakt pa frajer e meriton jo ne hag me qu m. " /> lumi 26. 11. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Bashkuara si i dyshua. . Nj? Ga njer? T m? T?? Uar t? Bi-s? N? Dyshimin p? Mb? Tetje t? Veprave terroriste, bajram asllani, jeton lirsh? N? Itrovic? P? Shkak t? Unges? S? J? Arr? Shjeje ekstradimi midis kosov? Dhe shteteve t? Ashkuara. Shba-t? Konsiderojn?? Rmatosur dhe t? Reziksh? Eulex-i thot? E nuk ka baz? Igjore p? Ta ekstraduar, nd? Aq asllani shprehet i gatsh? T?? Allet me drejt? N? . Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshuar p? Veprimtari terroriste, thot? E? T? Gatsh? T? P? Allet me organet e drejt? S? I dyshuari p? bashk? Omplot p? Tu angazhuar n? Hihad t? Hunsh? Apo luft?? Henjt? Si? Huhet n? Osterin e fbi-s? Shfaj? N veten nga t? Jitha akuzat. n? Ka drejt? , jo vet? P? At? Por p?? Akuz? Me t? Il? Na ngarkojn? Jemi t? Atsh? T?? Allemi, sepse nuk kam b? Asnj? Rim. Kurr? Nuk kam dal? Asht? Osov? , thot? Sllani p? Radion evropa e lir? Tridhjet? E? I nga mitrovica qe arrestuar n? Ershor t?? J viti, por ishte liruar pasi gjykat? T e eulex-it kishin refuzuar k? Es? E shteteve t? Ashkuara p? Ekstradimin e asllanit. K? T? Undit, drejt? A amerikane e ngarkon edhe p? Si? Huhet, ofrimin e ndihm? Materiale p? Terrorist? Dhe planifikimin p? T? Vrar? Rr? Yer ose l? Uar persona. Ai akuzohet se ka lidhje me njer? Nga karolina e veriut, t? Rrestuar vitin e kaluar p? Nj? Omplot t? Yshuar p? T? Ulmuar baz? E marin? Amerikane n? Uantiko t? Irxhinias dhe plane t? Yshuara p? T?? Uar njer? N? Kosov? Jordani dhe n? Ripin e gaz? Por, sipas gjykat? E t? Ulex-it, shtetet e bashkuara nuk kan? Fruar baza t? Jaftueshme p? T? Esuar se asllani i ka kryer veprat n? Fjal? Z?? Si i k? J misioni, blerim krasniqi, shpjegon m? Hum? gjykata supreme e kosov? N? Illim t? Htatorit, ka vendosur q?? Os e ekstradoj? Sllanin. Arsyeja ka qen?? Shkak se nuk ka marr? Shje t? Lefshme p? Ekstradim mes kosov? Dhe shteteve t? Ashkuara. Marr? Shja e vetme q? Kziston? T? Ga viti 1901, q? Sht?? Mes shba-ve dhe mbret? S?? Erbis? N? Osov? Uk ekziston ndonj? Adi kund? Bajram asllanit. Sektori kund? Terrorizmit i policis?? Osov? Vet? Se kishte asistuar fbi-n? Jat? Peracionit t? Rrestimit t? Ij n? Qershor, thot??? Si i policis?? Rajonin e mitrovic? Besim hoti. lidhur me p? Shirjen e tij n? Epra t? Dryshme penale, policia e kosov? Nuk ka asnj? Ast tjet? I cili do ta b? E asllanin subjekt t? Asave hetimore, thot? Oti. Asllani? T? K? Uar edhe nga interpoli, n? Eb-faqen e t? Ilit k? Illohen t? Jith? Ta q? An? Nformacione mbi vendndodhjen e tij t? Joftojn? Olicin? Se vet? Nterpolin. K? Esa p? Arrestimin dhe ekstradimin e asllanit? T?? Hkruar nga sekretarja amerikane e shtetit, hillari klinton, thot? Hat miftaraj, shef i departamentit p? Bashk? Nimin nd? Omb? R n? Inistrin? Drejt? S?? Osov? e nj? A k? Es? Ministris?? Rejt? S? ? T? Rejtuar gjykat? S? Arkut n? Itrovic? P? Ta shqyrtuar dhe p? T? H? Mendimin n? Plot? Hen kushtet e parapara me kodin e procedur? Penale n? Osov? Lidhur me ekstradimin e bajram asllanit n? Merik? gjykata e qarkut n? Itrovic? Pas shqyrtimit t??? Ka konstatuar se nuk ka baz? Igjore, thot? Iftaraj. Agjencia e lajmeve reuters pat njoftuar se qeveria e kosov? Ka aprovuar k? Es? E zonj? Klinton p? Ekstradimin e tij. "izolimi" rruga q?? On te sht? A e njeriut q? K? Ohet nga fbi, nuk? T? Braktisur. Andejpari kalojn? Jer? T? Akonsh? Por edhe n? Niforma, meq? D? Esa e misionit t? Ombeve t? Bashkuara? T? Qinji i par? Familjes asllani. Deri para gjasht? Uajsh, fare pran? Dodhej edhe stacioni i policis?? Osov? Por asllani thot?? Radion evropa e lir? E ndihej i sigurt edhe at? R? Edhe tash. po t? Isha b? Ndonj? Rim, do t? Rrestohesha moti. Prej vitit 2007 kam qen?? P? Jellje dhe v? Gim t? Yre (t? Olicis? Kurr? Uk jam marr? E aktivitetet q? Thon? Shprehet asllani. Sht? A e tij gjendet rreth 100 metra larg ur? Qendrore n? Itrovic? E cila k? Qytet e ndan n? Eriun e banuar me shumic? Erbe dhe jugun me shumic? Hqiptare. Asllani qarkullon lirsh? N? R qytet. Ai kryen ritualet e p? Itshme fetare n? Hamin? Okale, por, megjithat? Thot? E q? Prejse? T? Hpallur emri i tij si nj? Ga m? T?? Uarit e fbi-s? Ndjehet i izoluar nga rrethi. Asllani pohon se nuk posedon kurrfar? Pasaporte. nuk kam as pasaport? S asgj? Deklaron ai. Banor? E mitrovic? Nuk duken aq t? Hqet? Ar me faktin se n? Ytetin e tyre jeton nj? Nga m?? K? Uarit e drejt? S? Merikane. Ata pranojn? E rreziku nga terrorist?? T? Eal, por thon? E mund? A? T? Vog? Lokalin ku punon artan hakaj, madje e lidh nj? Ur i p? Ashk? Me sht? N? Asllanit. ka pes? Uaj q? Kemi nisur t? Unojm??? Lokal. Nga fillimi, asnj? Roblem nuk e kemi pasur me bajramin, thot? I. Po qe se akuzat v? Etohen, rasti asllani do t? Shte k?? M p? Shoq? N? Thot? Adri hasani. n? ? T?? At? Rjet,? T? Rreziksh? N? Ato sh? Me jan??? Eta, t? Akta, p? Mua? T? Rreziksh? , thot? I. Faik prekazi shpreh bindjen se frika nga asllani? T? Pajustifikuar. gabim total. Nuk mendoj se? T? Shtu p?? R? Kuzohet. Pa dilem? Sepse e njoh personalisht, thot? I. N? Aportin e fundit t? Epartamentit amerikan t? Htetit, t? Ublikuar n? Usht t?? J viti,? T? Ler? Ar se kosova ka bashk? Nuar me shba-t?? Uad? T? Uft? Kund? Terrorizmit. N? Aport thuhej se policia e kosov? Dhe nj? A kund? Terrorizmit e eulex-it jan?? Jegj? T kryesore n? Uft? Kund? Terrorizmit, por, si? Huhej, t? Yja k? Struktura vazhdojn??? Allen me munges? Urimesh, st? Itjesh dhe ekspertize. Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Cana i gatsh? P? Kryendeshjen 25. 11. 2010 edhe francez? N? Turneun adem jashari 25. 11. 2010 guardiola, megjithat? I zhg? Yer! 25. 11. 2010 sa m? Shum? Ola 25. 11. 2010 juve k? On edhe gomez-in 25. 11. 2010 fifa: 670 mij? Sd gjob? Sh-trajnerit t? Hqip? S? Ri haan 25. 11. 2010 vjeshta e liris? 25. 11. 2010 pranvera. 25. 11. 2010 barcelona pa problem, manchester utd fitoi nga penalltia 24. 11. 2010 vokrri: viti i ardhsh? N? Shenj?? Utbollit t? Osov? 24. 11. 2010. Nj? Istolet? Ga nj? Oster promovues i james bond? T? Hitur n? Nj? Nkand n? Ond? P? 277 250 funte, gati 10-fish m? Hum? E sa? Mi i k? Uar. Arma, nj? Istolet? Jri walther, ishte shfryt? Ar n? Hirimet e reklamave p? Shir? Ean connery p? Filmin e vitit 1963, 'from russia with love', dhe ishte i vetmi q? Ritej t? Rrinte vler? N? Es t? 5 mij? He 20 mij? Unteve, kur u shit dje n? J? Nkand n? Ond? Nj? Istolet? Jet? E james bond, q? Paraqit n? Ilmin e vi. M? Shum? Sipas statistikave nj? N? Y? Te ndahen. Ekspert? Thon? E do t? Aboheshim n? Do t? Endonim se pasioni zgjat 50 vjet. fjala pasion bllokon gjith?. N? Jes? E par?? Hekullit xx, zgjidhej nj? Jeri q? Shte pun? R dhe q? Inte nga e nj? A shtres? Sociale. N? ? Gj? Ukej normale kjo ndodhte p? Shkak se ata e zbulonin nj? -tjetrin n?? R? Rogresive! n? Nuk b?? Sgj? Pasioni zgjat vet? 18 muaj. Ose njer? T nuk b?? Sgj? E iden? E fajin e ka gjithmon? Jetri. . M? Hum? Mendja e ndritur e djaloshit 26-vje? Mark zuckerberg, i cili q? Ur ishte f? J? Tudionte mekanizmin e breshkave ninxha, nd? A n? Doleshenc? Shte gjeni i kompjuter? , i dha jet? Nj? Jet? Ideje: asaj t? Esazheve. Por, zoti facebook q? Ron gjithmon? Mbyllur n? Yr? punoj 16 or?? It? - thot? I, ku pun? R? L? Zin sa nga nj? Epartament n? Jetrin me patina, shkruajn? Ormula n? Ur, nuk veshin kurr? Niform? He i lajn? Robat n? Avanterin? Nd? Arrjes. Marku nuk ka. M? Shum? Disenjator? Amerikan? Kan? Lanifikuar q? Ezonin e ardhsh? N? Regun e vendit t? Araqiten me nj? Isi, e cila do t?? T nj? Evolucion i v? Et?? Ot? E mod? Gjegj? Sht, disenjator? E mod? Kane vendosur nj? Fid?? E p? Grat? K? C? E tak? 3 in? Edhe pse k? C? Sky thembra ende nuk jan?? Shitje me an?? Kranit digjital ju mund t? Errni nj?? Htypje se si duken k? K? C? T? Ilat do t? En?? J? A me k? C? E lady gagas. Sic tregojn? Ediat , theksojn? T. M? Shum? Flok? Ashtu sikurse edhe thonjt? Se l? Ra, jan? Asqyr? Sh? Etit. Flok?? Hat? T? Ob? Q? An? Tendence t? Ien, mund t? En? Imptome e patologjis? E tiroideve. N? K? Oni t? Jeni shkakun e problemeve me flok? At? R? Fillimisht n? Htrojuni analizave t? Jakut. . N? Keni r? E flok? , k? Mund t? En? Asoj? Nj? Atologjie. Duhet par? E n? Il? Zon?? Ok? Bien m? Hum? N? Zona me e goditur? T? Jo e t? H. Flok? E holl? Und t? En? Asoje e anemis? Kush ka k? Probleme duhet t? Baje nen kontroll nivelin e hekurit, rruazat e kuqe, hemoglobinen n? Jak. Anemia kurohet sipas rastit. Kujdes duhet treguar me dietat dhe ushqimet q? Arantojn? Sasin? Duhur t? Ekurit. Duhet konsumuar mish pa dhjame, zarzavate, fruta t? Hata, brokoli, spinaq, ushqime t? Asura me vitamina c, si kivi, portokalli dhe speci. . N? Keni r? E flok? , k? Mund t? En? Asoj? E nj? Atologjie. Duhet par? E n? Cil? Zon?? Ok? Bien m? Hum? N? Zona me e goditur? T? Ajo e t? Have, at? R? Roblem mund t? Et? Shik?. N? Humbja me e madhe? T?? Zon? Qendrore, at? R? Und t? En? Robleme t? Orr?. . Megjith? Numri i studimeve t? Ealizuara rreth produkteve t? Obishme p? Nj? L? R?? H? Etshme? T? Kufizuar, specialist? Pohuan se ushqimet e pasura me antioksidues mbrojn?? R? Tuaj. Ja produktet m?? Obishme p? L? R? Sipas nj? Ajmi n? mayo clinic: karota, kajsia dhe frutat apo zarzavatet tjera me ngjyr?? Erdh? He portokalli. Boronicat. Spinaqi dhe zarzavatet tjera me gjethe jeshile. Domatja. Fasulja, bizelja dhe thjerr? T. Peshku, ve?? Sht peshku salmon. Produ. M? Shum? Likuide ose ne form? Apsi, k? Produkte duhen z? Nd? Ar? Tre muaj. Si hijet e syve, edhe k? P? Oren pran? J? Zone t? Djeshme dhe mund t? Jellin bakteret shum? Eht?? Y. Manikyri, mund t? Et? Ezullues n? Ot? E t? Ukur?. Nuk ka rrezik bakteresh, manikyri thahet dhe b? T i trash? . Rreziku i rritjes se baktereve k? ? T? Ul? Sepse nuk p? Bajn? J? Sugjerohet q? Roduktet, duhet t? Z? Nd? N pas nj? Viti. Buz? Qet dhe shk? Yesit kan?? Bajtje vajore dhe me kalimin e koh? Ai merr arom? E vajit t? Atimit. . Flok? T? Eqin v? Ndjen ndaj fytyr? Prandaj duhet t? Ujdeseni m? Hum?? To pa marr? Arasysh mod? Dhe stilin, ata gjithmon? Uhet t? En?? Ast? Dhe mir? Ajtur. K? Vjesht? Jith? ? T?? Henj?? Pikatjes s? Eminitetit, k? Tu q?? Odern? T? Tili i flok? T? Redhura pak k? Tu do t? Eni nj? Ukje t? Akonshme romantike, por me shum?? Ushtim. Topuz stili i flok? N? Orm?? Opuzit? T? Rend q? Azhdon qysh nga vera e kaluar dhe. M? Shum? P? T? Bajtur syt? Uaj, larg irritimeve dhe skuqje, z? Nd? Ni pluhurat e syve,? 3 muaj. Edhe pse ato jan?? Gjash? Me p?? En e produkteve t? Jer? Ato jan? Azhdimisht n? Ontakt me membran? E syrit, ku ka nj? Rezik t? Art?? Ransferimit t? Akterit te produkti dhe pastaj p?? Ne sy. N? Ju p? Orni gishtat p? Aplikimin, lanjini duart p? Ara se ta b? K? Dhe kini kujdes n? Ngjyra e produktit ndryshon apo i vjen era. . Ky? T? Loj i make-up qe ju duhet t? Eni shum? Igjilent ne lidhje me t? Ur? Del jasht? Aplikohet dhe futet p?? N? Ub, ajo sjell me vete ndonj? Akter q? A marr? Jat? Rug? Shpjegon kimisti kozmetik jim hammer. Bakteret e vazhdueshme mund t? Hkaktojn? Skuqje, kruajtje t? Yve. . P? Nga natyra e tij, njeriu e do at?? Do, e respekton dhe e nderon. Q?? Os kalojm?? Ebate t? Ota duhet t? Im? T? Hprehim pak? Q? T??? R?? Ill??? Os e l? Ojm? Ashk? L? N. Njer? T i duan ata q? Hprehin interesim p? Ta njer? T duan ata q? Nteresohen p? Ta, p? Mendimet e tyre, q? An??? Ndsh? Kur flasin dhe q? Iskutojn?? Idhje me to. Njer? T duan ata q? Ndihmojn? He q? Falin dhurata. Dhurata mund t? Ete shum? Modeste, por ajo sjell. M? Hum? K?? Ri i njohur michael buble ka zbuluar se ai dhe e fejuara e tij, luisana lopilato jan? Uke menduar q?? Bajn? Y ceremoni martesore n? Sht? T? Tyre n? Anada dhe argjentin? K?? Ri kanadez do t? Artohet me bukuroshen argjentinase luisana lopilato prillin e ardhsh? Nd? A tani ka zbuluar se? Ti do t?? Nazat n? Y ceremoni. ne jemi duke e organizuar nj?? Rgjentin?? Familjen e saj t? Gusht? Kurse m? As do ta b?? J? Eremoni tjet? N? Ancouver,-? T? Hprehu. M? Shum? John travolta dhe kelly preston e kan? Ir? Itur f? J? E tyre t? Ret? Djalin t? Ilin e kan? M? Ar benjamin. Aktorja 48-vje? E, e cila ka edhe vajz? Ella bleu me travoltan nd? A vitin e kaluar humbi djalin tjet? Jett, t? Art? Me 23 n? Or, lindi foshnj? E re t? Yre n? Pitalin e florida dhe q?? Y, edhe n? Edhe foshnja, jan? Ir? "john, kelly dhe vajza a tyre ella bleu jan? T? Gaz? Yer dhe shum?? Umtur p? An? Rin m?? I t? Amiljes. Q?? Y, n? . M? Hum? Sipas nj? Tudimi, 40 % e adoleshent? B? N seksualisht aktiv?? Ara se t?? Jn?? K? Nga prind? T e tyre. Ky fakt i b? Shkenc? R? T? Mendojn? E prind? T e sot? Vonojn? Shum?? T? Olur rreth seksit. Studimi i kryer nga psikolog? Amerikan?? Shiu m? Hum? Se 140 familje. Prind? E dhe f? J? T? Tyre me mosh? Idis 13 dhe 17 ju shtruan nj? Hum? Ojshm? Pyetjesh n? Idhje me seksin. Ata ju n? Htruan pyetjeve t? Tilla e kur ishte diskutuar n? Amilje rreth tem? S? M? Shum? ? O dit? Emrat vendosin deri n? 15 kimikale n? Rup dhe fytyr? Duke p? Orur preparate kozmetike, q?? Bajn??? E t? Dryshme, prej t? Ilave disa jan??? Hme. Kjo? T? Buluar pas nj? Ulumtimi shkencor, ku tregohet se nj? Rua p? Or deri n? 3 prodhime, shumica e tyre me mbi 20 p?? E. Parfumet, p? Shembull, krijohen prej 250 p?? Eve, nd? A disa prej tyre p? Bajn? Madje 400 p?? E. Hulumtimi i publikuar nga kompania bionsen, prodhues i preparateve higjieni. M? Shum? Bajram asllani, nj? Nga m? T?? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . T? Eq? , natyrsh? Apo. 22. 11. 2010 magjia e dashuris? 22. 11. 2010 me hapa t? Vegj? Drejt siguris? 22. 11. 2010 sondazh shokues n? Nternet 22. 11. 2010 tigrat mund t? Hduken p? 12 vjet 22. 11. 2010 camilla, mbret? Sh? 22. 11. 2010 larg fast-foodeve n? Hkolla, mishel obama n? Rye t? Ism? Kund? Obezitetit te f? J? 21. 11. 2010 baluket 20. 11. 2010 t? Bukuruar 20. 11. 2010 t?? Uar 20. 11. 2010. Askush nuk e kishte imagjinuar se isa mustafa duke e marr? Rejtimin e ldk-s? O t? Thehej n? J? Mitues t? Eq t? Atmir sejdiut, i cili p? M? R? E pap? Jegjshme t? Rejtimit e? Ldk-n? Uz? Umner? Nd? A isa musfata tani duket sikur po ia jep shkelmin e fundit. . Mbr? Rreth or? 21:10 n? Shatin grabanic?? Lin? N? Ht? N? Tij nga persona t? Anjohur? T? Rar? Ficeri i policis? Arben dem? Ejdiu dhe jan? Lagosur dy an? R t? Jer? T? Amiljes. . Publikuar m? 26. 11. 2010 | n? Ubrik? Shqip? Apresidenti i republik? S? Hqip? S? Bamir topi ka marr? J? Esazh urimi nga presidenti i shteteve t? Ashkuara t? M. Vazhdo. Kryetari i bashkimit demokratik p? Integrim ali ahmeti, n? J? Ntervist?? Z? N e amerik? Komenton dosjet e fundit t? Ilat synojn??? Ojn? Ersonalitetin dhe veprimtarin? Vazhdo. Kreu i akr-s? Behgjet pacolli deklaroi se, koalicioni p? Kosov? E re? T? I vetmi koalicion i cili realisht ka p? Jigje p? K? Esat e qytetar? T? Osov? Si. Vazhdo. Nj? Anel prej dy gjyqtar? T? Ulex-it dhe nj? Jykat? Kosovar n? Jykat? E qarkut n? Rishtin? Shpall? Fajtor? . Z? Nd? Ryeministri i obliguar p? Zbatimin e marr? Shjes s? Hrit, abdilaqim ademi sot u takua me ish-kryeministrin. . Shfryt? Het e mitura si prostitut? Kapet ajo vet? He tutori i 3 vajzave tiran? - shfryt? Nte nj? 7-vje? E si. . Ndon? Nuk? T?? Shum??? N e artit dhe kultur? Partit? Olitike n? End nuk kan? Ezituar t? Hpalosin pr. . Anne hathaway? T? Mrekullueshme n? Htrat, sipas jake gyllenhaall! N? Ilmin e tyre t? Undit love and other drug. . Albana vokshi, deputete t? D-s?? Uvendin e shqip? S? U tregua e fort? Ngase p? Incidentin q? Kishin malltret. . Kryeministri n? Dor? Qje i qeveris?? Epublik? S? Osov? Hashim tha? N? Apjen e panairit t?? Unuesve t? Ru. . Artur miler ka jetuar dhe shkruar p? Nj? Oh? T? Jat?? J? Eizazh shum?? Ukur, n? J? Erm? Iku n? Htetin e. . Mendja e ndritur e djaloshit 26-vje? Mark zuckerberg, i cili q? Ur ishte f? J? Tudionte mekanizmin e breshkave ni. . Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Qesharak nikoqiri i shout late night, jimmy fallon, ruan t? Eshurat derisa del nga provat me the roots p? Parad? E dit? S? Al? Erimeve n? Ew york. Koh? Lu i veshur me veshje t? Hjeshta ngjyr? Lu, aktori i filmit love and other drugs, jake gyllenhaal, del nga hoteli i tij p? T? Arr? A aj? T? Ast? N? Ew york. Aktori u gjend n? K? Qytet p? T? Romovuar filmin e tij t? I. I djersitur /p> hugh jackman djeg pak kalori n? Prag t? It? S? Al? Erimeve n? Ew york. Aktori heq pak dhjam n?? Atitje p? Rolin n? Ilmin e ardhsh? x-men origins: wolverine 2. Me qenin kush e ndjek k?? Ashley greene dhe i dashuri i saj joe jenas duket derisa ndjekin qenin e tyre gjat? Nj? H? Tje n? R los angeles gjat??? Ur? . Nj? Anel prej dy gjyqtar? T? Ulex-it dhe nj? Jykat? Kosovar n? Jykat? E qarkut n? Rishtin? Shpall? Fajtor?? Andehurit muj? Kaj dhe nexhat shatri p? Vepra kriminale t? Ktiviteteve t? Ap? Jegjshme ekonomike, b? T? Itur eulex-i p? Es nj? Omunikate p? Media. Sipas k? J misioni, blerim svirca? T? Hpall? Ajtor p? Vepr? Penale t? Buzimit t? Etyr? Zyrtare, nd? A qefser baholli? T? Iruar nga akuzat. Q?? At? K? Persona kan? En? Zyrtar?? Art? N? Residenc? E kosov? "blerim svirca? T? D? Ar me 3 vjet e kat? Muaj burg. Shuma prej 60 mij? Urosh? T? Onfiskuar dhe do t? Erdhet n? Hesarin e kosov? Muj? Ukaj dhe nexhat shatri jan?? Ar me nga dy vjet e dy muaj burg". "d? Mi ndaj k? Re dy t? Andehurve? T? Pezulluar dhe ai nuk do t? Kzekutohet, n? Ata nuk kryejn? Donj? Ep? Tjet? Kriminale n? Eriudh? Prej 4 vjet? ", thuhet n? Joftim. Prokuroria? T?? Aq? Ar nga nj? Rokuror lokal i zyr? Speciale t? Rokorors? S? Osov? Kthehu | 26. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Shfryt? Het e mitura si prostitut? Kapet ajo vet? He tutori i 3 vajzave tiran? Shfryt? Nte nj? 7-vje? E si prostitut? Arrestohet tutori. liqeni ii u kodua operacioni n? Ranga t?? Ilit ran? Aket begani, 21-vje? Lindur e banues n? Iran? Si dhe shtetasja me iniciale k. V, 17 vje? Banues n? Iran? E cila shfryt? Hej p? T? Prostituuar. Dy personat ishin shpallur prej disa dit? N?? Im nga policia. M? Het se vajzat d? Oheshin n? Y hotelet luksoze. M? Hum? Tiran? - nj? Ekser? T? Rrestuar sot n? Lagranc? Eksa ka marr nj? Hum? Rej 300 mij? Ek? T? Eja nj? Ytetari p? Ti legalizuar banes? E tij. Seksioni kund? Korrupsionit pran? Olicis?? Iran? N? Ashk? Nim me nj? N? Etimore task-forc? Ran? Prokuroris?? Rethit gjyq? R tiran? As nj? Etimi disa mujor, finalizuan operacionin policor t? Oduar vila. N? Ranga ra halim dalip koni, 47-vje? Lindur dhe banues n? Iran? Prokuroria e tiran? Kishte nis. M? Shum? Policia e tiran? Thot? E ka zbuluar n? Kandal tregtar q?? J n? Petkun e gazetarit duke shfryt? Ar nj? Adio, dhe b? Tregti me falsifikime dhe shmangie nga detyrimet fiskale. Strukturat e sektorit kund? Krimit financiar n? Rejtorin? Policis? S? Arkut tiran?? Ashk? Nim me drejtorin? P? Jithshme t? Atimeve, realizuan operacionin e p? Ashk? T? Oduar cosmo market. Sipas informacioneve t? Arra n? Rrug? Perative, mbi subjektin tregtar planet rad. M? Shum? Incident pran? Ilialit t? Nj? Anke n? Ryeqytet n? On? E njohur si "oxhaku". Policia ndaloi nj? Erson rreth 60 vjec q? Bante nj? Istolet?? Uar p? T? Qaruar motivet e k? J veprimi. Ende nuk dihet n? Ky person kishte p? Q? Im q?? Rabiste filialin. Kan? En? Alimtar? Q? An? Joftuar policin? Pasi kan? Pikasur k? Person t? Rmatosur n? Rug? Durr? nj? Gjarje q? A tronditur nj? Amilje n? Urr? M? Het se ka ndodhur n? R? E pasdites s? Jeshme. K? Tu, si? Aportohet p? Agjencin? Lajmeve noa nga forcat policore t? Ytetit bregdetar, n? Anes? E saj, nj? 8-vje? E, banore e qytetit t? Urr? T, ka pir? J? Asi detergjenti p? Larje rrobash. Familjar? Kan?? Transportin e menj? Rsh? T? Aj p? N? Pitalin e durr? T, dhe m? Pas p? N? Pitalin ushtarak tirane ku edhe aktualisht, ajo ndodhet j. M? Hum? Rr? En forcat e policis?? Irdit? Kan? Isur procedimin penal ndaj 22-vje? It elidon gjoka, me banim n? Shatin nd? Ushaz, pasi ai akuzohet p? Tentativ? E shkaktimit t? J? Rasje. Konkretisht, si?? T me dijeni prej tyre p? Agjencin? Lajmeve noa, pas nj? Elefonate t? Arr? Ga salla operative n? Ytetin e rr? Enit, forcat e policis? Vun?? Djekje t? Y personave q? Gjend? Duke u konfliktua, n? Rani edhe t? J? Utomatiku. Menj? R? Ato u vun? N? M? Hum? Argjentina? T? Shokuar p? Shkak t? Bulimit t? Astit t? I t? Ncestit, p? T? Ilin mund t? Huhet se me monstruozitetin e autorit t? Ij ka thyer rekordin e zi t? Ustriakut josef fritzl. Shtetasi argjentinas e ka mbajtur n? Odrum vajz? E tij plot 24 vjet, ka abuzuar seksualisht me t? He ka b? 10 f? J? Policia e krahin? Santa fe ka arrestuar mashkullin 62-vje? , i cili p? 30 vjet rresht ka keqtrajtuar seksualisht vajz? E tij. Vajza e tij, n? E 1. M? Hum? Nj? 3-vje? U arrestua sot nga policia n? Gjirokast? Pasi ka vjedhur banes? E vjehrr? S? Ij. Burime zyrtare policore, than? E shtetasi bujar gjumsi, lindur n? Avaj?? T? Rrestuar n? Jirokast? Me akuz? Se ka grabitur sht? N? Vjehrr? I arrestuari m? Het se i ka vjedhur n? S s? Uses s? Ij, nj? Hum? Rej 300 euro dhe 8 mij? Ek?? Eja. Policia tha se shumat e vjedhura iu sekuestruan 23-vje? It n? Momentin e arrestimit. . N? Iran? Jykata e krimeve t?? A ka dh? Vendimin p? Band? E lushnj? Pa p? Shir?? T? N? R? E band? Q? An? Nde n? Roces, p? Shir? Dhe kreun e saj, aldo baren. Dy prej an? R? , arben bori? Dhe ilir sterku jan?? Ar me burgim t?? Etsh? Kurse an? R? E tjer? Jan?? Ar me 75 vite burg n? Otal. Sipas vendimit, afrim hoxha? T?? Ar me 18 vite burg, erion?? Me 25 vjet burg, rexhep gina me 16 vite burgim, arjan ali? 6 vjet si dhe jorgo muzaka me 10 vite burg. M? Hum? P? T? Etuar dhe trajtuar n?? R?? Onkrete dhun? N? Amilje autoritetet shqiptare do t? En? He nj? Nstitucion t? I q? Ka t?? Me specialist? E k? J fushe. B? T fjal?? T? Pecialist? E dhun? N? Mbientet familjare dhe mbrojtjes s?? Iturve. Specialist? E par? O t? Ertifikohen nes? N? J? Eremoni t? E? T? N? R? 11. 00, n? Mbientet e drejtoris?? Olicis? Arku tiran? Certifikimi i specialist? T? Hun? N? Ambientet familjare dhe mbrojt. M? Shum? Gjirokast? forcat e policis?? Jirokastr? Kan? Daluar nj?? I pasi i vodhi para nga portofoli vjehrr? S? Ij, t? Ilat m? Pas i luajti n? Oj? T e fatit. Ngjarja konfirmohet prej tyre p? Agjencin? Lajmeve noa, duke sqaruar se i ndaluari? T? 3-vje? I bujar gjumsi, lindur dhe banues n? Avaj? I cili banonte me qera n? J? Agje t? Ytetit t? Urt? Dhe i ka vjedhur n? J? Okal n? Agjen 18 shtatori vjehrr? Me inicialet b. V. Portofolin me 300 euro dhe 8. 000 lek. M? Shum? Dy persona t? Askuar sot n? R? E hershme t?? Jesit ka grabitur pomp? E benzin? "okta" n? Agjen? Ir t? Shkupit. Sipas njoftimeve t? Olicis? Grabitja ka ndodhur rreth or? 03. 00 t?? Jesit t? Ot? Kur grabit? T e armatosur kan? Etyruar punonj? T q? I japin t? Pazarin e nd? Imit t? Tret? Si?? T e ditur, grabit? T kan? Rritur q?? Arrin rreth 40 mij? Enar? Dhe m? As kan? Kur n? Rejtim t? Anjohur. Kjo? T? Rabit. M? Shum? Nj? Ksident me pasoj? Vdekjen e dy personave ka ndodhur n? Ksin plas? Endavinj, n? Or? Viktimat, sabri dhe aleko risi kan? En? Uke udh? Ar me furgon. Policia e cila ka mb? Itur n? Endngjarje ka arrestuar drejtuesin e furgonit, farti xhihani. Shkak i aksidentit mendohet t? Et? Qen? Ag? Tira n? Rrug? . N? Ompjuterin e tij kishte materiale pedo-pornografike, por t? Arakterit virtual, e th? Ndryshe, foto dhe video me skena t? Nimuara t?? Unuara n? Ompjuter, q? Iprodhon sekuenca seksuale t?? J? , q? Gjasojn? Hum? Eale. Personi n? Jal? D? A me 2 vjet dhe 2 muaj heqje lirie. Vendimi u dha nga gjykata n? Ilano dhe? T? Heksuar se b? T fjal?? Rastin e par??? J lloji n? Idhje me pornografin? Irtuale dhe kjo n? Baz?? J? Igji t? Utur n? Itin 2006. . M? Hum? Forcat e policis? Llokuan 50 kg l?? Narkotike, nd? A kat? Transportuesit p? Unduan n? Ranga. Gjith? U krye n? Uad? T? Peracionit t? Oduar fundvjeshta 2010, kur dy automjete u bllokuan pran? R? S? Joles, n? F? I t? Ush? Ruj? Gjat? Ontrollit t? Utomjeteve policia gjeti pes? Has? E rreth 50 kg l?? Arkotike t? Yshuar si canabis sativa, e paketuar brenda tyre n? Asi edhe m?? Ogla, pes? Parate celular? He nj? Arm? Jahu, tip shotgun me 30 fishek? . Ekipet e shp? Mit sot nuk kan? Buluar asnj? Jurm?? F? J? E mbytur 13 vje? Pajtim sula nga fshati tatesh i posht? I strug? Banor? E fshatit tatesh t? Osht? T? Dihmuar edhe nga banor? E fshatrave tjera, kan? Al??? Im t? Jaloshit t? Bytur dje n?? Oin e rr? Yesh? Kan? Ngazhuar edhe mekanizim p? Devijimin e p? Oit n? Rejtim t? Ush? Me q? Im q?? Let sasia e ujit n? P? Ua, p? Ta k? Uar kufom? E djaloshit. Deri n. M? Hum? Finalizohet me sekuestrim t? J? Asie prej 50 kg l?? Arkotike dhe arrestimin n? Lagranc?? Shtetasve durr? - struktura kund? Krimit t? Rganizuar durr? N? Ashk? Nim t? Gusht? E prokurorin? Rrethit durr? Dhe e mb? Tetur nga sh? Ime t? Truktur? S? Osa? Operacionale pran? Rejtoris??? Jithshme t? Olicis? Htetit, pas nj? Une intensive hetimore rezultoi e suksesshme n? Inalizimin e operacionit policor fundvjesht? 010. N? Uad? T?? J op. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m? T?? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Burim ram? Sejdiu 19. 11. 2010 halil met? Zeka 19. 11. 2010 ismajl r. Hoti 19. 11. 2010 qefsere-hoxhaj-bylykbashi 19. 11. 2010 kosovare elmi zogaj, 18. 11. 2010 mejreme zheli krasniqi 18. 11. 2010 shefkije (krasniqi) lani 18. 11. 2010 arsim beqir dragidella 18. 11. 2010 nezir sylejmani 17. 11. 2010 resmije (kralani) krasniqi 17. 11. 2010. Artur miler ka jetuar dhe shkruar p? Nj? Oh?? Jat?? J? Eizazh shum?? Ukur, n? Nj? Erm? Iku n? Htetin e konektikatit. Ai vet? Rrit n? Ruklin dhe harlem, por shpesh t? Iqej nga peizazhi rural, qet? A dhe paqja q? Karakterizon mjedise t? Illa. N? J? Ht? T? Ardh? T? Rethuar me pem? Ai ka shkruar nj? Jes?? Ir?? Eprave t? Ij, i shqet? Ar vet? Nga cic? Mat e zogjve dhe disa zhurma t? Arg? Q?? Illeshin nga kodrat n? Orm? E nj? Ehone. Brenda k? J sht? E ndodhej studioja e tij, n? T? Il? Miller punonte vet? Or? T? At? Sepse si? Hoshte nuk ndihej rehat n? Rit? E diellit. N?? Dhom? N? Itet 60 ndodhej vet? Tryeza e shkrimit, nj? Arrige dhe nj? Raft i mbushur me libra. Voznesensky, nj? Oet rus, ka th? Se p? Shkrimtarin dhe poetin jan? Hum???? Shme ambientet ku punon dhe krijimi i asaj mikroklim? S? Omosdoshme p? T? Rijuar. Jeni dakord me nj? Vler? M t? Ill? M?? En nj? Ler? M i till? N? Astin tim parametrat jan? Ta t? Uhurit. Nuk jam i zhytur n? J? Ap? R? T? Afund, ku mund t? Umbas koordinatat. Distancat e brendshme dhe t? Ashtmet t? Jedisit tim jan? To t? Uhurat, mendoj. A mund t? Na thoni di? N? Idhje me fillimin e karrier? Suaj si shkrimtar? Pjes? Time t? Ar? Kam shkruan n? I? An n? Itin 1935. E kam shkruar gjat? J? Ushimi pranveror, pra pak a shum? Renda 6 dit? . Isha i ri n? T? Koh? Ndaj guxoja shum? He guxoja q?? Hkruaja mjaft shpejt. N? T? Oh? Isha par? Et? Dy drama, ndaj nuk e kisha iden? E sa t? Jata duhej t? Shin pjes?? Illa. M? As doli se ishte nja 40 minuta e gjat? Ishte di? Q? Uk e kisha marr? Eriozisht. T? Akt? K? Tu tentoja q? Ti mbushja mendjen vetes. T? Sha nj? Ramaturg ishte p? Mua nj? Ide maksimaliste. Gjithmon? Am menduar se teatri ka qen? Orma m? Mrekullueshme dhe e jasht? Konshme e t? Hkruarit, apo p? Ata q? Uan v? Et t? Uhen mjesht? T?? Hkruarit. Ka shum? Ak kryevepra q? Und t? Il? Hen t? Illa p? Sa u p? Et pjes? Teatrale, kjo n? E krahasojm? E artet e tjera dhe zhanret e tjera t? Et? Is? Cil? Kan? Et? Ramaturg? Q? Eni vler? Ar m? Hum? Ur keni qen? Ri? S? Ari grek? P? Form? E tyre t?? Ryer t? Imetris? Fillimisht personazhet mitologjike ishin t? Panjohura p? Mua dhe e kam pasur t?? Tir??? B? Heja simbolik? E pjes?. N? Illimet e mia nuk kisha kultur? Q? Am sot p? T? Uptuar se cila ishte madh? Tia e v? Et? K? Re pjes? , por gjithsesi arkitektura e pjes? P? Mua ishte p? Jith? Sht e qart? Jan? Jes? Q?? Gjurm? He kan? Esh? Dhe tek m? Njorant? Ndaj jan??? A dhe universale. Keni qen? Ve?? Sht i t? Equr nga tragjedia? M? Uket se ka qen? Vetmja form? Duhur p? T? Hprehur bot? E asaj kohe. Pjesa tjet? Ose ishte nj? Tentativ?? Tragjedi, pse nj? Kje prej saj. Por tragjedia ka qen? Olona kryesore. Kur shkruat vdekja e nj? Hit? n? J? Ntervist?? Eni dh? , jeni shprehur se ndjenja tragjike evokohet brenda nesh kur jemi n? Rani t? J? Ersonazhi q? Sht? Gatsh? T? Ap? Et? N? ? T? Evoja, p? T? Iguruar nj? J? Dinjitetin personal. A i konsideroni pjes? Q? U shkruani aktualisht si tragjedi moderne? Kam ndryshuar shum? Er? Endje n? Idhje me k? Gj? Mendoj se b? A e nj? Rahasimi t? Rejtp? Rejt? Es nj? Epre bashk? Hore dhe nj? Ragjedie klasike? T? Pamundur, p? Shkak t? Es? He pushtetit, q? An? Arr? I t? Ir? Na dhe jan? Konsideruar apriori n? Do tragjedi klasike. ? Ht? I nj? Eremoni fetare, ku mb? Ihet objektivi p? Es sakrific?. Ka t?? Me komunitetin q? Akrifikon dik? T? Cil? E adhurojn? He e p? Mojn? J? Razi n?? R??? Ustifikojn? Kzistenc? Cilat kan? En? To dy pjes? Teatrale q? A that? Se pat? Ara se t? Leshit t? Hkruanit vet? Kur isha 12 vje? Mbaj mend q? Shte ime m? Jo q?? Oi n? Eat? Nj? Asdite. Ne jetonim n? Arlem dhe n? T? Oh? Tje kishte 2-3 teatro q? Epnin vazhdimisht shfaqje. Mbaj mend se ishte nj? Hfaqje q? Ishte t?? E me nj? Nije t? Madhe, mbaj mend njer? Q? Shin duke u mbytur n? Ken? He ul? Nin. P? Mua ishte shum? Ksituese dhe zbavit? , sepse ishte nj? Sken? Asht?? Akonshmes. Pjesa tjet? Ishte me kinez? Di? M? Bavit? Dhe n? End? T? Ju jorkut. Mbaj mend q? Inez? Kishin grabitur nj? Ionde t? Ukur. Nuk kujtoj gj? Jet? Dhe k? Kan? Qen? Kryeveprat q? Ash? Ara se t? Lesha dhe t? Hkruaja vet? Por kisha lexuar nd? Oh? Hekspirin, ibseninin. Sigurisht jo shum? Nj? Pjes? E madhe e dramave tuaja kan?? End? T? Yre marr?? En djal? Aba. Keni qen? Ep? I lidhur me baban? Uaj? Kam qen? He jam, por mendoj se pjes? E mia n? Kt nuk reflektojn??? R?? Rejtp? Rejt? Marr?? En time me t? P? Sa i p? Et nj? Ti, ai? T? J? Igur?? Ish? N dhe ng? Hen n? Etvete shum? Ushtet dhe moral. Nd? Oh?? M at? Uk ishte ati i p? Ryer. Nuk e kam menduar kurr? Igur? E tim eti si frym? Ese, sepse n? Do ta kisha b? Do t? Sha ndier i bllokuar. Figura e babait? T? Itike. Im at? Ka qen? D? Oh? J? Jeri i zakonsh? Shum?? Ealist nga sa mund t? Et? J? Jeri i zakonsh? Mund ta konsideroja njeriun e fundit n? Ot?? Und t? Kryente nj? Et? Asje. A mendoni se p? Teatrin, shfaqja e kinemas? Shte fillimi i nj? Undi? Forma fillestare e teatrit u ndryshua nga kinemaja, pra ajo q? Konsiderojm? I emocionin e drejtp? Rejt?? A jep vet? Skena, ashtu t? Groht? He t? Rejtp? Rejt? Po televizionin a e shihni si nj? Jet t? Ir?? T?? Jell? Ram? Te nj? Hkall? Gjer? Hikuesish? Nuk mendoj se ka ndonj? Loj mediumi q? Und ti afrohet teatrit kur? T? Jala p? T? P? Jell? To emocione, apo mesazhe q? P? Jell vet? Teatri. Por sigurisht q? A edhe mjete t? Jera q? Und t?? T p? Jell? E nj? Prej tyre? T? Dhe televizori. Mendimi im? T? E audienca q? Heh tv? T? Jithmon? Ndar? Ndjesia ime? T?? Njer? T q? Hohin di? N? As? Eagojn? Dryshe nga ata q? Shohin n? J? Rup t? Og? Apo t? Etmuar. Nuk ka t?? Me sasin? Por me cil? N? E p? Etimit q?? Rup, p? Mendimin tim,? T?? Madhe se sa kur je vet? Megjithat? Jo nuk? T? Helb? Re n?? P? Etuarit e nj? Rame n? Kran. A mendoni se aktualisht jeta e amerikan? , sot m? Shum? E kurr?? T? Projektuar n? Rejtim t? Uksesit personal? Po. Sot? T? Hum?? Fuqishme kjo tendenc? Se kur un? Hkruaja vdekja e nj? Hit? . Mendoj se? T? N? Ufijt? ? Nduris? Nuk ka m? Erspektiv? A mund t? Hfaqen s? Sh format strikte t? Plikuara nga molieri n? Eat? Nuk mendoj se format e vjetra mund t??? Ten n? Oh? E reja, sepse ato u krijuan p? T? Hprehur momentet e nj? Ohe q? Uk? T?? P? Shembull un? Et? Uk mund t? Hkruaj kurr?? Vdekja e nj? Hit? , ose edhe vepra t? Jera q? Kam shkruar. Secila? T? Ndryshme dhe u p? Et e p? On me nj? Koh?? Aktuar. Keni ndonj?? Ytyrim n? Idhje me evoluimin tuaj q? Ga zanafilla? P? Sa u p? Et formave dhe termave? Un? Azhdoj q?? Ci. Para dhe mbrapa. P? Fat m? Hum? Ara se sa mbrapa. Para se t? Hkruaja pjes? Time t? Ar? Q? Ati v? Et sukses, kam shkruar 14 ose 15 pjes?? Teat? Dhe p? Radio. Pjesa m? Madhe nuk kan? Qen? Realiste. Ishin pjes? Etaforike, apo simbolike, disa kan? Qen?? Argje. M? As erdhi t? Jith? Jemt? Mi, ose si? Und ta quaj fati im. T? Jerat pasuan k? Sukses, por jan? Ak a shum? Nj? A natyr? N?? Jith? P? Iqem q?? Krijoj nj??? Nga pjes? T? Ogla. Intervist? Vitit 1966kthehu | 27. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Ish-punonj? I bank? Kerviel 19. 11. 2010 bolt: usain, nga f? J? Ebel te padroni i olimpiadave 19. 11. 2010 monica e bukur dhe jeta e saj e?? 19. 11. 2010 grat??? Fuqishme t? Ot? S? Iznesit. 19. 11. 2010 keti, mbret? Sha e ardhshme e anglis? 18. 11. 2010 sarah palin, e gjith? Amilja n? J? Ealiti shou 18. 11. 2010 jennifer lopez: ''ju tregoj sekretet e mia: dashurin? He sportin'' 18. 11. 2010 dashuria sipas mario vargas llosa 17. 11. 2010 5 arsye p? T? Ilat e vler? Jm? Ashurin? 17. 11. 2010 varrezat, ja vendet ku ia vlen t? Rehesh 15. 11. 2010. Sa her?? Ujtojm? Di? T? Ir? I, je aty sa her? Lasim p? Gj? T?? A ti, je aty sa her? Hembja na shtohet ti je aty sa her? Burremi q?? At? Si rreze dielli ti je gjithmon? Ty me mall t? Ashuar: bashk? Orti xhevati, djemt? Aruku me bashk? Orten fitoren dhe f? J? Fjolla, fjona e fisniku, abedini me bashk? Orten visaren dhe f? J? Andi e arbi, arsimi me bashk? Orten lumturien, vajza mihanja, si dhe mbar? Amilja haxhiaj dhe familja haskaj nga u? Cerrca, flensburgu i gjermanis? He vjena e austris? Kthehu | 27. 11. 2010. Bajram asllani, nj? Nga m??? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Burim ram? Ejdiu 19. 11. 2010 halil met? Zeka 19. 11. 2010 ismajl r. Hoti 19. 11. 2010 qefsere-hoxhaj-bylykbashi 19. 11. 2010 kosovare elmi zogaj, 18. 11. 2010 mejreme zheli krasniqi 18. 11. 2010 shefkije (krasniqi) lani 18. 11. 2010 arsim beqir dragidella 18. 11. 2010 nezir sylejmani 17. 11. 2010 resmije (kralani) krasniqi 17. 11. 2010. Derbi i par? Jav? S? 5-t?? Remier lig? O t? Hvillohet t? Htun? N? R? 13. 45 nd? Jet aston vill? Dhe arsenalit. Derbi i dyt? T? Diel? N? R? 17. 00, ku p? Allen tottenham liverpool. Ani pse aston villa? T?? Endin e 13-t? E 17 pik? Se minus 9 pik? Ga rivali q? Enditet i treti, arsenali, ky takim do t? Et? Hum? Nteresant dhe i nxeht? E para, arsenali brenda jav? P? I dy humbje t? J? Snj? Me, humbi n? Ht? N? Uad? T? Remier lig? Me rezultat 2:3 nga totte. M? Hum? Shteti i kalifornis? A kat? Ekipe n? Ba dhe qyteti i los anxhelesit? T? Vetmi q? Ka dy ekipe n?? Lig? Dhe ka derbi lokal n? Ba. Mir? , p? Erisa la lakers jan? Kipi m? Njohur dhe m? Madh i basketbollit n? Ot? I dhe kampion?? Yfisht? Ktual n? Ba, la clippers zakonisht jan? Kip i fundit t? Enditjes n?? Lig? He e kan? Hum?? Tir???? Jn? Espekt n? Ytet, e l? M?? Lig? Dy ekipet tjera t? Alifornis? Sakramento dhe golden stejti, po ashtu jan? Ek. M? Shum? Bernie ecclesttone ka qen? Iktim? Nj? Ulmi para dy dit? N? Af? I t? Anes? S? Ij n? Ond? Sipas scotland yard, rreth or? 22. 30 kat? Persona kan? Sulmuar dhe rrahur pronarin e formula 1, kur ky po kthehej n? Ht? S? Ashku me t? Ejuar? Braziliane fabiana flosi. 80-vje? I ecclestone? T? Oditur me grushta dhe shkelma n? Yt? E shoq? Eses s? Ij, t? Il? I kan? Arr?? As t? Jitha bizhuterit? Vlera e t? Ilave shkonte rreth 200 mij? Terlina. Hetimet e policis? M? Hum? Vfl gummersbach, klubi m? Trofesh? N? Ridhjet? Jet? E fundit n? Jermani, t? Htun? Dhe t? Iel? Sfidon fituesin e kup? S? Osov? Besa famiglin nga peja, n? Uad? T? Rethit t? Ret?? Up? S? Ituesve t? Upave evropiane. Pejan? N? R? E m? Jesit jan? Isur p? N? Jermani, nd? A n? R? E mbr? Et t?? Remtes (sot) do t? Hvillojn? St? Itjen e par?? Alestr? E sportit gummersbach. Kryetrajneri i bes? Fatmir muhaxheri, tha se do t? Et?? Tir??? Allesh me. M? Hum? Kf ballkani i therand? Duke qen? Pak? Qur me pik? E tubuara n? Jes? E par??? J edicioni, ka filluar ndryshimet n? Skuad? Duke larguar futbollist? Dhe t??? Es s? Ar? Nga pastrimet e skuadr? Nuk? T? Ursyer as kapiteni driton luli, i cili me t? Ortokalltit ishte bashkuar para tre vjet? , kur skuadra garonte n? Ategorin? Dyt?? Utbollit. Pos lulit, nga skuadra jan? Arguar edhe portieri bujar tha? Robert gjeraj, lavdim hyseni, denis isaja dhe arbnor ku? Faz. M? Hum? Komente (3). Hendbollistet e kastriotit t? Erizajt, dje, sh? An fitore t? Hell? E rezultat 42:7 (22:4) kund? V? Aznimit t? Jakov? N? Deshjen e mbetur t? Av? S???? Uperlig? S? Osov? (femrat). Ferizajaset n? T? Jitha pik? Mjet ishin bindsh? M?? Ira ndaj rivales qw ka hendbolliste t? Eja. Sh? Eset m?? Ira t? Erizajaset ishin anja mihajllovska me 12 gola, jovanka cvetanovska me 10 dhe bellma beba me 9 gola. Trajneri ferizajas, ismet jupa, ka qen? K? Qur. M? Hum? Majami hit para fillimit t?? J sezoni ka b? At?? Hum? Kipe p? Jat? Istoris?? Ig? Nba, kan? Undur vet? T? Nd? Ojn? Menaxhmenti i k? J ekipi n? Rye me pat rileyn, nj? Ga kokat m?? Dritura t? Asketbollit n? Istori, ka bashkuar n? J? Kip t? Et? Dwayne wadein, yllin e k? J ekipi nga viti 2003 dhe nj? N prej fundor? M?? Ir?? Ot? Iteve t? Undit, lebron jamesin dy her? Ojtarin m?? Ir?? Ba dhe sipas (po thuajse) t? Jith? Ekspert? Dhe adhuruesve loj. M? Hum? Zyrtar? E fkk-s? Njoftojn? E t? Htun? Do t? Hvillohet nj? Nd? Aktivitetet m???? Sh? T? Karates? m? 7 n? Or, n? Sall? Sportive eurosport n? Ardhosh t? Rishtin? Do t? Bahet kampionati mbar? Mb? R, i cili fillon n? R? 11. 00. Garat do t? Bahen n? Onkurrenc? Individuale t? Enioreve dhe senior? N? Ata dhe n? Uft? , b? T e ditur nga zyra e ffk-s? N? Ampionat pritet t? Arrin pjes? Arateist? M?? Ir? Hqiptar? Nga shqip? A, nga maqedonia, nga ulqini. M? Shum? Ka koh?? An? Illuar punimet n? Tadiumin e qytetit n? Rishtin?? Rregullimin e dy fushave ndihm? T? Utbollit si dhe t? Htegut t? Atletik? Faza e par? Punimeve do t?? Undoj?? Und t? Itit 2010, nd? A n? Itin e ardhsh? Pik? Sht n? Ranver? Do t?? Undoj? Aza tjet? E punimeve, sidomos shtegu i atletik? Projekti? T? Artuar nga ministria e kultur? E rinis? He e sportit t? Osov? N? Ashk? Nim me departamentin e sportit t? Osov? Me kuven. M? Hum? Omente (2). Qyteza e de? It b? T me stadium t? I t? Utbollit. Ky? T? Ajmi m? Mir? Jo vet? P? Kf de? In, por edhe p? Dashamir? E k? J qyteze. Rasim selmanaj, kryetar i komun? Bashk? E veteran?? Portit, solemnisht vun? Urin e themelit, p? Nd? Imin e stadiumit t? Utbollit. Kryetari selmanaj p? K? Projekt tha nd? T? Tjera: po nd? Ojm?? Stadium, p? Zhvillimin e sporteve n?? Komun? N? E? Ti t? Utbollit. Ai ceku se dikur de? I krenohej p? Sukseset q? Rri. M? Hum? Sigal prishtina dhe bambi do t? Hap jav? E tet? T? Uperlig? S? Kosov? N? Asketboll, e cila do t? Hvillohet sot nga ora 17:15, n? Alestr? E kolegjit eurosporti n? Ardhosh. Ky takim cil? Het edhe derbi i jav? Pasi ballafaqon kampionin n? Uqi dhe skuadr? Minoritare, bambi. Nga gjasht? Deshja q? A zhvilluar kjo skuad? Ka arritur aq fitore, duke p? Shir? Edhe at?? Av? S? Par? Ur mund? Sigal prishtin? N? Itrovic? Por k? Her?? Aq? Esit e bardh e kalt? E thon?? E. M? Shum? Shum? Er? Sht? Olur se si sporti nuk ka lidhje me politik? Apo edhe politika me sport! Mir? , jo gjithher??? Ihen k? Dy gj? , t? Cilat n? Ar? T? Nteresave rrijn? Ashk? He krijojn? Pinion, por edhe strategji! Koh? T? Undit, me t? Adhe politika p? Shihet edhe n? Portin e kosov? Jan? Hum? Sportist? T? Il? Tashm? An? Deruar nep? Parti politike, me pretendim, si? Hprehen, ta ndihmojn? Portin dhe pik? Sht n? Rmjet politik? T? Dikojn?? Y segment kaq vital. M? Hum? Omente (0). Ndeshja kryesore e jav? S? Et?? Uperlig? S? Osov? N? Asketboll nd? Jet sigal prishtin? Dhe bambit? T? Endosur q?? Hvillohet t? Remten. Ky takim vler? Het nd? M?? R?? Shmit e stinorit pasi ballafaqon kamionin n? Uqi dhe mbizot? Esen e basketbollit t? Osov? N? Egat? E fundit, sigal prishtina dhe bambin, q? Ga pes? Akime sa ka zhvilluar nuk ka p? Ar asnj? Umbje. N?? Alljen e jav? S? Ar? Bambi kishte mundur prishtinasit me rezultat 69:65, fakt q?? T? M? Shum? Kryetari i federat? S? Olejbollit t? Osov? Xhavit mustafa dhe n? Ryetari, naser krasniqi n? Illim t? Uajit t? Rdhsh? Do t? Dh? Jn?? N? Ryeqytetin francez, paris, p? Tu takuar me drejtuesit e federat? Franceze t? Olejbollit. K? Tu b? T? Itur i pari i volejbollit t? Osov? Mustafa. n? Illim t? Hjetorit do t? Emi mysafir?? Ederat? Franceze, me ftes? E tyre. Fvk-n? Pos meje do ta p? Aq? J? Dhe n? Ryetari naser krasniqi, sqaroi mustafa. Ai e vler? N tejet t. M? Shum? Grupi prej 20 trajner? T? Utbollit nga kosova q? Ga e h? Gjenden n? Hqip? Ku jan? Duke iu n? Htruar trajnimit p? Licenc? Uefa a. Posedimi i k? J licence, t? Yt? N? Iramid? E sistemit t? Icencimit t? Efa-s pas licenc? Pro, paraqet nj? Rej kushteve themelore p? Licencim t? Rajner? N? Ren? Nd? Omb? Re dhe vler? Het si domosdoshm? N? Hkollimin modern t? Rajner?. Trajner? Nga kosova do ti n? Htrohen trajnimeve teorike dhe praktike deri m? 8 dhjetor d. M? Hum? Komente (0). Kryetari i federat? S? Endbollit t? Osov? Mexhit devaja u prit sot n? Yr? Federat? Nd? Omb? Re t? Endbollit n? Azel nga njeriu i par? Hendbollit bot? R hassan moustafa, b? T? Itur sekretari i p? Jithsh? I fhk-s? Izet gjinovci. Sipas tij kjo vizit? Sht?? Me q? Im p? Inkuadrimin e hendbollit t? Endit ton? E t? Rejta t? Lota n? T? Vropian. ka qen?? Uad? T? J? Izite pune, e cila ka p? Q? Im vazhdimin e lobimit p? Pranim t? Hk-s?? Ederat? Nd? Omb? . M? Hum? Omente (1). Federata shqiptare e futbollit vazhdon t? Et?? Djekje t? Alent? Shqiptar. Futbollisti nga kosova, albian muzaqi, rrjedh nga akademia e skuadr? Holandeze, psv eindhoven. Fshf, ka b? T? Itur se tanim? An? Isur procedurat p? Ta pajisur me pasaport? Uzaqin. Ky i fundit ka b? M? Ar? Isa prova n? Rumbullimet e komb? Res kuq e zi dhe pritet q? I n?? Rdhmen t? Et? Jes? R?? Shme e shqip? S? Muzaqi tani ka vet? 16 vjet, nd? Aq merret vesh se pos tij edhe v? Ai i tij. M? Shum? Futbollist? E liris? Edhe p? Und? P? Undimit t? Tinorit vjeshtor t? Utbollit n? Osov? Nuk do t? Und t? Illojn? Ushimet. Pasi ata do t? Araqiten n? Urneun kupa e pavar? S? 010 q? Do t? Bahet n? Lor?? Nder?? It? S? Lamurit komb? R, me 28 n? Or. Ky turnir q?? On me 98 vjetorin e shpalljes s? Avar? S? Organizohet nga federata e shqiptare e futbollit. N? K? Turne pos bes? Se kavajas dhe liris? Q? Arrin pjes? I fituese e kup? S? Hqip? S?? At? Sht kosov. M? Hum? Bajram asllani, nj? Nga m? T?? Uarit e shteteve t? Ashkuara si i dyshua. . Cana i gatsh? P? Kryendeshjen 25. 11. 2010 edhe francez? N? Urneun adem jashari 25. 11. 2010 guardiola, megjithat? I zhg? Yer! 25. 11. 2010 sa m? Hum? Gola 25. 11. 2010 juve k? On edhe gomez-in 25. 11. 2010 fifa: 670 mij? Sd gjob? Sh-trajnerit t? Hqip? S? Ri haan 25. 11. 2010 vjeshta e liris? 25. 11. 2010 pranvera. 25. 11. 2010 barcelona pa problem, manchester utd fitoi nga penalltia 24. 11. 2010 vokrri: viti i ardhsh? N? Henj?? Utbollit t? Osov? 24. 11. 2010. . Z vend sshefi i eulex-it, endi sparks, ka deklaruar se dit ve t ardhshme n objektin e gjykat n pjes n veriore t mitrovic do t kthehen gjyqtar t dhe prokuror t nd rkomb tar. Sparks ka theksuar se pas rinovimit t nd rtes n k t faz nuk do t ndodh kthimi i gjyqtar ve e prokuror ve vend n gjykat. Personeli i eulex-it do t kthehet dhe do t vazhdoj t punoj dhe bashk me ta edhe n pun sit lokal , t cil t do t ndihmojn n pun t administrative p r klasifikimin e rasteve, q m von do t trajtohen, sht shprehur z vend si i shefit t eulex-it , ka th n sparks p r mediat serbe. Sipas tij, kthimi i gjyqtar ve dhe prokuror ve lokal n gjykat n pjes n veriore t mitrovic sht nj shtje e ndjeshme dhe se shpreson se gjat dialogut q po zhvillohet kjo shtje do t zgjidhet. . Qfar pollavre e kulluar. Qe 5 vjet gjykata ne renovim,, vetem dezinformata as kush nuk punon ne ket drejtim ,,sepse jan te deshtuar te gjith ne veri,,, kur u vjen voja te b. Thojn gjykata ne renovim,,, leon 14. 04. Me sa kam lexuar une e per perkujtim te tjerve, sidomos te kryeinstitucionarve te kosoves, eshte vepruar njesoj me qipron, kur turqit si ven te tyre qe kishin, greqia tentonte tua grabiste, por nuk kishte mundesi, nderhyjne shtetet europiane (me sa di anglia merr persiper me zgjdh problemin) dhe bejne nje marveshje qe qiproja te mbetet ne administrimin e anglise perkohesisht, ku me vone ne menyre tinxaje ja le ne duar geqise. . . Po ne kete forme po rreshqet edhe pjesa matan lumit iber por kesaj radhe me ndihmen e frances, po edhe vendeve tjera europiane!!! I pa epuri 14. 04. Komenti juaj u dergua me sukses, do te rishikohet nga nje admin dhe pastaj do te publikohet. Ju falemnderit!. Mosmarr veshjet me n n n e saj duket se kan detyruar nj 15-vje are t arratiset duke gjetur ngush llim tek pes meshkuj. Protagoniste e k saj ngjarje sht 15-vje arja kejsi d. , e cila rezultonte e zhdukur prej nj jav nd rsa policia ka mundur ta gjej at vet m pak or m par. Ka qen n na e vajz e cila sht paraqitur nj jav m par n ambientet e komisariatit t policis nr. 2, p r t denoncuar zhdukjen e t bij s. Nga policia m sohet se prind rit e 15. M shum komente (1). Ekstradohet drejt kosov shtetasi shqiptar nga kosova shiqeri idrizi, i akuzuar p r vrasje. Drejtoria e policis shtetit b n me dije se ekstradimi p r n kosov i 26-vje arit idrizi u krye sot n or n 12 00 p rmes pik kufitare t morin s. Ndaj shiqeri shaban idrizit, i lindur n lubishte t kosov sht l shuar urdh ri i arrestit n 25. 08. 2010, nga gjykata e rrethit gjyq sor t gjilanit i miratuar edhe nga unmik-u n 08. 11. 2010, p r kryerjen e veprave penale t vrasjes dhe. M shum komente (0). Pas 17 vitesh autoritet shqiptare, n bashk punim me ato t shtetit grek, kan arritur t v n n pranga nj t k rkuar p r vrasje. Personi i arrestuar sht haxhi ibrahim kuqja, 47 vje , lindur n elbasan. Kuqja ka vrar p r hakmarrje n vitin 1994, n fshatin shal me ifte, belul hoxh n. Q nga viti 1997 p r haxhi kuqjan ka pasur nj vendim gjyq sor q e ka d nuar at n munges me 23 vite burg p r vrasje. Nd rkoh q kuqja prej vitesh banonte n greqi. Si rezultat i. M shum komente (1). Dy persona jan arrestuar nga policia e tiran p r vjedhje t materialeve t nd rtimit. Personat e arrestuar jan , gazmir qamil shehu, 33 vje , banues n tiran dhe leonard dalip p llumbi, 29 vje , banues n tiran , i d nuar m par p r vjedhje dhe prodhim dhe shitje t l nd ve narkotike. Shehu dhe p llumbi kan vjedhur nj sasi t konsiderueshme materialesh, si dyer dhe dritare hekuri, t cilat kan pasur si q llim q ti shisnin. Materialet jan vjedhur n nj pik gr. M shum komente (0). Nj ngjarje tragjike ka ndodhur sot n fshatin kallmet t lezh s. Dy bashk short kan gjetur vdekjen pas kontaktit q kan pasur me rrym n elektrike, teksa kan qen duke punuar. Viktimat jan zef prenga, 64-vje dhe leze prenga 60 vje. Dy bashk short t kan qen duke punuar tok n n af rsi t kabin elektrike q ndodhej n pron n e tyre. Mendohet se shkak i aksidentit tragjik ka qen kontakti i veglave t pun me telat e korrentit, q kan qen jasht kabin elektrike. . M shum komente (0). Kapet n flagranc nj 27-vje ar, tek po d mtonte p r motive t dob ta, xhamat e nj automjeti. Ngjarja raportohet nga burimet e policis shkodr s, sipas t cilave, i ndaluari sht nasir zagora, 27 vje , banues n fshatin trush t komun b rdic , i d nuar dhe m par p r vepr n penale t arm mbajtjes pa leje. Arrestimi i tij u b pasi, n or n 1 t nat s, sht kapur n flagranc , duke d mtuar me dashje, p r motive t dob ta, xhamat e nj automjeti tip ford transit,. M shum komente (0). Plot 13 kilogram l nd narkotike e llojit marijuan sht mundur t sekuestrohet nga forcat e policis gjirokastr s, nd rsa kan mundur t v n n pranga edhe poseduesin e saj. Ngjarja raportohet duke parashtruar se gjith ka ka nisur nga nj informacion n rrug operative se n nj autobus t linj gjirokast r-tiran , kishte hipur nj person, i cili kishte nj valixhe t madhe dhe brenda saj mund t kishte l nd narkotike. Menj her , postblloku i ngritur n dalje. M shum komente (0). Bronx 13 prill dy t rinj, nj ri 16 e tjetrit 19 vje kan humbur jet n n nj aksident komunikacioni nd rsa nj tejt r sht n gjendje kritike, pasi makina e tyre u p rplas n nj mbikalim n bronx, njofton policia. Aksidenti ka ndodhur rreth or 6 30 pasdite,(sipas koh amerikane) kur shoferi i 20-vje ar u p rpoq n p r t tejkaluar nj kamion n lindje t fordham road af r bulevardit jugor. I treti q mendohet t jet vozit si i makin sht n gjendje kritike. Nuk dihe. M shum. Nga hetuesit policor t stacionit qendra n prishtin sht arrestuar nj person p r t cilin dyshohet me baz t jet i p rfshir n nj rast t grabitjes. Rasti ka ndodhur m dat n 11. 04. 2011 n lagjen dardania, n prishtin , ku nj person i dyshuar viktim (fem r) 17 vje e, i ka grabitur ant n e dor ku kishte telefonin celular, para t gatshme (rreth 200 euro) si dhe dokumente personale. Pas nj pune intensive, hetuesit policor dje kan arritur t identifikojn dhe t arresto. M shum komente (2). Polica serbe ka arrestuar ismet s. (48 vje ar) nga podujeva dhe vahid z. (54 vje ar) nga fshati bila i bujanovcit te t cil t u gjenden mbi 1. 5 kg heroin , me vler tregu 100. 000 euro. Q t dy t arrestuari policia i ka dor zuar te gjykat si hetues me dyshimin se kan shitur drog , ka b r t ditur ministria e pun ve t brendshme e serbis. Te t dyshimt t jan gjetur 1. 535 gram heroin kok r vlera e t cilit n treg sht rreth 100. 000 euro dhe me k t aksion sht k pu. M shum komente (3). P rgjaket aksi rrugor p rrenjas-pogradec, ku nj kamion p rplasi p r vdekje kalimtaren 46-vje are. P rplasja me kamionin rezultoi fatale p r 46-vje aren feride tarushi, e cila po kalonte rrug n bashk me bashk shortin e saj sefedin tarushi, i cili ka marr plag t r nda e ndodhet n spital n rrezik p r jet n, pas p rplasjes me kamionin. Policia q ka mb rritur n venngjarje p r t hetuar rrethanat e aksidentit t r nd arrestoi drejtuesin e kamionit, 21-vje arin fatjon shahini nga. M shum komente (0). Nj 29-vje ar nga shqip ria sht arrestuar sot nga policia italiane n provinc n e fermos n itali pasi akuzohet p r abuzim seksual me minorene. 29-vje ari, i cili punonte n nj fabrik prej tre vitesh ka abuzuar seksualisht me kunatat e tij. Ngjarja e r nd sht zbuluar nga t af rmit e gruas. Motrat e saj kan treguar te prind rit se kunati prej tre vitesh ka abuzuar seksualisht me to. Ngjarja b het edhe m e r nd p r faktin se tri vajzat kan qen minoren. M shum komente (7). Nj pun tor ka gjetur vdekjen pasditen e t h n pasi ra nga kati i kat rt i nj pallati n tiran , nd rsa po punonte. Ngjarja ndodhi n nj pallat n zon n pran unaz s re n kryeqytet. Pas ngjarjes r nd d shmitar t lajm ruan policin , e cila po heton p r zbardhjen e rrethanave q uan n rr zimin e pun torit. Sipas d shmitar ve n vendngjarje pun tori, t cilit nuk i dihet emri punonte si bojaxhi pran banes n katin e kat rt. Policia dyshon se rr zim. M shum komente (0). Gjithsej 11 persona nga t dy ekipet basketbollistike jan shoq ruar n stacionin policor p r intervistim, pas rrahjes q ndodhi para fillimit t ndeshjes mes bambit dhe trep s. Sipas z dh n sit t policis n mitrovic , toger besim hoti ndaj tre personave, dy lojtar t kb trep a dhe nj nga kb bambi, jan iniciuar paraqitje penale p r nxitje t incidentit, p rfshirje n rrahje dhe shkaktim t l ndimeve t lehta trupore. l ndime t lehta trupore kan p suar tre persona dy. M shum komente (4). Nj ngjarje e r nd ka goditur sot familjen e faik myrtaj, demonstruesit q humbi jet n nga plumbat n demonstrat n e opozit m 21 janar. Sot n fshatin kreshpan t komun cakraj t fierit m sohet se sht gjendur i vrar djali i faik myrtaj, bardhosh myrtaj, 22 vje. Viktima ndodhet n morgun e spitalit t fierit. Policia ka nisur menj her hetimet p r ngjarjen. Viktima sht gjendur disa metra larg sht pis tij, i goditur me nj plumb. Sipas policis deri tani ka. M shum komente (2). Tre persona kan humbur jet n dhe nj tjet r ka mbetur i plagosur n dy aksidente t ndryshme. M ngjesin e sot m, nj grua ka gjetur vdekjen, e nj tjet r person sht l nduar, kur automjeti me t cilin udh tonin ka dal nga rruga dhe ka p rfunduar n humner. Aksidenti ka ndodhur n aksin rrugor tiran elbasan, por ende nuk ka t dh na p r identitetin e viktim s. Policia ka shkuar n vendin e ngjarjes dhe sht duke hetuar p r shkaqet. Aksidenti tjet r ka ndodhur gjat nat n aksin rrugor. M shum komente (0). Nj vdekje aksidentale ka ndodhur n fshatin llukar t komun s prishtin s. Raportohet se nj person ka humbur jet n si pasoj e rrokullisjes me traktor, derisa ishte duke punuar n nj pyll. Nj sitet policore kan dal n vendin e ngjarjes, kurse ekipi i emergjenc ka konstatuar vdekjen. Me k rkes n e familjar ve dhe me urdh r t prokurorit, trupi i pajet i sht liruar familjar ve. Komente (0). Policia e malit t zi ka konfirmaur se gjat nat n budv , sht vrar biznesmeni dragan be iroviq. Policia nuk ka dh n detaje t tjera. Raportohet se ai ishte vrar aty kah ora 3 e m ngjesit. Biznesmeni be iroviq ishte drejtor ekzekutiv i kompanis bepler dhe xhekobson dhe ishte pronar i hoteleve bjanka n kollashin dhe avalla n budv. Komente (0). .
See more: http://www.botasot.info

GEO STAT [2] Global Rank
Global75,632

GEO STAT [2] Country Rank
al60

GEO STAT [2] Analizing pages
Bota Sot100
Ibrahim Shkupolli100
<gazeta Bota Sot>100
botasot.info93.8976
Botasot92.0527
Kulla Me E Larte Ne Dubai89.0351
Mtv Akuzon88.8523
Bota Sot Online88.6579
Klima Dhe Pejsazhi I Tiranes87.7084
Bota So87.7005

GEO STAT [2] Number Statistics
bota sot39.85%
bota sot online3.21%
kdg ne bota sot1.60%
bota sod1.38%
muhamed raçi1.37%
ministria e arsimit1.19%
botasot1.19%

GEO STAT [2] Percents of pages
bota sot39.85%
bota sot online3.21%
kdg ne bota sot1.60%
bota sod1.38%
muhamed raçi1.37%
ministria e arsimit1.19%
botasot1.19%
www.bota sot online0.99%
botasot.info0.88%
demokracia ne veprim0.76%

GEO STAT [2] Number Positive
bota sot 9.37%
kdg ne bota sot 1.60%
ministria e arsimit 1.15%
bota sot online 0.73%
industria e riciklimit 0.63%
bota sod 0.61%
muhamed raçi 0.54%
demokracia ne veprim 0.44%
selia e microsoftit ne amerike 0.36%
lideri ka emër të ri 0.31%

GEO STAT [2] Number Negatives
bota sot 2.46%
www.bota sot online 1.83%
www.botasot.info 0.86%
fillimim i muajit te ramazanit 2010 0.70%
jetmiri 9.7.2010 0.51%
vlora 3.7.2010 0.50%
vlora lajme 12.7.2010 0.50%
botasot.info 0.41%
btasot 0.37%
lashon merrit 0.35%Collapse all

Related Tags

Posted on 29th July, 2014 by

Latest searches: